Krížnik Potemkin

• Československo Křižník Potěmkin (viac)

25. prosince 1925 měl premiéru film (Броненосец Потёмкин), který o rok později získal cenu Americké filmové akademie, v dalším roce nejvyšší cenu Světové výstavy v Paříži a v letech 1952 a 1958 jej hlasování Mezinárodního výboru pro dějiny filmu určilo za nejlepší film všech dob Toto vrcholné Ejzenštejnovo dílo má pět kapitol: začátek vzpoury, povstání, pohřeb Vakulinčuka, masakr na schodišti Oděsy a vítězná plavba. Po pětadvaceti letech od svého vzniku-byl film ozvučen hudbou a zvuky (když hudbu k němu složil německý skladatel Edmund Meisel pro berlínskou premiéru). Ejzenštejn ve svém filmu uplatnil jednak avantgardní divadelní postupy masové pantomimy, jednak nové prvky montáže a dal Potěmkinem dělnické třídě celého světa nejen nádherné umělecké dílo, ale i doklad o síle její solidarity a výzvu k revoluci. V mnoha zemích bojovala buržoazní cenzura proti tomuto dílu ale film, podoben křižníku v závěrečné scéně, pokračoval ve vítězné plavbě, kterou nebylo možno zastavit. (oficiálny text distribútora)

jprmusic

Dobře, asi jsem neznaboh a nepochopil jsem to. Nejlepší film všech dob? Působivé a dechberoucí? Nevím jak někdo z dnešní generace ( kromě specialistů a znalců ) může pochopit a ocenit skoro 85 let starý film. Já to zjevně nedokážu, přesto: vždycky jsem žil v přesvědčení, že na filmu je minimálně stejně jako provedení důležitá myšlenka. A s prominutím musím konstatovat, že myšlenky vyjádřené tímto snímkem ( přes zřejmě nepopiratelné filmové kvality) jsou stejně zrůdné jako celý bolševismus. Ale znovu říkám, třeba jsem to nepochopil ...... ()

johnny01

Dobře natočený film, který vyvolává emoce a udržuje napětí a díky značnému množství komparsu je velkolepý. Ocenit je třeba i příhodnou hudbu. ()

majky19

Ke zhlédnutí tohoto snímku jsem se konečně po dlouhé době dostal a musím přiznat, že tento němý snímek Sergeje Ejzenštejna patří podle mého soudu zcela po zásluze k nejlepším počinům, co světová kinematografie nabídla. Tento snímek na mě jakožto diváka působil velmi intenzivním dojmem a musím konstatovat, že každá kapitola tohoto filmu ve mě evokovala velmi silné emoce a v určitých okamžicích dokonce i pocity strachu a celkové bezmoci, jako bych byl přímým aktérem těch hrůz, které se v revolučním roce 1905 odehrávaly nejen na moři, ale i na souši. Záběry na zkažené jídlo, kterým prolézají červi, nepokoje námořníků na palubě lodi a samozřejmě i masakr na Oděském schodišti jsou scény, které jsou jedním slovem nezapomenutelné jak v pozitivním, tak samozřejmě i negativním smyslu slova. Za zmínku stojí i ta skutečnost, že režisér, Ejzeštejn využil v tomto snímku vůbec poprvé pohyblivou filmovou kameru a poprvé zde byly použity obrovské masové záběry komparzistů, kteří mimochodem účinkovali ve filmu zdarma. Tento snímek byl v řadě věcí naprosto přelomový. ()

Pitryx

Tak já bych to zase neviděl na nějak moc vysoké hodnocení. Jde sice o skvělý a hodně nadprůměrný film, ale k dokonalosti mu dost chybí. Některé scény zbytečně dlouhé, jako například mytí talířů a některé zase nedotažené. Já bych to nechal na těch sedmdesáti procentech a už bych to neřešil. ()

Efreeti

super davové scény a kamera. Nulové herecké výkony. Na svou dobu veledílo...dnes už "pouze" filmová klasika. Já sám jsem nedokázal "uvěřit" ani jedné scéně filmu, emocionálně na mě zapůsobila pouze kultovní scéna na schodišti. Rozhodně nedoporučuju shlídnout jinde než v kině...mimo velké plátno je ten film v podstatě nepřenostitelný. ()

SB

Jak už zde psali jiní: Filmařsky je snímek fascinující - na tu dobu je to kláda! ...Ale ten politický podtext - nic moc. P.S.: Distributor se v oficiálním textu zapomněl v minulé společenskopolitické etapě, nebo z této etapy pochází??? ()

karlos-rio

tři hvězdičky dávám jen za scénu kdy došlo k potlačaní povstání,zde jsou hodně silné momenty,které tady popisuje většina z vás, jinak mě film už ničím nezaujal, další ruskej film u kterého jsem se nudil,a to i přes poměrně krátkou stopáž ()

Nahmair

Prvá polovica filmu ma úplne minula. Neskutočne rozťahané, uspávajúce zábery na námorníkov, a ich život na mori. Potom vzbura. Napätie opäť nulové, namiesto dramatického súboju vidím, len ako sa guča ľudí oblečených v bielom a čiernom mechrí po prove lode. Ďalej som to v ten deň nedokázal. Na druhý deň som si film opätovne pustil, a čakalo ma milé prekvapenie. Obzvlášť silná scéna na schodisku. Zrazu mi nevadilo pomalé tempo, a film ma dokázal zaujať. Nenudil som sa ani do konca, aj keď pomaly moje nadšenie upadalo, a koniec filmu to zaklincoval svojou „nečakanou“ pointou. A tu sa dostávam k ďalšej veci, ktorá mi vadí. Propaganda: revolúcia je dobrá, všetci sme bratia, židia sú dobrý, ale pravoslávny kňaz už nie. Krásne vidno, pre ktorý režim bol tento film nakrútený. ()

pafka

Nelibi se mi dej, nebot je to bezducha propaganda ruske revoluce a to je zkratka svinstvo. Pokud se mam odprostit od deje hlavne kvuli datu premiery, pak se mi libilo budovani napeti mj. rychlymi strihy. Nevim, jak na tom byla kinematografie v r.1925, ale asi to bylo prevratne. Taky velmi tomu pomohla hudba, u ktere si vubec nejsem jist, jestli nebyla k filmu dohrana Mosfilmem v roce 1950. Bez ni by totiz film byl rozhodne polovicni. ()

lobo87

Skvelá kamera i hudba, herecké výkony, kulisy, to všetko robí z tohto filmu z roku 1925!!! zlatý fond svetovej kinematografie a vrchol možností svojej doby. Dnes však film vyznieva strašne propagandisticky a stráca niečo zo svojej skutočnej hodnoty, ktorú mohli v tej dobe a atmosfére oceniť ľudia priamo zasiahnutí revolúciou. Napriek tomu som vdačný, že aj dnes, po vyše 80 rokoch si môžem tento skvost pozrieť...80% ()

honzic

Na svou dobu úchvatné dílo, na které se dá koukat i dnes a ani nevadí, že jde jen o podkresově ozvučený jinak němý film. Hodnocení: 75 % ()

PetraMishka

I zkrácená verze mi přišla až moc dlouhá, ale dávám vyšší počet především pro umělecký přínos a za scénu v první části, kdy mají námořníci být zastřeleni pod plachtou, to jsem se opravdu bála. Skvělé byly záběry z města a práce námořníků, poslední část byla poměrně matoucí. ()