Herec Riggan Thomson sa v minulosti preslávil úlohou vtáčieho super hrdinu Birdmana, túži však potom, aby bol uznávaný ako skutočný umelec. K tomu mu má dopomôcť jeho divadelný debut na Broadwayi, kde sa chce predstaviť ako režisér a zároveň herec, oživiť tak svoju upadajúcu kariéru a ukázať, že je viac ako len Birdman. Situácia sa však skomplikuje, keď sa jeden z hercov náhle zraní a je potrebné za neho rýchlo zohnať náhradu... (RTVS)

liquido26

Já nevím, bylo to zajímavý, mělo to myšlenky, byly tam skvělý momenty, ale tak trochu mě to minulo. Bavila mě hlavně první půlka, pak to tak nějak ztratilo dech a konec vyšuměl úplně do ztracena. ()

DEXTER099

Tak jsem konečně zhlédl jeden ne li nejočekávanější film roku 2014 i když promítán roku 2015 a všude vychvalovaného snímku.Musím říct,že se ohlasy z mým názorem shodnou.Snímek co vás přivede do příběhu Riggana Thomsona bývalou hvězdu komiksového hrdiny Birdmana (něco obdobného za sebou má i sám Michael Keaton) ,který se snaží po 20 letech vzkřísit svojí kariéru uvedením divadelní hry na prknech Broadwaye ,ale zároveň se stále nemůže smířit s tím,že na něj svět zapomněl a on už je jako druzí ta nevýznamná většina a ne ten slovutný hrdina Birdman.Do toho všeho mu neusnadňuje návrat na vrchol najatý náhradní kolega v podání Edwarda Nortona a kritička divadelních her k tomu v zádech našeptávající jeho já v podání Birdmana a máme tu příběh o vlastní velikosti/malosti o vlastním významu a tom jak je pro každého člověka být milován a obdivován.Perfektní kamera která si zaslouží z fleku Oscara a životní výkon Michaela Keaton v čele za které pokud nedostane toho Oscara tak už fakt nevím čemu ta uzavřená skupinka co má na starosti dát někomu ocenění a žije v LA holduje.Jinak z viděních filmu letos nominovaných na hlavní kategorii film roku určitě větší adept než chlapectví ,které je zajímave jen tím,že se to točilo tak dlouho,ale to by si každý mohl natočit film za x let a jen za to,že měl takovou trpělivost dostat sošku.Za mě 90 % a pět hvězd. ()

Tryskomyš

Nejlepší film na udílení Oscarů 2015. Film roku. Cena za nejlepšího režiséra, kameru, původní scénář. Byl nominován v devíti kategoriích, získal 4 ceny. ()

Kryton

Nebudu se rochnit v intelektuálním bahně, předhazovat jednu nálepku za druhou a ba dokonce nebudu unášen na vlně HYPE. Prvně nikdo nehraje špatně a hlavně Michael Keaton si ocenění zaslouží. Za loňský rok nikdo nepředvedl tak komplexní výkon jako on. Kolem něho se tu střídají tu menší a tu větší vedlejší postavy, kde vyčnívají Ed Norton, Emma Stone - tady cítím také ocenění a hlavně Zach Galifianakis. To jsem zmínil herce, kteří odvádějí skvělou práci. Nejdůležitější je samotný film a jeho obsah či dosah na diváka. Zmínil jsem to v začátku a pokračuji v tom i nadále.. Nedostala mě forma, kterou je Birdman podaný. Zákulisí divadla či filmu už byla podaná lépe a to není třeba jen létat kamerou kolem herců bez střihu. Dialogy se střídají s monology a po celou dobu se více odehrává divadelní hra o divadelní hře. Přidám se k té menšině, která (racionálně) nepodlehla příliš velkému nadšení. Hodnocení OST: Celý soundtrack byl jazzový - bicí udávaly tempo a v pomalých pasážích se zase zpomalovalo. Více to byl 119 minut dlouhý jam než regulérní hudba k filmu. Zajímavé a rozhodně hudba k filmu se povedla. 7/10 ()

mad_ness

Birdman má všetko, čo by Oscarový výherca mal mať. Skvelé herecké výkony spolu so scenárom a réžiou, vizuálne aj hudobne je fantastický plus perfektná kamera aj "strih". A dej, s ktorým sa ale ja neviem stotožniť. Chápem prečo mal toľko nominácii, aj prečo ich toľko premenil, ale nezdieľam pocity ohľadom drámy ako takej, ale to je len a len môj problém. Pre mňa je z nominovaných dráma ako sa patrí Whiplash (zatiaľ... lebo som ešte stále nevidela Enigmu). Takže preto takto. ()

ledzepfan

Tady je mi úplně jasné, že to není pro každého a leckoho může ta fuckoffkritici forma- která si jde ale zároveň svým tématem a provedením velmi jasně za uznáním a záplavou zlatých ocenění- snad až nasrat, ale já se prostě bavil a musel smeknout před nekompromisně chytlavým zpracováním. ()

FFilipCZ odpad!

Není všechno zlato, co se třpytí. A né z každého, oscary ověnčeného filmu, si musí člověk automaticky sednout na prdel. Birdman mě vůbec nezaujal, nebavil mě, nevtáhl mě do děje a ani jsem ho pořádně nedokoukal, takže vůbec nemám důvod tu rozhazovat nějakými hvězdičkami. ()

maddy

Iñárritua zbožňujem, jeho ďalšia mozaika osudov tentoraz situovaná výhradne na dosky ktoré znamenajú svet ma však neodrovnala, tak ako jeho predošlé počiny Babel, Amores Perros alebo 21 grams. Skôr mi Birdman pripomínal vlažne prijatý Beautiful s jemne narušeným hrdinom, ktorý si v hlave vytvára fantasmagorické obrazy, akurát tu tie mysteriózne/náboženské nahrádzajú hrdinove komixové výjavy. Na rovinu, po tých nadšených ohlasoch z každej strany som však čakal som viac, podstatne viac. Viac humoru, viac dramatu, viac kritiky, väčšiu hĺbku, viac ... čohokoľek. Ako taká satira Hollywoodu je Birdman rozhodne inteligentný, zároveň výborne reflektuje dnešnú filmovú scénu hercov odsúdených na neinšpiratívne úlohy komixových hrdinov oblečených do smiešnych kostýmov a zároveň to je jemne provokatívna sonda do mysle hercov neschopných sa zžiť s faktom, že veľká sláva raz pominie. Ale problém som mal s tým, že Birdman nie je „story driven“, dokonca ani „character driven“, ale výhradne „performance drive“. Príbeh v podstate nie je nijako podstatný, k vývoju ani jedného charakteru sa celý film nedôjde a Birdman sa viac menej ukája iba formou. Formou síce úchvatnou, ale prázdnou. Po technickej stránke mu nie je čo vytknúť, všetky tie dlhé, neprerušované zábery budiacej dojem filmu natočeného na jeden záber (po vzore minuloročnej Gravitácie) sú priam opojné. Kamera nápadito krúži okolo postáv, presúva sa v prostredí a herci do toho odvádzajú famóznu prácu. U Keatona by som pred pár mesiaci v podobný výkon ani neveril, v roli skrachovalca reflektuje takmer sám seba/svoju kariéru a Norton dokazuje, že je jeden z najtalentovanejších hercov generácie, až zamrzí pohľad na jeho filmografiu v novom miléniu. Nijako nezaostávajú ani vedľajšie postavy, či už tradičné skvelá Naomi Watts alebo perfektný výstup/monológ s kamerou tesne pred tvárou ktorý predvedie Emma Stone. Je vidieť, že s každou vetou v scenári sa Iñárritu pohrával a dialógové výmeny postáv je radosť počúvať. Akurát to nemá žiaden emocionálny dopad a celému tomuto majsterštyku niečo chýba. Asi zmysel. Síce ma celá tá hra bavila, ale prišo mi to viac samoúčelné, než inovatívne a v závere ma už iritovali aj tie repetitívne bubny, ktoré film využíva snáď ako jediný výrazný hudobný podklad. Na filmových fakultách budú o Birdmanovi pravdepodobne rozjímať ďalších pár semestrov, u mňa však CELKOVO: 3* (6/10) ()

Alqarin

Dost komplexní výsměch všemu i citově bohatá sonda do mozkovny vyzrálého/přezrálého umělce. Nosorožčí silou to tlačí kupředu kamera spolu s bicí soupravou (Lubezki si musel sakra užít), největší trumf Birdmana je ale troufalost, drzost a otevřenost. Chytrá sebeparodie je skvělá věc a Iñárritu očividně kovaně ví, jak na ni. 9/10 ()

kareen

Je to zvláštní - kdybych měla hodnotit jen samotnou kostru příběhu, tak na ní není nic výjimečného ani objevného. Prostě stárnoucí chlápek, co se bojí, že po sobě nezanechá v životě žádnou pořádnou stopu a k tomu zároveň satira filmového i divadelního světa, která je místy velmi trefná i vtipná, ale zase nic co by tu už nebylo. A přes to všechno se mi to strašně líbilo. Líbilo se mi jak to bylo natočené, líbila se mi atmosféra, hudba (tak už ani nevím, kde byly ty bubny líp zúročeny, jestli ve Whiplash, nebo tady), dialogy a v první řadě herci. Samolibý a nesnesitelný divadelní harcovník Edwarda Nortona byl samozřejmě na ránu, ale když se na terase svěřoval, že jediné místo, kde není schopný lži a selhání je jeviště, byla v tom všechna citlivá nejistota světa. A to ani nemluvím o Michaelovi Keatonovi, nevěřila jsem, že bývalý představitel Batmana dokáže své postavě vtisknout až takovou dávku životnosti a pravdivosti a pokud bych někomu letos přála oscara, byl by to bez zaváhání právě on. Když se na nějaký film tak dlouho těším, jsem většinou zklamaná...jsem ráda, že Birdman není ten případ. ()

-Ravee-

Iñárritu na prknech aneb zahrajte si všichni, jak je libo, a já to pak ani nebudu moc stříhat. Servíruje se nám tu rozevlátá satira o ctižádosti, prestiži, hodnotách a nezopakovatelném úspěchu, na který by se pekelně těžko koukalo Orsonu Wellesovi nebo právě třeba Nortonovi, který je pro mě s jeho druhou mízou největším hereckým překvapením roku 2014. A to už jsem ani nedoufal. Ostatně hereckým talentem se zde nešetří a jedny ze svých nejlepších výkonů předvádí Keaton, Norton, Watts i Stone a svůj zaručeně nejlepší Galifianakis. Ke Keatonovi bych měl jen malý škraloup, jelikož vypjaté scény a výrazné pózy zvládá znamenitě, nicméně v klidnějších pasážích se nestíhá krotit. Asi tak jako Interstellar je poctou Vesmírné odysee, Birdman je poctou All That Jazz. Tak... přirovnání bych tu měl, nálepky taky, tak si to můžu "strčit do tý svojí vrásčitý stažený prdele". P.S.: Největší "ptačí muž" je tu každopádně Norton.. ()

SaNcHeZ_cz

Dlouho se mi nestalo abych ztratil řeč po shlédnutí filmu a nevěděl vlastně co na jeho adresu říci. Alejandro González Iñárritu natočil jednoznačně geniální film, který veškeré své neduhy po příběhové stránce nahrazuje dokonalou audiovizuální skladbou, neuvěřitelnou kamerou Emmanuela Lubezkiho, podmanivou hudbou a špičkovými hereckými výkony. Tohle je prostě potřeba vidět. [85%] ()

MartinezZ odpad!

Dal bych hvězdičku už jen za ten precedens, že se takováhle artová blbost dostala na Oscara a sošky i získala. Fakt gratuluju :D ()

Paxxx.cz

Rok 2014 byl co se týče filmů hodně slabý, důkazem budiž tento silně podprůměrný snímek co dokonce oscara vyhrál (dle mě nejslabší film, kterému se to kdy povedlo). Pochválit by se dala kamera a výběr některých herců, hlavně pak Michaela Keatona, který zde seděl i díky svému skutečnému životu- co si budem povídat v poslední době hrál jen v hloupostech a na svou slavnější hereckou minulost asi taky vzpomíná. Jinak mě vesměs všecky ty monology či dialogy během těch dvou hodin nudily, byť by se tu dala nějaká ta myšlenka najít, pro mě je to na takto oceněný film hrozně málo...4/10 ()

Wysch

Technicky brilantní, v mnoha případech výborně zahrané, dobře napsané, jen to tempo vyprávění bohužel postupně upadá, a to nejsmutnější na tom je, že právě od chvíle, kdy se na plátně objeví skutečně Birdman. A pointa trochu pokulhává. Ale znovu se zopakuju, tak perfektně technicky obdařený snímek tu nejspíš nebyl od Children of Men. Kde na to ti Mexičani choděj? ()

Praxis

Jak dostat divadlo do filmu? Jednoduše, stačí se podívat na Birdmana. Ony sáhodlouhé přesuny v nicneřikajících chodbách jsou takovými obraznými pauzami, kdy se mění za staženou oponou jeviště. Pak si dvě postavy něco vykecávaj, do toho mluví vnitřní hlas božího Keatona a klove a klove hlouběji do mozku. Norton přizvukuje, i když hlavní prim si tady vybral právě Keaton, a Emma je zase sexy. Jen mě ty ubíjející pasáže bez "střihu" ubíjely (Cuarón se může jít s loňskou Gravitací alá film skoro bez střihu bodnout), a ve výsledku jsem si řekl, co jsem to sakra teď viděl? Na tyto filmy asi nejsem dělaný. Takže soráč ptáku, dneska jen za 50% a nechápu ten strašlivý hype, který se kolem snímku strhnul. Tohle byla fakt nuda... ()

javak810i

Tak se mi zdá, že co byl letos Whiplash pro muzikanty, tak je Birdman pro herce. Sice více neotřelý a psychologicky zaměřený, ale spojitost tam pořád je. Oceňuji Iñárritův originální přístup k režii a to hlavně dlouhé záběry kamerou a perfektní kompozici každé scény. Podobně jako u Cuarónových filmů i zde musím vzdát velký hold hercům, kteří svou práci zvládli bravůrně. Přesto se ale nemohu zbavit dojmu, že měl film velmi pozvolný a nezáživný začátek a chvilku to trvalo, než se začalo něco dít. Konec sice lehce předvídatelný, ale předcházející gradace děje za něj stála. Slabší 4* ()

Vxxx

Další důkaz toho, že mi Oscarové snímky nic neříkají. Umělecky to bylo skvělé. Kamera naprosto dokonalá, tady toho Oscara chápu. Hudba rozhodně nic moc, tady toho ne-Oscara taky chápu :D Herecké výkony super! Hlavně Emma Stone výborná. Ale dějově?! Absolutně nezáživné, zmatené, neukončené. Opravdu mě to hrozně nebavilo a netoužím po tom, to vidět kdy znovu. Oscar za nejlepší film... nevím, nevím no. 2* opravdu jen za umělecký dojem. ()

Michael Keaton vs. třetí světová válka

Michael Keaton vs. třetí světová válka

10.03.2016

Poslední dva ročníky Oscarů měli jasného vítěze - Michaela Keatona. Hvězda Burtonových Batmanů sice neurvala žádnou sošku, objevila se ale v Birdmanovi i ve Spotlightu, tedy v obou vítězných filmech.… (viac)

César Awards - výsledky

César Awards - výsledky

27.02.2016

41. ročník vyhlášení Césarů, francouzských filmových cen, měl trio hlavních filmů, od kterých se očekávalo vítězství. S jedenácti nominacemi to byly filmy Trois souvenirs de ma jeunesse a Marguerite,… (viac)

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz