Shelbyové se vyrovnávají s krachem na burze v roce 1929 a Tommy čelí novým hrozbám od mladších členů rodiny a fašistických konkurentů. (Netflix)

UhLee

Pátá série - (8/10). Pátá série měla nesmírně těžkou úlohu. Nastupovala po impozantní čtvrté sérii, která představila ještě impozantnějšího padoucha. Byl jsem proto velice zvědavý, jak se s tím tvůrci poperou. Nutno podotknout, že pátá série v porovnání s tou předchozí v jistých ohledech ztrácí, ale také dokázala svého staršího předchůdce v lecčem překonat. Vůbec jsem si nic nezjišťoval ohledně zápletky nebo obsazení. Přítomnost Sama Claflina mě nesmírně potěšila. Tento britský sympaťák mi už několikrát ukázal, že hrát rozhodně umí. Nebyl jsem si však jistý, jestli dokáže zahrát polohu, která by divákovi naháněla hrůzu jako italský Adrien Brody. Ve výsledku vidím spíš děsivost v myšlence, kterou zastával než v postavě jako takové. Téma fašismu mi přijde samo o sobě nesmírně atraktivní a děsivé zároveň. Velmi mě potěšilo, že se Arthur přestal motat v kruzích a snad dostane v poslední sérii pěkné završení. Mužské publikum včetně mě nemohla nepotěšit přítomnost Anye Taylor - Joy, která tady hraje poměrně druhé housle, ale myslím si, že v poslední sérii bude společně s mladší generací té starší pořádně zatápět pod kotlem. Vidina takovéto zápletky mi nepřijde natolik atraktivní, aby jí byl završen celý seriál, ale nechám se překvapit a doufám, že se mýlím. Pro mě osobně byla však postava, která mi nejvíce přirostla k srdci ztvárněna Aidanem Gillenem. Na druhou stranu takový Brian Gleeson mě nechal naprosto chladným, protože jako herec byl pro mě velkou neznámou. Bavil mě jeho skotský přízvuk a těšil jsem se na konfrontaci s hlavními postavami. Celkově je tady kladem velký důraz na psychický rozklad postavy Tommyho Shelby, kterému už očividně zvoní hrana. Jsem nesmírně zvědavý, jak to tvůrci celé zakončí, protože Peaky Blinders jsou naprostým fenoménem v seriálové tvorbě a Britové na něj mohou být patřičně hrdí. Hodně jsem váhal, kterou epizodu celé série vyzdvihnu, jako tu úplně nejlepší. Váhal jsem mezi čtvrtou, kde bylo fenomenální baletní vystoupení umocněné brilantním hubením podkresem Maxe Richtera. Nakonec jsem to však musel dát infarktovému finále, kdy pro mě bylo 10 sekund jako celá věčnost. 🔝Nejlepší epizoda: Mr. Jones (S05E06)🔝 ()

filmmovier

Psal jsem to u minulé série a nejspíš i u těch ještě víc minulých. Každopádně i tentokrát je to pravda. Tato řada je nejlepší ze všech (než vyjde šestá). Je to tak, Gangy z Birminghamu stále překvapují a stále stoupají výš a výše a překonávají sami sebe, protože stále ještě je každá nová řada lepší, než ta předchozí. Jenomže tentokrát to dost možná ještě platí dvojnásob. Tentokrát je to fakt nářez přátelé, ještě větší, než posledně. Opět strhující od první vteřiny, opět neskutečně zajímavý děj (krach na burze je obzvlášť tady mimořádně vděčné téma) a po Adrianu Brodym další přihrávač číslo 1 k Murphymu - tentokrát geniální Aidan Gillen. A nakonec se vrátí i jeden starý známý, kterého by nikdo nečekal. Pátá řada je opět našlapaná strhujícím dějem a prvotřídními hereckými výkony, pořád to skvěle vypadá, pořád to skvěle zní a pořád to ani vteřinu nenudí. Tentokrát se navíc ukáže i Winston Churchill, který už nesmí chybět nikde. Jediné, co je škoda, je to, že naprosto všechny ženské postavy jsou mimořádně otravné. Teta Pol jako jediná ještě ne, ale blíží se. Lahůdka. Neskutečná lahůdka. Tentokrát už prostě není možné, aby se tvůrci překonali, ale něco mi říká, že se to zase povede. A já se těším už teď. 100%. ()

Lachtaan

Neskonale skvělý Luca Changretta s tváří Adriena Brodyho nahrazen slizce úžasným Samem Claflinem. A už jen to dělá z páté série Peaky Blinderů další perfektní přídavek a já po krutopřísném konci očekávám pořádné rozuzlení. [viděno na Netflixu] ()

ZeroCZ1233

Po dvou letech, kdy mezitím na svět přišlo v rámci seriálové tvorby mnoho dobrého (Chernobyl, devátá série TWD) a mnoho špatného (poslední série GoT...), se na obrazovky pro naší nadměrnou spokojenost vrátil generátor filmového řemeslného bohatství Peaky Blinders. A tento šestidílný návrat se nesl po minulé válce v mnohem odlehčenějším stylu co se fyzické kondice týče, avšak psychika našich hrdinů dostala zabrat více jak kdy dřív a mé chrochtavé nadšení se díky tomu naladilo na velmi hlasité vlny. Kompoziční nápaditost s vizuální dechberoucností šla do pozadí vůči propracovanějším příběhovým kličkám a smyčkám, ale když dojde na scénu pro naše vjemy podmanivou, tak se jedná o vynikající práci s audiovizuálnem (jmenovitě musím zmínit baletní představení či krásné čínské lampiónky). A právě do zmiňovaných dějových smyček se dostávají důsledky události, jež ovlivnily celý svět, jako například počátek hospodářské krize či příchod nacionálně laděných režimů. Všechna tato témata do gangsterského základu, jež si seriál stále drží, zapadají skvělé a přinaší originální zápletky, jejichž působnost je sice v určitých chvílích překvapivá a ne pro všechny zavděčující, ale mému skromnému vkusu to sedlo na drahou výbornou. O soundtracku tu není potřeba polemizovat, dvakrát projevený hold vlastním rodákům mluví za vše a já si imaginární kytarové vyhrávky pana Iommiho jel v průbehu celého trvání obou příspěvků. Za mě rozhodnopádných 10/10. ()

Jaro.Krafcik

Teoreticky posledná piata séria nepriniesla nič nové. Rovnako ako prvé tri to bol neškodný ale dobrý priemer. Pre mňa stále ostáva najlepšia 4tá séria. A som dokonca rád že už mám peaky blinders za sebou. Priznávam že ma to už prestavalo baviť fakt sledovať a miestami som sa radšej hral na mobile. Zase sme mali menej akcie ale to nevadí. Ten záver bol skvelý. 3* ()

kenkaku

Tak tomu říkám sešup. Děj naprosto nula, jen hromada keců a tuna děsně cool zpomalených záběrů. Neskutečná rozbředlá nuda. Pokud vás zajímá jak vznikla fašistická strana v Anglii, klidně si hodnocení navyšte. Za mě ale bezkonkurenčně nejhorší řada. ()

KoRner

Opäť výborná séria, dokonca v nej vystupuje viac reálnych postáv než v predchádzajúcich častiach. To sa odrazilo aj na tom, že sa pretriasa politika a smer Británie na najbližšiu polstoročnicu. Akúrát mi už s výnimkou Polly lezú neskutočne na nervy všetky ženské postavy. ()

klukluka

Asi nejlepší dosavadní série. Je to kvalitní filmařina, řemeslně to nemá chybu, ale to poselství, že (materiální) účel světí (jakékoliv) prostředky, ke kultivaci lidstva zrovna nepřispěje. A to tady šel Tommy celkem do sebe. Vadí mi taky ty kvanta vyhulených cigaret, hekťáky chlastu a teď už tuny drog. Vypadá to, že to lidem může projít v podstatě bez následků, není to ale pravda. ()

Muruk

"There is a God and there are the Peaky Blinders. We own the ropes. Who is gonna hang us now, eeeeh?" Ano, vskutku. Rodina Shelbyovic je rok od roku silnější a silnější, stejně tak se seriál sérii od série dostává na vyšší úroveň. "You are not a God!" -"No, I am not a God... Not yet..." Ano, Tommy Shelby sice ještě bůh není, ale jeho představitel Cillian Murphy se svými hereckými výkony už ano. Stále šílenější Arthur (Paul Anderson) je těsně za ním a vůbec celý zbytek hereckého obsazení je naprosto neskutečný - Finn Cole, Aidan Gillen, Sam Claflin, Anya Taylor-Joy, atd, atd. Vlastně jediná věc, proč by 5. sérii diváci nemuseli tak vřele přijmout, je fakt, že tématiku italské mafie a vendety z grandiózní 4. série vystřídalo politikaření a rodinné vztahy. Jsem milovník všech Kmotrů, Goodfellas, Casina, Scarface, Bronx Tale, The Departed atd, čímž mě asi 4. série bavila o kousek víc, ale stejně tenhle počin dopadl naprosto fenomenálně. Krach na burze, kapitalista si hraje na socialistu, aby mohl shodit komunisty, fašistům se začně líbit převlečený kapitalista, kapitalista nesnáší fašisty, a tak využívá svého vlivu. Do toho máme nehezké sny o Black Cat aka kryse zrovna, když se Michael (Finn Cole) vrátí z USA s roztomilou kočičkou. Manželské šarády, čím dál větší bordel v rodině a člověk už si není jist, jestli Tommy stále plánuje, nebo už je prostě jenom na konci svých sil. Všemu dávají korunu dva cliffhangery z posledního dílu, které mě s prominutím poslaly na prdel. Tohle byl prostě jeden velký orgasmus. Ať už je 6. série! Nejlepší epizody: 5x04, 5x06. Nejoblíbenější postava: Aberama Gold (Aidan Gillen). Celkově: 100/100 ()

Yardie

70%. Jednoznačně nejslabší série. Náměty zajímavé, ale zpracování takové nijaké. Bylo to utahané, bez napětí, takové jiné než předchozí série, bez šťávy. Poslední díl, ten se povedl, ale jinak... Nevadí mi politická témata, ba naopak, ale tady mě to teda moc nebavilo. V rámci vývoje stojí za shlédnutí, ale doufám, že šestka zase naváže na první čtyři série a bude to radost pohledět. I přes to se na to kouká dobře a má to atmosféru. Howgh! ()

Lukin413

Politika Peaky Blinders sluší, hrátky s fašismem jsou fajn, prohlubující se psychické problémy vytváří prostor pro hrátky s filmovým jazykem, ale celkově tato série nemá takový drive, jako dvě předchozí. ()

peetrejr

Seriál, ktorý je fakt dobrý ale predposledná séria? No o tej až tak presvedčivo tvrdiť nemôžem že bola perfektná ako predošlé série. Týmto nemyslím že päťka bola zlá, len už som nedostal tú gangsterskú atmošku ako v prvej či druhej sérii. Tommy sa dal na politiku a najprv socializmus a potom fašizmus..... Eeeeeeee.... zo začiatku sa mi zápletka náckov pozdávala ale čím som sa dostával v seriáli ďalej tým mizlo to čaro predošlých sérii. A ešte sa piata séria neukončila ako to bolo zvykom čo mi dodáva taký divný pocit či predsudky voči šiestej sérii...... Má to byť veľkolepé vyvrcholenie ale bojím sa že tvorcovia neprinesú nič čo by mi vystrelo vlasy. Ale stále dúfam že sa v poslednej sérii nesklamem. (V tejto sérii to trošku bolo - to sklamanie) ()

Dr_Virus12

V páte sérii se tvůrci rozhodli pro použití lepších kamer a nevých filmových čoček, pro větší "cinematic feel". Toto rozhodnutí nazvali "artistic choice", nicméně pokud má kdokoliv kdo na toto kouká oči tak usoudí, že je to spíše "autistic choice" :) jelikož ať už záměr mohl být krásně naplánován, tak provedení je totální fiasko. Celá série vypadá jako kdybyste dali dětem do ruky high end RED 4K kameru a řekli jim ať si jdou hrát. Každá scéna je rozmazaná, out of fucus. Někdy je kamera focused vedle postavy místo na postavu, občas není focusnutá vůbec a celý snímek je jeden velký Blurry mess. Jindy zase je obraz krásně čistý na pár vteřin (většinou když se ukazují další postavy, které mají dialog) a proč? protože v těchto chvílích používají ty kamery, které používaly celé ty roky předtím. Reálně doufám, že u poslední, šesté série se už naučili používat kamery jejich lenses, jinak se asi nechám zavřít do blázince. ()

lemonova

Škoda. Dojem z veľkolepého finále štvrtej série tá piata dosť pochovala. Naši hrdinovia sa začínajú správať nekonzistentne oproti svojmu predchádzajúcemu vývoju. Rodinné porady, ako sme ich poznali, sú preč, niektorí členovia rodiny strácajú priestor aj zmysel. Viac než o ich osudy už ide o politiku. Stále je to kvalitne natočená záležitosť, ale už jej akosi nedokážem fandiť. ()

Azurovydrak

"Look down on earth and see the seeds you have sown." Pátá řada si zatím nemilosrdně bere na paškál psychiku a přetrhává jakékoliv sympatie, které mohl divák k postavám cítit. Arthurovi se vrací záchvaty zuřivosti a stává se z něj lidská troska. Michael se vykresluje jako ctižádostivý zrádce. Tommy začíná být chronicky paranoidní intrikátor, který dvakrát přežil vlastní smrt a hrůzyplně se to na něm podepsalo. I když z Francie ho vymanila láska Grace, po jejím skonu se čím dál více propadá do nicoty a stává se pouhým stínem muže, kterým býval. Depresivní atmosféra se prožírá všemi zákoutími seriálu a vyštípává i ty ojedinělé záblesky radosti a štěstí, které opatrně servírovaly první dvě řady. Někdy si říkám, že pro dobro všech měl Tommy zemřít po Derby tak, jak to osud chtěl. Jelikož tohle už je jen o sledování nekončícího trápení člověka, který nemůže dál. 85% ()

DAPDO

Když tady tak koukám na hodnocení a komentáře ostatních k páté sérii, tak si nejsem jistej, jestli jsem čuměl na to stejný...Za mě obrovský zklamání, místo, aby se rozjela pořádná nálož, na kterou čekám od první série, dostalo se mi vyjednávání, smíru a rodinnejch porad. Tahle série měla velkej potenciál, pomsta Aberama Golda za vraždu syna, válka Peaky Blinders s Billy Boy, zůčtování s nesympatickým Michaelem, kterej zradil rodinu. Hovno. Tahle série si hraje na strašně drsnou, ale opak je pravdou. Až poslední díl konečně přinesl něco, na co jsem čekal 30 epizod, a to že jsem pětkoval. Pomohl tomu návrat nejlepší postavy seriálu, potulnýho žida ztvárněnýho Tomem Hardym. Říká se, to nejlepší na konec, takže doufám v to, že šestá série bude pokračovat kvalitou tam, kde skončila tahle řada, to znamená že ubude keců, milostnejch románků, dlouhých konverzací o ničem (politice) a přibude akce, násilí a napětí, tak jak by si to seriál s devadesáti procenty zasloužil. ()