Nepřítel

Adam Bell (Jake Gyllenhaal) je učiteľ dejepisu, ktorý nemá veľa voľného času. Cez deň pracuje so študentmi a po práci sám doma. Nemá čas na filmy ani knihy, no po kamarátovom odporúčaní si pustí kazetu s filmom. Po chvíli sledovania si všimne, že herec vo filme je mu na vlas podobný. Adamovi to nedá, a tak sa snaží dvojníka vypátrať. To však môže mať pre neho fatálne následky. (TomX2)

elanista1

Neviem či sa mi to páčilo, neviem či som to pochopil, neviem či to je dobrý film. Asi to bolo zaujímavé, ale na ďalšie pozretie nemám náladu. ()

Facerr

Mám pocit, že tenhle film byl stvořen přímo pro uživatele csfd, aby se taky navzájem seznámili se svými komentáři, ve kterých by hledali další a další vysvětlení pointy. Takže: byl to sen, výlet do podvědomí, výlet do schízy, otevírání jiných dimenzí, nebo .... Zásadní poselství Nepřítele prostě zní "hledej šmudlo". Jako doplněk by se slušelo přidat "jestli nenajdeš, pouštěj si to znova a znova". Jenže mě se tahle komorní utahaná ponurost pouštět znova nechce. Na druhou stranu musím kvitovat snahu o boj proti divákově duševní lenosti:). ()

ciki_69

Už už som si myslel, že ma to bude rovnako šokovať ako napr. The Machinist alebo Shutter Island. Bolo by to skvelé, keďže takéto filmy čo ma dostanú svojím rozuzlením až na samom konci mám rád. Záver ale nebol až tak úplne podľa mojej chuti a ako som si predstavoval. Škoda, inak by to bolo na plný počet. ()

fugyx

Saramagove texty nie sú ľahké čítanie, nie nadarmo má Nobelovku. Rovnako i pre tento film treba čas, kým ho pochopíte. Potom všetko dáva zmysel. ()

lobo87

Špičkový film, keby som ho pochopil, resp. keby som mal aspoň šancu ho pochopiť bez bakalárskeho titulu z psychológie. Gyllenhaal fantastický... 65% ()

matolos1

Film, ktorý jednoducho stačí vidieť iba raz. Je to zaujímavá ukážka vnútorného súboja hlavnej postavy, jeho vedomia s tým, že sa nedokáže vyrovnať svojej nevere a odolať pokušeniu. Lenže pre mňa je to atmosfericky nepríjemné a miestami až hnusné. Všetko je tu v pohode, len keby to nezostávalo len pri tom jednom hlavnom motíve. Každý pohľad hlavnej postavy, každá zvučka tiahnuca sa filmom mi príde až na silu absurdná. Takéto spracovanie filmu je až podľa mňa zbytočne moc prešpekulované a jednoducho to nie je môj cup of tea. Menší update: Zvyšujem o jednu hviezdu zo zvyšujúceho sa dozvuku po filme. Dlho som takto dlho po filme nemal taký zmätok a teraz s odstupom času mi to príde omnoho lepšie. Postupne má každá scéna vyšší význam a je zaujímavé, že si skoro každú pamätám. Uvidím, čo sa stane keď si to ešte raz pozriem. ()

Renswo

Enemy , je jeden unikátny film. Je to film o "zábleskoch", ktoré si musíme všímať , hneď od úvodu že sa niečo STALO. Pochmúrne až strašidelne depresívne zábery robia film napätím a hudba k tomu len dopomáha. Film Enemy skutočne odviedol skvelú prácu , naznačuje niečo neobvykle čo by sa mohlo stať. Ak mate záujem o tajomstvo a detektivku zároveň tak tento film by vám mal poskytnúť niekoľko znepokojujúcich scien , o tom aký naozaj ENEMY je. ()

megajalec

Bez mučenia sa priznám, že som to nepochopil. Aj keď v prvom momente som si myslel, že áno a bolo to o ničom, pri poslednom zábere som zostal v pozícii wtf a pochopil som, že to asi malo nejaký vyšší zmysel. Teda možno ani nie, možno Enemy patrí k filmom, pri ktorých režisér prezentuje, že to má hlbšiu pointu a pritom to má tak prd makový a z divákov si len uťahuje. ()

solisoli

Psychologická dráma s dobre nastaveným dejom, kde si dobre zahral Jake Gyllenhaal dvoj rolu. Príbeh profesora ktorý náhodne objaví svoju vizuálnu kópiu a začne sa o ňu zaujímať. Nie je však očividná podoba presnou kópiou vždy úplne to isté. Škoda záveru, pretože aj bez toho blbého záveru celý dej dával svoj zmysel. ()

Bawnjourno

Metaforický psychologický arachnofobický thriller s mým oblíbeným Gyllenhaalem. Film nad kterým je nutné přemýšlet a pro některé jedince asi nebude tak stravitelný, no mě tímto Villeneuve jeho opusem naprosto odrovnal a to v dobrém slova smyslu. ()

holka218

Ani po dvou zhlédnutích vlastně nevím, jak film ohodnotit. Když jsem ho viděla poprvé, netušila jsem, co na to říct. Atmosféra je neskutečná a nic podobného jsem v jiném filmu nezažila. No ale film jsem moc nepochopila a konec už vůbec ne. Když jsem film viděla znovu, atmosféra už mi nepřišla tak skvělá, ale všimla jsem si pár věcí, kterých napoprvé ne. No ale pořád tam nevidím všechno, co bych asi měla. Po pravdě já úplně nesnáším filmy, které nechápu. Tenhle mě ale dost nutí přemýšlet a vážně chci vědět všechno. Za pár týdnů na něj kouknu znovu a snad mi bude vše jasné. Jinak Jake je prostě skvělý. Zatím dávám 3* ale uvidíme po dalším zhlednutí. ()

Mamutol

Už jen to, že si tenhle podvod na diváka může každý vysvětlit po svém, ukazuje na to, jaký je režisér neschopný patlal. Je to nudný příběh narušeného člověka Anthonyho, který si ve své hlavě vyrobí Adama. Anthony se bojí změny svého životního stylu, odpovědnosti a ztráty svobody. Také má strach z diktatury manželství a své těhotné manželky a ve své mysli ji vidí jako pavouka, který se postupně mění podle toho, v jak hluboké depresi zrovna je. Bohužel režisér s divákem nehraje čistou hru a jednotlivé záběry jsou záměrně časově zpřeházené (např. bouračka se stala ve skutečnosti na začátku a ne na konci filmu atd.atd.), nebo se záběry střídají těsně mezi sebou, ale při tom jsou z různých časových rovin, aby se tím navodila atmosféra něčeho mysteriózního nebo-li zdvojeného a záhadného. Tohle umění neuznávám, proto jedna hvězda za prsa Mélanie Laurent a ostatní je nanic. ()

TR4XY_CZ

Myslel jsem, že Tenet je ten nejvíc mindfuck film, co jsem kdy viděl, ale ten jsem ještě dokázal z většiny pochopit. To samé už o Enemy říct nemůžu. Tady jsem se celou dobu sledování snažil najít všechny díly skládačky a měl jsem pocit, že se někam dostávám, bohužel pak ale přišel konec a já jsi jen řekl: "No tak jsem prostě asi moc hloupej". Trochu jsem nad tím přemýšlel, ale nedokázal jsem tu skládačku dokončit. Tak jsem si pustil pár vysvětlení na youtubu a musím teda uznat, že je to opravdu mistrovské dílo. Denis prostě věděl, co dělá. Režijně i scéristicky promyšlené a každý záběr nebo věta měly nějaký význam a hlubokou myšlenku. Produkční spektákl. 10/10 ()

hrumsrt

Jak můžou dva lidi stvořit během jednoho roku dva tak úžasné filmy.. Řeč je od duu Jake Gyllenhaal a Denis Villeneuve, kteří si vedle jednoho z nejlepších thrillerů všech dob - Zmizení - odskočili natočit jen tak něco bokem. Na premise, kde objevíte svého dvojníka.. Geniální pohánějící atmosféra, kde možná sen nás všech se mění v něco nepříjemného a děsivého. Fantasticky divnej film, který dělá nepořádek v hlavě. Jake Gylenhaal navíc v každém stavu má jednu nádhernější přítelkyni než druhou... Se Sarah Gadon jsem se již setkal, ale taky je to jiná liga... V těchto posedlých rolích Jake vidím vlastně už potřetí a pořád mě to fascinuje. Chaos, který divák nerozmotává a jen se v něm plácá. Symbolismus a mystérie, která vyvrcholí rozhřešením, jež zase tolik neodpovídá.. Totální mindfuck, který zoufale žadoní po pozornosti a nutí Vás o filmu více přemýšlet. Nedoceněná arachnofobická chuťovka! 80% ()

hufnagel

Režisér,ktorý vie vytvoriť neuveriteľnú atmosféru a napätie s nečakaným koncom.Treba vidieť viackrát,ani jeden záber nie je zbytočný.Dej prebieha v normálnej a snovej rovine a v konečnom dôsledku ide vôbec o dvojníka? ()

Miska2712

Jednoznačne som domotaná. Veľmi zaujímavý film. Je uz teraz jednoznačne dokázané, že ani sám pán režisér vlastne nevie o čom tá pointa je :) Za pozitívnu stránku považujem to, že diváka drží pri filme celu dobu, proste nechcete to vypnuť, lebo sa to snažíte pochopiť, ale márne :D ()

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

30.12.2015

Tom Hardy opouští Suicide Squad

Tom Hardy opouští Suicide Squad

16.01.2015

Že to znělo až příliš dobře na to, aby to byla pravda? No, byla to pravda, ale herci míní a Hollywood mění. Řeč je samozřejmě o comicsové týmovce Suicide Squad, jejíž snové obsazení ještě včera… (viac)

Emily Blunt vystřílí drogový kartel?

Emily Blunt vystřílí drogový kartel?

02.06.2014