Blade Runner 2049

• Česko Blade Runner 2049 (viac)

Blade Runner 2049 sa odohráva tridsať rokov po prvom filme. Na scénu prichádza nový blade runner menom K (Ryan Gosling), aby odhalil tajomstvo, ktoré môže uvrhnúť zvyšky spoločnosti do chaosu. Jeho pátranie ho privedie až k bývalému blade runnerovi (Harrison Ford), ktorý bol tridsať rokov nezvestný... (Itafilm)

BrooksW.Here

"Sometimes, to love someone, you got to be a stranger." _____________ Geniálne pokračovanie, ktoré mimoriadne inteligentne a úplne prirodzene nadväzuje na prvú časť (vďaka, čomu nepôsobí iba ako obyčajná kópia), brilantne rozširuje svet Blade Runnera (pri čom verne zachováva atmosféru, ktorú pred 35 rokmi vytvoril Ridley Scott) a veľmi podmanivo zobrazuje dystopickú budúcnosť, ktorá vám svojim ohromujúcim vizuálom jednoducho vyrazí dych... Všetko v tomto filme vyzerá a pôsobí skutočne, pri pozeraní som mal pocit, že sledujem niečo, čo naozaj niekde existuje (na takéto veci je Denis Villeneuve proste expert, špeciálne efekty v jeho filmoch sú vždy prepracované až do najmenších detailov) a miestami mi to trochu pripomínalo rukopis Christophera Nolana... Ryan Gosling podáva naozaj jemný (ale o to silnejší) výkon (jeho vzťah s Joi ma dostal!), ktorý sa však do tohto sveta výborne hodí a tým iba podtrhuje to, ako je všetko v tomto filme dokonale vyladené... Naozaj nemám slov, Blade Runner 2049 ma pohltil už v prvých sekundách a svoje zovretie povolil až o dve a pol hodiny neskôr... Dávam zaslúžených 10 hologramov z 10! Film, ktorý by bol viac nedocenený asi ani nepoznám (tých 74 %!!! je neskutočne málo)... ()

Baxt

Blade Runner 2049 mi přijde nejlepší v tom, jak zrcadlí předchůdcovy filosofické úvahy, stejně jako jeho obecně uznávané estetické kvality. Jak je přejímá, modifikuje a někdy odmítá. Aspekty detektivky drsné školy, případně filmu noir bere jako poznávací znak série a obohacuje je o prvky mysteriózního subžánru, čímž vytváří komplikovanější strukturu vyprávění. Pokud navíc někdo nerad interpretuje, dostane se do úzkých. Významové klíče se dají najít, s definitivním potvrzením jejich platnosti je to ale těžší. Mně třeba Blade Runner 2049 zaujal jako teze, že i naše dnešní směřování k samourčenosti je jen zdánlivé a v budoucnosti nutně vymizí. _____ Pak je tu rovina nového uchopení světa. V rukou Villeneuvea se LA změnilo. Původní Blade Runner mísil robustní architekturu s elektronikou a neony, módu 40. let s punk-rockem a to všechno ve velmi zhuštěném prostoru. V roce 2049 už ale prvky prostředí nezápasí o naši pozornost, svět je daleko jasnější a čistější. Rozpory mezi oběma filmy jsou právě nejvíce patrné, když porovnáme přeplněnost obrazu rozličnými tvary z originálního díla s rovnými přímkami a zaoblenými povrchy pokračování. Utopie se uspořádala. A ačkoli je práce se světlem kameramana Jordana Cronenwetha na prvním dílu známá tím, jak význačná byla pro nespočet dalších snímků, Deakins z ní překvapivě moc nečerpá. Ke spatření není žádný rozprostírající se kouř, za nímž září rozličná světla, jež kontrastují s potemnělými tvářemi protagonistů. Film obecně zúročuje potenciál světa Ridleyho Scotta a zachází s ním tak, že dialektiku člověk-stroj obohacuje o nová témata. Dotyčný vesmír nám dovoluje vidět z nových úhlů, a proto jděte s hejty do háje. :) ()

Pink.Panther

Elementární otázka to, co opravdu dělá člověka člověkem. Je to přítomnost duše? Je to schopnost vytvářet nový život? Rozloženo na pro mě dlouhé skoro tři hodiny je to milník příběhu a je nutno pozorně sledovat, všude jsou skryté malé detaily, se kterými se následně pracuje a odkazy na první část příběhu. Dějový obsah je jedna věc, ale druhou je vizuální dojem z filmu a ten je špičkový. Exteriérové scény, ve kterých dominují různé odstíny šedé, prosvětlené město nebo jen oranžové tóny zničeného města, téměř každá scéna vypadá zcela autentická, jako kdyby tento temný svět skutečně někde existoval. Tomu koresponduje dokonalý soundtrack. Produkce: Scott Free Productions ()

adamo_znk

Nebyla to sranda navázat na tak kultovní a pro mě srdcovou záležitost, jako Blade Runner. Naštěstí je Denis Villenueve obrovský talent a pro tenhle úkol byl rozhodně nejlepší volba. O audio-vizuální, hudební, a režijní stránce jsem vůbec nepochyboval, a je stoprocentní - totální opojení, vypiplaný desing, práce se zvukem, atmosféra, všehno je tam. Naštěstí se to povedlo i dějově - scénář není překomplikovaný, je pochopitelný, silný, a tématicky perfektně navazuje na geniální první díl. Blade Runner 2049 je nejlepší sequel jaký mohl být. ()

vurhor

Původního Blade Runnera z osmdesátého druhého jsem viděl pouze jednou. Ovšem líbil se mi tuze. Jak si tedy vedlo pokračování pod okem talentovaného Kanaďana? Villeneuve mi už ze svých předchozích snímků dokázal, že je mistrem ve tvoření fakt parádní atmosféry, nový Blade Runner není žádnou výjimkou. Atmosféra je zde neuvěřitelná a věrohodně analogická původnímu filmu. Dost jí posiluje i vynikající melancholická hudba, dosti podobná sci-fi elektro protáhlému soundtracku Vangelise, který dělal na jedničce. Taktéž natočený to je dost slušně, což zrovna od Villeneuva už není žádné překvapení (Jedna z prvních scén, kdy Gosling přilétá do nočního L.A. je fakt parádní!). Film je nicméně až přespříliš dlouhý, trvá přes dvě a půl hodiny, což vůbec nebylo třeba, některé scény se totiž docela zbytečně táhly. Plus film je jen takovým nostalgickým návratem do světa milované klasiky, nicméně její pointu či poselství příliš nedoplňuje, ani vlastně nepřichází s nějakým vlastním, což spoustu zapřísáhlých fanoušků může pěkně naštvat. Já jsem nicméně spokojený, Villeneuve umí točit furt dost hezky a ducha BR zde vykreslil slušně, byť od dokonalosti to má daleko. Průměrné 4* P.S. Za dabované trailery bych trestal smrtí. ()

JohnCZ

Vlastně vcelku jednoduchý příběh, ale režijně tak opojně zmáknutý, že nemám krom přestřelené stopáže výraznějších výhrad. Sequel na jednu stranu ctí originál a rád na něj odkazuje, ale jako celek mi přišel pocitově naprosto jiný. V místech, kde byl původní Blade Runner jenom přímočaře divný, je sequel vícevrstevnatý, i přes svou formálnost a chladnost velmi emocionální a audiovizuálně stoprocentně vypiplaný. Sledovat přelety nad městy za doprovodu hypnotických synťáků Hanse Zimmera má hodně co do sebe a doufám, že jsme se světem Blade Runnera nesetkali naposledy. Upřímně: ještě víc, než samotná zápletka, mě pohltila ta bezchybně zachycená vize bezútěšné budoucnosti. ()

joehot

Ten film je dobrý. Lepší než jsem čekal. Je skvěle režírovaný, dobře napsaný, poměrně fajn zahraný, náramně natočený a půvabně ozvučený, silně osoundtrackovaný. A přesto mu "něco" chybělo - Roy Batty. Nejen jeho postava, která je vynikajícím "záporákem", ale i ten fakt, že se s ním váže ten skvostný vrchol předchozího filmu. A právě takový vrchol Blade Runneru 2049 chybí. Jinak je bezmála všechno na svém místě - atmosféra, odkazy na původní Scottovo veledílo (už od první scény, která se hojně inspirovala tím, jak měl předchozí Blade Runner začínat), to občasné hloubání i dobrý příběh. ()

corpsy

Odvaha hollywoodskych biznismenov naliať do takéhoto pomalého, temného a pre priemerného filmového konzumenta neuveriteľne nudného filmu takmer 200 melónov, to sa dá zrovnať s výstupom na Everest v tričku. Jednoznačne sa spolieha na značku, obrovský filmový kult a hviezdne tvorcovské obsadenie. V krátkosti, je to pecka! Ale tvrdím, že v dnešnom svete ma pramalú šancu na veľký komerčný úspech ( podobne, ako jednička vo svojej dobe ), pretože prišla v čase, keď miliardové tržby zarábajú komiksovky, animáky a ´´rýchlozbesilé´´ akčňáky ( podobne, ako jednička vo svojej dobe narazila na ´´spielbergoviny´´, ´´starwarsoviny´´ a svalnatých ´´rambov´´ ). Silno meditatívny ( rozhodne nesledovať po práci, spánok istý ) pohľad na zmysel života, je už jedno v akej je podobe. ()

Expendable

Ne vůbec! Za mě je tohle totální sračka na ntou, zase splácaný všechno dohronady. Efekty super a i herci, ale je to příšerně nudné. Možná jsem debil no asi jo. Prijde mi, ze lidi jsou jak stado viz covid očkujte se pitomci a víte proč? Ne! Protože o tom píšou novinky. To samy tenhle skvost, jedna paní říkala, že je to super tak 90% tomu dá 5*. ()

liquido26

Nebylo to špatné, nebylo to ani nudné, ale prostě ty zdlouhavé umělecké záběry na mě nijak nepůsobily. Čekal jsem od toho víc. Ne že by mi vadil nedostatek akce nebo pomalé tempo, ale ten příběh mi nepřišel zase až tolik zajímavý. ()

Lucas

Ten film má oproti originálu jinou energii, odlišnou poezii i rytmus. Zatímco Scott pracoval s bohatou zvukovou texturou, Villeneuveho hrdinové se často ocitají v naprostém tichu. Blade Runner 2049 není zdaleka tak eklektický jako jeho předchůdce, nepůsobí tolik klaustrofobicky. Nedočkal se ani úchvatné spontaneity, synergie tvůrčích ambicí a okolností. Ale i tak je to masterpiece! ()

PauloZ

Absolutní vizuální luxus a hudební lahůdka pro ty největší fajnšmekry. Jenže je to trochu přetažené. Libí se mi to artové a velmi chutné cinematické pojetí a chápu všechny ty dlouhé tiché atmosférické záběry, ale prostě se to vleče aniž by to příběh samotný potřeboval. ()

EastWicka

Vidět B. R. 2049 zrovna 6.10. byla fakt trefa! Víc neřeknu. Tak jo, řeknu... V tomhle ponurém alternativním univerzu se za 30 let odehrál posun k ještě větší ponurosti, a to nejen pro replikanty (i když, co si budem povídat, už v roce 2019 to na světlé zítřky rozhodně nevypadalo). Nový Blade Runner je nádherná, melancholická scifárna, které je oproti jedničce méně cítit člověčinou a postrádá ten zásadní šokující AHA moment a následnou katarzi. Nabízí však úchvatné obrazy, update etických dilemat a - velmi živých - technologií i mrazení v zádech (navíc možná zjistíte, kam zmizel Elvis!). A vůbec, vede si dobře i bez ní. Bez duše - tedy té lidské. Má totiž svou vlastní. ()

draggo

Úžasná audiovizuální stylizace, zajímavej příběh, dobří herci... ale co z toho, když celej film trvá asi o hodinu déle, než by bylo žádoucí. Atmosféra šedivé budoucnosti, která byla zpočátku velmi silná, tak postupně začne vyprchávat. Příběh, jehož pomalé rozplétání jsem ze začátku hltal, mě ke konci už úplně přestal zajímat a vyvrcholení jsem odzíval. A ne, není to proto, že by postupem času klesala kvalita - spíše ve filmu není dost materiálu na to, aby udržel divákovu pozornost po celou dobu. Je tu zkrátka příliš mnoho scén, které jsou sice třeba vizuálně působivé, ale film by bez nich mnohem lépe odsýpal. Ve výsledku se tedy ty ze začátku tak opojné audiovizuální hrátky stanou dost ubíjejícími. Je to velká škoda, protože film svoje objektivní kvality nesporně má. Bohužel však nikdo zřejmě neměl odvahu do výsledku trochu říznout a sestříhat ho na délku, ve které by byl tím strhujícím sci-fi thrillerem, kterým měl být. /65% a 3*/ ()

Adasin

Není tady tolik akce, kolik jsem čekala (a chtěla) a není to tak megalomanské (hm, škoda...), je to hlavně komorní. 163 minut mi nejprve přišlo docela děsivých a chápu, proč s tím má tady tolik lidí takový problém, ale znám daleko nudnější filmy, zde je aspoň na co čekat (třeba na návrat Ricka Deckarda...). Konec je možná trochu jiný, než většina lidí očekávala, ale já jsem za to ráda, takový přístup mě celkem baví. Jenomže takováhle pokračování po víc jak dvaceti letech nevydělávají tolik, kolik by si zasloužila a kolik by bylo potřeba, takže se ani tady uzavření trilogie nejspíš nedočkáme (tak jako u Tron: Legacy, všimněte si podobnosti osudů obou sérií, tady už prý také chystají seriál). 8/10 ()

ledzepfan

Znáte ten pocit, když dokoukáte film který měl vše co vám sedí, teoreticky by měl být pro vás jako dělaný, ale po titulcích si musíte přiznat, že se vás vlastně jakkoliv výrazněji nedotknul? No tak přesně to jsem tu zažil. Krásně pomalé, meditativní tempo. Atmoška. Parádní hudba. Technicky a herecky luxusní. Příběhově relativně poutavé (ikdyž tady asi každý tuší, že jde o povídku která by se dala -čistě věcně-sfouknout za půl hodinky). A stejně to šlo emočně úplně mimo mě. Jakoby to nemělo srdce... Možná to chce jen čas a ještě jednu šanci.. Nevím. ()

agentmiky

Jeden z nejočekávanějších filmů minulého roku, který ale rozdělil diváky na dva tábory, a co se týče výdělků to také nebylo nikterak zázračné (popravdě tak trochu finanční propadák). Jednička si mě získala, ano, není perfektní, ale v některých aspektech nastavila tak vysokou laťku, která se nedá vyrovnat, notabene dokonce překonat. Villeneuveho mohu směle označit jako jednoho z nejtalentovanějších režisérů současnosti, podle mě by se nenašel lepší kandidát, kterému by bylo lepší předat tak profláklou značku jako Blade Runner. Měl to ohromně těžké, ale s výsledkem jsem spokojen, jak jen to jde. Podle mě film není pro každého, má dlouhou stopáž, některé scény působí dlouze, ale pokud se ve filmu začne divák hrabat a hledat v něm něco skrytého, co není na první pohled vidět, tu hlavní podstatu, a to, co nám mělo být tímto filmem sděleno, tak si přijde na své. Musím asi začít atmosférou. Ta byla prostě...prostě....prostě ÚŽASNÁ. Svět točící se kolem replikantů je tak neskutečně zajímavý a rozlehlý, že bych někdy ocenil i seriál. Pár scén zde slouží k zapamatování (ať už se jedná o úchvatně nasnímanou bitku ve vodě s hustým hudebním podkladem, či úvodní emotivní scéna s Bautistou), nic se vám nevypaří z hlavy. Vizuál bych označil za to nejlepší z minulého roku, film hýřil pestrobarevnými barvami, kde se to hodilo, naopak nasazoval šedivé tóny ve chvílích, které se rozhodně nemohly pyšnit optimismem. Herci skvělí, Gosling vynikající, Ford si návrat jednoznačně užil, Hoeksová coby zabijácká replikantka přímo terminátorsky podmanivá. Líbilo se mi, jak film kromě hlavní dějové linky nabídl i romantickou linku mezi člověkem a hologramem, která se sice jeví zpočátku neuvěřitelně, ale postupně vidíte, že i takový vztah může existovat. Jestli si film neodnese Oskara, tak je to výsměch (už jen za ten konec by ho měl mít zaručený). Za mě dávám 88 % ()

SaNcHeZ_cz

Filmový skvost, který nezůstává původnímu nic dlužen a v mnohém bych si dovolil říci, že jej i překonává. Denis Villeneuve natočil nesmírně atmosferické sci-fi, které má jednu z nejlepších audiovizuálních stránek za poslední roky. Navíc má Blade Runner 2049 potenciál zrát podobně, jako jeho předchůdce. Skvělý v celkovém měřítku i v detailech, výborně napsaný i zahraný, byť jen místy trochu odcizený a natahovaný. Přesto už po prvním shlédnutí se jedná o jeden z top snímků nejen tohoto roku. [85%] více ZDE ()

Wysch

Jediné, co mě napadá bez spoilerování, je, že nový Blade Runner není film pro kino. (Resp. musí se to v kině sejít, aby se to dalo prožít.) A to mu může dost uškodit. Zda má Blade Runner 2049 potenciál být stejným kultem jako jeho starší bráška, to se ukáže asi časem a po druhé či třetí či dvacáté projekci. // edit 2021: Ještě silnější než před třemi lety. Technologie dozrála, takže se dá film prožít i v domácí atmosféře na širokém obraze s výborným zvukem. Není to film pro každého. Blade Runner 2049 je pod řemeslem skrytý filozofický dílo, který dlouhými utahanými záběry umožňuje divákovi, který se dokáže naladit na ten filozofickej aspekt, přemýšlet. Ne nadarmo začínají dlouhé záběry po první scéně. BR49 je vizuálně nádhernej snímek, u kterýho vím, že spoustě lidí nic neřekne, ale u kterýho vím, že i díky levnější a modernější technologii už nepotřebuju kino, abych se na tu vlnu filozofickýho hloubání naladil. Můžu asi i dodat, že "this film is starting to grow on me" a je velká pravděpodobnost, že nakonec i tu pátou hvězdu přihodím (byť mám stále výhrady k poslednímu aktu, ale nechci tady spoilerovat - tenhle film si spoilery nezaslouží). ()

Ridley Scott pochválil nového Vetřelce

Ridley Scott pochválil nového Vetřelce

18.10.2023

Režijní legenda Ridley Scott (Gladiátor, Černý jestřáb sestřelen) má v těchto dnech plné ruce práce s propagací a taky finálními úpravami Napoleona předtím, než jeho velkolepý válečný film s… (viac)

Hercule Poirot bude řešit zločin v Benátkách

Hercule Poirot bude řešit zločin v Benátkách

11.10.2022

Kenneth Branagh (Vražda v Orient expresu, Smrt na Nilu) má nejenže hotový scénář ke třetímu filmu z jeho detektivní série na motivy knih Agathy Christie, ale navíc už i plné obsazení. Hercule Poirot… (viac)

Filmový BioShock našel režiséra

Filmový BioShock našel režiséra

26.08.2022

Netflix, BioShock a režisér Já, legenda nebo Hunger Games. Tak přesně tahle kombinace teď má fanoušky dnes již kultovní herní série přimět k tomu, aby se začali mírně těšit na filmovou adaptaci.… (viac)

Blade Runner se dočká seriálového pokračování

Blade Runner se dočká seriálového pokračování

12.02.2022

Amazon Studios pořídilo práva na seriálové zpracování kultovní sci-fi Blade Runner režiséra Ridleyho Scotta a rovnou tak oznámilo, že chystá hrané pokračování ke snímku Blade Runner 2049 od Denise… (viac)