Nirvana: Smells Like Teen Spirit

(hudobný videoklip)
Krátkometrážny / Hudobný
USA, 1991, 5 min

První singl z ikonického a veleúspěšného alba Nevermind. Videoklip byl natočen 17. srpna 1991 v kalifornském Culver City. Nirvana zde hraje pro studenty ve středoškolské tělocvičně, klidný koncert se záhy mění v divokou a nespoutanou oslavu vzdoru... Video je prvotinou Samuela Bayera, později proslulého tvůrce klipů, který se nechal inspirovat filmy Over the Edge a Rock ´n´ Roll High School z roku 1979. Dle jeho vlastní verze si jej Nirvana vybrala právě pro jeho nezkušenost a tím související nezkaženost hudebním průmyslem. (J.Connor)

kingik

Kapela Nirvana, její frontman a grunge, mně nikdy nepřišli k chuti. Rebélii v drogách a chlastu neopěvuji. Klip však spolu s jejich hymnou nabízí zajímavé spojení obrazu s hudbou. Kdyby se ovšem to celé pojetí neskrývalo za teatrálnost, kterou fanoušci považovali za fenomenální image. I tak by bylo nesmírně zajímavé, kam by se tahle legendární partička hudebně posunula dnes. 60% ()

MM_Ramone

Pieseň "Smells Like Teen Spirit" je úvodnou, v poradí prvou, skladbou z druhého oficiálneho štúdioveho albumu americkej hudobnej skupiny Nirvana. Album sa volá "Nevermind" a vydali ho dvatsiatehoprvého septembra roku 1991. "Smells Like Teen Spirit" sa stal ich najväčším a najznámejším hitom. Hlavne vďaka tomuto mimoriadne vydarenému songu sa z Nirvany stala úspešná komerčná kapela. Jej autorom je spevák a gitarista Kurt Cobain. Bol ku nej natočený aj známy anarcho-grunge videoklip. **** ()

kobejn

První ofiko velký klip Nirvany, kterej dodnes do omrzení omílaj hudební stanice a kterej nikdy nechybí v žádnym žebříčku o nejlepší rockový song v historii...dneska už ten klip nejspíš ani nikoho nějak nebere, možná ani ta píseň...but...v tý době to jednoduše musela bejt a byla pecka...to co se objevovalo na mtv a vůbec ta mejnstrýmová vlna rocku a popu to byla smrdutá žumpa a kurt tam do ní zahučel do jak balvan, vzbudil trochu rozruch, zčeřil to, ale trvalejší dopad to pochopitelně nemělo a mít nemohlo...chvíli prostě frčela nirvánománie, grungemánie...a ádie marie...zase se žumpa uzavřela a smrduté vody mejnstrýmu trvají dál, přežijou každej rozruch i vlny, to je jeho hlavní vlastnost, zatímco vlastnost vln je ta, že pomíjí a pominou jen co se objeví...jak se rychle objevil, tak rychle zmizel...né tendle klip, páč ten už patří mejnstrýmu a bude tady smrdět na věčný časy, ne smrdět doslova, páč mě docela voní, ale víte jak to myslim, prostě tak...jinak ten klip jak každej asi ví vzniknul kompromisně, jak to kurt vyprávěl, z jeho představ a představ režiséra klipu bayera, kurt si stěžoval, že mu bayer do toho kecal a musel ten klip udělat jinak, než chtěl - kurt - takže nakonec je to škoda, že neni uplně podle kurtovejch představ, byl by asi mnohem lepší...takhle je prostě takovej jakej je a jinej už nebude...co ještě? už asi nic, ten klip a ta píseň měla zkrátka ohromný dopad na všechno v tý době...muselo to být fajn tendle svěží závan teen spiritu...dneska už samozřejmě zůstává za ním ta hořká pachuť...jednak to nic nezměnilo a jednak... že jo, kurt z toho vlaku nakonec radši vyskočil za jízdy...každopádně svojí stopu už asi nesmaže ani von, ani nobody else...pro srovnání...třebas takový "pecky" jako final countdown nebo live is life...to sou taky nesmrtelný songy, ale what the fuck songy...teen spirit je naopak what the ne fuck a to je hlavní...pořád je lepší, když zazní z rejdiojou gaga teen spirit než fajnl kandán, asi tak... děkuji za pozornost (i ne za pozornost). kobejn ()

Marek1991

V tom roku som sa narodil, takže nie som štýlom grunge nejak extra zasiahnutý a ani ho nepovažujem za nejaký rozumný, či dobrý štýl, no zaujímavý je určite. Tento videoklip je temný, rebelský, až anarchistický. Pokiaľ viem, tak Cobain v ňom použil odkazy na svoj život. Je smutné, že všetko okolo tejto kapely a hlavne jeho tak smutne dopadlo. Prelomové v niečom v rockovej hudbe to bolo, no nepovažujem to za niečo zásadné, ktoré by mnohé zmenilo a bolo zároveň správne. Každopádne ako klip, tak aj hudba tejto piesne sa mi celkom páčia. ()

NorseSword24

To bolo obdobie kedy som si začal robiť playlist na ytb. A narazil som na pesničku ktorú som už počul ale voľako moc som ju začal vnímať a pociťovať či už videoklipom alebo celkovým feelingom z pesničky. A ja neviem prečo ale vytvoril som si moc depresívny pocit pri nej. Až toľko že som ju z playlistu vyhodil. Prešiel cca rok a vyšiel prvý trailer na jeden film kde sa objavila iná pesnička od nirvany. Vtedy som ich začal znova počúvať a túto pesničku zamiloval. Nebojím sa povedať, že to je jedna z najlepších pesničiek všetkých dôb. A stále si ju v kuse hrám na plne gule na gitare :) ()

• Muzikantov hnevalo zdĺhavé natáčanie. Svoje k tomu povedal aj frontman kapely Kurt Cobain. Režisérovi Bayerovi sa Kurtova frustrácia páčila a vytiahol z nej najviac ako mohol. Po tom, čo chcel po ňom, aby to celé zbehli ešte tretíkrát, Kurt vybuchol a celú pieseň doslova zakričal – takto nejak sa dosiahol Cobainov neuveriteľný výkon. (Raccoon.city)
  • Časopis Rolling Stone zařadil píseň na 9. místo v žebříčku 500 nejlepších skladeb všech dob. (figgo jr.)