Everest v réžii Baltasara Kormákura rekapituluje jednu z najtragickejších expedícii, pri ktorej majestátny masív poslal svojim vyzývateľom mrazivé varovanie. Píše sa polovica deväťdesiatych rokov a Himaláje sa stávajú obľúbenou turistickou destináciou. Na osemtisícovku už nešplhajú len skúsení horolezci, ale aj dobrodruhovia z celého sveta. Horskí vodcovia Rob Hall (Jason Clarke) a Scott Fisher (Jake Gyllenhaal) napriek tomu nič nepodceňujú a do svojej expedície berú iba ľudí, ktorí majú niečo za sebou. Všetci sú skvele pripravení a vybavení, splneniu snov klientov by nemalo nič brániť. Stačí však malá odchýlka v pláne, náhla zmena počasia a kľúčovú otázku ,,Podarí sa nám horu zdolať?" vystrieda otázka omnoho zásadnejšia. ,,Dokážeme prežiť?" (Barracuda Movie)

Ad4mson

Závěrečná montáž s fotografiemi + záběr na zapadající slunce a....+ !!!ÚŽASNÁ!!! Marianelliho hudba = slzy jako hrachy...Silnej a silně mrazivej zážitek a hodně lituju, že jsem ho neviděl v kině. ()

M1k9

Slibný námět, který se propojil s vynikajícím obrazem a zvukem. Každý záběr byl i díky budovanému úvodu mrazivější. Autentičnost dostala přednost před vším, jinak to nejspíš nemohlo být. Slušelo by zařazení k dokumentárním (biografickým) filmům, namísto k thrillerům, protože mé očekávání bylo jiné. Tvůrci nevytěžili potenciál ani z jednoho a tak pro mě jako nejsilnější zážitek z filmu zůstávají letecké záběry na úžasnou část země. 5.5/10 ()

barrahir

Zprvu jsem dal 4*, ale do druhého dne se mi to rozleželo tak, že je to na plnou palbu. Film má sice celkem pomalý rozjezd, ale konec je fakt napínavý a já neznalý situace jsem tolik mrtvých opravdu nečekal. Hned jsem zalapal po dalších článcích a skoro mám chuť přečíst si i knížku. ()

Dlubal David

Šmankote, babičko... takových velkých jmen a poo z toho. Skvělé téma a nevšední materiál ke zpracování. Takový potenciál. A nic z toho vlastně nevyužito. Škoda, velká škoda, že tvůrci zapomněli probudit svou tvořivost a herci de facto jen přešlapují na místě. ■ S odřenejma ušima se vešli do tří hvězd... ■ (R) [59/100] ■ (K) [62/100] ■ (V) [69/100] ■ (H) Jake GYLLENHAAL [60/100] ● Robin WHIGHT [66/100] ● Naoko MORI [58/100] ● Sam WORTHINGTON [55/100] ● Vanessa KIRBY [52/100] ● Jason CLARKE [49/100] ● Charlotte BØVING [48/100] ● Josh BROLIN [48/100] ● John HAWKES [46/100] ● Keira KNIGHTLEY [44/100] ● Emily WATSON [50/100] ■ (♫) [55/100] ■ (E) Bingwoo (2004) ● Force Majeure / Snow Therapy (2014) ● Alive (1993) ● The Grey (2011) ■ (Č) 1 ■ (P) [Úterý, 30-V-2017; 22:33] [1080p] [ϿϾ] [PZ-cz] [59/100] ■ (CSFD) zelvopyrmaddyGiggsMartinezZMarigold ■ (C) [59/100] ()

VictorMartel

Jatka jako z nejlepších válečných filmů, hrůza jako z nejlepších katastrofických filmů a nakonec vrtulníková akce překonávající všechno, o čem fantazírují bondovky. Slibované dobrodružsví je tu rudou před opracováním, pouhou materií, na níž mohou teprve vyniknout aspekty užitnosti spíše než rarity charakteristického vnitřního uspořádání: například pro mě překvapující aspekty časového tlaku na výpravu s prognózou rozběsněného počasí záhy po dosažení vrcholu, ekonomický tlak hned v několika rovinách (mimořádný a doma sotva obhajitelný výdaj účastnivších se jednotlivců i ve smyslu referenčního dopadu na agenturu: vystoupat, ale nemít mrtvé), a samozřejmě též nějaké ty každodenosti z oblasti sociálních absurdit, jako když texaská panička úkoluje indickou záchrannou službu pokoušením himalajských větrů v trupu helikoptéry. Zapínal jsem 3-4hvězdičkový, podle mnohých koncepčně až příliš přešlapující, podle mě zase poněkud ukecaný film, ale musím uznat, že jsem celou druhou půli viděl film čtyř- až pětihvězdičkový (svou názorovou a komunikační vyspělostí určitě vhodný k úschově). Protože mi volbou na výsost efektních záběrů nejvíce připomínal katastrofický žánr, kam však nespadá statisticky co do rozsahu škod, přiznávám, že mu i něco promíjím tímto neobjektivním srovnáním s kinematografií líčící právě řádění živlů a lidskou hormonální posedlost vrcholy všeho druhu. Ovšemže záleží na divákovi, kterou vrstvu více vnímá, ale o celkové vyznění soupeří dvě ideová východiska: otázka, proč podstupovat (a hlavně klást na své domácí okolí jako finanční a emoční zátěž) něco takového, co snad ve vzpomínce i aktuálním prožitku funguje mocí onoho magického „čísla“ a nádherného momentu, ale prakticky viděno může mít celkem banální původ, vysvětlitelný rozmarem, a v otevřenosti ponechaná odpověď jednoho z členů expedice, že existuje-li taková krása, sotva kde se může hlad po smyslu života setkat s „definitivnějším“ uspokojením. To vše jsem viděl a slyšel já, užívaje si v mezičasech celkového napětí vizuální hody, což umocňuje faktor 4K free dostupnosti (která je prozatím výsadou hyperkomerčního šmejdu). ()

petikacka

Ten film mě naprosto uhranul...Je natočen, tak naprosto přesvědčivě a uvěřitelně, že mi byla při jeho sledování zima...To, že je podle skutečné události to jenom podtrhuje...Mám ráda filmy Baltasara Kormákura a tady jenom potvrdil svůj cit pro režii... Za mě 95% ()

nonick1

Téměř dokumentárně pojatý film, ukazující, myslím, dostatečně jasně, že se oblasti ve výšce nad osm tisíc metrů neříká „zóna smrti“ jen tak zbůhdarma, že dosažení vrcholu ještě neznamená vítězství, a že velehory skutečně nic neodpouštějí. Nepřesnosti či odchylky od skutečnosti s tragickými událostmi lze prominout, protože dodnes není úplně jasné, kdo z horolezeckých týmů Adventure Consultants a Mountain Madness, zajišťujících komerční expedice, měl či mohl koho zachránit, kdo komu co řekl nebo neřekl, koho kdo měl poslechnout, či kdo měl co zajistit. Jediným problémem tohoto filmu tak zůstává - díky jeho "přelidnění" postavami - téměř absence emocí, kdy divák zůstává tak nějak "nad věcí", ale možná to byl režijní záměr: v zóně smrti nemaji emoce co pohledávat. ()

bozka10

Keď máš astmu a kondičku jak šenkovy štangast,asi by si na Everest chodiť nemal, ničím extra zaujímavý film.Par absolútne nepripravených ľudí ide na brutálnu túru a tak do aj dopadne.Priemer. ()

bezvim

Měl jsem vysoké očekávání, takže filmu nemůžu zazlívat to, že je naplnil jen z půlky. Herci bezchybní, škoda Gyllenhaala, kterého tam bylo málo. Hudební podkres nerušil, ale ani nějak nezůstal v paměti. Příběh samotný není zase až tak zajímavý. A kvůli tomu, že je tam více postav, se člověk pod kůži ani jednoho hlavního hrdiny moc nedostane. Nějak super-dramatické to tam nahoře nebylo zfilmované hlavně kvůli tomu, jak to bylo i ve skutečnosti, ale tady bych možná nějakou tu za vlasy přitaženější scénu snesl. Vlastně nejvíce se mi na filmu líbily dialogy mezi horolezci. Byly přirozené, místy příjemně vtipné. Což nevím, jestli mělo být právě to, čím tenhle film chtěl bodovat. A co se týče dechberoucích záběrů, zase tak žhavé to nebylo. Jediné, co fungovalo, byl ten vrcholek a to hlavně kvůli tomu kontextu a ne proto, že by vypadal nějak zajímavě. Viděno ve 2D, v cinemacity. Pro vás, kteří byste od takového filmu čekali více adrenalinu než sýpání a funění, spíše doporučuji i Touching the Void, který jde více na dřeň, máte tam jen dvě postavy, takže se jim snáz drží palce a jako film Everest je taky natočený podle skutečné události. ()

Platom

Je smutné, že se ještě neobjevil snímek z horského prostředí, který by divákovi bral dech, tak jako řídký vzduch nad hranicí zóny smrti. Očekával jsem, že Everestu se to podaří... Neměl k tomu sice daleko, ale ve chvílích, kdy film gradoval a napětí by se dalo krájet, přišla jiná scéna, která dovolila divákovi vydechnout. Chybělo mi více záběru z ptačí perspektivy, celkově více záběrů na horské štíty a celkově na magickou scenérii Himalájí, ze kterých se dá těžit neskutečným způsobem a sám se divím, že jejich filmový potenciál ještě nikdo řádně nezužitkoval. Dále mě trochu překvapil "osekaný" konec. Jinak hudba byla výborná, herecké výkony rovněž. Líbila se mi "narážka" na komerční výstupy na Everest - nechť je tento film alespoň malou výstrahou ambiciózním jedincům, kteří chtějí na nejvyšší horu světa jen díky zvýšení svého ega. Původně jsem chtěl film vidět v IMAXu, ale nyní soudím, že je zde minimum scén, které zaslouží obdiv na obřím plátně... Celkově asi nejlepší snímek z prostředí horských expedic. Silnější 4* ()

Kick077

Film Everest těží především ze silného příběhu, který se stal předlohou. Díky tomu si u mě vysloužil 4 hvězdičky. Bylo by jich 5, kdybych na zpracování nenašel pár drobných chyb/nedostatků. Přišlo mi, že příběh byl takový nevyvážený a občas zmatený. Občasné zdlouhavé pasáže střídaly zase extrémně rychlé pasáže. Přišlo mi, že příliš času se věnovalo přípravám. Pak se během pár minut dostali do 5000 metrů nad mořem. Celkově z průběhu lezení tam toho bylo poměrně málo. Pak mi přišlo, že ke konci, kdy se začali věci postupně kazit se věnovalo moc času záběrům na ubrečené obličeje a málo postavám v terénu, které by byli mnohem zajímavější a potřebné, aby se dalo v poměrně velkém množství různých postav vyznat. Protože v průběhu filmu mi dělalo poměrně velké potíže se vyznat kdo je kdo. Je pravda, že bylo pár hlavních postav, které se postupně ke konci staly jasnými, ale třeba takový reportér se nějak vytratil. Nebo třeba zůstalo nevysvětleno, proč skupina horolezců pozorovala odněkud zdola ty, co lezli nahoru. Takových nejasných věcí, které by bylo určitě zajimavé se dozvědět, by se dalo vyjmenovat i víc. ()

Kubinn

Hezky natočená nuda, která se snaží v pozitivním světle reflektovat fakt, že když si idiot, tak na Everestu zhebneš a jakkoliv se film snaží ukázat, jak je to smutný, nakonec sem fandil hoře, že si sjednává respekt. ()

TrebleClef

Za ty nechutně dojemný kecy z telefonu přes vysílačku 2*. Jedna* za krásný záběry na fascinující hory a druhá za autentické zpracování. Jinak zbytečně dlouhý. ()

Helldo

Everest jsem měl již dlouho zařazen s must-see vykřičníkem a to ne proto, že bych ryze vyhledával dobrodružné snímky či true story, ale hlavně pro nepřehlédnutelně nabité herecké obsazení. Hned v úvodu se musí říct, s pocitem možné křivdy, že fantom posledních let, myšleno J. Gyllenthaal, dostane jen pár chvilek prostoru, ale na druhou stranu se nám dostává rovnoměrně rozprostřeného představení všech odvážných, myšleno bláznů, a tak, snad s výjimkou hlavního hrdiny, jsme ušetřeni přehnaného emočního vydírání. Jako celek navíc vše přes úvodní upovídanou část velmi dobře ubíhá, atmosféra postupně graduje a za sebe nemůžu říct, že bych něco či někoho na obrazovce raději neviděl. Potěšil mě i Brolin, o kterém od No Country for Old Men vím, že umí. Pokud tedy v Everestu nebudete hledat aka Cliffhanger, ani scénáristickou poezii a překousnete, že trailery Vás ohledně hlavních postav trochu vodily za nos, nemůžu než tento snímek nedoporučit, minimálně pro krásné záběry a herecké výkony. ()

piranha

Trochu mě mrzí, že ve filmu bylo ošizeno pár zásadních věcí - například Jake Gyllenhaal. Ale jinak se mi tenhle typ filmů líbí, a proto ani tenhle nezklamal. ()

Matli

Žádné velké drama se nekoná. Poslední půlhodina byla samozřejmě na jedničku, ale jinak krom krásných záběrů hor to je lehký podprůměr a ještě mě dostala Keira a její tekoucí nudle z nosu, které si následně utře do rukávu. Jinak jeden z mála filmů, kde je casting fakt perfektní. 63% ()

werush

Dobře se u toho učí a taky se tam objevuje Jake a žádné větší nároky teď nemám. Jindy bych se možná pobuřovala nad přespříliš klasickým schématem, hudbou, která fakt nikam nevtahuje a nad tím, že střihač asi pravidelně zapomínal doma nůžky a pak to s klidným svědomím pustili do kin. Ne, tak špatné to nebylo, v devadesátých let by to byl možná i hit (nebo spíš ne) a taky tam byl Jake. ()

Silencia90

Mně se to teda zase tolik nelíbilo. Nejen že to bylo víceméně předvídatelné, ale také to nedopadlo zrovna nejlépe a mému pocitu tentokrát kupodivu nepomáhá ani "true story". Dramatická hudba byla navíc spíše protivná, to mě Dario zklamal. Jen ty krásné a povětšinou skvělé záběry za něco stály. Tedy za hodně. :-) Za dvě hvězdy k dobru. ()

Startuje zimní přehlídka Best Film Fest

Startuje zimní přehlídka Best Film Fest

10.12.2015

Pražská kina Atlas, Evald, Lucerna a MAT pořádájí od 10. do 16. prosince tohoto roku BEST FILM FEST, týden nejúspěšnějších a divácky nejnavštěvovanějších filmů druhé poloviny roku 2015 za jednotné… (viac)

Tom Hardy versus Luke Evans: Souboj o Everest

Tom Hardy versus Luke Evans: Souboj o Everest

29.12.2013

Dalo by se říct, že Bard Lučištník z aktuálně kralující Šmakovy dračí pouště bude soupeřem Banea či nového Šíleného Maxe. Stane se tak v historickém dramatu The Summit, který podle románu Jeffreyho… (viac)