Bazén

• Francúzsko La Piscine (viac)

Alain Delon, Romy Schneiderová a bazén plný lásky, zášti a žárlivosti... Novinářka Marianne prožívá dovolenou v luxusní vile na pobřeží Středozemního moře s přítelem Jean-Paulem, neúspěšným spisovatelem, který nyní pracuje v reklamě. Vilu jim půjčili přátelé, kteří na léto odjeli do zahraničí. Marianne a Jean-Paul jsou spolu již přes dva roky a zdá se, a na první pohled je jejich vztah harmonický. Na neohlášenou návštěvu přijíždí Harry s osmnáctiletou dcerou Penelopou. Harry je úspěšný, modrooký krasavec, bývalý Mariannin milenec. Je přirozené, že se Jean-Paul neubrání žárlivosti. Napětí stoupá, zejména, když se Jean-Paul začne sbližovat s Penelopou. Ta mu otevřeně řekne, co si o něm její otec myslí: že je budižkničemu, který to nikdy nikam nedotáhne, že mu Marianne přenechal, když… Krásná letní atmosféra je pryč, je to návštěvou Harryho nebo si to Jean-Paul s Marianne nesou v sobě. (Česká televize)

Amonasr

Velké filmové hvězdy - Alain Delon a Romy Schneider - v první polovině filmu pouze vystavovaly svá těla na odiv svým příznivcům, ať už v koupacích či milostných scénách, zejména nezakryté křivky Romy Schneider byly ústředním motivem všemožných záběrů kamery. K tomu atraktivní prostředí a barevné zobrazení zahálčivého bezstarostného života smetánky byly dalšími podstatnými atributy díla. Pro někoho snad přitažlivě zajímavé, pro mě spíš brzy nuda. Až teprve ve druhé polovině se začal nenápadně odvíjet pokus o psychologické napětí v jakémsi milostném čtyřúhelníku, opět ale ničím příliš invenční - pocit zazobané přezíravé nudy čišel ze všech postav až na půdu. Skutečná pointa se dostavila teprve v samotném závěru, kdy zkratovité Delonovo jednání vyvrcholilo jakousi zvláštní katarzí vztahu mezi již zmíněnou ústřední dvojicí, která mohla vést k zamyšlení nad dilematem z výčitek svědomí, úniku před trestem a případného odpuštění. Jak se přítomnost tohoto jen těžko řešitelného dilematu projeví v budoucím partnerském vztahu dvou milenců je již mimo rámec filmu. Celkově vizuálně atraktivní forma s dost povrchním obsahem. ()

huzgi

Hodně prázdný film, pokažená příležitost. Mdlé herecké výkony, mnohdy nelogické chování postav. Čekal jsem mnohem více. Škoda. ()

Pete

Alain, Romy a Jane jsou mladí a krásní, a také vila na Azurovém pobřeží je fotogenická, pěkný bazén. Celá zápletka je ovšem jak ze seriálu Colombo, jen s trochu více propracovanou psychologií postav. Ta nuda života smetánky je přímo hmatatelná, jejich starosti na mojí hlavu, nicméně Alain a Romy umí zahrát všelicos, a jen díky nim se dodnes považuje tento snímek za klasiku. ()

ostravak30

Bazén je trochu jiné dílo, než jaká Jacques Deray natáčel v dalších letech. Jeho další kriminálky již nepůsobily natolik psychologicky a nestavěl tak moc na rozložení postav. Tady ale právě o to jde. Dvouhodinová stopáž slouží především k tomu, aby divák pochopil složitost vzájemných vztahů a také motivace, myšlení a hloubku hlavních hrdinů. Co se odehrává v nich, na to není snadné přijít. Pravda ale je, že mě to čekání na výraznější dramatičtější výpad z jedné či druhé stránky moc nebavil. Film je též docela odvážný, když obsahuje dost nahoty a erotických scén. Bazén je víc sonda do psychologie partnerských vztahů, což se mě netýká, než krimi, na které ale vzápětí také dojde. ()

blondboss

Na svoju dobu možno v tomto prípade hovoriť o slušnom thrilleri, ktorý má síce dosť nudných a jednotvárnych pasáži, ale svojou neopakovateľnou tajomnou atmosférou proste vtiahne diváka do deja. Do toho je potrebné prirátať také herecké esá ako Delon či Romy Schneider, ktorá bola mimochodom prenádherná, tak to musí proste fungovať. Napriek tomu nie veľmi šťastnému štýlu režírovania ma to až tak nenudilo, preto jemne neadpriemerné hodnotenie. 60 % ()

Kunderion

Jeden z nejlepších filmů s Delonem a Romy Schneiderovou. Atmosféra žhavá k prasknutí, sex tu sálá ze všech stran... a opět se tu střetli Delon s Ronetem a opět ho tu Delon zabije. Romy je nádherná a svůdná a ta hubendíra Jane Birkin má taky něco do sebe. Z toho filmu až teče pot, jak je žhavej. A kdo to necítí, toho je mi líto (milá NinadeL)... ()

ALchemik

U tohoto filmu mne zaujala lehkost a uvolněnost konverzace mezi Romy a Alainem. Působily tak, jako by byli skutečná dvojice, žijící spolu léta. (No jo, tak mně hned nekamenujte, že jsem to zjistil až teď). Napínavý film od začátku až do konce. ()

zigy

Psychodrama minimalistického charakteru, donutí vás přemýšlet. Bazén, francouzské léto a mladičká Birkin, co chcete víc? Snad jen starý dabing, ale ten zde bohužel není a to mi zabraňuje dát pět hvězd. ()

PTuranyi

Klasický príbeh milostného trojuholníka vo výbornom prevedení Jacquesa Deraya. Dvojica Jean-Paul a Marianne výborne stvárnená Alainom Delonom a Romy Schneider si užíva dovolenku vo vidieckej vile s bazénom. Navštívi ich dobrí priateľ Harry s dcérou Pénélope. Oboch mužov spája vzťah s Marianne a scenárista rozohráva žiarlivostnú hru. Od momentu ako stretáva Harry a Marianne začínajú náznaky, že budú problémy. Jean-Paul teda berie Pénélope na výlet, čo v Harrym spúšťa podráždené reakcie a Marianne tiež nie je vo svojej koži. Následná výmena názorov medzi dvomi "kohútmi" konči tragicky. Záver napĺňa mrazivá atmosféra mlčania a odcudzenia hoci posledný záber naznačuje určitú katarziu. 75% ()

Johgas

Dusno, dusno, dusno....dusno, které tvoří letmé pohledy, ostré pohledy, zvonivý smích, který je určen někomu jinému, než partnerovi, a rýpání do slabších a méně úspěšných. Pak tohle špatně končívá. V podstatě se tam jakoby nic neděje, ale tu dusnou atmosféru film zachytil velmi věrně. Brrr. Takovou dovolenou bych nechtěla zažít. ()

Serjoza

Tyto filmy, postavené na charismatu hlavních protagonistů, kde se víc než s dialogy pracuje s řečí těla, pohledy a pohyby, s atmosférou, která postupně houstne a graduje do okamžiku vyvrcholení i po něm, kde nefigurují aditivní hudební prvky, které by výsledný efekt rušily, se mi s každým zhlédnutím zamlouvají víc a víc.  Alain Delon a Romy Schneider v perfektní formě. 80 % ()

gizi

Skoro vždy filmy Deraye u mě skončí na pomezí 3-4* a i tento příjemný film končí na 70% a 3*. Snímek, který z počátku vypadá až moc obyčejně se začne příjemně zamotávat, až nakonec už je to až moc velká změna v nastaveném tématu. ()

Sa.sa

Alain Delon, Romy Schneiderová v jednom filmu a navíc u bazénu kde se moc prádla nenosí... Jinak zajímavý film o vztazích a ukojení potřeb... Ten otevřený a neukončený konec mě sice zaskočil, ale na druhou stranu dal tomuto filmu šmrnc a náboj... ()

Pavelkedar

Celý silně nadhodnocený úspěch silně nudného a táhlého filmu je postaven výhradně na dvou nádherných lidech, kým Delon a Romy Schneider jednoznačně byli. Bez těchto dvou by po tomto snímku ani pes neštěkl..... ()