Prvých 100

USA, (2014–2020), 70 h 13 min (Minutáž: 41–43 min)

Tvorcovia:

Jason Rothenberg

Predloha:

Kass Morgan (kniha)

Eliza Taylor, Bob Morley, Paige Turco, Henry Ian Cusick, Isaiah Washington, Marie Avgeropoulos, Lindsey Morgan, Christopher Larkin, Richard Harmon (viac)

Pred 97 rokmi nukleárna vojna zdecimovala Zem a zničila celú civilizáciu. Prežilo len 400 obyvateľov 12 medzinárodných vesmírnych staníc, ktoré boli v tom čase na obežnej dráhe. Odvtedy sa vo vesmíre narodili tri ďalšie generácie a celková populácia sa rozrástla na tisíce. Týchto 12 staníc sa navzájom prepojilo, vznikla akási "Archa", ktorej jediným účelom je, aby ľudstvo prežilo. Život na Arche je zložitý, obyvatelia sú prísne kontrolovaní, všetko je na prídel a za akýkoľvek zločin je tu možné uložiť trest smrti - ak nemáte menej ako 18 rokov. Život vo vesmíre je však čoraz ťažší a reálne hrozí, že Archa vymrie. V zúfalej snahe zabrániť vyhynutiu ľudstva, je skupina 100 mladistvých väzňov tajne vyslaná na Zem aby zistili, či je na planéte opäť možný život. Títo mladí ľudia doslova zdedili Zem a teraz musia čeliť náročným rozhodnutiam o živote, smrti a pokračovaní ľudského pokolenia... (TV Dajto)

Recenzie používateľa KM Phoenix k tomuto seriálu (41)

Heavy Lies the Crown (2017) (S04E02) odpad!

Fascinující je obecná strategie přeživších z kosmu, kdykoliv se objevil problém s vidlákama z povrchu tak vše šlo takto, nejprve je nutné se vzdát a při té příležitosti jim i pokud možno odevzdat mnohonásobně pokročilejší zbraně s doufáním, že to všichni přežijí a nějak je dostanou zpět. Když proběhne toto, tak je nutné celou záležitost otočit a provést nějaký menší (či větší) masakr. Myslím, že by zkusili krok 1. jednou a už by nebyl nikdo kdo by mohl udělat krok dvě, natož celý proces ještě někdy opakovat. Nicméně zde se to zdá jako životaschopná ("viable") strategie, kterou zde s úspěchem využívají stále dokola. ()

Die All, Die Merrily (2017) (S04E10)

A tohle mělo bejt jako co? Další varianta alá Hunger Games? ()

The Chosen (2017) (S04E12)

Není nad to když vám jediné světlo, co máte v ochranném obleku, svítí pouze do obličeje. ()

Praimfaya (2017) (S04E13) odpad!

Díl plný odpočtů, každý má osobní časomíru a nikdo nestíhá... A taky by to nikdo neměl stihnout - vzdálenosti, činnosti, zátěž a další předpoklady neodpovídají uvedeným časovým možnostem. Také tam kde si jiné seriály vystačí s jednou scénou kdy dobíhá čas, tady se nebáli jich vystřihnout hned několik. K tomu několik emočních proslovů, hromada tragických výrazů, pár zbytečných scén a zázračně zregenerovaná krajina jen šest let po jaderné katastrofě. Návnada na další sérii je až neuvěřitelně drzá a to nemyslím v žádném pozitivním slova smyslu. ()

Eden (2018) (S05E01) odpad!

Polovina dílu je one(wo)man show o hardcore trampingu a druhá polovina je plná rádoby navnaďujících sekvencí, které v naprosté většině byly buď příšerně předvídatelné nebo plné bezradné vaty. Vypadá to, že koktejl pro tuto řadu bude více procentově umíchán z Mad Maxe. Spoiler: Jinak Eden musí mít opravdu unikátní přírodní vlastnosti, když za a) dostal jen tolik specifické radiace, aby to pozabíjelo lidi a rostlinná říše zůstala beze změny a za b) má jakýsi specifický meteorologický odpuzovač, že se přes něj neprohnala ani jedna z těch brutálních bouří, které tam po planetě řádí. Jak první díl ukazuje, tvůrci se nenechali zviklat ve svých kramflecích a rozhodli se držet kurz nastavený již od první série a to řemeslu i logice navzdory. A za to sem jedině rád, kdyby se začal z "The 100" stávat normální seriál, tak bych si začal myslet, že je někde něco špatně. ()

Red Queen (2018) (S05E02) odpad!

Díl se drží vysoko nastavené laťky toho předchozího. Takže jako obvykle máme trochu té akce, která má zakrýt opětovně použité postupy a Jaha je použit jako Deus Ex Machina (už zase). A netušil jsem, že postava superhyper nindži Octavie se může stát ještě větší karikaturou než byla v předchozí sérii. ()

Exit Wounds (2018) (S05E06) odpad!

V posledních dvou dílech se dalo sem tam najít i drobné zlepšení, což beru jako obrovské pozitivum, jelikož třetí a čtvrtý díl byly i přes úpornou vnější snahu vypadat jako nabité dějem, beznadějně prázdné a nudné. Na druhou stranu jakýkoliv i jen letmý náznak kvality je ihned zahuben hromadou klišé či třeba milostnou scénou, která slouží jen jako výplň. Takže stará dobrá úroveň tak jak ji známe prakticky od začátku seriálu. Po delší době jsem byl i v pokušení dát i jednu hvězdu, ale vydrželo mi to tak 15 minut stopáže. ()

Acceptable Losses (2018) (S05E07)

Chvílemi hodně nezáživný díl, doplněný debatami o humanismu z úst masových vrahů. Opakuje se stále stejný leitmotiv, kolik koho zabít, případně zachránit. Člověk by si myslel, že stejné schéma lze bez provaření použít jednou, dvakrát maximálně třikrát, v tomto případě se repetice neštítí nikdo. Už jenom čekám na naklonování či mystickou resurekci Jaha, či on se snad objeví jako další forma AI, zde je možné všechno... a stále jsme v červeném. ()

How We Get To Peace (2018) (S05E08)

Imaginární uzly možná byly rozetnuty, ale i tak je tento další díl důkazem demence celkového seriálu.Tentokrát se v dílu nestalo prakticky nic (resp. nic závažného), kromě nástupu Murphyo, aby byt připraven pro další cliffhangerový showdown. Ale i tak bych řekl, že se jedná zatím o nejzdařilejší počin této série. ()

Damocles: Part 2 (2018) (S05E13) odpad!

Tenhle díl měl naprosto všechno. Od dalšího (už tradičního) doomsday momentu s psychopatickými parametry času po naprosto šílené pasáže plné patosu a ultimátního dojímání se. Výborná také byla ta čarostřelecká scéna. Skvěle jsem se bavil a jen doufám, že tvůrci budou pokračovat ve skvěle započaté práci. V této sérii jsem se již několikrát obával, že sklouzli jenom k nudné vatě, ale tento závěr ukázal, že ještě je pár žolíků, které se nebojí zahrát. ()

Sanctum (2019) (S06E01)

Vše je při starém, přestože jsme na nové planetě. Hlášek sice není extra moc, ale stále se daří nechtěné vtipnosti. Jedna hvězda za scénu s Kanem. ()

Red Sun Rising (2019) (S06E02)

Zábavná banda retardů se snaží přežít na nové planetě, obzvlášť sebevražedná Clarke je hodně vtipná. Události na lodi nebyly nějak extra zábavné, jen další (z kolika už?) stand-off situací. Jako obvykle labilní psycho Octavie, která zase napravená dělá na nové planetě Park Rangera. ()

The Children of Gabriel (2019) (S06E03)

No tak paralela s první sérií je až dojemná. Nicméně tenhle díl byl zatím nejméně zábavný z nové série. ()

The Face Behind the Glass (2019) (S06E04)

Tenhle díl se vrátil k tomu co tvůrci dobře umí. Nemluvím o obsahu, ale o formě. V tomto seriálu až klasický postup bizarního míchání vztahových scén s akčními, dále nasazování nepravděpodobných situací a lámání postav tak aby vám seděli do děje, bez ohledu na to jaký byl jejich předchozí vývoj. Jinak co se týče děje ten byl plný klišé (u některých scén, jako např. ta s tou motorkou, jsem si říkal, nene to nemůžou použít, to je až příliš průhledné, ale byl jsem příliš velkým optimistou). A musím říct, že vlastně až tady u toho dílu mi došlo, že Russell je vlastně Tok'ra Martouf/Lantash ze Stargate SG-1. ()

The Gospel of Josephine (2019) (S06E05)

Díl překvapil nápady a na poměry tohoto seriálu i slušným provedením. ()

Memento Mori (2019) (S06E06)

Po příjemném překvapení, kterým byl předchozí díl, jsme zase u obvyklých postupů The 100. Takže pseudo intriky v intrikách, něco emocí, něco špatných dialogů, pár rádoby temných náznaků a samozřejmě ta předvídatelnost některých věcí, to je to co tu najdeme. A jenom poznámka, ta černoška s tím kopím je i na lokální poměry dost neschopná (očividně se minula povoláním), doufám že ji ten strom sežere a ne že to bude další postava na několik sérií. ()

Nevermind (2019) (S06E07)

Bizarní mindfuck, který dal prostor již odpraveným postavám. Nápad už byl zpracován mnohokrát, místní provedení je zpracováno tak nějak tuctově. ()

The Old Man and the Anomaly (2019) (S06E08) odpad!

Přestože se jednalo o kratší epizodu, tak se toho dělo opravdu hodně. Ale Kaneovo zmrtvýchvstání bylo epické :-D ()

The Garden (2020) (S07E02) odpad!

Nevím co bylo horší, jestli "dojemné" "rodinné" výlevy a výjevy u OctoDiyazů nebo akce Gabrielovy skupiny (no ty nakonec asi byly nechtěně vtipnější). ()

False Gods (2020) (S07E03) odpad!

Tvůrci si řekli, že když to vyšlo HBO tak proč to také nezkusit. Nicméně v jejich podání je výsledek takový, jako kdyby oprava reaktoru byla jedna z disciplín Pevnosti Boyard. A ten následný odpočet, byl naprosto skvělý a úplně mi připomenul ty nádherné chvíle ve finále 4. série. ()