Nevinné lži

• angličtina Innocent Lies
Česko, (2013–2014), 16 h 21 min (Minutáž: 70–82 min)

Aňa Geislerová, Tomáš Pavelka, Roman Luknár, Daniela Kolářová, Vojtěch Dyk, Tatiana Dyková, Jitka Čvančarová, Matěj Ruppert, Boris Hybner, Jiří Langmajer (viac)

„Každý má někdy důvod neříct pravdu"

Recenzie používateľa ostravak30 k tomuto seriálu (14)

Nevinné lži (2013)

Nevinné lži jsou zajímavý počin, který přináší řadu příběhů a otevírá mnoho témat. To je vlastně dobře, protože leckdy se jedná o témata, která mohou být i tabu nebo se o nich nedostatečně diskutuje. A přitom většina vychází ze současné doby a zápletek, které se vlivem nových sociálních či rodinných statusů mohou stát již brzy realitou. Navíc se na něm podílela řada kvalitních herců i tvůrců. Jsou příběhy lepší a průměrné, ale pořád je to dost kvalitní příběhová struktura. ()

Pod hladinou (2013) (S01E01)

Mě se tento příběh tak úplně nepozdával, ale dokážu pochopit, že ženy zaujme víc. Z pohledu chlapa vidím ženu, která tak úplně neví co vlastně chce. Má skvělého manžela s kterým se snaží o dítě. Na ni je však skvělý až moc a proto mu pro jistotu lže, že požírá prášky na spaní. Postupně se odkrývá, proč vlastně netouží po dítěti. Ovšem zaplést se se svým terapeutem, to fakt nemohli vymyslet nic lepšího. Aňa Geislerová navíc tak často opakuje, že je zrůda až tomu mladší ročníky matek nejspíš začnou věřit. ()

Lež má rozbité auto (2013) (S01E02)

Tatianu Dykovou moc nemusím, protože mi není zase až tak sympatická, ale pro mě samotného je překvapení, že jí a Vojtěchu Dykovi to zde docela sluší a bok po boku jim to klape. Jitka Čvančarová je také výborná a přestože je příběh označen jako dramatický, stejně jako celý seriál, podle mě byl hozen do dost komediálního duchu. Hlavně díky již zmíněné Čvančarové anebo třeba Miroslavu Krobotovi či Borisi Hybnerovi. Film mě docela bavil a to je, myslím, to nejdůležitější. ()

Druhý dech (2013) (S01E03)

Mnoho lidí žije v podstatě odtrženi od reality. Tím zvláštnější to je, čím víc si uvědomíte, že původně žili také normálně, protože každý musí nějak začínat. Jenže na luxus se zvyká snadno. A že se hůř odvyká nám předvede Jiří Langmajer více než dobře. Herecké výkony jsou vůbec kvalitní. I Petra Hřebíčková je výborná stejně jako Ondřej Malý. Film se zabývá otázkou co dál, když luxus skončí. Jsou vůbec schopni žít dál? Žít v realitě obyčejných lidí? Jsou, ale jde to těžko. A vcelku správně jsou hlavním hrdinům dávkovány problémy, aby oni i divák došli ke stejnému závěru. A není to jen ten, že by se mělo myslet v době blahobytu na horší časy (což je opravdu zvláštní, že si při výši jeho platu nespořili třeba na ztrátu zaměstnání, což už je dnes běžné pojištění), ale také to, že peníze jsou sice důležité jenže v životě jsou i důležitější věci. ()

Hvězdička (2013) (S01E04)

Michal Suchánek je známý hlavně jako komediant, takže je příjemné vědět, že životem unaveného novináře zvládl. Nejvíc mě ale na jeho roli zaujalo, jak se hlavní postava dokázala tak snadno vžít do duše náctiletého, dívky k tomu a jak moc ho/jí teenageři přijali. Úplně si nejsem jistý, že je to reálné při všech jiných názorech a postojích, které měl. Že pak komedie bude pokračovat směrem, kterým se nakonec vydala, musel tak nějak čekat. Škoda jen, že děj se nevydal ještě dál, protože přes všechnu podobnost s postavou měla T. Ramba přeci jen mírně odlišné postoje a názory než novinář Suchánek, takže to nakonec museli čtenářky poznat. Lehce úsměvná epizodka, která se v celém cyklu asi lehce zapomene. ()

Klukovina (2013) (S01E05)

Povídka docela trefně otevírá velké společenské téma a tím je křivé obvinění z pedofilie. A jak jsme mohli vidět, je to velmi snadné. Obvinit rozhodně. Vinu už pak nelze nikdy smazat. Hlavně proto ne, že vždycky zůstane stín podezření především pro okolí. Kdyby kluci vydrželi, učitel je navždy zbaven civilního života v podobě, v jaké si jej maloval. Až na výkony trojice mladíků šlo o jinak kvaklitní povídku navíc s kvalitním rozuzlením. Problémem této společnosti však je, že není schopna nést tíhu a vinu pomluvy a rozeznat ji od pravdy pokaždé. Můžeme se jen domnívat kolik kauz v minulosti bylo smyšlenkou se stejnou nebo pobnou motivací. A když se k tomu připočte jeden či dva pomatení svědci, kteří si vybaví něco, co se nestalo nebo co si domysleli jinak, je pohroma na světě. Je až děsivé, jak snadno jde někomu zničit život. Na straně druhé se nesmí zapomínat v příběhu na fakt, že dospělý učitel má sex se šestnáctiletou žačkou a zároveň je nevěrný své ženě. ()

Chromozom (2013) (S01E06)

Epizoda rozkrývá téma, které je teď aktuálnější než v době natočení. Lesbičky, potažmo do budoucna gayové, a děti. V příběhu sice lesbičky získaly děti tajně, ale adopce dětí anebo početí u homosexuálů se už dostává do popředí diskuzí. A jsem si jistý, že jednou to možné bude, i když asi nikdo z nás už nebude na světě. Líbí se mi ale právě zobrazení těch problémů, které se s tím pojí. Kdo bude matka a kdo otec? A i když lesbičky budou nejspíš zarytě tvrdit, že to není pravda, kluk potřebuje tátu - muže a holky také. Nedávné výzkumy ukázaly, že muž - otec u dívek je jejím nejdůležitějším článkem pro tvorbu budoucích vztahů. Podobně to budou muset řešit i gayové. A je na to vůbec připravena společnost? Dětem ve škole se nejspíš budou smát. A co zneužívání? Což hrozí hlavně u mužů. A problémů jsou desítky dalších. Nicméně se zmíněným chromozomem zacházela Tereza Brodská jako s pytlem mouky. Dám, nedám. Dám ho tadyhle, dám ho tomuhle, což nebylo zrovna věrohodné. Věřím, že vše prochází přísnou kontrolou. I tak ale díl je v mnohém, výše řečeném, velmi zamyšlení hodný. ()

Čistá práce (2013) (S01E07)

Že to u nás mají živnostníci těžké nějakou představu mám. Tím horší to je, pakliže hlavní hrdina zákony a pravidla dodržuje, zatímco ti okolo něj nikoli, prochází jim to a ještě se tím chlubí. Jindrovi nelze upřít, že by byl nemakačenko, cucal stát nebo se snažil za každou cenu přijít k penězům, alespoň zpočátku ne. Těžko s ním ale soucítit, když sám drogy bere, následně je prodává a ke konci se rozhodne k loupeži. Další téma samo o sobě je manželka. Ta musí mít alespoň nějaké tušení, že se něco děje, ale od počátku jí vůbec nic nenapadne. Manžel jí sice lhal, to je fakt, a má právo být naštvaná, ale následně manžela nepodpoří. Její švagrová má pravdu. Kozy, drahá školka, a vinu necítí ani za mák. Škoda, že se jí hrdina nesvěřil, možná by byla přístupnější se v lecčems omezit. A právě u tohoto typu příběhu je veliká škoda, že nevidíme konec, který zůstává otevřený. Bylo by totiž zajímavé sledovat, zda se jim loupež povedla, či ho nechal kolega ve štychu - na mě to tak působilo, nebo si to oba rozmysleli a hrdina vyřešil problémy jinak. ()

Byl lásky čas (2013) (S01E08)

Tři herečky jsou sice nadmíru kvalitní, ale příběh je trochu slabší. Jde v podstatě o dům, k to kdo se o matku lépe stará a kdo je oblíbenější dcera. Taková běžná věc v mnoha rodinách, kde žili nebo žijí sourozenci. Nepovažuji však neustálé dohadování a zákusek spadlý na sukni matky za herecký koncert. Mnoha lidem tento příběh něco připomene, něco otevře, jedna z variací tohoto tématu je aktuální i v naší rodině, ale jinak je to docela průměrná povídka. ()

Zrádce (2014) (S02E01)

Pomineme-li fakt, že je naprostý nesmysl, aby se šéf chtěl zbavit svého zaměstnance tím, že mu doslova věnuje luxusní post, pak je to jinak docela zajímavá povídka. Kryštof Hádek se navíc prezentuje naprosto přirozeným a věrohodně ztvárněním postavy, jak je to u něj obvyklé, takže mu lze věřit každé slovo. Je to mimo jiné i téma toho, nakolik jsme schopni se změnit a potlačit svou přirozenost na úkor cílevědomosti či ziskuchtivosti. Právě díky tomu získává Kryštof zpátky přítelkyni i zvýhodněný sociální status. To, že to lze a je to u člověka celkem běžná věc vidíme denně v politice (mj. kupříkladu po revoluci), ve sportu i v dalších odvětvích. Člověk zkrátka umí předstírat, někdo líp, někdo hůř. Každý z nás někdy předstírá, někteří se tím i živí. Otázkou je, zda je to tak možné dělat napořád. Ale jsem si jistý, že i to některým jde perfektně. Nicméně na příkladu sportu a věčné rivalitě Spartě a Slavii to bylo zobrazeno asi nejlépe, i díky kvalitním hercům a reálnému zázemí. ()

Vedlejší příznaky (2014) (S02E02)

Vcelku kvalitní příběh o tom, kterak si mladá rodina udělá tři děti, k tomu si koupí dům k rekonstrukci a myslí si, že všechno zvládnou i když chlap nechá všechno na ženské. Báru Kodetovou jako herečku moc nemusím, není mi sympatická, což ale neznamená, že je to špatná herečka. Zde předvedla vrcholné dílo svého umění a nemocnou ženu ztvárnila perfektně. Už jsem ji viděl v díle Chromozom, ale tady jednoznačně excelovala, taky ovšem dostala mnohem víc prostoru. Druhá věc jsou samotné léky. Já teda víc věřím bylinkám, ale nejsem žádný maniak, abych si zase například rakovinu kůže léčil kopřivou. Všeho s mírou. Příbalové letáky se holt musí číst. Nicméně úplný závěr dává tušit, že asi všechno nebylo jen v lécích. ()

Na dně skleničky (2014) (S02E03)

Herecké výkony byly sice opět skvělé, ale ty bohužel nepopřely trochu narušený příběh. O čem vlastně byl? O alkoholikovi, který pil už předtím než se mu utopila holka před očima? Nebo o příležitostném pijanovi, kterému se utopila holka a on definitivně pustil uzdu pití? Těžko říct. Hlavně není úplně jasné, zda utopení nepřebilo samotné chlastání. Tím spíš, když mu to každý dával za vinu, ale jednak nebyl za dívku zodpovědný, hlavně byla dospělá a přijeli dobrovolně a do vody lezla také tak, dále bylo okolo plno dospělých a nikdo nic nenamítal. Příběh tak dostává šrámy a dostává punc nevěrohodnosti. ()

Moje pravda (2014) (S02E04)

Aneb když se vám matka neustále montuje do života a vy ji necháte, protože u ní bydlíte. Dnes už i na to jsou služby, které pomohou v nouzi. Nicméně Petra působí chvíli dojmem, že svou situaci řešit chce, pak zase ne. Nakonec vytlouká klín klínem. V pravý čas naštěstí poznává pravdu o své minulosti, aby se poprala s přítomností. Možná to několika ženám pomůže, ale jinak to byla jedna z těch méně zajímavých povídek. ()

Hra (2014) (S02E05)

Poslední příběh cyklu Nevinné lži se věnuje stále propracovanější virtuální realitě. Podobné hry asi ještě neexistují, ale není k tomu nejspíš daleko, ačkoli nejsem jejich odběratel takže možná už na trhu jsou. Tento film se na problematiku snaží upozornit. Problém se týká hlavně mladých lidí. Samotný příběh je ale trochu zamotaný a tvůrcům se jej nepodařilo rozumně rozmotat. Pochopil jsem, že Matoušova dcera spáchala sebevraždu a on cítil oprávněnou pomstu k člověku, jež k ní svým dílem mohl přispět. Pak se na scéně ale objevuje mladá hackerka a úplně na začátku zase jiný programátor. Jak je děj napínavý a postupně graduje, konec je přespříliš zmatený. ()