Wentworth

• Veľká Británia Wentworth Prison
Austrália, (2013–2021), 79 h 18 min (Minutáž: 44–60 min)

Tvorcovia:

Lara Radulovich

Danielle Cormack, Kate Atkinson, Celia Ireland, Shareena Clanton, Robbie Magasiva, Katrina Milosevic, Jacqueline Brennan, Nicole da Silva, Pamela Rabe (viac)

Strhující drama, jedna z nejlepších ukázek australské dramatické tvorby. Neobyčejně silný a konfrontační Wentworth je moderní adaptací kultovního seriálu Prisoner, který znamenal průlom již před více než třiceti lety.Dějištěm tohoto seriálu je nápravné zařízení Wentworth. Každá epizoda se zaměřuje na jinou postavu a sleduje, jak si vede v ženské věznici, v prostředí, kde delikventky bojují o nadvládu nad spoluvězeňkyněmi. Hlavní role hrají Danielle Cormack jako Bea, Catherine McClements jako ředitelka Jacksonová, Nicole Da Silva jako Franky a Kris McQuade jako Jacs. A v centru toho všeho je Bea Smithová - matka od rodiny z předměstí, která se stala šéfkou obyvatelek věznice Wentworth. (Filmbox)

Garch

Nevím, jestli jsem kdy viděl australský seriál, pokud nepočítám Skippyho. Na Wentworth jsem narazil úplnou náhodou, nic jsem o něm nevěděl a nic jsem od něj nečekal. ..Ale: První díly jsou opravdu přísné. Jak rána do palice nebo pocit vlastního uvěznění. Nevím, jak to chodí v ženských věznicích u nás, ale hodně věcí se asi moc neliší. Navíc, seriál se hodně snaží ukázat důvody a následky "ženským pohledem". Pocity touhy a prožívání žen na obou stranách mříží jsou nosným tématem, které není rozplizlé stereotypy tzv. seriálů pro ženy. ()

Bozvav

První série mne docela nadchla, takže jsem se s chutí vrhla do druhé, Ta mne ovšem dosti zklamala. postavy přešlapují na místě (kam by taky ve vězení chodily, že ano), dialogy jsou nudné a žádná z postav není moc uvěřitelná. Zvláště Bea, která se nechala celé roky šikanovat od nějakého blbce proto, aby pak ve vězení ukázala, jaká je drsňačka. Dál se dívat nebudu, je to na jedno brdo. ()

Hapretor

S postupujícími sériemi nabývá seriál absurdna a blbosti, nelogického nereálna ... ale jednotlivé charaktery jsou perfektně napsány a zahrány, že jsem pocit, že jsem přímo uvnitř dění, uvnitř vězení ... ještě žádný seriál mě tak nevtáhnul do děje ... nemohl jsem se odlepit od obrazovky ... jsem velmi zvědavý na osmou sérii, co vymyslí ... vždy, když umřela postava, co jsem si zrovna oblíbil, jsem měl pocit, že mě to už přestane bavit a přestanu koukat, bohužel to bylo vždy naopak ... scénáristé si neberou servítky ani si nelámou hlavy s inteligencí diváků ... v jeden moment servírují nehorázný drsný nášup, násilí, WTF! moment a hned na to se brečí a dojímá nad úplně jiným momentem ... diváka to ždímá jako kvalitní mexická telenovela a bohužel musím přiznat, že mě to, sakra, bavilo a někdy i ta slza ukápla .... hlavně když děj opustila královna Bea ... to jsem chtěl přestat koukat ... nešlo to ... ()

prasokote

Wentworth není až taková prdel jako Orange is the new black, tady se jedná o pravé vězeňské drama. Kolem pátého dílu to začíná řádně gradovat, a konec S01 je celkem masakr... Jsem moc zvědavá, co přinese S02! // Po S02 a S03 zvedám na 5* // S04 + S05 - úroven stále zachována!!! ()

PavelU

Wentworth je velmi neotřelým, ponurým, nervy drásajícím, drsným, násilným, psychologickým seriálem, který se divákovi hned vryje pod kůži. Ukazuje, že přežít ve vězení není vůbec snadné. Každá z postav má svůj osobitý profil. Postupně jsou osudy všech vzájemně propletené, což je na tom asi to nejzajímavější. Seriál těží z dvou nejvýraznějších postav, Bea a Franky, které jsou okolnostmi donucené udělat cokoli, aby z toho měly vlastní prospěch. Já upřednostnil Beau, neboť disponovala poměrně věrohodným a odhodlaným chováním. Děj málokdy stojí na místě, byť se může občas jevit, že je tomu přesně naopak. Proto přichází každá série s jinou zápletkou. Odměnou jsou finále jednotlivých sezón, z nichž si sledující odnese nezapomenutelný zážitek. ()

viviak

Zatial po prvom diely: Prison break bez breaku, recyklacia vsetkeho mozneho a neskutocna fikcia. Tak urcite bude bacharka vysvetlovat väzenkyni po prichode, ze ako to v base chodi, aj bachar sa jej tam pytat, ako sa ma a pojdu si spolu zapalit...Klasicky model, kedy je odsudena odsudena vlastne nepravom a v base na nu hned vyblafne nejaka ta teta-boss a prichadza tazke uvedomenie si, ze v base jednoducho nebude moct kopat sama za seba, ale bude sa musiet zaclenit, aj napriek nevoli. No a potom pride este vacsia teta-boss a ta si znej chcela spravit cvicenu opicku, co samozrejme prehnala, a tak nastupuje linka, kedy si nasa nova vazenkyna dupne-úuuuu. Urcite je na navsteve tiez povoleny fyzicky kontakt-logic off.Bože zatial je to fakt hlupe, predvidatelne a zrecyklovane. Jedine plus-riaditelka, ktora hadam vydrzi v pozicii, že sa snazi dat veci doporiadku a neda si skakat po hlave. Inak v ženskej base by ako bachari chlapi nemali byt, a ani ženy, hadam netreba pisat preco. Mali by tam byt zenske, ktore sa spravaju ako chlapi ;-) 2. dielno nic, bude to ledva priemerny serial-co to zase bolo v tom uvode za saskarnu? parodia na zenske vazenie tento serial, opat vsetko predvidatelne a priehladne, tie veci z minulosti su uplna kravina, az na tie, ktore sa tykaju hl. postavy. Niektore postavy su fajn, ale niektore su velmi ubohe s velmi divnou logikou... ()

Najt

1) série - začátek nebyl úplně špatný, ale do 6 dílu se víceméně nic neděje a seriál sledujete ze zvědavosti a kvůli Bee, ptž chce vědět, kam to povede. Kdo si však Beu na začátku neoblíbí, tak bude v první sérii možná trochu trpět, ale je možné, že se Vám pod kůži dostane jiná postava. V první sérii to byla jen Bea, ostatní jsem bral s rezervou a Franky pro mě byla jen další vězeňská kráva. 2) série - už byla někde jinde s příchodem Joan Fergusson, která tomu dodala opravdu intrikářskou symfonii, postupem času se Bea zvedá a já ji začal mít rád čím dál víc. Naopak Franky jsem začal nenávidět. Na konci Joan rozjede svůj záporáckej koutek a stává se z ní opravdu suverénní záporák. 3) série - tak to už je nehorázná jízda, kdy magorka rozjíždí svůj psycho teror. Z Bey se stává top dog a pro mě to je nejlepší a nejzajímavější postava seriálu, Franky se dostane ven a my zjistíme, že i tahle kravička má emoce. Fergusson ke konci třetí řady řádí, a mě začíná štvát. Doufám, že ji někdo pěkně sejme. 4) série - tak tohle už je peklo na Zemi. Magorka se dostává do basy intriky nabírají na síle a nikdo není v bezpečí. Příběh se v této řadě zpomaluje , ale za to přibývá napětí a atmosféra, která je tak hustá, že by ji nepřeřízl ani diamantový kotouč. Bea je královna vězení i našich srdcí, ale to co se stane na konci, tak to mě jedna hluboce zasáhlo a jednak mě to motivovalo k tomu, abych na seriál přestal koukat, protože pro mě ztratil smysl, jenže to by byla chyba a sám sebe bych připravil a další nálož - edit po 4 sériích ..... tak momentálně jsem dokoukal 8 sérii, ta byla zatím nejslabší a hodnotil jsem ji vůbec poprvé jinak než plným počtem :D všechny ostatní série dostaly 5 kusů. Můžu se přiznat, že mi to nevadí, jelikož tahle série sloužila jako průvodce a příprava na finální 9 sezónu, takže i přes úbytek prvků, který jsem na seriálu tak miloval mi nevadí, protože chápu, že že předkrm nemůže chutnat jako hlavní chod, který teprve přijde. Nicméně 5 a 6 série to byl opravdu nehoráznej nářez, to že nás Bea opustila mě v 5 sérii hodně limitovalo, dokonce jsem na seriál první 3 díly koukal z nechutí a chtěl přestat sledovat. BOŽE to by byla ta největší chyba ohledně seriálové předlohy, protože tak jak pro mě bídně začala 5 série, tak končila nejspíše nejlépe ze VŠECH !! takže zde nastal mrdozní obraz, kdy prvním dílům bych dal stěží 2* a těm posledním 5*. 6 série pokračovala ve stejných šlépějích a 7 jim šlapala na paty. Ta 8 už byla jen předehrou pro finále. Takže to shrnu a dost stručně .. 4,5 a 6 série patří k tomu nejlepšímu co tento seriál může nabídnout.. hned za závěsem je 3 řada, ale největší gradace přišla v těchto třech, a to zárověň patří do škatulky toho nejlepšího co jsem kdy zatím viděl. Takže uvidíme, jak tohle všechno skončí. ()

gidzitka

Naprostá návykovka. Toto vězeňské drama je přesně můj šálek čaje aneb jak to vypadá, když všechno šlape jak švýcarské hodinky. Vítejte ve světě, kde Shakespeare je pouhou oddechovkou, kde na finální díly každé série potřebujete pauzu nebo HIIT trénink, abyste to "rozdýchali", kde největší padouch a ředitelka věznice v jedné osobě by si dala Dartha Vadera k snídani, kde je největší koncentrace dobře napsaných ženských postav na minutu... Pro fanynky psychologických dramat sledovací imperativ, pro fanoušky feminní alternativa k "Shawshanku". Zážitek je ještě umocněn faktem, že pro našince je skvadra herců neznámá (snad krom Sigrid Thornton) a dochází tedy k splynutí herců s postavami par excellence. Jednotlivé série: 1. 80 %, 2. 100 %, 3. 101 %, 4. 90 %, 5. 95 %. Oblíbené postavy: Bea Smith, Vera Bennet, Franky Doyle, Maxine Conway, Bridget Westfall. ()

lmc

Vězeňské drama, které pomalu graduje aby vám vždy na konci série zasadilo pořádnou ránu do hlavy. Stejně jako u Orange Is the New Black je druhá série ještě lepší než první. Pamela Rabe v druhé sérii neskutečně démonická a Nicole da Silva po celou dobu absolutně píchatelná. Třetí série přechází v hutné psychologické drama a strká třetí sérii konkurenčního Orange is the New Black bez servítek do kapsy... ()

nemer

První řada mě kvůli rozvláčnosti příliš neoslovila, ale druhá má u mne 100% a těším se na třetí. V rámci žánru výborné zpracování, realitě se blížící přehlídka psychopatických vězeňkyň (i "zajímavých" dozorců) nebývá v tv tvorbě příš k vidění. Ani Danielle Cormack (Bea) není nakonec tak unylá, jak se může ze začátku zdát. Po zhlédnutí všech dostupných (aktuálně tři) sérií zvyšuji hodnocení, sice je to psycho, ale má to spád, je poutavé a nakonec i vcelku uvěřitelné. Narozdíl od OINB s pokračujícími sériemi zajímavější, zatímco Orange jde přesně opačnou cestou. A hlavně jsou tu k vidění famózní herecké výkony. ()

luciasce

Absolutně se s Orange is the New Black nedá srovnávat. Ano, je to ze stejného prostředí, ženské věznice, ale tím to prakticky končí. U Orange se smějete, u Wentworthu pláčete, Orange je uvolněná odlehčená záležitost, kde víte, že se vlastně celkem nic neděje, všechno nějak dopadne a dá se celkem předpovídat co, u Wentworthu sedíte se zatatými pěstmi a očekáváte s napětím, co se stane v další minutě. V Orange by vám nevadilo být tam s těma ženskejma zavřená a sdílet s nimi jejich problémy i zadarmo, do Wentworthu byste nešli ani za zlatý prase. Rivalita žen ve Wentworthu je opravdová, boje jsou tam opravdu nepřátelské a jde tam opravdu o život. Musíte se rozhodovat rychle a vaše rozhodnutí ovlivní celý váš život... Co se týče hereckých výkonů a zpracování. Vidět takového Aarona bez delších vlasů a bez klobouku a na koni, byl docela nezvyk, hodně ztloustnul a zpohodlněl i v herecké rovině. Ale jinak jsou herecké výkony celkem slušné, rozhodně u mě vede Erica (resp.herečka Leeanna Walsman) podává velice pěkný výkon a nemůžu pořád přijít na to, jestli je ta hodná nebo bude za potvoru... rozhodně se neubráním srovnání s Helen z Bad Girls, u Helen bylo všechno přímočaré a člověk věděl na čem je, u Ericy se to říct nedá. ()

Z0ltar

!SPOILERY! Výbornej seriál, kterej se ale tvůrci z nějakýho důvodu rozhodli pohřbít v pátý sérii tím, že se zbavili hlavní hrdinky. Tohle není seriál, kde to táhne víc postav, tady to táhla jen Red (která byla mimochodem výborná), ale od pátý série se na to nestojí dívat. Druhou nejatraktivnější postavu (Franky) se tudíž snaží až trapně poslat zpátky sedět a nahradit Red, je to tak očitě plánovitý, až si říkám, jestli pátou sérii dělají vůbec ti samí lidi, co natočili čtyři předcházející série. Každopádně první 4 série stojí za to rozhodně vidět, protože nic podobnýho tu není (a ne, Orange Black NENÍ ani vzdáleně podobnej seriál, to je jak kdybyste srovnávali 12 Opic s Terminátorem) ()

Sevin14

Skvělý seriál, který sice většinou neobsahuje moje oblíbené cliffhangery, ale má jiné přednosti. Velice silný příběh. První série je asi nejslabší, taková rozjezdová, ovšem každá další nastavila laťku velice vysoko. Závěr každé řady má pořádné grády! Nejvíce mě osobně asi zaujmulo zakončení 2. a 5. série. I když jsem si všiml, že na 5. sérii nejsou tak kladné názory, mně osobně se celkově velice líbila, možná i nejvíc ze všech. Ale jako téměř každý seriál má i tento svoje zápory a to jsou pro mě dvě postavy - Dors a Vera, které mě v některých situacích až neskutečně vytáčí. Naopak postava Fergusonové je naprosto geniální, potajnu řídí celou show! Celkově seriál pro mě nemá takový náboj, jako například jeho americký konkurent co se týká příběhů z vězení Prison Break (kde obzvláště první série je naprosto nepřekonatelná), ale i přes to je to velice povedené drama, které vás vtáhne do kvalitního děje a na konci každé série posadí na prdel! Come on Season 6. ()

Emperor1

Po Oz a Orange is the new Black další skvělý seriál z vězeňského prostředí. Sympatické obsazení, napětí si to drží stabilně po celou dobu trvání a především Joan Ferguson (Pamela Raben) - to je prostě skvěle zahraná záporácká postava, jedna z nejlepších, co jsem viděl. ()