Východiskový bod

• Česko Výchozí bod (viac)

Dr. Ian Gray (Michael Pitt) je mladý molekulárny biológ a vedec, ktorého životnou témou je výskum evolúcie oka. Práca ho celkom pohlcuje až do okamihu, keď sa na večierku stretne s krásnym tajomným dievčaťom Sofi a požiada ju, aby si mohol vyfotografovať jej nádherné oči. Oproti vedecky racionálnemu a profesionálne skeptickému Ianovi je Sofi divokým a nespútaným stvorením a tieto protiklady ich vzájomne priťahujú. Ich vzťah je intenzívny a pre Iana aj nečakane vášnivý, ale je krátky a skončí sa tragicky. Po drsnej životnej rane sa Ian ešte viac ponorí do svojej práce. O niekoľko rokov neskôr urobí spolu s kolegyňou Karen nečakaný objav, ktorý spochybní jeho neotrasiteľnú vieru vo vedu a zmení jeho skepticizmus voči mystickým a spirituálnym silám. Potvrdiť či vyvrátiť novú teóriu, ktorá by postavila na hlavu všetko, v čo ľudstvo doposiaľ verilo, môže iba cesta na druhý koniec sveta. Ian sa rozhodne riskovať svoju vedeckú reputáciu i vlastnú racionalitu a vydá sa na šialenú misiu, ktorá má len mizivú nádej na úspech. (TV JOJ)

Micro41CZ

Bohuzel sem na tenhle film nejdriv videl trailer - a v traileru bylo VSECHNO to co bylo pak v celym filmu, takze to prozitek dost zkazilo. Celkove hrozne predvidatelny a linearni. (a sci-fi je to asi jako je Pat a Mat sportovni prenos) ()

Redi

Mike Cahill svým druhým filmem nezklamal, což jsem po Another Earth ani nečekal, ale naopak ještě předčil mé očekávání, a proto se zněj pro mě stává nejatraktivnějším filmařem za posledních pár let a už se nemůžu dočkat jeho další tvorby. Jen doufat, že se nenechá zlanařit do komerčního hollywoodského bijáku, jako třeba D. Aronofsky. Během filmu jsem měl v sobě tolik myšlenek, pocitů a postřehů, které jsem chtěl ze sebe tímto ventilovat, ale protože jich bylo tolik, bude to muset počkat až na podruhé zkouknutí, které je nevyhnutelné. Ze závěrečné výtahové scény v Indii jsem trochu vyměkl a skoro uronil i slzu :) což mimochodem nebyl jediný silný moment filmu. Absence romantického žánru v popisu je nepochopitelná. (Kino Hvězda; 3.10.'14) ()

Kmotr76

Škoda, že mi toho trailer prozradil víc než dost. Vlastně prozradil pointu celého filmu, takže je lepší se mu vyhnout. To ale rozhodně neplatí o filmu! Jde o více než originální, sympatické a minimalistické sci-fi se zajímavou myšlenku. Sci-fi, které je o něčem, ne o stovkách výbuchů nebo zabijáckých robotech. Sci-fi, které si vystačí s několika vědci, lidským okem a Bohem. ()

elanius odpad!

(1/2015) / No to nám ten rok pekne začal :). Desivé, že táto slaboduchá zlátanina atakuje 80%. Zvláštny feeling a pomalé tempo by som filmu milerád odpustil. Bohužiaľ to čo ideovo dokázal I Origins naservírovať je proste bullshit. V pravom zmysle slova. A koniec koncov ono to nefunguje ani logicky, ani príbehovo, ani z pohľadu jednotlivých charakterov. Tie preukazujú neskutočnú mieru servility k vlastnému presvedčeniu, že sa tomu nedá veriť ani vo filme. Apelujem na divákov, spamätajte sa kým je čas! Alebo si už rovno kúpte vešteckú gulu, vyveštite ráno z kávovej usadliny a naštudujte postavenie planét. (0/10) ()

Pavlínka9

Již prvních pár minut filmu mě ohromilo - teorie o očních duhovkách a probádat vše, co s nimi souvisí a jak to zasahuje do našich životů a jakou mají spojitost se vším ostatním :) Wau :) Neviděla jsem film, který by se tímto zatím zabýval a hlavně - je to taková malinká součást nás a přitom je zde tak krásně ukázáno, jak by nás mohla ovlivnit :) Celé to prostředí, kde se "hledá a objevuje" a přitom to není nic nudného a nesmyslného :) Spíš mě po celou dobu udivovalo, jak mi to celé zapadá do sebe a po skončení filmu jsem se na některé scény - i teorie, kde je vše vysvětleno, podívala znova a posunula jsem se s názorem ještě dál :) Scéna ve výtahu, kdy mi jen v hlavě proběhla myšlenka, že i z těchto důvodů nejezdím výtahem, byla tak silná a zároveň jednoduše ztvárněná...Michael Pitt mě ohromil již před 15ti lety, tudíž pro mě tu byl hlavním tahounem :) Jeho přítelkyně - alá nečešu si vlasy tak posledních 7 měsíců - to fakt nesnáším :D :D A krásná asistentka, která není pouze blbou stážistkou, ale dokáže mnohem víc :) Je to fascinující film :) O něčem, co mi stále běží v hlavě a přemýšlím, zdali i v mých očích by se objevila shoda :) ()

koxin

Film který je na samém začátku nejlepší a potom to s ním jde pomalu z kopce. Nebýt těch dějových nedodělávek a zbytečných prodlev, byl bych radši. A lepší konec by to vytáhl i na 5*. P.s. dvě hlavní herečky kvalita ()

Pajkenzi

Film mě hodně překvapil držel mě a ani trochu mě nenudil. Perfektně zpracované a natočené. Dramatická hudba filmu dávala šmrnc. Dr. Lan Gray na mě udělal velký dojem. ()

Mishqo

Do piči, to bolo popiči. Transcendentálne, podmanivé, sugestívne a oku-lahodiace. Odpúšťam akýkoľvek nedostatok pretože výsledný dojem bol "mind-blowing". A samozrejme mňamkový soundtrack. ;) 90% ()

romajz15

Originální nápad s mnoha prvky, které tu ještě nebyly. Hlavní příběh je sice trochu romantické klišé ale originalita převládá. Hlavní role jsou dobře napsané a hercům to sedlo, hlavní postava vypadá jako Johnny Depp z filmu Transcendence. ()

Midori_Mike

Výchozí bod je určitě nádherný a dobře natočený film (na to, že jde o festivalový snímek). Očekávání jsem měl podle popisu vysoká. A zklamán naštěstí nejsem :-) . Jenom jsem překvapen tím, že nakonec mě mnohem více zaujal dobře poskládaný, svižný scénář a partnerské vztahy ve filmu, než samotné ústřední téma. Mám rád, když režisér dobře ví, kdy děj useknout a skočit např. o několik let směrem kupředu. Konkrétně v tomto filmu to poskytuje výborný prostor pro vlastní představivost ohledně vývoje již zmíněných citových vztahů a tak. A ve spojení s charismatem jedné z hlavních hrdinek to ve výsledku vytváří jakousi příjemnou poetiku, která film provází od začátku až do konce. Proto mi nakonec ani tak nevadilo, že se mi, na můj vkus až příliš, dařilo předvídat děj dopředu včetně největších zvratů. Pochválit musím také výborný konec, který je pěknou filozofickou tečkou. Krásným, emocionálním způsobem ukazuje, že i když jste vědecky založený a myslící člověk, mohou i ve vašem životě nastat chvíle, kdy si budete přát, aby existovalo něco "víc" - říkejte tomu, jak chcete ;-) . Silné 4* EDIT: Tak nakonec zvedám hodnocení na plných 5*, protože po přečtení několika interview s režisérem jsem ve filmu objevil několik dalších odkazů a skrytých symbolik, díky kterým ten film vnímám v úplně novém rozměru. Nejvíce mě asi dostala stylizace a propojení filmu s reálnou osobou jménem Sharbat Gula. Google It! Ale až po dodívání filmu, NÉ předtím! :-) ()

sochy.zirafka

Je poměrně náročné objektivně se vyjádřit o filmu, od kterého očekáváte velký zážitek, jen aby vás zklamal svým přímočarým směřováním k jedinému nosnému zvratu. Škoda. Jedna myšlenka, ať už je sebezajímavější, mi na inteligentní science fiction nestačí. Zvláště tehdy, pokud jde o něco tak zprofanovaného, jako je filipika duše a rozumu. Jako romantický film to tak nějak funguje téměř do konce. Dojem ze závěru bych však s dovolením vyjádřil citoslovcem: D'awww-ewwbleugh! ()

VasaX

Jako... zajímavý námět i zpracování Astrid je zvláštní herečka, Michael Pitt ... no nikdy nevím jak se k němu vlastně mám stavět, za to Brit byla moc fajn a její role jí vyloženě sedla. Film mě poměrně bavil, ač určité zvraty, zejméan jeden, jsou jak pěst na oko a z úplně jiného žánru. A ten přechod od vědeckého pojetí k jakýmsi new-age transcendentálním záležitostem... no není mi to úplně po srsti. Každé zvlášť nebo opačným směrem bych asi snesl mnohem lépe. Je to ale líbivé ač takové fatalistické. Filmový zážitek to byl, ale k srdci mi to moc nepřirostlo, ač slovní hříčka názvu (originálního) je solidní. :-) ()

fefee

Zaujímavý a netradičný námet s obstojným spracovaním tak trošku v druhej polke predvídateľným so štipkou toho romantizmu. ()

Nyck

Strašně, ale strašně zvláštní film. Skvělé momenty střídá šeď a nuda, každopádně téma velmi zajímavé a třeba se podobné oblasti ještě někdo chopí a zpracuje ji poutavěji. ()

lykan9

Spíš než sci-fi bych film označil jako mystery, ale to je jen detail. Jinak jsem byl příjemně potěšen. Škoda jen, že zůstalo několik otazníků. Já osobně nepochopil postavu misionáře ve výtahu. Jinak film drží diváka stále ve střehu a nemá moc hluchých míst. Přesto ne každý film ocení. Dle mého názoru není film pro masové publikum. U mě tři a půl hvězdy. ()

VanTom

Ezoterické spirituální debaty se zpočátku podřizovaly živé éterické romanci, tím pádem účelově zkontroverznělé téma vědeckého bádání - "stvořením oka dokázat neexistenci Boha" - příliš nevystupovalo, ani se s ním dál moc nepracovalo. Jenže neúmyslně šaškovskou (až lehce pedofilní) korunu finálnímu pátrání v Indii, které jako mohlo potvrdit reinkarnaci, nasadilo zpomalené sluníčkové prozření nevěřícího - jelikož se děvče bálo výtahu! Aleluja! ()

LEGACY

Po dlouhé době opravdu skvělý snímek, který mě vyrazil dech a zanechal ve mně určité pocity. Lidské oko jako centrální nástroj k vytvoření spektakulárního děje se vidí sporadicky a celý film je protkaný nečekanými událostmi, citlivými gesty, sobeckostí, honbou za rozkódováním mysli Boha a to celé je prováděné velmi zajímavě vykreslenými postavami. Je to jeden z těch pěti, deseti filmů, který si za ten rok uložíte do dlouhodobé paměti a ještě si jej párkrát pustíte, abyste dostali větší nadhled a porozumění .... skvělý konec a .... jdu si vyfotit oči. ()

klima777

Mike Cahill nabízí další pseudo-spirituální karamelku s dojímavým, až projímavým účinkem.----- Oči, uši; slunce v duši; pozdravy z Biblického pásu, jakož i Matky Indie; inteligentní design a New Age eintopf pro každého. Jakápak hlubina, prosím Vás? Jděte se bodnout... drátem do oka. Jinak to nevidím... ()

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

30.12.2014

49. MFF Karlovy Vary rozdal filmové ceny

49. MFF Karlovy Vary rozdal filmové ceny

13.07.2014

Slavnostní ceremoniál zakončil filmový festival a poroty v čele s Luisem Miñarrem udělily ceny nejlepším ze soutěžních filmů. Křišťálový glóbus pro nejlepší film si odnesl George Ovashvili za… (viac)