Nevinné lži

• angličtina Innocent Lies
Česko, (2013–2014), 16 h 21 min (Minutáž: 70–82 min)

Aňa Geislerová, Tomáš Pavelka, Roman Luknár, Daniela Kolářová, Vojtěch Dyk, Tatiana Dyková, Jitka Čvančarová, Matěj Ruppert, Boris Hybner, Jiří Langmajer (viac)

„Každý má někdy důvod neříct pravdu"

Snorlax

Pokus o moralitu to nebyl až tak špatný, jenže vše zavání jakousi podivnou umělotinou. Kvalita jednotlivých částí celkem dost kolísala, nerada proto hodnotím cyklus jako celek. Jediné, v čem se jednotlivé díly shodují, byla absence dobré hudby, případně hudby jako takové. ()

boshke

Dle Druhého dechu - slabé. Působilo to na mne dost laciným, žalostným dojmem. Celé to bylo tak zoufale předvídatelné. Hlavně, že máme obsazeny "české herecké špičky" (obzvláště u avíza dílu se Suchánkem a Voříškovou jsem se musel smát)... 40% ()

Slarque

Nad očekávání vydařený cyklus. A to moc nemusím tyhle druhy pořadů, které spojuje pouze ústřední téma, jako v tomto případě „lež“. A nebyla vždycky nevinná, třeba v díle Klukovina rozhodně ani na okamžik. Dobře že scenáristé uznali, že některé lži se prostě odpustit nedají, a neohýbali děj v závěru do zbytečně nepravděpodobných konců. Některé díly byly lepší, jiné trochu horší, poslední už byl na hraně naprostého fiaska, od kterého ho dělily pouze herecké výkony dam v hlavních rolích. Ale pořád je stav 7:1, takže nemá cenu odstřelovat i předchozí díly. (Po pěti nových dílech z podzimu 2014 jsem byl nucen jít o hvězdičku dolů. Cyklus se evidentně scenáristicky vyčerpal.) ()

Marthos

Když před pár lety nečekaně zvítězila TV Nova se svými Soukromými pastmi, byl to významný krok k zamyšlení také pro konkurenční stanice. Česká televize otálela s odpovědí o něco déle, přesto se toto váhání vyplatilo. Nevinné lži jsou více než kvalitní alternací k Soukromým pastem, s nimiž má společný zájem o aktuální problémy české společnosti. Stejně jako v případě nováckého cyklu, i zde získávají prostor kontroverzní témata, jejichž základním jmenovatelem je lež. Vědomá či nevědomá, milosrdná, promyšlená nebo jen zoufalé gesto v zoufalé situaci. Režiséři, scénáristé i herci opět vytvořili špičkový tým, díky němuž lze původní českou tvorbu opět vnímat s trochou naděje. __ Epizody, které rozhodně stojí za pozornost: Druhý dech, Klukovina, Chromozom, Byl lásky čas, v němž doslova excelují Iva Janžurová, Veronika Freimannová a Dagmar Havlová. ()

LoLaa

Tento seriál, nebo spíše soubor povídek, mi hodně připomíná soukromé pasti... Oba totiž patří mezi jedny z mála českých povedených seriálů. Alice Nellis je skvělá režisérka, herecké obsazení je opravdu bravurní a přestože některé díly jsou malinko slabší, ty ostatní to zase hravě vyrovnávají :) ()

Arsenal83

Naozaj kvalitný seriál. Takto si predstavujem „našu“ domácu tvorbu. Nie príliš veľa častí, zaujímavé témy, známe a dobre obsadené tváre. V podstate už prvý diel Pod hladinou ma veľmi dostal a ukázal, ako nevinné lži nemusia nevinne dopadnúť. Páči sa mi, že sa tvorcovia orientovali na rodinné a spoločenské prípady, bežné veci, ktoré ľudí zaujímajú. Dobrá práca. ()

triatlet

Pod hladinou: (90%) Scénář Alice Nelis nemá chybu. V převládajícím dramatu se objeví vtip (scéna s plaveckou lekcí neplavce v potapěčských brýlích), herecké vedení je perfektní, zajímavě je rozvíjena cykličnost vnitřních monologů hlavní hrdinky. Po dlouhé době jsem viděl televizní film, na který bych s chutí zašel do kina. ---------- Lež má rozbité auto Kotek s Kolečkem jednoduchým pokusem o vtip nic nezkazili. Díky ústřední dvojici a B. Hybnerovi pro mě lehký nadprůměr (65%). ---------------------- Druhý dech Opět herecky přesvědčivé. Ale samotný vývoj postav a vystavění scénáře mi připadaly průměrné. Navíc romantický závěr působil natahovaně, ale (!) za životní matematickou rovnici ve vypointovaném dovětku + 10% (= 65%). -------------------------- Hvězdička: (65%) Herci (od Suchánka přes Voříškovy, Kotka, Brodskou až po Hofmanna) opět dokázali vdechnout postavám život. Navíc jsem se u některých hlášek bavil. Problém je s uvěřitelností scénáře - opomine-li divák klišé s "Pomáhat a chránit", zůstává řada otazníků, proč bulvár neodhalil identitu Iris. ---------------------------- Klukovina: (70%) Opět herecky přesvědčivé výkony. Víc než "klukovina" ve vztahu k učiteli mě zaujaly rodinné vztahy. ----------------------------------------------- Chromozom: (95%) Velmi dobrý scénář, který by stačil téměř na samostatný film. Tereza Brodská v některých scénář vyrovnala svůj výkon z filmu Dvojrole Zajímavě zpracovaný vývoj "překvapivého" otcovství. Oceňuji i otevřený závěr. ()

lena60

Zhlédnuto: Tereza Vrábelová - Chromozom (4/5), Alice Nellis - Pod hladinou (4/5), Vojtěch Kotek - Lež má rozbité auto (3/5), Petr Zahrádka - Druhý dech (4/5), Martin Dolenský - Hvězdička (1/5), Petr Zahrádka - Klukovina (4/5), Jan Prušinovský - Čistá práce (3/5), Tereza Vrábelová - Byl lásky čas (4/5) ... ()

lillien

1.díl Pod hladinou: Geislerová bezkrevná jako vždy, ale v této roli to mohla konečně uplatnit. Na TV seroš přivírám obě oči, ale celovečerák by z toho byl strašný psychoblábolní propadák pro ženské, co chtějí dítě a nemůžou, co nechtějí dítě a můžou, co nevědí, jestli chtějí dítě, nebo co dítě nechtějí a vědí proč, případně všechny, co dítě mají a je jim to putna, ale nemají u čeho žehlit. Tím nechci říct, že by to nebylo koukatelné (při tom žehlení určitě!), místy probleskují docela zábavné pocity, které ženská (nikoli chlap, pozor!) dokáže celkem s úsměvem ocenit, např když si Geislerové hodný moula iniciativně listuje v menstruačním kalendáři, tak to dokáže každou normální, plnokrevnou ženskou spolehlivě odpudit. Ocenila jsem i výkon slovenské herečky, která temperamentní, lehce blboučkou a hysterizující manželku zahrála dokonale, až by jeden řekl, že svým naturelem ji vlastně ani nemusela hrát, prostě stačilo být sama sebou. Hodnocení připojím až na konci seriálu, ale na impotentní českou seriálovou tvorbu menší průser, než Ordinace, ulice a spol.--------- 2.díl Lež má rozbité auto: Příběh mě poměrně nudil, díky svojí triviálnosti a snadno prokouknutelným zápletkám, které samozřejmě tak smrdí nerealitou, že už zbývá jedině to již celkem vypilované, ale tím pádem trochu se zajídající a okoukané herectví už ostřílených herců (Dyk, Vilhelmová, Dlouhý a lehce trapná Čvančarová, kterou bohužel vídám čímdáltímvíc v komediálních rolích zastydlé puberťačky ) .Ovšem pak úžasně sympatický, civilní výkon ne tak herecky ostříleného zpěváka M. Ruperta, který je dle mého názoru asi to nejlepší, co se z tohoto dílu dalo vyždímat. Každopádně trefa pro nenáročného diváka odkojeného bakalářema , četnickýma humoreskama nebo podobnýma čt zabíječema volného času. Jako u prvního dílu se tedy přikláním k hodnocení v mezích průměru, čili snesitelný podkres k žehlení a rozhodně lepší, než drátem a Novou do oka.----------3.díl Druhý dech Pro mě zatím určitě nej díl. Z vrcholu kariery až na samé potupné dno je pro egomaniaka těžké životní drama a proto byl ten příběh poutavý. Langoš hrál skvěle, bodejť by ne, když se sám kdysi potácel v chlastu, depkách a rozhodně alespoň tuší, jaké jsou to pocity, když si jdete sednou na vozovku před kamion, páč už nevíte, kudy kam. Závěr sice už trochu vykonstruovaně šťastněrodinovský, konec by možná měl větší dopad, kdyby ho tvůrci tolik nehrotili do happy endu. Takhle je dost okaté, že se za každou cenu snažili seriál zacílit na poselství pro hospodyňky o tom, že rodina je základ nejen státu, ale prostě všeho lidského štěstí, a že když člověk vidí ty "rozzářené tvářičky" ratolestí, překoná kvůli nim všechno na světě, všechny své problémy a charakterové vady a pánbůh vám bude nápomocen! No tak tenhle blábol vyvrací celá řada otců (mnohdy i matek) alkoholiků, gamblerů a kurevníků, nejedna rodina nakonec v té exekuci skončí a tak snadno se z dluhů nevyhrabe, snad proto nás autor ušetřil té závěrečné deprese, protože v televizi, narozdíl od skutečného podnikání a života, můžete čarovat, jak chcete.--------------Zbylé díly už se mi rozebírat nechce, ale každý měl něco, co stálo za kuk. Na veřejnoprávku ještě solidní skóre lepšího průměru. () (menej) (viac)

Flego

Pod hladinou - prvý príbeh sa odvíja v ťažkom kŕči, je značne nepochopiteľný a pre diváka až unavujúci. Záverečné vyvrcholenie samotnej odhalenej lži je už lepšie, ale celkový dojem to nezachránilo. Lež má rozbité auto - druhý príbeh je odľahčený, má svoj vtip, šarm a dokáže navodiť príjemnú atmosféru. Síce sa nevyhne kotrmelcom, ale toto poňatie lži je omnoho viac strávitelnejšie ako predchádzajúci príbeh. Druhý dech - tretí príbeh je zatiaľ najkvalitnejší, má reálny základ, uveriteľné herecké výkony a hoci nie každý podobný prípad má tento koniec, beriem to. Hvězdička - štvrtý príbeh sa na niečo hrá, ale nikto nevie na čo. Potreba zaujať novátorským prístupom je kontraproduktívna a mne teda vôbec nesedela. Klukovina - piaty príbeh nie je síce nápaditý, ale je dobre natočený a patrí zatiaľ k tým lepším. Len škoda tej omáčky, ktorá naťahovala celý film. Chromozom -šiesty príbeh má v sebe punc originálity. Rozohráva partiu z nezvyčajného prostredia, nastoľuje mnoho otázok a hoci neodpovedá na všetky, je to v poriadku. Oceňujem aj hudobný doprovod Lumíra Hrmu. Čistá práce - siedmy príbeh je ako vyšitý z našej smutnej reality, dokonca aj artikuláciou hercov, ktorým niekedy nebolo rozumieť. Byl lásky čas - posledný príbeh balansuje na hranici drámy a komédie, a nie je to zlý nápad, hoci sa niekedy príliš tlačí na pilu. Ozdobou boli výkony tria Janžurová-Havlová-Freimanová. ()

honajz

Osobně mi to po prvním dílu až moc připomíná hysteričtěji podané Soukromé pasti, říznuté Terapií. Afektované herectví, nijaký konec. Ani další díly nic moc, ta přehnaná afektovanost je snad ve všech dílech. ()

hrona

Česká televize opět vydala mimořádnou sérii. Nevím, proč zde na portále je rozdělena každá pitomina pod různé názvy a samostatné hodnocení, a cyklus, který míchá několik možných žánrů, režisérů a herců je spojen pod jedním: Tak tedy se přidám k ostatním a rozdělím zde: Pod hladinou - ****, , Lež má rozbité auto - ****, Druhý dech - *****, Hvězdička - ***, Klukovina-*****, Chromozom- ***, Zrádce - ****, Vedlejší příznaky - *****, Na dně skleničky - *****, Byl lásky čas - ****, Čistá práce - ** ()

Thomick

1. díl, 30%: Zatimco jiní tu řeší, jestli měli hlavní hrdinku chápat nebo litovat, mně byla prostě ukradená. Ryze nesympatická postava, která si pro sebe asi stokrát řekne, že je zrůda, a vedle toho občas s artikulací/intonací prvňáka zarecituje kus ze svýho deníku psanýho třeťákem a obohacenýho myšlenkama druháka (bavim se o základní škole, pro pořádek). No ... vodvaz! Psychologii Alice Nellis holt asi nikdy nepochopim. 2. díl, 45%: Inovace v klíčových okamžicích prakticky žádná, vtip pff, a ani skutečnej pár v hlavní roli nepřidal hádkám na autentičnosti, to spíš naopak. K tomu příšerně tlustá Čvančarka a dešťový kapky, co se strefujou jen do jedný malý loužičky a nikam jinam. Větší zklamání než v předchozim případě, i když dávám lepší hodnocení. 3. díl, 80%: No vida, ta nejmíň nápadná dvojice Zahrádka+Zlatníková se pochlapila a zachránila pro mě tenhle zdánlivě beznadějnej, šablonovitej projekt. Konečně pořádný televizní drama; sice občas přetažený a přespříliš absurdní (do obou "kategorií" spadá to neustálý potkávání bývalýho zaměstnance - jednou by to bohatě stačilo) a s naprosto příšernou Hřebíčkovou, ale to se "Druhýmu dechu" prostě musí prominout, když si vzpomenu na předešlý dvě blbosti. 4. díl, 50%: Dost wannabe díl. Ten nejpředvídatelnější a zároveň ten nejmíň uvěřitelnej. Hlavně, sakra, když už píšu postavu nějaký drzý rebelky, přece ji nenechám mlít samý klišovitý sračky, který pasujou přesně na toho zhrzenýho, zkušenýho čtyřicátníka. To byl ten největší provar. 5. díl, 55%: Nemastný neslaný. Příběh originálně tak na dobrou půlhoďku; aby se ale dodržela standardní stopáž, dostane se na ohromný množství zbytečných obrazů a tuze natahovanej konec. "Klukovina" nakonec pořádně zaujme tak maximálně kamerou jakožto stoprocentně zúčastněnym pozorovatelem. 6. díl, 15%: Tak "Chromozom" mě vyloženě nasral. Většinou nejsem z těch, kdo se jako první vztekaj nad feministickýma výlevama, ale hergot - tohleto?! Nejen že opět protivná Brodská (to jako vážně nemáme dost hereček?), nejenže neschopná režie (jakákoliv konfrontace, a že jí nebylo málo, vyznívá spíš směšně než dramaticky), ona si ještě musela přisadit náká Ušelová se snad nejzakomplexovanějšim scénářem světa. "Víc chlap"?! Taková radost ze smrti táty? Celá postava "druhý mámy"? A to nepočítám další doslova amatérský chyby při vrstvení příběhu. Šílený. Za tenhle materiál by se styděly i Feministky.com. Ale aspoň že jsme objevili českýho Shiu LaBeoufa. 7. díl, 85%: No výborně, nejlepší díl. Lidskej, s hrdinou, kterýmu si chcete vypracovat vztah, s nenápadnym, ale celkem kvalitnim humorem. ()

Coleator

Nevím, proč je tady z tohoto cyklu vyčleněn jen jeden díl. Hodnotit jednotlivě by mělo určitě větší smysl. Všechny epizody jsem neviděl, ale když to tak nějak zprůměruji, dostávám tři hvězdičky... ()

RelaxMan

Hodnotit tento seriál jako celek je docela složité. Každý díl je jiný žánr, má jiný příběh, jiného režiséra a i herce. Proto musím díly hodnotit jednotlivě a pak vše vyhodnotit jako celkový průměr. Jednotlivé díly hodnotím takto: Pod hladinou ( ★★★★ ), Lež má rozbité auto ( ★★★ ), Druhý dech ( ★★★★★ ), Hvězdička ( ★★), Chromozom ( ★★★ ), Byl lásky čas ( ★★ ) ()

6thSun

I.SÉRIE: POD HLADINOU: 70% LEŽ MÁ ROZBITÉ AUTO: 75% DRUHÝ DECH: 40% HVĚZDIČKA: 10% KLUKOVINA: 70% CHROMOZOM: 65% ČISTÁ PRÁCE: 75% BYL LÁSKY ČAS: 40% //////////////////// II. SÉRIE: ZRÁDCE: 75% VEDLEJŠÍ PŘÍZNAKY: 60% NA DNĚ SKLENIČKY: 65% HRA: 35% ()

GeusX

Viděné epizody: (1) "Pod hladinou" Skvělá Aňa... 85% # (2) "Lež má rozbité auto" Plejáda výborně hrajících herců, velice vtipný a zábavně optimistický díl. 95% # (3) "Druhý dech" Tvrdý pád z dobrého bydla. 90% # (4) "Hvězdička" Mediální bublina. 60% # (5) "Klukovina" Lež s nedozírnými následky. 70% # (6) "Chromozom" Nestandardní příběh. 75% # (7) "Čistá práce" Drsná realita dneška. 75% # (8) "Byl lásky čas" Tragikomický rodinný příběh. 70% ()