Temný prípad

• Česko Temný případ (viac)
Krimi / Dráma / Mysteriózny / Thriller
USA, (2014–2025), 31 h 7 min (Minutáž: 54–86 min)

Matthew McConaughey, Woody Harrelson, Michelle Monaghan, Colin Farrell, Rachel McAdams, Taylor Kitsch, Kelly Reilly, Vince Vaughn, Michael Potts (viac)

Ústředními postavami seriálu jsou dva detektivové, jejichž životy se srazí a propojují během sedmnáct let trvající honičky sériového vraha v Louisianě. (oficiálny text distribútora)

bouncer

Škoda uspěchaného závěru, který moc nezapadá do stylu předchozích dílů, ale i tak první série za 90 %. Geniální obsazení ve výbroném krimi-dramatu, které nemá v TV obdoby. I druhá sezóna se povedla ;-) ()

McClane

Hodnocení pilotu: Velmi pomalé, přesto dokáže nenudit, ale předpokládám, že s dalšími díly se vše bude dostávat spád a moje hodnocení půjde nahoru. 60%. Hodnocení po S01: Nijak zásadně se kvalita nezvedla, ten nesmyslnej hype tohohle seriálu prostě nechápu. ()

Johny_fork

Temný případ je v podstatě dokonalé dílo. V hlavě mi nejvíc utkvěla magická atmosféra Luisiany, která podobně jako v Twin Peaks Davida Lynche, zdaleka nepůsobí jen jako kulisa. Bavilo mě pomalejší tempo a možnost si o to více vychutnat precizní herecké představení ústředního dua. Harrelson je skvělý a McConaughey je bůh. Postavám se dostanete až do hlavy, ukážou vám svoje slabiny, démony. Postupně s odrýváním děje chápete, proč jsou ochotni dobrovolně kráčet do špíny, od které ostatní odvrátili zrak. ()

adamo_znk

Seriálová mánie posledních deseti let, kterou odstartoval Lost mě v podstatě uplně minula. Na příběhové seriály skoro nekoukám. Občas se ale objeví výjimka, seriál, který mě samotným námětem, obsazením a celkovou prezentací donutí si ho pustit. True Detective je jeden ze tří kterým se to povedlo. A oprávněně ! 8 hodinových dílů detektivky jak ze staré školy. ()

jh666

Seriál jsem dlouho odkládal, protože mě docela odrazoval ten hype, který se kolem něj vytvořil. Dnes, po zhlédnutí celé první řady, musím uznat, že se jedná opravdu o velmi kvalitní seriál. Po stránce herecké, scenáristické, hudení nebo kterékoli další je takřka bezchybný. Přesto však nejdu na plné hodnocení. Seriál je dobrý, ale má až příliš pomalý spád. Na jednu stranu je to dobře, ale tady mi to přijde až příliš zahnané do extrému. Možná kdyby jednotlivé epizody byly o něco kratší a tedy koncentrovanější, byl bych spokojen úplně. Přesto se ale těším na druhou řadu. Série 1 - 82 % Druhou řadu je těžké hodnotit. Na jednu stranu je to opět perfektní po technické stránce, herecké výkony (hlavně Farrell) jsou na výborné a má to dokonalou hudbu. Problém nastává se scénářem, potažmo příběhem. Všechno se totiž děje ještě pozvolněji než v první sérii. Vlastně jediný díl, kde se toho odehrálo relativně dost je finále. Tady pak nevím, jestli je chyba na mé straně (i když za úplného idiota se nepovažuji, ale vejška mi už mohla odvařit mozek), nebo na straně tvůrců, ale občas je opravdu problém se v ději orientovat. Ač mě to mrzí, tak druhá řada pouze za 60 % ()

Ouwen

??????? Jako nevím, co mne nedonutilo to vypnout okamžitě. Prapodivnej, nijakej seriál s divnou kaší okolo. Všecko by se dalo shrnout do pár vět, zejména dialogy v osobním životě obou postav. Zbytečné kecy, natahované bez smyslu, vedoucí úplně do nikam. Má to hezké intro, ovšem scénář mne nevtáhl, bylo mi to úplně jedno a vzdal jsem to po třech dílech, některé myšlenkové pochody Harrelsona jsou úplně nepochopitelný, aspoň McConaghey podává dobrej výkon a má několik slušných monologů. Jinak naprostá ztráta času, nic oslnivého. ()

Hismael

Výrazně nejlepší 1. série je důvod, proč má seriál tak vysoké hodnocení. Nesourodý zmatek na začátku 2. série, který pokračuje i v dalších dílech a nenavazuje na tu první, se nakonec ukáže jako solidní nuda. Seriál by si hrozně přál opět prezentovat podobně atmosférickou kriminálku, ale vůbec se mu to nedaří. Zamotané konverzace plné různých jmen po nějaké době přestanou bavit, stejně jako nezajímavý příběh a tak jediné co to vylepšuje jsou akční scény a herecké výkony. Trefná zmínka v seriálu Bojack Horseman, že život je občas jako 2. série Temného případu, musíš se tím prokousat a doufat, že to pak bude lepší, to vystihuje nejlépe. Bohužel pak přichází taky trochu zklamání. 3. série se vrací k podobnému zpracování jako byla 1. série. Opět kombinuje přítomnost s minulostí, ale všechno to dělá hůř. Pro Temný případ by bylo mnohem lepší, kdyby zůstal jako minisérie, protože obrovský rozdíl kvality jednotlivých sérií mu nesvědčí. Otázka zní, kdo z těch lidí co dává maximální hodnocení viděl všechny 3 série, které mají společné, že se postavy trápí, jsou neustále smutný, nebo na něco naštvaný pod vlivem alkoholu. Natahovaným rozhovorům chybí tah na branku a představa, že by měla sezóna víc jak 8 dílů, by žádnou radost nevyvolalo. Neplatí to pro 1. sérii, která je úplně jiný level a měl by ji vidět každý. Ten zbytek je pouze z povinnosti, pokud si chcete odškrtnout, že jste viděli všechno. ()

JohnCZ

--- PRVNÍ SÉRIE --- Nadhodnocené? Asi ano. Jedno se však True Detective upřít nemůže: herecké výkony. Ústřední dvojka je skvěle napsaná, bravurně zahraná a ve výsledku ani tak nevadí, že samotný příběh zas tak přelomový není. V rámci seriálové scény je ale po herecké stránce True Detective rozhodně ojedinělý. Spíše jsem měl pocit, že se divám na 8 hodinový film (mimochodem s jednou naprosto precizní "one-shot" scénou), než na televizní seriál. Úvodní opening jde ruku v ruce s hodně temnou atmosférou amerického jihu. Prostředí bažin a temných lesů seriálu rozhodně prospívá a působí neobvykle. Herci ve vedlejších rolích jsou často vyloženě oškliví a tak jsem si mnohokrát vzpomněl na časy, kdy v seriálech nehráli jen nažehlení modelové. U mě to na plný počet rozhodně stačí a těším se na druhou sérii. Laťka je nasazena hodně vysoko. Hodnocení série: 5/5 --- DRUHÁ SÉRIE --- Filmařsky ani ne o moc horší jak série první. Zásadní je především změna stylu a tempa vyprávění. Zatímco první série byla temná krimi, kde se pátralo po sériovém vrahovi, v řadě druhé je hlavní tematikou korupce a děj se zaměřuje více na postavy, než na samotné vyšetřování. Zatímco v první sérií bylo zlo jasně definované, v sérii druhé má hodně neurčité obrysy a stejně jako hlavní postavy ani divák přesně neví, kam děj vlastně směřuje. V momentě, kdy zbývaly dva díly do konce a ono se pořád vlastně nic moc nedělo, (psychicky značně nalomené) postavy chodily bezradně odnikud nikam a ztrácely se v tom množství jmen stejně jako já, jsem věděl, že něco není úplně v pořádku. Závěr sice byl už docela vyhrocený, ale ve výsledku si stejně z celé řady pamatuji akorát přestřelku a nechutné orgie někde v půli série. Druhé řadě nemůžu upřít skvělé herecké výkony, kvalitně napsané dialogy a celkově poctivé řemeslo, ale oproti první sérii mě to tentokrát už na lopatky nepoložilo. Hodnocení série: 3/5 ()

amirgal

Po pročtení značného procenta zdejších komentářů jsem došla k názoru, že ve slovním hodnocení převažuje nekritický obdiv (a to i u poměrně rozdílně orientovaných hodnotitelů) tu a tam přerušený ojedinělým podrážděným odsudkem,s hodnocením, či bez něj. Je třeba si přiznat, že například scénář místy skutečně vrže a ona hluchá místa mne tlačila ke snížení procentuálního hodnocení, které se ovšem na zdějším ikonickém hodnocení neprojeví. _____ Trochu zadrncá i neustále překračovaná hranice mezi mytickým, mysteriózním, či magickým a oním surově reálným, realistickým, respektive narušení pozvolného přechodu mezi oběma póly, které tak seriálu bere jeho konsistenci. Mám pocit, že by se lépe uplatnila méně explicitní mysteriózní atmosféra, jejíž dovysvětlování mne naopak z pečlivě budovaného temného světa a psychosociálně pojatého pletence vztahů spíše vytrhovaly. _____ Překvapivě nenaleznete ani obscenitu, nebo tvůrčí zaujetí pro aranžování těl, které bych od serilálu tohoto typu očekávala (míním tím rovnici: (počet těl x jejich aranžmá) / délka trvání seriálu v minutách). Tvůrci se bez ní do značné míry obešli, což jim rozhodně slouží ke cti, neboť se v poslední době tato estetika stává laciným nástrojem k povzbuzení diváckého zájmu a ataku na jeho emoční stav. _____ Ani o příběh tady nejde, ten je jen nutným faktorem soudržnosti popisu takového světa, zajímavé je však sledovat narativ z hlediska přítomnosti filmových dokazů a vlivů dosahujícím až někde k dobám Humpreyho Bogarta. _____ Chudá, zanedbaná Luisiana, se starými chatrčemi, a místy, kde jakoby se na sto let zastavil čas. Místa nedotčená americkým snem, zmítající se bezcílně mezi santerií a, už tak dost afroamericky ovlivněným, křesťanstvím jakoby sporadickými stahy nějakého cukajícího se, dožívajícího organismu. Pocit filmu z natočeného v nejodlehlejším konci světa, na sklonku civilizace. Nejtmavším konci světa, kde nicméně tu a tam probleskne světlo hvězdy z na kost obnažených mezilidských vztahů, z humanního nihilismu a nakonec i z optimistického pseudohumanismu, čekající na procitnutí z temnoty, z amerických pohádek, z křesťanských pohádek, na opravdovou společenskou revoluci, mentální přerod. _____ V čem filmu nelze upřít jaho kvality je rozhodně jeho vizuální styl, včetně oné skvělé šestiminutové akční scény natočené bez střihu. Překrásný "skandinávský ráz", který tvůrci seriálu vtiskli (zejména minimalismem a modrým filtrem), je opravdu na místě. A samozřejmě vynikající herecké výkony, obzvláště dvě perspektivy náhledu charakteru Cohleova jsou nezapomenutelné. _____ Seriál odkazuje k myšlenkám a teoriím, které již nejsou vzdělanějšímu nebo přemýšlivějšímu publiku neznámé, někdy jich snad až nadužívá. Můžeme však jen kvitovat s povděkem, že taková forma dialogu, byť prozatím jednoduchou seriálovou formou je dnes možná v širším měřítku. Tím se snad vysvětlují i ony "vstřícné kroky" (viz výše) k uchopení myšlenek, které nejsou tak nové, jak se mohou zdát. Stejně jako není nová ona smutná pravda o tom, že ani přes sebevětší racionalizaci a hlubokou reflexi na základě všemožných poznatků dnešní vědy se nelze vzdát psychického, nebo spíše duchovního ukotvení, které v největším osamocení může vypadat jako posedlost, jako pohled upřený na krabí pasti ... kde, dáli Bůh(?), se něco zaleskne ... _____ Nekritický obdiv asi není na místě, nicméně se domnívám, že je to pěkné pokračování nové americké kinematografie, byť televizní produkce, že je to seriál svou formou i obsahem vyjímečný. Na závěr jen dodám, že pro dobro tohoto dílka doufám, že žádná druhá série už nevznikne a pokud ano, tak bude prokleta a nikdy nevysvitne z obrazovek. () (menej) (viac)

Zeebonk

O tohoto božského krimi žvance jsem si ukousal tolik nehtů, až se upřímně divím, že neseru kopyta. Zřejmě je bezpředmětné zmiňovat dechberoucí výkony na všech frontách, ale přece jen bych rád vyzdvihl pana MM, jehož výkon bych přiřadil k těm z ranku nadpozemských. Přibližně do poloviny první série to směřovalo k jakémusi preciznímu vykreslení běžné policejní rutiny z Louisianského prdelova. Rovněž tu bylo typické schéma parťáků, z nichž je jeden genitální mozeček a druhý běžný koblihožrout s nadprůměrným potenciálem, jehož charakteru bylo od dob doktora Watsona potřeba k jakési spojnici s běžným divákem - čtěte: Slovníkem pro debily. Inu, tento domnělý směr se mi tuze líbil, Rustovy pochmurné existenciální monology mi intenzivně rozmrdávaly kaďák a Martyho kreténství mi kouzlilo úsměv na tváři. Pak však tvůrci konspiraci rozfoukali do celostátního měřítka a já si s hrůzou a posvátným obdivem ustříkl do trenýrek. Jo, málem bych zapomněl, u poslední epizody první série jsem se málem posral. Doslova. Mé pološílené hovno třískalo všemi deseti do svěrače a vřískalo u toho: "Pusť mě ven! Pusť mě ven!" Jasně, že jsem ho nepustil. ()

prsvl

Hodnoceno zatím po třech dílech. Po kladných doporučeních jsem čekal rozhodně větší odvaz. Ta seriálová roztahanost a háčkovitost mě přímo sere a pro příběh mi (v tuhle chvíli) nepříjde nutná. ("Určitě vás zajímá TOHLE!" -"Hm to taky, ale pojďte nám nejdřív vyprávět o něčem míň zajímavym, aby divák musel čekat a koukat na další díly!"). Jako jeden, byť třeba tří hodinovej film by to bylo určitě lepší. Ale budu moudřejší, až uvidím všechno. Jistý ale je, že kdyby to mělo dílu byť jen o málo víc, nedejbože další sérii, asi bych to nedokoukal. Nic víc než průměrně dobrá detektivka to není./// Po shlédnutí série musím říct, že opravdu nebyl vytěžen potenciál k propracování jednotlivých prvků a nadále spatřuju tuhle formu jako zbytečnou a nevyužitou. ()

TaxiDriver

Kdyby to skončilo dle jakékoliv fan teorie, byla by to bomba. Takhle je to jenom klasická detektivka, která se vyřeší naprosto banálně a celá narativni kompozice se ukáže jako úplně zbytečná. Trošku jako Broadchurch. Takže jediný, co si budu pamatovat je GTA záběr a pár momentu z pátého dílu. Hype roku. 2. série: 3* ()

El Pistolero

Harrelsonovo ztvárnění tak trochu nerudného táty od rodiny, Fukunagova režie, hudba, příběh, louisianské lokace, atmosféra... Všechno top, na vysoké úrovni. Ale čím by „Temný případ“ byl bez Matthewa McConaugheye? To, co tenhle chlap, kterého měl filmový svět ještě donedávna zafixovaného jako hezouna z průměrných romcomů, zde předvádí, nemá v seriálovém prostředí obdoby. Relevantní je kromě geniální první série už jen ta třetí. Druhá má výborného Farrella, ale je dost jiná a trochu zvláštní, čtvrtá série s Foster je pak úplně mimo a neměla nikdy vzniknout. ()

liquido26

První série: Zkrátka a jednoduše to byla naprostá nálož, i když to tak zpočátku nevypadalo. První tři díly byly hodně vlažné, místy dokonce i nudné, během dlouhých pasáží netýkajících se vyšetřování jsem zapomínal, co se vlastně vyšetřuje, nesoustředil se a místy byl dokonce nasranej, co jsem si to pustil a proč jsou z toho všichni tak odvařený. Nicméně jsem to nevzdal a od čtvrtýho dílu jsem dal už všechno na jeden zátah. Od čtvrtýho dílu je totiž tenhle seriál už totálně nekompromisně pohlcující a strhující až do konce. Atmosféra špinavého amerického jihu je geniální, hudební doprovod úchvatný, co písnička to klenot a oba hlavní hrdinové jsou taky skvělí a skvěle zahraný. ___ Druhá série nabídla úplně něco jiného než první. I když možná neměla tak temnou a napnutou atmosféru, byla stejně vtahující a strhující. Na ty letecké záběry asfaltové džungle spletitých kalifornských dálnic krájejících kopcovitou krajinu kolem LA bych se mohl dívat pořád. ()

Lednové tipy z VOD služeb

05.10.2023

Blade naverboval scenáristu Temného případu

Blade naverboval scenáristu Temného případu

29.04.2023

S blížícím se začátkem natáčení nového Bladea přichází nyní zpráva, že na projektu už pár týdnů pracuje také scenárista a vůbec tvůrce seriálové antologie Temný případ Nic Pizzolatto. Pizzolatto… (viac)