Muž z Ria

• Československo Muž z Ria (viac)

Vojak Adrien Dufourquet prichádza do Paríža na týždňovú dovolenku za svojou snúbenicou Agnes Villermosovou. Tú však unesú tajní muži, pátrajúci po troch soškách, ktoré sú jedinými pamiatkami na stratenú civilizáciu a zároveň kľúčmi k bájnemu pokladu. Adrien sa okamžite vydá únoscov prenasledovať až do exotickej Brazílie. (STV)

Spectacle

Muže z Ria mám rád. Beru ho jako předchůdce všech dobrodružných filmů, kde se objevuje nějaká záhada, poklad ukrytý hluboko v amazonském pralese a hromada záporňáků k tomu. Prostě základ! Samotnou kapitolou zůstává půvabná Francoise Dorleac. Nebýt její tragické smrti, určitě bysme o ní ještě hodně slyšeli. ()

Bigfuckman

Předchůdce Indiana Jonese v sobě excelentně mísí akci s humornou stránkou a Belmondo si skvěle střílí i ze sebe sama. Chybiček zde pár je a za největší z nich považuji jazykovou (ne)bariéru. Přeci jen francoužština s portugalštinou nejsou zravna sestry. Ale dobrodružná stránka filmu toto smetává a nutno dodat, že úspěšně. Belmondovi honičky jsou zde opravdu chvílema tvořené kaskadérským dojmem. A nutno dodat: Když na čaj tak s pickwickem, s tím se dostanete všude :) . ()

darthvader77

Pořád něco potřebují a vždycky to, co zrovna nemáš. Mají sny a ty je musíš plnit. Kdo to má vydržet, to přece není život. Není to na čistých pět, ale ja zohledním to, že se jedná o komedii a nutno říct dobrou komedii. Adrian je vynikající a některé jeho scénky (římsa, bitkva v tohlu, či pilotování letadla, infiltrace s deštníkem) toj e k nezaplacení. A navíc tenhle film předznamenal příchod Indiana Jonese, za tuhle službu mu budu navždy vděčný. ()

MirkaP

Nejzajímavější pro mě je ten začátek v Paříži spolu s dnes nezvyklými téměř liduprostými pohledy na náměstí Trocadero a na Eifelovku. Přesně tam, kde stálo Agnesino červené auto, byl při mé návštěvě stánek s palačinkami. /// Příběh sám o sobě musel v době vzniku působit velmi svěže, dnes je to poněkud roztahané a všechny dobré nápady byly již použity v jiných filmech, které jsem bohužel viděla dřív, takže trošku nuda. /// Mile mě překvapil dabing z roku 1972, kde Belmonda mluvil pan Mrkvička, fakt k němu pěkně šel. Osobu, která dabovala Agnes, jsem nebyla schopná určit, tak jsem si to dohledala a prý to byla J.Obermaierová. Tak to jsem se divila, kam se jí za těch 45 let hlas posunul, resp. kde ho měla zamlada. ()

0verseer

Tieto pohodové belmondovské akčné komédie majú niečo do seba. Výlet do exotickej Brazílie svojím úspechom prakticky odštartoval celú sériu filmov postavených na charisme a kaskadérskych kúskoch JPB. Uvádzať ho ako filmového predchodcu Indiana Jonesa mi však príde trošičku prehnané, napriek tomu, že Spielberga možno v mnohom inšpiroval. Adrienovi tu je predsa celý bájny poklad ukradnutý a jediné, čo celý čas naháňa je predsa jeho unesená (trochu streštená) vyvolená... Že to bolo s pribudajúcimi minútami trochu uťahané a zub času už tiež ubral na vau efekte niektorých akrobatických scén, nič nemení na celkovom dobrom dojme, ktorý tento filmík zanechal. 7/10 ()

Fajt

Před padesáti lety za PĚT ale s odstupem času je vidět ty děsné nesrovnalosti. Vynikající Belmondo, který vše točil bez kaskadérů !!! ()

Pete

Když jsem byl malej kluk, líbilo se mi to dobrodružství s únosy, lezení po římsách, a hledání amazónských sošek. Dneska oceňuju hlavně neopakovatelnou atmosféru 60.let v Riu a Brasílii, která jako by z oka vypadla (přecejen zábavnějším) Bondovkám ze stejné doby - ostatně i místní boss je tady padouch Largo z jen o rok mladšího Thunderballu. Akorát nemá Belmodo zjevně povolení zabíjet, takže zloduchy většinou jen tak po francouzsku poškádlí či propleskne, a žene se jen za tou svou jedinou. Jeho mladistvá energie, nakažlivý elán a nezaměnitelný šarm jsou největší devizou téhle rošťácké jízdy. Byť ke konci dost přemrštěné, při bitce v baru (kde houstne dým) chyběl snad už jen Bud Spencer, a v samotném finále na Stříbrném jezeře pak Tarzan, nejslavnější archeolog a rudý gentleman! Ano, Muž z Ria není obzvlášť originální, byl mnohokrát napodobován a překonán, přesto zůstal klasikou, a já mu nějak z nostalgie nemůžu dát pod 3*. ()

ostravak30

Pár filmů jsem od Philippa de Broca již viděl. A třeba podobně nazvaný Muž z Acapulca se mi líbil více než dva další muži z Ria a Hongkongu. Přestože je již Belmondovi přes třicet, a mě teda přišel mladší, a měl za sebou dost filmů, je to jeden ze začátků jeho filmařské kaskadérské profese. V budoucnosti divákům nabídne lepší filmy. Pravda, lítá z jednoho kousku za druhým. Ale nevídáno, též dostává pěkně na držku a není schopen svým soupeřům kvalitně čelit. V Brazílii a pralesích je ale taky exotika slavného herce sledovat. Osobně mi přijde dějová linka trochu málo zajímavá a duchaplná, ale Belmondo tu dokázal víc jak herecké umění hlavně fyzickou připravenost a blýskl se svými nezapomenutelnými kousky. ()

kubilov

Lehce nadprůměrná dobrodružná komedie se skvělým Belmondem, ale to, co dává Muži z Ria naprosto legendární status, je rozestavěná Brasília. Fenomenální a neopakovatelná podívaná. ()

subic

Třicetiletý JPB už byl superstar. Tady je nezvykle v českém dabingu Ladislava Mrkvičky. Mně se na tomhle filmu mimo jiné líbí, jak zachytil Rio na začátku šedesátek. Pláže už byly plné nových hotelů a to ostatní bylo v bujaré výstavbě. Teď jsem na to nedávno koukal po xté na Slovácích a oni nedělají ty prasárny jak my, ano to klidně odvysílají v tom starém CZ dabingu. ()

Domas88

Tipický film s Belmondem :) vždyť proč ne? Mě jeho filmy nenudí a dá se na ně dívat pořád, jeho temperament, charisma a energie je cítit až k sousedům :) ()

Stanmi

Voják základní služby Adrien Dufourquet (Jean-Paul Belmondo) dostane opušťák na osm dnů, které chce strávit se svou přítelkyní Agnes (Françoise Dorléac). Ta je však unesena až do daleké Brázilie a Adrien se tak musí vydat na dalekou cestu za její záchranou... Jean-Paul Belmondo v dobrodružné klasice režiséra Philippa de Brocy utíká, plave, jezdí na kole, motorce či v autě, pere se, přeskakuje budovy a také vtipkuje, zkrátka jeho Adrien je prototyp toho pravého mladého dobrodruha a není žádným tajemství, že také u této postavy se inspiroval Steven Spielberg při tvorbě postavy Indiana Jonese a je fakt, že Muž z Ria je mu podobný i příběhově. Zde stejně jako v příbězích Indiany Jonese máme mladého muže mnoha schopností a dovedností, záchranu milované ženy a tajemný poklad. Jinak je Muž z Ria správně napínavý, akční a také vtipný snímek se sympatickým obsazením s Bebelem v hlavní roli. Ukázkový příklad poctivé francouzské dobrodružné komedie 60. let. ()

swinevenca

Tenhle film se natočil v době, kdy otci otce mého syna byl rok. A já ho poprvé viděl, když druhému synovi prvního syna mého otce byl týden. Za tu dobu se přestala používat zrychlená kamera, pleskance z postprodukce a konec konců i Belmondo. Při takhle opožděné premiéře můžu jen obdivovat fakt, kolik se toho dá nasprintovat v polobotkách a ze soucitu neprznit hodnocení. ()

Zemřel Jean-Paul Belmondo

Zemřel Jean-Paul Belmondo