Temný prípad - Série 1

(séria)
Krimi / Dráma / Mysteriózny / Thriller
USA, 2014, 7 h 31 min (Minutáž: 54–59 min)

Tvorcovia:

Nic Pizzolatto

Scenár:

Nic Pizzolatto

Kamera:

Adam Arkapaw

Woody Harrelson, Matthew McConaughey, Michelle Monaghan, Michael Potts, Tory Kittles, Alexandra Daddario, Kevin Dunn, Clarke Peters, Jay O. Sanders (viac)

Detektívi a bývalí partneri Marty Hart (Woody Harrelson) a "Rust" Cohle (Matthew McConaughey) pracovali v polovici 90. rokov na oddelení vrážd v Louisiane. V roku 1995 riešili aj brutálnu vraždu prostitútky, ktorú pravdepodobne spáchal sériový vrah so znepokojujúcimi okultnými sklonmi. Hart, ktorého manželstvo sa rozpadá pod ťarchou pracovného stresu a nevery, a pesimistický samotár Cohle sa vracajú k nevyriešenému prípadu a ich napätý vzťah sa stáva ústrednou témou... Dej seriálu nominovaného na štyri Zlaté glóbusy poháňa vpred spoločná posadnutosť Harta a Cohlea rituálnym vrahom, ale skutočná dráma sa odohráva okolo nestálosti ich vzťahu a charakterov. (HBO Max)

kymla

Na tuhle sérii jsem se chystala dlouho. Nemám slov, dlouho se mi nestalo u filmu/seriálu, že bych hltala každé slovo. Ano některé epizody byly povedenější, ale herci, soundtrack, kamera vše úžasné. A ti dva borci se tak úžasně doplňují. ()

tombarider

Bez nadsázky to nejlepší co kdy vzniklo mezi seriály, a možná v kinematografii vůbec. Temné ,hutne, plné pocitů a magie. Geniální nápad byl jak obsadit chemický vyváženou ústřední dvojice, tak zvolit jih USA a exteriery. Genialni. ()

koty2201

Dobre, takže všeobecné zhodnotenie seriálu True Detective sa už nachádza na jeho hlavnej karte. Preto sa už nebudem k tomu vracať a vyjadrím sa len k tejto konkrétnej prvej sérii. Príbeh je naozaj komplexný a zaujalo ma, že sa scenáristi nevenujú len samotnému prípadu, ale aj súkromnému životu a problémom hlavného detektívneho dua, Martyho a Rusta. To stvárnili s veľkou gráciou a hereckým umom legendy ako Woody Harrelson a Matthew McConaughey. Ich vzájomná chémia je vynikajúca a skvelo sa pracovalo s ich postavami a výborne ich napísali.  O príbehu (môžu tu byť prípadné spoilery) len poviem to, že Marty má určité problémy v manželstve a venuje sa aj im, ale až príliš času sa venuje práci a ústrednému prípadu. Rust je zase vdovec, ktorý prišiel o dieťa. Ale jemu sa s tým bojuje ťažšie. No a do toho dochádza k početným zmiznutiam dievčat a detí, ktoré sú pravdepodobne znásilňované a rituálne vraždené. Už teraz som asi prezradil až príliš. Aj keď ktovie. Toto sa dozviete hneď v prvej časti. Aspoň čiastočne. A to je všetko čo k tomu poviem, pretože ako som spomínal - iba by som sa v podstate opakoval a nič nové by som k tejto prvej sérii ani nepovedal. Technicky dotiahnuté do maximálnych detailov, výborný scenár, hudba, masky, zasadenie deja a tak ďalej. ()

kubas369

10/10. Děláte si prdel? No pokud vaše hranice otestovalo Sedm, tak tohle ji vám zaručeně posune. A k tomu máte dva naprosto famózní borce, kteří s tohohle dělají doopravdy něco mimořádného. Jediná výtka, je to zbytečně dlouhé. Přehnaně moc se plácáme v rodině Woodyho postavy. ()

Tominni

Naprostá špička. První sérii Temného případu nemám moc co vytknout. Skvělá jižanská atmosféra se vším všudy, dvojice detektivů (Harrelson, McConaughey) ve vrcholné formě, smyslná Alexandra Daddario atd. Ale hlavně extra silná detektivka a pátrání, které má koule. ()

swinevenca

Excelentní způsob vyprávění, brilantně napsaný "vyšší" dialogy, takřka nesnesitelný napětí až strach, úžasná kamera, výborná dvojka detektivů s kralujícím McConaugheym, při jehož vyprávění na konci jsem se klepal jako novicka před vysvěcením. 52 hvězd. ()

jfaba

Hm, šestý nej seriál?. Díl po dílu: 1.díl byl dobrý a na úvod jsem si řekl, jo to bude dost dobré. 2.díl omílání věcí kolem dokola a nikam jsme se neposunuli. 3.díl to jsem i usínal, šílené (mám se dívat dál?). 4.díl, dívám se pořád na stejný seriál? 5. díl, že by změna, ale stejně mě klamou, bude to jinak. Šestý, sedmý a osmý díl! Díky tomu jsem dal ***. Jinak celkově trochu nuda. Plno keců, které s tím nemají co dělat. Plno (v uvozovkách) sexu, který s tím nemá co dělat (ale kdo by se na to pak díval, že?). Plno hluchých míst, odehrávající se v autě (což by vydalo na jeden díl). A potom už klasika: není telefonní signál (v USA?), happy end (jak jinak), vraha jsme viděli už na začátku (to tak bývá), jsou v tom zapleteni i policejní a politické "špičky" (v čem nejsou), a na konec, co jsme si to jsme si, give me five, jsme kámoši. Jedno oko nezůstalo suché. Jak to dopadlo? Vzali se :-) Kdyby natočili čtyř-pětidílný seriálek smeknu a nemektnu. Takhle mektám. (Hodnocení mám i na obě série - za ****. Doufám, že to není nic proti ničemu.) ()

Jokerada

Nejkrásnější, nejnapínavější a vůbec asi nelepší seriál poslední doby. Ohromně si ho cením a jsem moc rád, že něco takového vzniklo. Takhle si představuji ideální seriál. Není uměle natahovaný. Je skvěle obsazen. Perfektně napsán. Krásně natočen. Doplněn skvělým openingem a temným soundtrackem... Je to krása a Matthew McConaughey je největší frajer! Ostatní seriálotvůrci by se měli probrat. Trochu mi přijde, že se v poslední době moc nehraje na příběh, atmosféru ani herecké výkony, spíš na počet dílů a postav... čau ()

PaTeXx

Musím pochválit spoustu věcí vyskytující v první sérce. Dialogy - Všechno co vypustil McConaughey z úst, u mě způsobilo okamžitý orgasmus, ale nemyslím teď jen jeho. Celkově se mi líbila jejich kombinace s nechutným jižanským přízvukem. Exteriér - Pochybuju, že si Pizzolatto s Fukunagou mohli vybrat lepší prostředí než depresivní mokřady a lesy v Louisianě. Tvořily minimálně 30% celé atmosféry. Obsazení - To, že McConaugheyho výkon za roli Rusta je hoden Oscara, je nepopíratelné, o tom se ani nemůžeme bavit. Ale musím ještě pochválit Harrelsona (který podle mě zahrál snad nejlíp, jak mohl) a nesmíme zapomenout ani na Michelle Monaghan, která ztvárnila vychcanou manželku náramně. Scénář - Nesleduju detektivky a kriminálky nějak extra, takže nevím, jak by měl vypadat ideální scénář na toto téma, ale tohle mě zkrátka nadchlo. Prolínání několika časovými obdobími z pohledu dvou rozdílných zmrdů (svým způsobem) zafungovalo na jedničku. Soundtrack - Nenašel jsem moment, kdy jsem neměl obavy z toho, co se stane (možná, když Rust párkrát provokoval Martyho v autě, z čehož vznikal ten jeho nasraný předkus, ve mně vyvolával náznaky smíchu). Samozřejmě to nezpůsobuje pouze hudba, ale dost tomu pomohla. Líbilo se mi vlastně všechno, ale nebudu to tady už dál vypisovat. Jedná se o jednu z nejlepších sérií, jakou jsem kdy viděl. ()

kubilov

True Detective splnil svůj potenciál na 1000%. Je mnoho seriálů, jejichž sledování diváka velmi baví, ale rozhodně není až tolik těch, u kterých se nemůžete odtrhnout a celou osmihodinovou stopáž zvládnete třeba za dva dny, tento mimořádný seriál však takový je. Perfektně zamotaný příběh o masovém vrahovi v zálibě v okultismu by sám o sobě takovou davovou hysterii nevyvolal, tou největší sílou celého projektu jsou samozřejmě oba hlavní protagonisté, které mám osobně oba velmi rád, a jejich podrobné psychologické vykreslení, které je v některých případech až překvapivě hluboké a podrobné. Matthew McConaughey se po rázné změně svého výběru rolí a jejich ztvárňování už definitivně posunul mezi ty nejlepší herce, které v současné době Hollywood nabízí (u mě top 3 třeba), a tak po právu této televizní minisérii se svou postavou těžko definovatelného a často mrazivě filosofujícího Rusta neohroženě vládne a ukazuje se tak jako velice progresivní herec. O osm let starší Woody Harrelson, druhý v řadě, se ze začátku drží v pozadí a jakoby sleduje McConaugheyho herecký koncert, ke kterému se ale postupem času velmi ochotně přidává a ukazuje tak, že není pouze skvělým bavičem a hercem vhodným jen do komedií, ale i kvalitním dramatickým hercem, jenž dokáže zahrát rozpolcený charakter podobně skvěle. Co se týče Michelle Monaghan, tak ta hraje velkou roli zejména v prolínání osobního a profesního života obou vyšetřovatelů, což poté oběma výrazně znepříjemňuje jak pátrání po vrahovi, tak i soukromé žití. Aby se nestálejší divák nestačil nudit, připravili si pro tento případ Fukunaga s Pizzolattem vyprávění hned ve třech časových liniích, které tak dokáží věrně popsat celý průběh sedmnácti let, které všem zúčastněným nevratně proměnili životy. A kdyby ani toto někomu nestačilo, tak je každý díl správně vygradován, přičemž nechybí buď zajímavé odhalení nebo perfektní akční scény, které snesou to nejpřísnější měřítko (černošská čtvrť, pronásledování pachatele v 5. díle, závěr ve zvráceném prostředí v 8. díle). Místo toho, aby seriál šel přímo a neohroženě za závěrečným rozřešením od prvního dílu přesně a bez odboček k osmému, naštěstí nabízí spoustu slepých dějových ramen, které alespoň zavaří závity pozorně sledujících, dvojitý konec, když první přijde již po čtyřech hodinách od úplného začátku, atd. Toto mistrovské dílo se bude jen velmi obtížně překonávat. ()

1Vojta1

Zajímavý, napínavý a hrůzný konec si vyžaduje zdlouhavou a nudnou introdukci zabírající celou první polovinu série. Oproti ní je totiž temnější i kdejaký případ Hercula Poirota a záživnější i dokument o langustách. A v pár dílech mimo filosoficko-pesimistické promluvy Matthew McConaughey coby Rusta Cohlea pak není už v podstatě o co stát. Naštěstí se po protrpění několika dílů dostaneme do záživnějších pasáží. ()

Sebule

Naprosto úžasná záležitost. Všechno je top, scénář, postavy, herci, hudba, výprava, nemám, co bych vytknul. Tady není potřeba ani víc psát než jen to, že to je dokonalost. Hodnocení: 10/10 ()

Kozlowski8

Dvojice detektivů usiluje o dopadení bestiálního vraha mladých dívek... Již úžasná, podmanivá píseň v úvodních titulcích navozuje tu správnou atmosféru, kterou následně formuje nemalebné a nehostinné prostředí bažin s továrnami a potrubním vedením, zvláštně pomalu plynoucí děj a profily dvou hlavních postav. Právě postavy Martyho a Rusta jsou díky své vyhraněnosti a jedinečnosti tím nejpodstatnějším tvořítkem díla. Samotný příběh je sice zajímavý, ale nikoliv vyjímečný. Vyjímečná je atmosféra příběhu a Woody Harrelson a Matthew McConaughey ve svých úžasných úlohách. Zvláště McConaughy si zde zahrál možná dosud nejlepší roli své kariéry. Jeho pomalý, podivínský Rust Cohle je jedinečnou a nezapomenutelnou postavou. 85%. ()

endrix

Za atmosférou, která by se dala krájet, leží louisianský rybníček Brčálník a v něm se ztrácejí ženy a děti. Sice bych našel dost drobností, které mi vadily, ale celkově je to pecka, minimálně z broskve. ()