České století

• angličtina Czech Century
Česko, (2013–2014), 11 h 11 min (Minutáž: 65–83 min)

Daniel Landa, Jiří Vyorálek, Luboš Veselý, Jan Budař, David Novotný, Martin Finger, Miloslav Mejzlík, Martin Stránský, Monika A. Fingerová, Jaromír Dulava (viac)

sunfreedom

1. díl: Ptám se sám sebe, jak to může mít tak vysoké hodnocení, a zrovna po prvním dílu? Už teď je úplně jasné, že ani přítomnost historiků nedokázala zabránit patosu a poměrně značnému množství chyb. A ten brutální skok asi deset minut před koncem prostě nejde logicky obhájit. Ani jako kontrast, ani jinak. Normálně bych po prvním dílu nehodnotil, ale vzhledem k tomu, že další díl je o Mnichovu, čekám zase potok českého uplakaného vzpomínání a dávám rovnou dvě hvězdy. A to jsem patriot jak prase a včera u nás ve čtvrti vyvěsili vlajku jen radnice a já. Nebráním se případnému zvýšení, ale moc s ním nepočítám. 2. díl: No tak jsem rád, že jsem to s těma 2 hvězdama nepřehnal. Druhý díl je ještě větší peklo než jednička, resp. proti němu vypadá jednička jako luxusní pilot. Landa tu hraje paradoxně nejléle a všichni víme, že to žádný nic moc herec není. Osobně ale upínám všechny naděje ke třetímu dílu s Ondřejem Trojanem! 3. díl: "Takže ty seš... jo... a ty si... ten druhej, jasně." Ano, zatím nejlepší díl, ale stále trvám na svém a obávám se nástupu "komunistických" dílů. 4.,5. díl: Seriál má rozhodně vzestupnou tendenci. Ve finále to vidím tak 1. díl - 50 %, 2. díl - 40 %, 3. díl - 80 %, 4. díl - 60 %, 5. díl - 85 %. Nové díly (68, 77, 89): Je jasné, že jak se blížíme do doby, kdy je nejvíce pramenů a materiálů, bude to přesnější. Jsem celkem rád, že autoři rozbořili (částečně) mýtus o 68 a Dubčeka a spol vykreslili v celé parádě - tedy jako komunisty, kteří jen uklouzli, ale pak ještě rádi vše vrátili do starých kolejí. Díl o Chartě mi nepřišel nikterak zajímavý, resp. jsem v něm neviděl žádnou hloubku. Rok 89 byl jako bych si znovu četl v materiálech, dokonce bych i věřil, že tak nějak proběhla ta schůzka Čalfa x Havel, byť o tom nemáme záznam, pasáže s Dubčekem hůře uvěřitelné, obzvláště když ho ve finále moc netlačili ani Slováci. Uvidíme co dělení republiky... ()

seeba10

Namísto dějepisu zahrnující mamuty, dobu bronzovou a Řím by se děti na základních školách a následně do hloubky na středních školách měli věnovat této problematice a tento seriál, by proto mohl sloužit klidně jako velmi vhodná doplňková pomůcka. ()

Monty2729

Ano, uvědomuji si, že čistě z filmařského hlediska České století na 5 hvězdiček nedosahuje, seriál obsahuje chyby a nedokonalosti. Co je ale dle mého nejpodstatnější: Je to počin neuvěřitelně záslužný a v současné společnosti opravdu potřebný. Lidé se dozví věci, které by jinak nevěděli, uvědomí si, že to, jak žijeme dnes není samozřejmostí, že za tím stálo mnoho námahy a odvahy....prozatím považuji za nejlepší třetí díl Kulka pro Heydricha, kde exceloval Ivan Trojan, jeho scény byly mrazivé a až děsivě uvěřitelné. ()

Marfab

škoda, že český národ v dějinách byl v podstatě skoro pokaždé pod taktovkou cizího národa a tenhle perfektní seriál do ukazuje. Skvěle natočeno a herecky bravůrně obsazeno a zahráno. Tohle by měl vidět každý v téhle zemi aby se poučil a neopakoval.......... ()

navabaca

Ze srdce bych tímto rád poděkoval svému oblíbenému režisérovi za úctyhodné dílo, které našemu národu chybělo a které, jak se zdá, nebude mnoha diváky oceněno a pochopeno tak, jak by si zasloužilo. Sedláčkův typický styl vyprávění je pro vykreslení významných fragmentů historie ideální. ()

Don82

Hodnocení po 5. dílu: Projekt České století je díky režisérské invenci Sedláčka s přispěním divadelních prvků Kosatíka na české pověry odvážné, nepochopené, vyvolávající "kontroverzi", ale hlavně jdoucí ke kořenům těch co tvořili dějiny a snaží se poodhalit divákům optiku té doby a proč se ten či ten zachoval tak a tak. České století má velmi "těžkou", specifickou formu vyprávění, která je pro mnohého českého diváka, který byl zvyklý na lehkost komediálního Vyprávěj, dosti nestravitelné. Přesto, že jede o televizní cyklus, má České století vše co správné filmové historické drama má a nebojí se ani dlouhých a atmosféru budujících scén, kdy je divák neskutečně napínán, jako by ani nešlo o rekonstrukci naší historie. Sedláček už ve svém filmu Rodina je základ státu dokázal, že si dělá vše po svém a hlavně podstatně jinak, než jiní a za toho obdivuji. Tam, kde by se jiní spokojili s krátkou rozmluvou dvou postav na neurčitém místě, Sedláček vystaví do detailu promyšlenou scénu, do které doplní skvělé herce a divadlo na obrazovce může začít. Ale nejde jen o to. Sedláček svým režisérským rukopisem bourá klasické pojetí "dějepisu pro dospělé". Např. tím, že jednotlivé díly na sebe přímo nenavazují a dokonce i v jednotlivých dílech jsou některé události upozaděny, nebo dokonce vynechány (viz 3. díl, kdy samotný atentát vůbec nevidíme) a naopak je nám přímo a bez zástěrek předkládáno více z roviny lidí, kteří měli co mluvit do vývoje státu. Nicméně ani vážný tón doby nebrání Sedláčkovi dát do mnohých scén ironický podtext a nebo se pomocí některé z postav strefovat do jiné, vesměs známější postavy. Minimálně to, jak jsou realisticky vykresleny zásluhy Beneše (o kterých se obecně moc neví) a nebo to, jak vlastně proběhl komunistický "převrat" je myslím nanejvýš záslužné. České století se snaží o odmaskování historie pro současnou generaci a nebojí se to říci naplno. ()

markyzgero

ok. jsou to konverzačky hrající si s historickou pravdou, kde je zákonitě prostor pro fabulaci. ovšem když si nahej beneš převezme od tajemníka mnichovský memorandum v rouše adamově, dostává to jinej rozměr. martin finger aka beneš má bohužel standartní péro, jinak by to byla symbolika non plus ultra. český prezident je po opuštění svými spojenci (a v sevření nepřátelských sousedů) zcela nahý, zbaven všech trumfů a velikost jeho penisu je přímo úměrná odvaze vzdorovat. velikost sedláčkova péra musí být mnohem větší, což dokazuje každým svým dalším počinem a to včetně obsazení d. landy do role emanuela moravce. více těchto kontroverzí... ()

TSZ

Od Českého století jsem očekával nějaké shrnutí našich dějin v atraktivní televizní tvorbě. Ač rozpočet určitě nebyl na české poměry malý, spíše naopak, a seriál je díky tomu velmi kvalitně natočen, zachycuje spíš různé epizody domácí historie a bez širších znalostí bych byl jednoznačně ztracen. Hlavně 4. a 5.díl (1948 a 1951) fungovaly výborně, ale opět mi tam scházelo zobrazení tehdejších událostí v nějakém širším kontextu. ()

Tormentor665

Co se týče materiálu po "historické stránce," tak v mnohém souhlasím s Flankerem. Divím se, že ministerstvo anální propagandy s názvem česko-americká nejobjektivnější televize Pravdy a Lásky, známé svým černobílým viděním, tohle zaštítilo. Oproti jeho jiným průjmovým výplodům má tohle odpovídající úroveň a kvalitu. První díl je docela uspávajíci, druhý sice dynamický, ale zabitý Žitem 44, třetí bez finále, ale i tak podnětný, čtvrtý a pátý perfektní, především díky Vyorálkovi. Proměna z ultrasebevědomého vůdce do zchlastané trosky se povedla dokonale. ()

J.e.r.e.c

Asi to nejlepší, co se po revoluci v rámci televizní produkce vyklubalo na Kavčích horách. Na v historii se šťourajících snímcích si nejvíce cením schopnosti nabídnout pohled z jiného úhlu nebo dokonce úplně jinou optikou, než je ta obecně vnímaná/uznaná/učená ve škole. Tohle se Českému století povedlo dokonale. Těším se na druhou várku. 90 % ()

ForGump

První, řekněme řada, se mi až tak moc nelíbila s vyjímkou dílu Kulka pro Heydricha, který také není zdaleka úplně košér, ale Ivan Trojan to zachránil a poté poslední díl s Jiřím Vyorálkem v roli Klémy a Davidem Novotným v roli Slánského. Za první řadu 50%. Druhá sérii nabídla díl Musíme se dohodnout o událostech srpna 1968, kde značně rozebraná smetánka KSČ spolu s připosraným prezidentem Svobodou, mimochodem dobře zahraný Emilem Horváthem, jedná v Moskvě s děsivým ksichtem Brežněva a jeho durackých brátrů. Hodně se toho namluvilo a také díky tomu trochu nudilo, ale velice hezky vyobrazilo komunistické myšlení. 40% //// Díl "Je to jen rock'n'roll" prozatím označuju za jeden z lepších. Marek Daniel zahrál neuvěřitelně autenticky a uvěřitelně pana prezidenta Havla, čímž mi dal důvod k velkým nadějím ku dalším dílům a souhlasím s tím, že celou sérii náramně vyzdvihl. V dalších rolích potěšil František Němec, David Matásek nebo Tereza Hofová v roli Olgy Havlové. Každopádně jsem měl z tohoto dílu pocit, že toho moc zásadního nepověděl a možná by neuškodilo trochu nastavit tento díl, ale pouze můj pocit. 65% ()

Evushe

Některé díly jsou příliš konverzační, skoro až nudné. Ale za "lépe to snad ani nejde" zahraného Havla dávám hvězdičku navíc! ()

FIAT 500

Projekt, na který jsem se těšil snad rok od prvního avíza ČT. Jakožto "fanoušek" novodobé československé i české historie mi Sedláček sliboval pohled na historii tak trochu jinak a musím podotknout, že nezklamal. Vyloženě mě nebavil asi jen díl o TGM, ačkoliv je to dáno především dobou, pro mě ne moc atraktivní... Vrcholem jsou díly s Jiřím Vyorálkem, který jako Kléma doslova exceluje a nebál bych se jeho výkon označit slovem geniální. Jen už mu asi nikdy jinak neřeknu, než "Kléma"... Velice se mi líbilo nestranné hodnocení Havla, u jehož dílů jsem se bál slepé adorace, tak jak u našeho národa poslední léta zvykem, za to rozhodně palec nahoru! To stejné bych mohl říct i u Beneše, který mi přišel vylíčený přesně takový, jaký byl - tedy z části diplomatický, z části slabý, z části připo*raný (promiňte mi ten výraz)... Celkově jednoznačně za 5*, protože i když vím, že některé události nebyly podány úplně tak, jak byly, pořád je to to nejlepší, co veřejnoprávní médium v hlavní vysílací čas vyprodukovalo za hooodně dlouhou dobu. TOP díly - Všechnu moc lidu Stalinovi, Zabíjení soudruha a Poslední hurá... PS: Marek Daniel jako Havel také výborný, ale má tu smůlu, že tenhle projekt je pro mě prostě Kléma... PS2: Výborné herecké výkony snad ve všech dílech společně s povedenými kostýmy a kamerou jednoznačně táhnou... ()

Neklan006

1) První díl o Masarykovi skvostný, jen tak dál. Povinně by úvodní díl měli vidět nekritičtí uctívači Karla ze Švancenberku a obhájci církevních restitucí, republika se totiž zrodila z jiných ideálů ;-) 2) Druhý díl ***** takové netradiční pojetí Mnichovské dohody 3) Třetí díl byl zatím úplně nejlepší - naprosto úžasní Trojan a Dlouhý, líbí se mi čím dál tím víc i Martin Finger v roli dr. Beneše ()

Karda

Za 1 díl. bych dal i 5* ,ale počkám na další. Ta zmiňovaná "nuda" mne naopak přitáhla a neodpudila neb ono jednání s politiky (jakékoliv doby) asi zrovna vrcholem akčnosti není.Naopak tyto dramatické scény (Thun,George) jsou skvostem a takhle napínavě už dnes málokdo točí ( v Čechách nikdo).Delší záběry bez zbytečných slov, vivat pane Sedláčku jen tak dál . Už se nemůžu dočkat dalších dílů. ()

brzozin

Jak hodnotit seriál, který měl ve svém středu roční pauzu? Dramaturgii ČT fakt nechápu. Ale to je teď vedlejší, jak by řekl klasik. Na Českém století lze krásně demonstrovat staré známé rčení: "Nechval dne před večeří". Tak předně. Velice jsem se na tenhle seriál těšil. Jednak proto, že mě historie velmi (a to i profesně) zajímá. A jednak protože něco takového tady opravdu dlouhodobě chybělo. Jen jsem měl velké obavy z objektivity takového díla. Ne, že by dnes a denně člověk nebyl zaplavován hromadou materiálů k čs. dějinám. Až mám někdy dojem, že historie začala roku 1918 - prostě typický český odezdi kezdismus. Ovšem jejich kvalita je pochybná a nechybí jim ta tradiční česká dobová tendenčnost. Nakonec se ale ukázalo, že právě tohle byly obavy liché. Příliš tendenčnosti jsem tam opravdu neviděl a dokonce by se dalo říci, že některé pasáže jsou až provokativní a jdoucí proti dnešnímu ideovému mainstreamu. To, v čem vidím jeden z úhelných kamenů úrazu, je totální nevyváženost v kvalitě a formě zpracování jednotlivých dílů. S některými tématy, jako by si Sedláček absolutně nevěděl rady. A tak je nahradil variací na konverzační dramata, kterými nás televize oblažovala den co den v dobách, kdy tu ještě železnou pěstí vládl pracující lid. Pamatuji si na to dodnes, protože něco unylejšího, nudnějšího a bezživotnějšího jsem od té doby už nikdy neviděl. Až teď. Chápu, že jde o televizní film a tak mi styl a la televizní inscenace až tak nevadí. Ovšem tady byl žánr doveden do toho nejohavnějšího stylu - prostě mluvící hlavy. Spíš mi to připomíná zfilmovaný komiks než cokoliv jiného. První díl byl naprosto šílený. Jak už bylo někde uvedeno. Masaryk hovoří s tímhle, Masaryk hovoří s oním, Masaryk hovoří sám se sebou a pak abraka dabra. Je tu Československo. Podobě dopadl i rok 1968. Hodinu a půl se sedí tu u jednoho stolu, tu u druhého a žvaní se a žvaní. A co je obsahem oněch Protokolů, o které tu jde, se nedozvíte stejně, jako jste za socíku neměli šajnu, co obsahuje charta 77. V jiných dílech už autoři prozradili i to, že se kolem čs. dějin také něco dělo, ne jen mluvilo. Za dramaticky nejzdařilejší bych viděl Kulku pro Heydricha, Zabíjení soudruha a Chartu. Tady ale zase autoři honí až příliš mnoho zajíců a ve vymezeném čase nedovedu ani jednu linku do nějakého významnějšího finále. Navíc najít spojitost mezi jednotlivými obrazy je téměř nemožné. To nehovořím o dobové mluvě, která absolutně neodpovídá tomu, jaké výrazy byly tehdy používány. Termíny jako socani, šuká, o čem je.... tam prostě nepatří. Za nejproblematičtější považuji poslední dva díly z let 1989 a 1992. Proč? Protože tady není možná historická objektivita ani náhodou. Národ je silě rozdělen v otázce vztahu k postavám, které donedávna vykonávaly aktivní politickou činnost a stále jsou masivně zatracovány jakožto satanáši či naopak velebeni jako nejmilovanější vůdci. Je to prostě pořád ještě horká půda, na kterou se autoři pro vlastní bezpečí neměli vůbec pouštět. A tak by se dalo pokračovat dál a dál až bychom došli k tomu, že tady prostě autoři naprosto promarnili šanci natočit dobovou fresku nějaké konstantní kvality a úrovně, výrazově jednotnou, stylisticky vyváženou a hlavně skutečně přibližující poměry u nás v kritických momentech našich dějin. () (menej) (viac)

offlineman odpad!

Obrovský potenciál a tak málo z něho vytěženo!!!! Kolik se asi ušetřilo (do vlastních kapes) na tom, že hodně scén se místo natočení dalo odvykládat hercům??? -Veliké bourání (1918)- Vysloužilý profesor na penzi se nudí, tak aby se pobavil, začne rozbíjet Rakousko-Uhersko! -Den po Mnichovu (1938) - Když už to vypadá, že se začne něco dít, mylný přepad auta s generálem Krejčím, důstojníci vystoupí ven a spustí jakousi debatu o vzniku armádu v Československu! ()