Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol

• Česko Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel (viac)
Švédsko / Rusko / Veľká Británia / Francúzsko / Španielsko / Nemecko, 2013, 109 min

Réžia:

Felix Herngren

Predloha:

Jonas Jonasson (kniha)

Kamera:

Göran Hallberg

Hudba:

Matti Bye

Robert Gustafsson, Mia Skäringer, Iwar Wiklander, David Wiberg, Jens Hultén, David Shackleton, Ralph Carlsson, Georg Nikoloff, Alan Ford, Simon Säppenen (viac)

Allan Karlsson má sto rokov. V domove dôchodcov, kde žije, pre neho chystajú veľkú narodeninovú oslavu. On však má celkom iné plány a tak vylezie z okna a zmizne. Vydá sa na dobrodružnú cestu, počas ktorej natrafí na kufor plný peňazí a v pätách má celý policajný zbor. Pre ostrieľaného starčeka, ktorý sa náhodou stal aktérom dôležitých udalostí 20. storočia však takéto dobrodružstvo nie je ničím novým. (STV)

JohnSmith

Knižní předlohu jsem nečetl, ale prý je skvělá. Prostě Forrest Gump po Švédsku. Bohužel film je hodně slabý, není moc vtipný a snaží se skutečně napodobit Gumpa a jeho naivní pohled na evropské události posledních sta let. ()

VanTom

O nic se nestarat, nic neplánovat, ničeho nelitovat, vždyť jedno vede k druhému a nikdy nevíte, co bude lepší – s takovou životní filosofií to dotáhnete nejdál! Stejně jako stoletý stařík Allan, který rád vyhazuje věci do vzduchu a "forrest-gumpovsky" proplouvá konflikty 20. století, aby se bezděčně "cimrmanovsky" potkával s nejvýznamnějšími světovými osobnostmi. Absurdní, černá, inteligentní komedie neztrácí nic ani v kriminální lince ze současnosti plné bláznivých náhod. ()

D28

Zábavno-šialený návod na dlhovekosť. Allan nie je retardovaný, len sa v ňom skombinovala extrémna prispôsobilosť situáciam, ľuďom i režimom s tvrdohlavou snahou zaistiť si osobné pôžitky - jedlo, alkohol a vyhadzovanie čohokoľvek do luftu.Škoda, že nebol film dlhší, nie kvôli minulosti, ale chýbalo mi z knižky viac odbočiek a motaníc v "súčasnej" línii. I tak osviežujúci príbeh i humor neamerického typu. ()

R1CH1E

Přirovnání s Forrestem Gumpem tady sedí jako prdel na hrnec. Jen s tím rozdílem, že Stařík je mnohem syrovější, plný černého humoru a nadhledu, zatímco Gump je plný amerického patosu, leč v přesně dávkované míře. Severská kinematografie opět jednou zabodovala. ()

TheRoller

Ku knihe: Storočný starček bol veľkým prekvapením, že aj v súčasnej literatúre môže vzniknúť niečo tak originálne, vtipné, napínavé a zaujímavé. Kniha je tak dobrá, že by sa dala ospevovať minimálne na toľko strán, z koľkých sama pozostáva. Jediné, čo sa mi na nej trocha nepáčilo bolo, že spomienkové časti sa sústredili v drvivej väčšine na politiku a keď nie priamo na ňu, tak na udalosti, ktoré ovplyvnila - a to sa mi celkom nepozdávalo, keďže Allan o politiku nemal záujem, resp. mi chýbali udalosti daných rokov v iných sférách, najmä v umení (ak už nič iné, tak geniálne by zapadlo také stretnutie Allana s The Beatles :) ). Najskôr sa mi nepáčilo aj ukončenie, ale keď som sa pozrel späť, bolo to lepšie riešenie ako to, ktoré každý čakal. Takže kniha, povedzme za 95% :) K filmu: Ten s knihou, okrem hlavných a niektorých menej hlavných postáv a veľmi preriedenej dejovej kostry veľmi spoločné nemá. Pre tých, ktorí nečítali knihu to môže byť zábavná jazda na švédsky spôsob. Tí, ktorí ju čítali... proste vedia. Mne sa v tomto prípade absolútne nepodarilo brať film s rezervou a neustále som porovnával neporovnateľné. A povedal by som, že tak to aj dopadlo. Dej odohrávajúci sa v prítomnosti bol skutočne veľmi dobrý, zamrzel len jeho koniec, ktorý sa pokojne mohol držať predlohy, aj keby to znamenalo nejakých 10-20 minút navyše. Už len tá geniálna pasáž s bibliou, ktorá bola pre mňa zároveň aj jeden z najlepších momentov knihy, "A zazvonil zvonec a rozprávky je koniec." - to sa nedá odpustiť. :) Zredukovanie deja odohrávajúceho sa v minulosti na približne polovicu sa celkom vydarilo, ale opäť - ten zvyšok tam proste chýba. Nedá sa to vyčítať, keďže to reálne nie je možné, ale... aj tak... Navyše som sa tešil, ako bude Alan Ford hovoriť švédsky a on zase s tou bloody angličtinou. :) A pre tú skupinku nás, nevzdelancov, ktorí nevedia švédsky (resp. max počujú, že veľká časť angličtiny pochádza aj z tohto jazyka, ale inak je to pre nich len páska nahraná v ľudskej reči, len pustená naopak) to nebola tiež žiadna výhra. 3* sa mi zdajú krivdou, 4* ale trocha prehnané. Holt, to je ale údel filmov natočených podľa knižnej predlohy, o ktorej vedia, že nemajú šancu vyrovnať sa jej. S tým sa ale muselo rátať od začiatku. A popri ceste alebo aj Btw, také malé pohladenie na srdcovej svalovine je fakt, že ani dnes natočený film sa (našťastie) stále ani zďaleka nevyrovná dnes napísanej knihe. :) Tri a pol stálic, nech nežerem. ()

Puyi

Na film jsem se jednoduše těšil a to vlastně ani nevím pořádně proč (ne, knihu jsem nečetl, i když teď už jsem rozhodnut toto mé drobné zaváhání napravit). Těžko říct, co vyzdvihnout více, tak to zkusím nějak postupně. Děj byl prostě skvělý a to ať vezmu v potaz Allanův celý život či „současnost“… Ovšem to první jmenované bylo přece jen vtipnější. Výborné byly, vesměs, všechny postavy, ale na hlavního protagonistu neměl nikdo a důvod je jasný, jeho hlášky. Které byly, tedy tu a tam, suprové. Ještě bych podotkl, že mě rozesmívá už jen zdejší soupis v kolonce tagy. ()

Kosmik 1

Dvě příběhové linie a obě neskutečně ulítlé a zábavné. Těžko si vybrat, která z nich je víc k popukání, obě by totiž mohly vydat na samostatný vtipný příběh. Vtipný je ale slabé slovo, páč ty dávky humoru (především černého) jsou zde v tak husté konzistenci, že by to odrovnalo i slona (kterého ani kulky neskolí). :) Kdo potřebuje zvednout náladu a chce se pořádně od plic a srdce zasmát, tak tohle je ta nejlepší možná volba. Jedná se vlastně o takovou severskou variaci Foresta Gumpa, jak už tu bylo zmiňováno, jen více inteligentnější. 90% ()

Autogram

Aj Švédi chceli mať svojho Forresta Gumpa, ktorý tvoril dejiny, a majú ho. Tentoraz nie je vo filme blbec iba jeden, ale blbci sú úplne všetci a tak nie je núdza o extrémne absurdné situácie, ako už napovedá samotný názov filmu. Láskavý humor je nahradený humorom najčernejším a trochu viac sa toho deje v prítomnosti ako v starčekových spomienkach. Osobne by som prijal aj viac tých spomienok, hlavne keď je v nich niečo originálne, a tým nemyslím veľké množstvo vypitej vodky. Hlavný hudobný motív starčeka v podaní dychovky mi evokoval skôr balkánsky alebo moldavský film, ale bolo to príjemné prekvapenie. –––– Jak se jenom člověk může ztratit ze svý vlastní oslavy? Dala jsem si s tím takový práce, všechny jsem pozvala a on si zmizí. –––– Spousta lidí na mě v životê křičela. Od přednostu stanice po diktátory. ()

Jaro.Krafcik

Švédska kinematografia zjavne pokročila. Parádny začiatok otváral jeden skvelý film. Avšak zbytočne scény s minulosti starčeka tu vôbec nemuseli byť, koho zaujimalo že poznal Stalina a robil vybušniny, ale na druhú stranu som nečítal knižnu predlohu tak neviem. Ale celkovo nápad a skvelá energia z filmu nechýbala. 4* ()

jefff

Stařík je typickým severským filmem s nezaměnitelným humorem a ujetým ale strhujícím příběhem. Rozhodně jeden z nejlepších filmů letošního roku. ()

Georgex

Švédská komedie ve stylu Foressta Gumpa, kde místo přitroublého mladíka pobíhá stoletý stařík a rozmítá nad životem, který ho náhodou svedl dohromady s významnými osobnosti minulého staletí a aniž by to sám tušil ovlivnil směřování dějin. Je pravdou, že film je velmi nápaditý a za některé scény by se jistě nestyděli ani tvůrci Járy Cimrmana. Na druhou stranu selhává na nevyváženosti děje a přílišně dlouhou stopáž. Zatímco první hodina je naprosto perfektní a královsky jsem se při ní bavil, druhá je již zoufalým dojezdem, kdy se tvůrci zabývají mnoha vedlejšími postavami a zbytečnými scénami, čímž film absolutně ztratí tempo. Samozřejmě představitelé Allana Karlssona podávají skvělé výkony, dobře sekunduje i druhý stařík, nicméně ostatní postavy byly nevýrazné a mnozí herci nesympatičtí. Moje hodnocení 65%. ()

tommmy89

Vlastne som zostal dosť sklamaný a to doslova... Film začal zaujímavo - ostal som v napätí (bohužiaľ len na pár minút). Začiatok s výbuchom dynamitu, strojený ako pasca na líšku - výborný nápad, kde som očakával hladký priebeh až do jadra plný zaujímavých frkov a výmyslov starého pána Allana. Film sa náhle akosi pretransformoval v skladačku rôznych udalostí a "nezmyslov" - pre mňa nepochopiteľných. Prišlo mi to skôr ako "Išlo vajce na vandrovku" v nejakom lacnom americkom komixovom šate. Starý pán Allan to trochu nedomyslel a vzal so sebou na výlet troch čudákov (ešte čudnejších než on sám, vskutku). Jedného buzíka, starú cirkusantku a prehadzovača výhybiek - vlastne toto je kompletná zostava filmovej štvorice, ktorá sa Vám bude snažiť počas filmu vnuknúť štipku komédie a dobrodružstva. Posúdte sami :) 2* ()

Alisa

Film je rozdělen na dvě dějové linie, přičemž jedna opravdu připomíná Forresta Gumpa a ve druhé se odehrává poněkud za vlasy přitažený příběh. Musím ale uznat, že jsem se u filmu dlouho takhle nepobavila. Za to, jak stařík dokázal ovlivnit zásadní dějinné události, by se ani Putin nemusel stydět. :) ()

Wbcko

Kniha mi přišla až příliš absurdní, celkem utahaná a bez větší nadstavby. U filmu je to podobné, ale nevadilo mi to a ty dvě hodiny jsem mu mile rád věnoval. Velmi zábavné, svižné, vtipné. Jeden z nejmilejších filmů tohoto roku. ()

venca163

Je fakt, že jsem to sledoval na hotelový televizi s titulkama, na který jsem prakticky neviděl a ve švédštině, který prakticky (nojo, vůbec) nerozumim. Na konci jsem taky dost usínal. Takže tomu možná křivdim. Jen nemam rád to prvoplánový uctívání skandinávie... ()

Z Willa Ferrella bude stoletý stařík

Z Willa Ferrella bude stoletý stařík