Velká válka: 1914-1918

(TV film)
  • Francúzsko 14-18, le bruit et la fureur (viac)
Francúzsko / Belgicko, 2008, 100 min

Počátkem léta roku 1914 ještě nikdo netušil, jaká tragédie se skrývá za dveřmi. Působivá výpověď prostého vojáka o válce, která měla být navždy tou poslední. První světová válka si vyžádala desítky milionů mrtvých či zmrzačených vojáků. Ti, co přežili, se již nikdy nezbavili vzpomínek na zákopy plné nemocí a špíny, zimu i všeničící jarní tání, nasazení bojových plynů a bezmocnou touhu řadových vojáků ukončit z jejich pohledu nesmyslné boje. Jak vnímali politické i válečné dění muži, kteří šli na frontu s vlasteneckým nadšením? A měla pro ně po čtyřech letech slova jako vlast, povinnost, čest, hrdinství, nenávist ještě nějakou cenu? Nebo tyto vznešené pojmy zůstaly pohřbeny v ruinách války, jež měla ukončit všechny další. Francouzský dokument nabízí strhující výpověď francouzského „neznámého vojína" o všech strastech i radostech, které jej v letech 1914 až 1918 potkávaly. (Česká televize)

maxxxim

Nový pohľad na prvý zo svetových ozbrojených konfliktov a musím povedať, že veľmi vydarený, hlavne teda formou podávania informácií. ()

Autogram

Rozprávanie fiktívneho vojaka o vojne je celkom podarenou formou historického dokumentu. Vojak a jeho kamarát Leon sa zúčastnil dôležitých udalostí alebo ich vedel presne opísať, takže to trochu pripomína štýl Forresta Gumpa, ale v rozumnej miere bezprostrednosti a samozrejme bez humoru, iba s občasným osviežením celej neutešenej situácie. Dozvedel som sa určite viac, ako si pamätám z nudných dejepisných učebníc a pomohlo tomu množstvo originálnych záberov alebo scén zo starých hraných filmov. No pri tých aj komentár upozorňuje, že pohľad už mohol byť skreslený. –––– Jediná volba, kterou měl voják v poli, byla volba mezi dvěma kulkami: Buď ze strany nepřítele, nebo z vlastních řad. –––– Všechny ideály se utopily v špíně a blátě. ()

Lottr

Dokument za pět hvězdiček jako vyšitých, a řekl bych, že jeden z nejlepších, co jsem vůbec kdy viděl. Spousta dobových, kolorovaných i černobílých záběrů, a ukázek z nejrůznějších filmů na dané téma. Vše doprovázeno vynikajícím komentářem fiktivního francouzského vojáka. Velmi realisticky nám ukazuje pohled na největší bitvy první světové války i události, které se odehrály v zázemí a dopad na civilní obyvatelstvo. Vše z pohledu obyčejného řadového vojáka, pojaté, jako jakýsi převyprávěný osobní deník. Z některých záběrů a fotografii až mrazí a některé informace mi byly dosud naprosto cizí. Příběh začíná ještě před vypuknutím války a atentátem v Sarajevu a končí až v poválečném Německu. Podrobně ukazuje všechny hrůzy bitev, neúmornou snahu o přežití i nesmyslnost války, jakož i sílu vlastenectví, propagandy na obou stranách a víru ve vítězství. ()

CSSML

Dobrý nápad zprostředkovat divákům první světovou válku z pohledu vojáka, ovšem říkám si, zda by nebylo lepší nechat příště Církev svatou stranou již tak složité situace, když nemám očividně úmysl podrobně hodnotit její roli. Zmínit, že papež vyzýval k míru, čehož nikdo nedbal, a někteří preláti štvali vojáky proti sobě – komu taková kusá informace slouží? Upřímně třeba pochybuji, že vojáci neměli v jednotce žádného obětavého kaplana, který o ně pečoval s nasazením vlastního života. Je zřejmé, že cílem války bylo dosažení, co největší nenávisti mezi národy, a příprava půdy pro druhou světovou válku, což je patrné z nesmyslného poválečného „narovnání“. – Lidé odmítli a stále odmítají Boží milosrdenství nabízené skrze Jeho Církev, co jiného než trest mohou očekávat? ()

vander19

Veľmi zaujímavý projekt. Hlavne prerozprávanie príbehu jednej nezmyselnej vojny. Výborný nápad na vtiahnutie diváka do deja pomocou jedného monológu. Tvorcovia sa nehanbili a použili aj zábery z iných filmov, čím dokázali vytvoriť drsnú autentickosť. Len škoda, že sme presne nezistili ako dopadol chudák Leon. Svet, hlavne v súčasnej konfliktnej dobe, by si zaslúžil viac podobných počinov. ()

laepus

Když jsem po chvíli zjistil, že to asi celé bude vyprávěno jedním člověkem, trochu jsem se zděsil, jestli to vydržím, když už je dnes člověk zvyklý na dost "akčnější" dokumenty. Mé obavy se vůbec nenaplnily, protože výběr scén a historických faktů, které se autoři rozhodli do svého díla vložit, vše přebil. Nečekejte komplexní dokument, kde se dozvíte všechny detaily o první světové válce, tady je naopak kladen důraz na celkové pochopení konfliktu a navození pocitu, jaký tento brutální konflikt v tehdejších lidech (a vlastně i v divácích) vyvolal - záběry mrtvých, nábojnic, zákopů, děl jsou funkčně slepeny do jednoho velkého příběhu, se kterým je velice jednoduché se ztotožnit. Skvělá věc. ()

Johny303

Zákopová válka očima řadového francouzského vojáka nabízí divákovi jedinečný a ničím nepřikrášlený pohled na všechnu tu hrůzu a brutalitu, která se odehrávala v letech 1914 až 1918. Tento dokument se ani tak netopí v datech a meznících války, jako to dělá většina podobných snímků, ale spíše zachycuje běžný život vojáka v zákopu - jeho strasti, bolesti a občasné nicotné radosti. Záběry v dokumentu jsou dokonalé a kamera se nevyhnula ani tomu drsnějšímu např. slet zohyzděných tváří vojáků hned v úvodu snímku ad. Velká válka: 1914-1918 je výborný a jedinečně pojatý dokument, který rozhodně lze doporučit. ()

Mallinali

Trochu rychle to skončilo bez zmínění rozpadu Rakousko-Uherska či Osmanské říše a některé věci, třeba proměny uniforem z barevných na maskované, které byly přitom na začátku nakousnuté informací o stejně vypadajících uniformách jako za Napoleona III., tu vůbec nezazněly. Ale zase je to koncept subjektivního pohledu francouzského vojáka, takže se to dá omluvit. Našlo by se i pár dalších drobností, třeba nezmínění španělské chřipky, ale jinak mě to semlelo jak degustace v bordelu. Ta válka, která stála 17 milionů životů, zničila skvělou optimistickou Belle Époque kdy Západ převálcoval a přitom civilizoval svět a která způsobila další revoluce a války v čele s Druhou světovou a Studenou a z velké části zformovala i dnešní dobu, je tu podaná v celé své dekadentní kráse a krvavé zbytečnosti. Francouzi to po svých druhoválečných Apokalypsách zase dokázali a natočili téměř dokonalý dokument. A Táborský standardně vynikají průvodce. ()

Everyone

Originálně a civilně pojatý dokument, který Vás svoji formou upoutá, že těch 100 minut uplyne jako voda. Hlavní dějová linka je obalena důležitými informacemi, které jsou vyprávěny v souvislostech a celý komentář je podán ústy obyčejného vojáka (jazyk je tedy volen prostý s důrazem na srozumitelnost sdělení), takže celkový dojem nepůsobí odtažitě (suše historicky), ale sugestivně, barvitě a autenticky. Perspektiva vyprávění z pohledu pěšáka je zajímavá - dokument je tedy prost jakýkoliv složitých strategických úvah, vše je líčeno tak, jak jednotlivé novinky nebo špatné rozkazy ovlivňovaly náladu, pocity mužstva a také měnící se názory na generální štáb, včetně slepé a místy až přihlouplé propagandy (Němci jsou hlupáci a smrdí...od té doby se propaganda značně vyvinula - 2SV nebo později válka ve Vietnamu, ale hlavně později války na Blízkém Východě na konci 20. a na začátku 21. století). Popravy na zvednutí morálky (asi největší kuriozita za zmařený život - zastřelen kvůli tomu, že odmítl nosit špinavé kalhoty nebo že usnul v kupce sena - zběh). ___ Kdyby každý řadový voják věděl, to co generál, tak by ve válce nikdo nepokračoval. Ti kdo z války profitovali - obrovské výnosy (továrny - děla, munice, zbraně,...propojenost politiky a průmyslu,...) nebo kariérní postupy (úředníci, důstojníci, politici,...) a vše řídili z bezpečí od stolu, tak zájem na ukončení neměli. Kdežto utrpení běžného vojáka v zákopu (dělostřelectvo - 3/4 vojáků zemřelo díky granátům; nesmyslným stečím; nepříjemnosti spojené s páchnoucí vodou, bahnem, otravnými vešmi, strachem z pokropení od samopalů či zásah od odstřelovače nebo z rozleptaných plic a slepoty způsobených bojovými plyny a také, na co se často zapomíná, s nekonečnou nudou, kterou střídaly probdělé noci pod kanonádou). ___ Kdo měl to štěstí a přežil Velkou válku, tak měl dokonce větší pravděpodobnost, že zemře na tzv. španělskou chřipku nebo později ve 2. světové válce nebo ve válkách občanských - revolučních. ()

mala_kea

Myslím, že něco takového by se mělo pouštět dětem na základních školách. Ne aby se předcházelo válce, ale aby si každý uvědomil, co by se mohlo stát. ()

Patriot.X

„Nastal čas míru a já jsem se mohl ohlédnout zpátky. Co jsem vlastně prožil? K čemu to všechno bylo? A hned jsem si sám odpověděl. Bylo to nejenom strašně kruté, nespravedlivé a nesmyslné. Bylo to mnohem horší, bylo to úplně zbytečné... Taková byla ta Velká válka v letech 1914-1918“. ()

Kritik.

To, čo poznáme, z pohľadu aký nepoznáme. Z pohľadu francúzskeho vojaka, ktorý rozpráva príbeh o najhoršom období svojho života... ()

Hellknight12

Dnes pozreté po rokoch. Veľmi dobre natočený francúzsky dokument. Celý dokument je robený ako príbeh jedného vojaka, ktorý nám prerozpráva celú vojnu. Je tu veľa zaujímavých informácií. Dokument má dĺžku 100 min. Francúzi opäť ukázali, že vedia točiť dokumenty. Celkové hodnotenie za mňa je 90%. ()

Pulper

Tak tohle je bez diskuze skvost. Subjektivní, bezprostřední, pravdivé, kruté. Jestli se chce někdo podívat na zajímavý dokument o Velké válce pouze s využitím dobových fotografií a filmových záběrů, a to dokonce v barvě, mohu vřele doporučit. ()

dkas

Skvělý dokument o té první velké válce. Je to náramně udělané, kolorování tomu prospělo a Miroslav Táborský je skvělý. Až z toho chvílemi mrazí... ()

Godhaj

,,Na začátku roku 1914 byla nenávist vlasteneckou ctností.“ Poctivě vystavěný dokument o první světové válce stojí na dobových záběrech, které jsou kolorované. Výsledné záběry jsou nesmírně realistické až má člověk pocit, že se na chvíli dostal o sto let zpět v čase. Čtení z deníků francouzských vojáků mi nejprve nesedlo, ale časem jsem si zvykl, a je pravda že dokument se tím dostal do osobnější roviny. Samozřejmě je to pohled na válku z francouzské strany, ale není to pohled zaujatý, spíše dovoluje divákům nahlédnout do atmosféry té doby ve Francii. Hlas Táborského je pro tento dokument dobrou volbou, příjemně se poslouchá a neruší. Celkově vzato se jedná o výborný dokument osvětlující příčiny toho, kde se tenkrát vzalo tolik nenávisti a touhy bojovat. ()