Ex Machina

• Slovensko Umelá inteligencia (viac)

Caleb (Domhnall Gleeson) mal neuveriteľné šťastie. Vo firemnej súťaži vyhral hlavnú cenu, týždenný pobyt na horskej chate svojho zamestnávateľa, geniálneho vedca Nathana (Oscar Isaac). Vo chvíli, keď uprostred pustatiny vyskočí z vrtuľníka, ktorý ho sem dopravil, dôjde mu, že na tento týždeň len tak nezabudne. Lenže ani najbujnejšia fantázia by ho nedokázala pripraviť na to, čo ho čaká v supermodernej stavbe pripomínajúcej protiatómový bunker. Prvotný ostych zaženie Nathanov priateľský prístup. Potom sa však zoznámi s Avou (Alicia Vikanderová), priateľským dievčaťom s krásnou tvárou. Káble prechádzajúce jej priehľadným telom prezrádzajú, že v skutočnosti je unikátnym robotom. Caleb sa stane súčasťou technologického experimentu. Jeho úlohou je komunikovať s Avou, ktorú Nathan pozoruje, zaznamenáva a testuje tak možnosti umelej inteligencie. Dokáže byť Ava natoľko ,,ľudská“, že Caleb zabudne na to, že komunikuje s robotom? Dokáže v ňom prebudiť nejaké city? Calebovi sa však úloha pokusného králika začne čím ďalej tým viac nepáčiť, najmä od chvíle, kedy s Avinou pomocou zistí, že Nathan mu o svojom výskume nepovedal zďaleka všetko. (TV JOJ)

mirec88

Skvelé komorné sci-fi, ktoré zaujme aj šokuje zároveň. Neviem, čo by som k tomu viac povedal, je to skrátka pecka. Odporúčam každému milovníkovi sci-fi a robotov. Teda AI. A koniec je prekvapivý. ()

Autogram

Tempo filmu je pomalé, čo by nemuselo byť zlé, ale oživí sa až na úplnom konci, a to je veľmi neskoro. Ťažiskom filmu je tak okrem občasných zaujímavých myšlienok hlavne krásna umelá inteligencia. Potom to vyzerá tak, že Turingov test musí byť zavŕšený testom sexom. –––– Premýšľaš o mne, aj keď nie sme spolu? Niekedy v noci? ()

milancecil

304. Tak to tedy vážení bylo náramné sousto, jak jsem si již dlouho, předlouho moc přál, téma umělé inteligence a nabytého vědomí strojem patří stále k mému vrcholnému zájmu, neboť právě se stroji je neslučitelné, i když se nám v nejnovější tvorbě žánru sci-fi stroje různou cestou k vědomí probouzí, je jedině pro naše lidské dobro a štěstí že se tak opravdu děje jen ve filmech, i když samozřejmě považuji jakékoliv polemizování v této vratké a nejisté oblasti za podnětné a důležité, vědomí stejně jako život sám je prostě ten nejvzácnější Boží dar na Zemi, je stejně jako život nepřenositelné, jedinečné, není a nebude nikdy výsledkem nějaké odborné zdatnosti programátorů, takové fantazie mne naopak vždy opravdu mile pobaví, život a vědomí je přece dílo toho největšího génia, Stvořitele všeho, jak by mu mohl konkurovat nějaký tým, i kdyby těch sebechytřejších, není nám zpřístupněná taková moc, ale jen pro naši bezpečnost, co za monstra by pak ovládla svět, to nemůže být přece dopuštěno a tak se alespoň v tomto příběhu, na krátký čas poddejme snění, prožijme si s Calebem to tak překvapivé a dráždivé okouzlení z kontaktu s umělou ženou, již tak zdařile vyrobenou, že podlehnout jí, není nijak zvlášť těžké, určitě doporučují, tohle je skutečně hodnotný žánrový příspěvek pro přemýšlivé diváky. ()

iantomasik

Hrátky s divákem "detektivem" jsou zábavné. Pojetí umělé inteligence jako myši unikající z bludiště (protože k tomu je predestinována) odkazující až někam k Ellisonovi dost vzrušující. Ale vzhledem k tomu, jak chytré se to snaží být a jak chytří by měli být hrdinové, obsahuje scenář dost lapsů, které si vyžádal spíše symbolický, než realistický a značně vykonstruovaný konec. Ale tohle už ke Garlandovým scenářům asi patří... Je to příjemně komorní a slušně natočené, ale nijak velký dopad v intelektuální ani emocionální rovině to na mě bohužel nemělo. Musím, říct, že všemi nenáviděná Transendence mi tedy přišla o třídu podnětnější. ()

jefff

Zajímavé sci-fi s komornější atmosférou. Děj je pěkně rozběhnutý a má slušně našlápnuto až k finále, které je dobré, leč jsem čekal ještě větší pecku. I tak snímek, který by fanouškovi sci-fi utéct neměl. ()

Hollohlaway

Minimalistické ale zajímavé a dobře vypointované, ač v rámci žánru nic překvapivého. Ale nálada a tempo je vytvořené slušně, byť se jedná v podstatě o povídku. ()

Trapper33

Nápad dobrý, provedení horší, herecké výkony špatné (až na skvělou Aliciu Vickander) a film jako celek mě dost nudil. Možná to bylo i přílišným očekáváním, které ale rozhodně tenhle film nenaplnil. ()

Georgex

Ex Machina nabízí celkem zajímavý pohled na to, jestli se máme nebo nemáme bát pokroku a umělé inteligence. Samozřejmě se nejedná o nic výjimečného či kdovíjak originálního, ale díky dobrému scénáři, skvělé atmosféře a velmi dobře zvládnutém technickém zpracování, je pro mě tento nový počin režiséra Alexe Garlanda poměrně příjemným překvapením. Moje hodnocení 75% ()

giovanni3

Velmi specifický film, který si celých +/- 95 minut plyne v takovém zvláštním poklidném tempu, kde se tu kocháte krajinou tu specifickými vztahy mezi úhlavní trojicí... Závěr se trošku zvrhne, ale ve finále dopadne velmi zajímavě. Slabší 4z5 ()

blackkocour

Jednou nastane chvíle, která se zapíše do učebnic, kdy si robotická sexuální mašina uvědomí, že její životním posláním, není jen dopřávání minutovým orgasmům japonským geek úchylům, kterým se ztěží, po krásné a skutečné dívky, bujné v oblasti hrudníku, zvedne to mikroskopické péro, ale třeba i objevovat vnější svět, a stát se něčím větším, než jen dildem pro potěšením. Pak přijde doslova vzpoura. Robotky se začnou bouřit proti asijským inovátorům a vědcům, a začne se mezi lidi rozhlašovat zprávy, že se v laboratořích začíná vytvářet nové seskupení #iToo. (Spojistost mezi skutečnou realitou je zcela mizivá, a jde o fiktivní zamýšlení.) Kdybyste s tímhle zastavili obyčejného heterosexuálního maníka, tak z toho posměšku a kroutěním hlavou, mu každou sekundou odumře asi tisíce mozkových buňek, a takový Mark Zachrbegr si už v centrále Fuckbooku, připravuje další update, který bude skenovat i kosti v těle, přeci jenom, jak se říká "čeho není dost, není nikdy dost". No, ale nebudem pokrytci, a při full frontal Alicie Vikander, se nám honibrkům, tak o centrimetr v kalhotech postavilo, tak účel to (možná) splnilo!! A taky není na škodu, si za pár let, v šatníku každý den vybírat, jakou androidí teenku, či asiatku si pro dnešek vybrat. "Hmm, tak dnes mám chuť na kousek rybiny. Dneska bude Čína!.." ()

venca163

Přiznam se, že mě vždycky příšerně tahá za oči ta ignorantská představa, že když je někdo "fakt dobrej programátor" tak třeba sám napíše takovejhle systém za pár let. To je asi jako myslet si, že když je někdo fakt dobrej kuchař, tak uvaří každej den oběd pro celou Prahu. Líbilo se mi celkový vizuální ladění a hezký "holky" (to je vždycky plus). Krom toho má film takovou spešl zneklidňující atmosféru a i když asi uhádneš, co se stane, stejně to zapůsobí. Protože ta myšlenka je tak nějak...pořád stejně platná i děsivá =). (75%) ()

Fergiinka

Film zasazeny do prekrasne krajiny. Minimalisticky od architektury az po obsazeni ustredni trojice. Dobry namet, na muj vkus rozvijeny ale prilis dlouho. Kdo ma rad zadumcive sci-fi, bude nadsen. ()

vitekpe

Tak me to bohuzel moc nebavilo. Mozna proto, ze jsem videl uz skvely Black Mirror. Zadna ze zdejsich postav ve me nevzbudila ani kladnou ani zapornou emoci, takze jsem to tak nejak odkoukal.. Podruhe to jiste neuvidim, a pozitri si uz ani nevzpomenu. 3- ()

Maynard.

Poklidný, uvolňující film, který ovšem končí stejně jako všechny Erbenovy balady :o). Film má celkem hlubokou myšlenku, která bude časem čím dál tím víc aktuální - UI. Svým tempem ale bohužel nenaplnil moje očekávání. Pořád se tam jen mluví a mluví. Sice je jedna z hlavních hrdinů robot, ale i tak mě to až tak nevzalo. Co se ale fakt hodně podařilo, tak konec. Ten se vážně povedl. Pěkně s nima ta slečínka vyjebala :o). Myslím, že z tohodle kvalitního scénáře šlo vymáčknout mnohem víc. Asi bych začal s atmosférou, která byla přímo stvořená k tomu, aby se dala krájet, ale ani to se nestalo. Snad bude Chappie, na kterýho se již chystám víc pro moje voči :o) ()

Firebug

Mám pro komorní sci-fi snímky slabost a hned zkraje uznávám, že Ex Machina je velmi zdařilým režijním debutem. Garlard skvěla pracuje s diváky, kteří se filmů snaží tzv. nadběhnout a rádi si při sledování vytváří domněnky, jež pak nejsou ubíráním příběhu násilně a rádoby efektně přetrhány, ale spíše duchaplně rozvíjeny. Bravo! O to více mi však vzala vítr z plachet jeho scenáristická práce. I když jde o značně ukecaný snímek (počítal jsem s tím a těšil se na to), ve kterém jsou nastíněny hodně zajímavé myšlenky, tak se ve výsledku jen klouže po povrchu a srabácky zůstává jen u toho "nastínění". Je to o to větší škoda, že na snímek pravděpodobně přijde více lidí, kteří by nějaké to "filosofování" uvítali. I tak je to hodně dobrá práce a mé 3,7* zaokrouhluji nahoru, ale třeba snímek Her mě uhranul více... ()

Hallda

Zpočátku mě snímek ihned vtáhnul do děje. Atomový neBungalov a namakaný asiHipster, který vypadá jak zabíják a pak jako chytrolín honící myšku nad technikou. Laťka líbivosti se v průběhu stále zvyšovala. Konec byl bohužel zklamáním. Už jsem se připravoval na fenomén, ale bohužel z velké gradace zajímavosti dějové linky a velkého potencialu, zbylo lehce nadprůměrné scifi o UI robota s prsy a citlivou kačenkou. ()

Babous

Vizuálně cool, ale proč to musí být tak nudné a zdlouhavé? Zápletka není nic extra, v podstatě existovaly dvě možnosti, jak to celé je a to se nakonec taky potvrdilo. ()

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

13.06.2023

57. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech už nám klepe na dveře, vše vypukne na přelomu června a července, kdy lázeňské město opět zaplní davy nadšených filmových fanoušků i… (viac)

Indie Doctor Strange je hit

Indie Doctor Strange je hit

22.05.2022

V posledních několika týdnech do kin vstoupily hned dva filmy s tematikou multiverza, Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství a Everything Everywhere All at Once. První z nich se podle předpokladů… (viac)

Režisér Ex Machiny si vybral další projekt

Režisér Ex Machiny si vybral další projekt

07.01.2021

Režisér Ex Machiny nebo Annihilation Alex Garland si zřejmě konečně vybral svůj další projekt. Původně se zdálo, že se filmař po svém posledním seriálovém projektu Devs uchytí v televizi, nakonec… (viac)

Tvůrci Trainspotting a fotbalová legenda

Tvůrci Trainspotting a fotbalová legenda

29.08.2018

Společnosti DNA Films a Passion Pictures, zodpovědné například za snímky Trainspotting, Pátrání po Sugar Manovi nebo Ex Machina, pracují na novém projektu o legendárním fotbalovém trenérovi Siru… (viac)