Penny Dreadful

• USA Penny Dreadful
USA / Veľká Británia / Írsko, (2014–2016), 25 h 21 min (Minutáž: 47–60 min)

Tvorcovia:

John Logan

Eva Green, Josh Hartnett, Timothy Dalton, Rory Kinnear, Billie Piper, Harry Treadaway, Reeve Carney, Helen McCrory, Danny Sapani, Alun Armstrong, Stephen Lord (viac)

Výpravné seriálové zpracování původně hrůzostrašných povídek vydávaných v Londýně na začátku 19. století, jimž dal název fakt, že výtisk stál právě jednu penny. Týden co týden čekali dychtiví čtenáři převážně z řad chudiny na známé hororové postavy v podobě Frankensteina, Doriana Graye nebo hrdinů z románu Drákula. Všechny nestvůry jsou zasazeny do temného viktoriánského Londýna a kromě krásně strašidelného původního příběhu nabízí jejich seriálové zpracování i kvalitní dramatickou podívanou. (HBO Europe)

ondrula

Luxusní ztvárnění levných duchařských příběhů s krásnou Evou Green, distingovaným postarším gentlemanem a americkým pistolníkem (koho tohle napadlo?). První díl s upíry poměrně solidní, uvidíme dál. ()

Mleako

Občas je to opravdu trochu natahovaná splácanina, ale sympatický herecký ansámbl, skvělá výprava a temná atmosféra špinavého viktoriánského Londýna to celkem obstojně kompenzují. A Eva Green si to prostě dává. Za mě slabší 4*. ()

Asmodin

Zatím jsem neviděla nic převratného. Bohužel mohu hodnotit jen po dvou dílech, které mě nepřesvědčily, abych se podívala na další. ()

merit1

Krásne kulisy viktoriánskeho Londýna, áčkový herci a kultové postavy z románov. Zdalo by sa, že nie je čo pokaziť. A ... stalo sa. Všetci démoni milujú Vanessu, všetci ľudia chcú chrániť Vanessu, všetky mýty smerujú k Vanesse. Jednotiaca postava nakoniec pôsobí ako jediná postava a časom značne unavuje. Pre celý panteon zaujímavých entít ostávajú len druhoradé linky, ktoré nie sú ani dotiahnuté, ani domyslené. ()

woodsman

tak tento serial bol naprosto genialny temny niektore sceny fakt az na hranici skoda ze len 3 serie malo to potencial na viac serii Eva Green totalne bomby neuveritelny vykon ()

Ant_Antony

Zatím převládá spokojenost, ačkoliv druhý díl poněkud srazil prvotní nadšení, no uvidíme, takže po dvou epizodách lepší 3hvězdy. ()

Mikino00

Pouliční směska, mix upírů, Frankesteina či Rozparovače a mnoha dalších příběhu působí rozpačitě až vyčpěle. Navíc ani příběh není ničím zajímavý, seriál nemá kromě hereckého obsazení co nabídnout. Jsem nucen po dvou epizodách zanechat sledování. ()

zelvicka.

Zatím se vylouply 4 díly, a jsem prostě nadšenej. Sice mám trochu obavy z toho, že celá záležitost se dost překombinuje (upíři, Frankenstein, Dorian Gray a bůhvíco přijde ještě), ale jsou tu fakta, která vás možná donutí se na seriál aspoň podívat. Herecké obsazení - takhle nabombenej seriál jsem já ještě nesledoval. Už jen pro to, že si můžete prohlédnout jak to funguje Bondovi a jeho nevlastní bondgirl ;) Nebudu lhát že Dalton byl můj oblíbený. Eva Green se zapisuje na seznam mých oblíbených hereček, protože to, co předvedla v druhém dílu - tomu říkám HRANÍ - což podtrhuji v dramatičnosti výroku tím, že jsem za a) už pár filmů viděl a za b) nejsem na brunety (obvykle). Billie Piper (už zase děvka), a prozatím - některé věci mi prostě vyrazí dech... ()

fredisek

Podařilo se nám změnit Frankensteina, Draculu i Doriana Graye v brak a ruku na srdce, kdo četl všechny tři knihy a kdo je zná jenom z filmů a televize? Penny Dreadful brakovitost hrdě přiznává a postavy konečně rozvíjí. Mina Harker tu vezme jiný konec než v knize, Dorian Gray se vyvíjí také jinak. Vanessa Ives jako nová postava je geniálním charakterem, který lacině znějící schéma party lidí, co jdou proti nadpřirozeným silám, báječně doplňuje. Posedlost ďáblem, upíři, američtí pistolníci, spiritistické seance, tuberkulózní děvky. Penny Dreadful pracuje s klišé a tvoří z nich skvělý příběh, kde všechno do sebe zapadá a nikdo neumírá zbytečně. Skvělý horor, který si zaslouží být seriálem. Osm hodin intenzivního hororu jsem zhlédl za pár dní. Kdyby to byl film, skoro jistě by se stalo, že bychom odcházeli z kina zklamaní dalším gulášem z provařených motivů. Těch osm hodin ale dává prostor postavám, aby se ukázaly v pravém světle (nebo temnotě). Sice mě vytáčely Dorianovy vlasy, ale to čert vem. Jediné, co může zamrzet, je plánovaná druhá série. Nemyslím si, že ze seriálu tohohle ražení by měl vzniknout kult s x sériemi. Příběh pracuje výhradně s archetypy a klišé...ty se vyčerpají rychle. Očekávám přidání vlkodlaků, ale bude to stačit? Nestane se z geniální série rozplizlá gotická povídačka, kde mrtví upíři začnou nudit a Eva Green už bude natočená nahá ze všech úhlů? DRUHÁ SÉRIE: Příběh se rozvlekl, Miss Poole byla až moc průhledná, úroveň podle očekávání klesla. Oznámení třetí série dokazuje, že se tvůrci rozhodli z dobrého seriálu udělat dojnou krávu, ale budou se muset snažit mnohem víc, aby zaujali. Využití trans postavy v druhé sérii působilo jako z nouze ctnost a rozhodně to nestačilo. Druhá série navíc nechala dost nevyřešených otázek a finále nic nerozuzlilo. Bojím se, že se padáme na úroveň Stmívání. ()

matmanX

První série: Koncept Penny Dreadful je rozhodně zajímavý a už po pár epizodách to působí jako lepší nepřiznaná adaptace Ligy výjimečných, než trapný filmový paskvil z roku 2003. Obsazení je taky velice solidní. Dalton přináší šarm staré školy, Eva Green tajemný sex appeal a Josh Hartnett, kterého jsem odmítal brát vážně už od Pearl Harboru, si mě velice rychle získal svým ostříleným dobrodruhem. Jenže pak se člověk dostane k samotnému příběhu, největšímu a fatálnímu problému seriálu. Už od prvních epizod to působí hodně zmateně a neorganizovaně. Naplno rozjeté dějové linky můžou zcela zmizet na několik epizod, jen aby je nahradila zbytečná epizodická vsuvka. Postavy se bezdůvodně a náhodně setkávají na každém kroku, až to vypadá, že Londýn je taková středně velká vesnička. Flashbacky spíš narušují plynulost vyprávění, než aby nám poskytovaly důležitý kontext, a objevují se na nesmyslných místech. Zkrátka a dobře, první sérii chybí pevný kauzální řetězec a srozumitelná organizace syžetu, což má dost negativní efekt na tempo celého seriálu a z nadějného projektu s fantastickým zasazením se tak stává zmatená nuda._____ Druhá série naštěstí napravuje většinu problémů té první a konečně využívá plný potenciál skvělého konceptu. Pořád tu sice je příliš náhodné potkávání nesouvisejících postav, ale člověku to až tak nevadí, protože všechny postavy jsou zajímavé, jedinečné a mají dostatek prostoru pro poutavý vývoj. Děj už nepřeskakuje zmateně ve snaze představit stovku postav a dějových linek. Hlavní linka je pevnější a svižnější díky charismatickým záporačkám a neustálému pocitu nebezpečí, ovlivňuje většinu protagonistů a když už od ní vyprávění na chvíli odbočí, přináší méně akční, ale osobnější vedlejší linky. Všechny náznaky a cliffhangery z první série jsou dále rozvíjeny a dostávají zajímavé zvraty. Druhá série zkrátka působí srozumitelně a promyšleně, jako jasná vize mostmoderní hry s žánry, která bere své šestákové předlohy a dodává jim vztahovou hloubku, nečekaný vývoj a morální nejednoznačnost. ()

geimz

1. séria : Po ôsmich dieloch vidím v Penny Dreadful obrovský potenciál, ktorý v prvej sérii ešte nebol celkom zužitkovaný. Je úžasné vidieť v (kvalitnom) seriáli toľko obľúbených hororových a fiktívnych postáv, ktoré sedia do príbehu, do atmosféry a sú skvelo zahrané. Vôbec celé herecké osadenstvo je spot-on a ja len tlieskam čoraz väčšiemu počtu filmových hercov angažujúcemu sa v televízii. Každá jedna z troch ústredných postáv má inú motiváciu a mňa len trošku mrzí, že tá záchrana Miny, plánovaná od prvého dielu, prebehne bez väčšej nápaditosti či prekvapenia. Tak či onak, skvelý štart, dúfam, že aj Dorian Gray dostane väčší priestor (aj zmysel v seriáli) a teším sa amerického vlkolaka v Londýne. Zvýšiť počet dielov na 10-12, nadviazať na výborný príbeh, a druhá séria sa od konkurencie vzdiali na kilometre. 85% 2. séria : A že sa veru vzdialila. Až na maličkosti nemám čo druhej sérii poriadne vytknúť. Vanessina dejová línia so Satanom bola rozvinutá, flashbackový diel bol opäť na jedničku, dočkal som sa aj viac screen-timu pre Ethana ako vlkolaka, Dorian dostal (síce až na konci série) konečne väčší zmysel a Lily šokla s nečakaným twistom. Čarodejky nesklamali, záverečné diely boli nabité akciou aj napätím a tentoraz aj adekvátnym vyvrcholením, ktoré bolo aj dostatočne tragické skoro pre všetky postavy. Veľmi rýchlo sa z Penny Dreadful stáva jeden z mojich najobľúbenejších seriálov, a to nielen vďaka výbornému príbehu, ale aj utrápeným postavám, skvelým dialógom a hereckým výkonom, kde sa každý priam prekonáva. A teraz zase rok čakať... 90% 3. séria: Nečakane posledná séria nezavŕšila príbeh Vanessy a jej tímu príliš podľa očakávaní. Možno to je práve tým, že koniec prišiel nečakane aj pre tvorcov, že séria nepôsobí konzistentne a jednotlivé dejové linky sú pomerne urýchlené. Pritom séria začne dosť stuha, s veľmi pomalým rozbehom, aby sa neskôr konečne rozbehla, a keď divák čaká poriadne finálne zúčtovanie s Draculom (resp. fightu Ethan vs. Dracula), dočká sa akurát odovzdanej Vanessy a utnutého konca. Napriek negatívam však dobrá séria, zvlášť Ethanova odhalená temná minulosť bola pôsobivá. No postava dr. Jekylla absolútne premrhaná, spolu s Dorianom Grayom, ktorý v podstate bol v celom seriáli úplne zbytočný. Keby tvorcovia dostanú šancu na ďalšiu sériu, snáď by aj tieto postavy dostali väčší rozmer, no ja musím hodnotiť na základe videného. Ale je mi jednoznačne ľúto, že sa lúčim s takto kvalitným seriálom takto skoro. 75% ()

H4ku11

Pri plejáde tunajších postáv som očakával poriadne divadlo. Veď Dracula, vlkodlak, čarodejnice, Victor Frankenstein a jeho monštrum, Dr. Jekyll, Dorian Gray...musia niečo predviesť. Po prvej sérii som bol dosť sklamaný a znudený. Seriál sa potom našťastie pozviechal a ponúkol nám pekné sústa v ďalších sériach a až na konci ma vo finále znova nepotešil. Ide teda napriek všetkému o vydarený počin. ()

Magika82

Tento seriál dokázal to, co se podaří jen málokterému z posledních let. A to - v dobrém slova smyslu - vyrazit mi dech a pevně uchopit mou mysl natolik, aby se během jeho sledování oprostila od každodenních starostí a bohužel stále méně radostí. Ačkoli první série seriálu ještě nademnou neměla tuto krásnou moc, druhá už ji nabývala. A konečně třetí série mi pomyslně vykouzlila úsměv na rtech i na duši jako ženy i jako spisovatelky a autorky. Zcela mne rovněž svým hereckým talentem ohromila Eva Green, kdy především na její a jí podané roli Vanessy Ives stojí a padá z mého pohledu vše. Až daleko za ní jí v tomto maratónu dobíhá postava Victora Frankesteina v závěsu za ním hned s panem Chandlerem. Timothy Dalton po mne vždy byl průměrný herec, u nízkorozpočtové remaku Kleopatry to jen potvrdil. A ani zde nemohu nalézt pevnou půdu pod nohama pro jeho roli. Je pro mne jen jakýmsi spojovacím článkem. Postavu Doriana Graye zde považuji za nadbytečnou a chybovou ve smyslu původního díla. Dorian Gray již byl v této době dávno konfrontován se svým autoportrétem, o což se postaral jeho zhrzený milenec. Duchovní propojení s obrazem tak zařadilo zpětný chod, a zatímco obraz nabýval své původní podoby, Dorian Gray ztrácí svou nesmrtelnost i půvab a konečně jej dohání smrt, kterou tak dlouho obelstíval. Leč dobrá, jedná se o jinou tvorbu, jinou verzi a jeho postava je také přijata, ač se subjektivně domnívám, že by se bez ní seriál obešel. Nuž, Eva Green coby Vanessa Yves nastavila laťku tomuto dokonale dobovému Viktoriánskému Londýnu, zahaleného ve smogu, mlhou z Temže a vynikající výpravě, laťku velmi vysoko. Pevně věřím, že se jí podaří jí ještě udržet, ne-li ještě malinko pozdvihnout. Za mne 90% a tedy hodnocení hvězd 4+ . ()

Renfield

Známé, prakticky až kultovní postavy v mlze viktoriánského Londýna. Znělo to slibně (i když té mlhy bylo někdy až příliš) a svým způsobem to i slibně dopadlo, snad až na... ale nejdříve ke kladům. Mezi ty největší jednoznačně patří atmosféra celého seriálu, v ní zaujmou potemnělé ulice, stejně jako často prosvětlené interiéry, divadla, muzea... stejně tak úchvatné jsou kostýmy a celkově vzezření postav vůbec! Tím nejzásadnějším ovšem zůstává dokonalá hudba a především hvězdné herecké obsazení, z něhož vyčnívají Eva Green a Josh Hartnett. Oba zde mají ty nejsilnější linie, ve třetí sérii navíc obohacené o nové charismatické postavy, ale jen Eva Green tu má "své" epizody, v nichž je snad ještě lepší, či si je plně užívá. Seriál má mnoho silných scén, překvapivě jsou to z mého pohledu více rozhovory jednotlivých postav, než akce, které tu také není pomálu. Ale ona akce a jí často předcházející přípravy (či jednání postav), jsou často dost podivné, právě to je znát především ve finále třetí série, ale nejen zde. Scénář je z velké části zklamáním a i když zbytek klape jak má, občas možná ještě lépe, tohle samozřejmě kvalitu sráží. A co teprve ostatní, zajímavě obsazené, žel občas nevyužité postavy? Přesto je Penny Dreadful nadprůměrným seriálem, už jen pro tu dobu, kdy se odehrává a jedinečné divadlo v 1. sérii, jenž mě nadchlo! Více u jednotlivých sérií. 80% ()

Illy

Pilot u mě za plný počet a zároveň seriálové překvapení roku. Vůbec jsem netušil že se něco takového chystá.... Ta atmosféra nemá chybu, snad vydrží vysoko nasazená laťka...Edit: ke konci druhé sezóny dávám za 5* ()

jajush

Polovina první série za mnou a já pořád nevím, jestli koukat dál nebo ne. V podstatě pořád čekám, o čem ten seriál je. ()

amfetamin

Některé díly sice trochu zaostávají, hlavně co se týče zajímavosti dějové linky, ale tenhle seriál má dokonalou atmosféru, která menší nedostatky dokonale kompenzuje. Přesně takhle nějak si představuju hororový viktoriánský Londýn po přečtení všemožné hororové/viktoriánské literatury. Osudy všech postav jsou k sobě šikovně přilepeny a všechny postavy jsou napsány skvěle, možná škoda, že postava Van Helsinga nedostala víc prostoru, ale tenhle seriál si u mě své místo našel - především díky té temné atmosféře odvrácené strany viktoriánského Londýna. A Dorian Gray je konečně ztvárněn jako mladé, neodolatelné stvoření. ()

Camulator

Liga výjimečných pro mě byla vždy takové malé guilty pleasure, zbožňuju éru viktoriánské anglie, ať už jde o Londýn či vřesoviště, kdy mýty a nadpřirozeno konfrontuje drsný a špinavý průmyslový pokrok, takže když jsem poprvé zaslechl o tomhle malém dílku, nemohl jsem se dočkat, až skončí zkouškové a já ho budu moct konečně prubnout. A má očekávání jsou zcela naplněna. Mimo fakt, že jednu z ústředních postav hraje Eva Green (která je diva prostě ve všem) je příběh napínavý, atmosféra hustá a každá věta vymazlená do nejmenšího detailu. Timothy Daltona jsem měl vždy docela rád a jako každý britský herec a gentleman zraje věkem jako to víno. Zato Joshe Hartnetta jsem nikdy moc nemusel, o to víc po jeho "nezapomenutelné performanci" v nejzprzněnějším historickém velkofilmu a zrovna o tak zajímavé části druhé světové. Nicméně jeho americký buran s morálkou a issues je, nutno uznat, dobře zahranou a sympatickou postavou. Showtime si navíc, stejně jako HBO, může v klidu dovolit se s tím "nesrat," takže každý dialog, každá scéna říká přesně to, co chce. Výborná věc a další závislost do sbírky. Jo, a nevěděl jsem, že se Tomáš Rosický dal na hereckou kariéru. S2: Nevěřil bych, že výbornou první sérii ještě něco kdy překoná. Přiznávám, že jsem v hodnocení Penny těžce neobjektivní, ale zážitek, jaký mám ze sledování tohoto klenotu, je prostě jedinečný a nepopsatelným způsobem paralyzující. Třetí epizoda pro mě představuje ve všech směrech absolutní špičku a finále, ač o něco méně akční, než by asi divák čekal, mi až do premiéry třetí řady rozhodně nedává spát. Opět jsem si potvrdil, že zdaleka nejsilnější stránkou, v kombinaci s božským hudebním doprovodem, jsou dialogy mezi jednotlivými postavami, ať už o smyslu života, životě brouka, nebo spodním prádle pro reanimovanou prostitutku. Penny Dreadful je zdaleka nejlepší seriál své doby a místní hodnocení je krajně nefér. Pokud by tu mělo něco mít 99%, pak tohle. ()

kdosizrosy

"We all have our curses, don't we?" Děsivý, mysteriózní a hlavně dokonale temný Londýn ve svých nejlepších letech. Nutí mít strach, nutí se smát, nutí se zamyslet. Skvěle napsané charaktery, jimž jednoznačně vévodí démonická Eva, ale i tak nadějná první polovina seriálu postupně sklouzává k lehce průměrné nadprůměrnosti. Hlavní příběhovou linku zastiňují ty vedlejší a vůbec samotné vztahy mezi postavami se stávají zajímavějším námětem než poměrně předvídatelný hon na velmistra upírů. Každopádně viktoriánská doba je krásná na pohled a vůbec tomu spojení všech tajemných a hororových postav na jednom place se těžko říká ne. "...you were skeptical because you thought... This was going to be a wasted evening, but now you're not so sure." ()

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner

25.07.2022

Seriál Penny Dreadful se vrací

Seriál Penny Dreadful se vrací

04.11.2018

Po překvapivém zrušení před dvěma lety se populární seriál Penny Dreadful vrací zpátky k životu. Alespoň částečně. Stanice Showtime totiž oznámila chystaný spin-off s podtitulem Penny Dreadful: City… (viac)

Eva Green znovu u Burtona

Eva Green znovu u Burtona