Grandhotel Budapešť

• Česko Grandhotel Budapešť (viac)

Pán Gustave (Ralph Fiennes) je legendou medzi hotelovými zamestnancami. V čase medzi dvoma svetovými vojnami, v Bohom zabudnutej krajine, kde takmer nič nefunguje, je luxusný Grandhotel Budapešť oázou istoty a spoľahlivosti len vďaka nemu. Vrchný šéf hotelového personálu plní želania svojich hostí ešte skôr, než ich vyslovia, a väčšinu z nich nezištne miluje, často aj láskou fyzickou. Keď mu vďačná klientka odkáže mimoriadne vzácny obraz a vzápätí naveky zavrie oči, náhle pán Gustave závratne zbohatne. Celkom logicky sa stane tŕňom v oku nahnevaných pozostalých, terčom nájomného vraha a hračkou v rukách miestnej polície. Vo všetkých týchto nevďačných situáciách mu pomáhajú obstáť vlastné skúsenosti, osobný šarm a najmä pakistanský pikolík Zero (Tony Revolori), verný pomocník, z ktorého chce vychovať svojho nástupcu. (TV JOJ)

hroubek

Wes Anderson je prostě frajer. Neznám nikoho, kdo by točil filmy jako on. Do detailu propracované, osobité a hlavně s obrovskou láskou k filmům. Z každého filmu je vidět, že tohle řemeslo miluje a obzvlášť to platí pro tento snímek, který je velkou poctou určitému žánru. Na Andersonovi se mě líbí, že nedělá filmy pro peníze a pro slávu, ale protože je má rád a chce vyprávět své příběhy pro diváky, který jsou s ním naladěni na stejné frekvenci. Ke všemu dokáže sehnat takové obsazení, že mu půlka Hollywoodu musí závidět, když vidí to obsazení, kde herci hrají netypické role. Ale to nejdůležitější jsem zapomněl zmínit a to, že je skvělý režisér. Anderson ví co chce říci a jak to chce říci a proto jsou jeho filmy vypilované do posledního detailu a nic výrazně nevyčnívá a nic nepřebývá. A totéž platí i pro tento snímek, kde se Anderson utrhl ze řetězu, jelikož se děj skoro nezastaví a pořád se něco děje a jeden luxusní dialog je nahrazovaný druhým, střídají se lokace jak na běžícím páse a největší atrakce celého filmu skoro nesleze z plátna. Mluvím o Ralphu Fiennesovi, který tady vládne a předvádí perfektní výkon, na který jen tak nezapomenete. A když je na scéně s Tonym Revolirim, tak dialogy odsýpají, že skoro nestačí všechno pobrat. K tomu jako obvykle Anderson zaplnil svůj svět skvělými figurkami, které nemají chybu. A herci je skvěle prodávají. Saoirse Ronan je moc fajn, Edward Norton je vtipný, Willem Dafoe je démonicky drsný, Adrien Brody je zženštilý, Harvey Keitel nezapomenutelný a F. Murray Abraham neskutečně přesný. A pak tu jsou skvělé scény, kde je vidět Andersonova pečlivost a hravost jako přestřelka v hotelu, honička na svahu nebo samotný útěk z vězení, který je bezchybný. A teď nejdůležitější otázka: proč tedy není plný počet? Je to z toho důvodu, že je to jo ve filmu až moc a na jedno zhlédnutí to nelze všechno pobrat a navíc Anderson někdy až moc zbytečně uhání dopředu, takže si některé scény pořádně nevychutnáte. Grandhotel Budapešť se moc povedl a ukazuje v plné síle to co mám na Wes Andersonovi rád. ()

Yoda sama

Jednoducho čarovné. Pestrofarebné postavičky v pestrofarebnom svete kde s najväčšou ľahkosťou prelietavajú všetky čierno-komediálne groteskovité situácie s pre mňa zatiaľ nevídanou hravosťou, na nezaplatenie. Bloody fucking hell, musím si nakukať Andersona. ()

VanTom

Wes Anderson se předvádí ve své nejlepší formě a svůj typický "pravoúhlý" styl posouvá ještě o kousek dál (nebo spíš dál cizeluje). Ani libové obsazení, perfektní humor a okouzlující hravost (třeba animace jak od Karla Zemana) však nezabrání určité monotónnosti, do které vyprávění ulítlého příběhu jednoho svérázného hoteliéra po polovině přece jen upadá, protože mu prostě schází emoce a nějaká katarze, vyústění. ()

hejsahopsa

Naprosto dokonalý film, který snad ani nelze pochytit hned napoprvé, Je plný malých detailů, které si snad vychutnám po druhém či třetím zhlédnutí. A navíc na něm obdivuji, jak mě dokáže rozesmát v nestřeženém okamžiku. ()

Pump

České filmy Tajemství hradu v Karpatech nebo Adéla ještě nevečeřela, který mi tento film připomíná, jsou výrazně lepší než tato slátanina. Na druhou stranu se na to dá koukat a je to i zábavné. ()

Aven

Moje první zkušenost s Wesem Andersonem a hned taková pecka! Ani nevím, kde začít - jestli pochválit originalitu provedení, herecké obsazení, hudební stránku nebo skvělé tempo vyprávění. Každopádně ale chci vidět další Andersonovy kousky. ()

Unnamed

Zvláštní film. Některé scény fantastické a bavil jsem se u nich, z většiny jsem byl však v rozpacích. Od takového hereckého ansáblu bych očekával nějaký kvalitnější snímek. I když těžko mluvit o kvalitě... je to umělecký film, tam je kvalita vždy hodně subjektivní pojem - někomu snímek sedne jako hrnec na prdel, někomu ne. Pro mě tedy 3*. ()

Eleanor05

Neobyčejně střelená záležitost s výborným hereckým obsazením, v čele s jako vždy vynikajícím Ralphem Fiennesem, která vás od začátku do konce nenudí, ačkoli byste její příběh splácali sami tak za pět minut. :) Celé kouzlo Grandhotelu Budapešť spočívá totiž v jeho provedení! V přepečlivém hraní si s detaily, v roztomile pitoreskních postavách a v přehnaně stylizovaných absurdních situacích. Nutnost pro každého zkušenějšího filmového fanouška! ()

chubaka

I suppose you'd call that a draw. Jak by řekl M. Gustav, kouzelně vtipné! Ralph Fiennes opět dokazuje, jakým vynikajícím hercem je a ukáže Vám, jak utéct z vězení s pravým klidem Angličana. Dlouho jsem se nepobavil, tak jako tady, hlavně v místech, kde by jste to vůbec nečakali, a to oceňuji ještě víc! ()

Brain-D

Možná jsem omámen kouzelným pojetím Wese Andersona vyprávět příběhy, ale mě to přišlo jako jeden z nejpohádkovějších filmů. Ralph Fiennes by si za tohle zasloužil min. oscara. ()

lucascus

Úchvatné, českého diváka nadchnou zejména kulisy a hotel inspirovaný Prahou a Karlovými Vary. Parádní je pak také velkolepé herecké obsazení (tolik hvězd na metr čtvereční se jen tak nevidí) - ale všem bezesporu vévodí perfektní Ralph Fiennes. Syté barvy a kostýmy vše přivádějí téměř k dokonalosti, rovněž tak i precizní hudba, šitá na míru každé scéně. Scénář je brilantní, škoda jen, že nebyl rozvinut motiv Tildiny smrti - určitě by měla ještě co nabídnout. Jeden z nejlepších filmů roku 2014. ()

Nyck

Po trpké zkušenosti s "Až vyjde měsíc" jsem se bránil novému snímku Andersona. Nebýt všelijakých ocenění a nominací, těžko bych se k tomu dokopal. Nejprve musím říct, že je to výrazně lepší než zmíněný katastrofální zážitek. Přesto se potvrzuje, že mi Andersonovy filmy nesedí, ačkoliv mu neupírám originální styl, výborné herce a smysl pro detail. Ralph Fiennes je tu skvělý, útěk z vězení nejzábavnější, ovšem to nestačí. Předpokládám, že režisérovy filmy budou nadále takové: půlka je bude milovat, půlka bude nesnášet. Je to dobře, protože takových tvůrců mnoho není. Já do skupiny příznivců nespadám, leč uznávám Andersonovy zásluhy, bezpochyby točit umí. Mně to ale prostě nebaví... ()

lykan9

Velmi dobrý film, s inteligentním humorem, ve kterém se úžasně předvedl Ralph Fiennes. Mimo to, je to druh filmu, na který se dá dívat stále dokola :-) ()

ZeroCZ1233

Byl jsem nadšen. Ta invence, ta originalita, styl vyprávění, postavy, humor, vizuální stránka, všechno bylo skvělé a geniální. Při sledování jsem měl tak blažený pocit na tváři, který se každou geniálnější a geniálnější scénou stupňoval do prapodivného šklebu uspokojení. Unikátní snímek. ()

Timak

Ralph Fiennes ve své asi nejtrhlejší roli. Nebylo to drama a ani komedie. Jo a dobrodružný to bylo asi 5 minut. Za mě zklamání. Čekal jsem od toho hereckého obsazení, vysokého hodnocení a pochvalných komentářů mnohem, mnohem víc. V podstatě jsem ne TRPĚL ivě čekal, až bude konec. ()

fabecc1222

Jeden z vrcholů Andersonovi tvorby. Všechny ty barevné obrazce se tu krásně spojí do nádherného příběhu plného praštěných postav, přisprostlého humoru, krásné hudby v čele s hromadou hvězd, užívajících si své role. ()

Sany33

Príbeh: Životný príbeh pána Gustáva, vyrozprávaný z pohľadu jeho verného pomocníka Zera. Herecké obsadenie: Ak by som sa mal v tejto kategórií rozpísať boli by sme tu asi veľmi dlho lebo film naozaj ponúka tie najlepšie esá hereckého umenia ale výkon Ralpha Fiennesa (nar. 1962, Velká Británie) bol nezabudnuteľný. Prevedenie: Groteskná divadelne podaná komédia s vynikajúcim príbehom a nostalgickými detailami. Veľmi dobré dialógy a práca s hercami. V každom jednom zábere sa niečo deje a ani jeden moment filmu ne je zbytočný. Pocity: Mne sa film až nadmieru páčil. Dýchala na mňa z neho nostalgia a to nie iba tá z plátna ale aj z režisérskej taktovky a prevedenia. Film si určite ešte raz pozriem v pôvodnom znení ale výnimočne som nemal námietky ani proti dabingu. Pridaná hodnota: Veľmi zaujímavo spracovaný príbeh najlepšieho hoteliéra v Grandhoteli Budapešť. 95% ()

Bill Murray znovu u Wese Andersona

Bill Murray znovu u Wese Andersona

17.07.2021

Wes Anderson točí další animák

Wes Anderson točí další animák

26.12.2016

Jen málokterý režisér má tak výrazný rukopis jako Wes Anderson. Jeho filmy s veselými barvičkami a vycentrovanou kamerou jsou nezaměnitelné, a pokud patříte mezi Wesovy fanoušky, můžete se začít… (viac)

Co chystá Wes Anderson?

Co chystá Wes Anderson?

07.12.2015

Americký režisér, jehož kariéra je plná nesmírně osobitých filmů (Život pod vodou, Až vyjde měsíc), už dává dohromady svůj další počin. Wes Anderson je teď mnohem známější než kdy dřív, protože… (viac)

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz