Nepřítel

Adam Bell (Jake Gyllenhaal) je učiteľ dejepisu, ktorý nemá veľa voľného času. Cez deň pracuje so študentmi a po práci sám doma. Nemá čas na filmy ani knihy, no po kamarátovom odporúčaní si pustí kazetu s filmom. Po chvíli sledovania si všimne, že herec vo filme je mu na vlas podobný. Adamovi to nedá, a tak sa snaží dvojníka vypátrať. To však môže mať pre neho fatálne následky. (TomX2)

emdvojka

Dnes ráno cestou do práce som nad týmto filmom uvažoval a poviem Vám, že som si tu mozaiku trošku viac poskladal, ako včera po dopozeraní. Hm, zaujímavý film, ale ťažký a depresívny. ()

PEZ

Pomalý a postupne gradujúci mind-fuck roka. Na posledný záber nezabudnem. Asi ako nikto, kto si Nepriateľa pozrie. Už dlho som nevidel takýto WTF film, kedy po počiatočnom sklamaní po dopozeraní (nechápajúc vo co go) som musel pátrať po význame a ako sám Villeneuve povedal, film dáva zmysel - je to puzzle, ktoré má v sebe plno vodítok. Ja iba dodám, že spätne tam tie vodítka naozaj sú! Navyše celý ten slow-mo štýl so štylizovanou kamerou s nádychom žltej mi fakt učarovali, nehovoriac o skvelom Gyllenhaalovi (tu navyše v dvojitej porcii). Áno, z filmárskeho hľadiska pochúťka, z obsahového až po dodatočnom pátraní. Ale napoviem trocha - je to temné scifi. A keďže všetko v histórii sa udeje dvakrát, opakujem - je to poriadný mind-fuck. ()

Biopler

Villeneuve si ma ako diváka pri prvom pozretí obmotal ako pavúk v sieti a bol som pohltený každou ďalšou scénou, aj keď som som sa nechytal všade na význam a v závere ma rozsekal. Je to jeho devíza, ako aj pri Prisoners, že silno drží diváka v hrsti, v napätí tým ako podmaňujúco skladá filmové obrazy, ako narába so strihom, s hudbou, s dĺžkou záberov. Filmy kde sa rieši protagonistova hlava budú vždy vďačná téma nakoľko je film médiom, ktoré pracuje s množstvom prostriedkov, ktoré dokážu vyčarovať nevšedný zážitok. Po prvom pozretí by som dal 4*, lebo mi vykreslenie chlapa, ktorý nech sa deje čokoľvek najprv rieši či mu niekto iný nespí so ženou prišlo lacné. No o to tu vôbec nešlo :) Na prvé pozretie nie je všetko tak ako sa zdá. Po dopozeraní som začal skúmať vodítka, lebo som pochopil, že film je skladačka - prednášky o diktátorstve, cenzúre informácií a o tom, že to je vzorec, ktorý sa opakuje, sexklub a kľúč, Gyllenhaalovo herectvo keď razom nečakane mení svoje správanie a zároveň, ktoré po "dohode" dávalo zmysel, manželkine otázky a jej znepokojenia i obraty v správaní, pavúky a najšokujúcejší filmový koniec všetkých čias. "It was Hegel who said that all the great... greatest world events happen twice, and then Karl Marx added: the first time it was a tragedy; the second time it was a farce." Tieto vety sedia na dielo dokonale a keď ich má divák na pamäti, objavia sa v úvodnej tretine, pomáhajú mu pri spájaní si scén, ktoré len zdanlivo spolu nesúvisia. Každá scéna má svoje miesto a je to krásne, že tvorcovia tu nič navyše nepridávali, žiadna vata, len čistý pôvab príbehu i filmárčiny zároveň. Pri prvej projekcii sa mi najviac páčil part keď sa prelínali dvojpostavy Anthony/Adam vo vzťahoch k ženám, ináč veľmi pekným ženám a aj výborne hrajúcim, ktoré stvárnili citlivá tehuľka Sarah Gadon a milenka Mélanie Laurent. Snímka fascinuje, lebo je o podvedomí muža, ktorý sa má stať otcom a nie je to preň ľahké z dôvodu jeho minulosti, ktorá ho sprevádza, prenasleduje, a ktorú sa zaumieni vytesniť. Snímka kde každá informácia na plátne má svoj význam a všetko je skvele zaobalené v zlatistom filtri kamery, v chladných kulisách Toronta, v ktorých Villeneuve režijne exceluje. Po druhom pozretí zostáva otvorená sánka. A práve šokujúci koniec je dôkladne premyslená bodka. Tandem Villeneuve & Gyllenhaal funguje dokonale. ()

Dvorisek

Jakožto milovník dlouhých, a zprvu "nic neříkajících" záběrů, jsem si režii filmu velice oblíbil. Po shlédnutí filmu je člověk vystaven (ne)příjemnému pocitu nepochopení, který ho jen motivuje k vysvětlení všech událostí a symbolik obsažených v tomto melancholickém snímku. Zejména volba pochmurného nažloutlého barevného filtru dává filmu ten správný šmrnc. Psychologická i symbolická stránka je zde velmi důležitá, všechny záběry, které se zdají býti jen zbytečně pomalé a dlouhé, v sobě ve skutečnosti obsahují ty nejdůležitější sdělení. Film určitě řadím mezi mé top! ()

Kalimero13

Jeden z nejlepších mindfuck filmů, který držel můj mozek vždy dva kroky za ním a roztáčel moji představivost neuvěřitelným způsobem. Denis Villeneuve je rozhodně jedním z mých nejoblíbenějších tvůrců. ()

Vabr

Dostal jsem zas chuť na něco podobného Donnie Darko a padl mi do oka Nepřítel, opět s Jakem Gyllenhaalem, a jsem spokojenej. Je to nápadem zajímavé, originální, znepokojivé, v určitých momentech poměrně dost, zvlášť když se střetávají rivalové častěji nebo na konci, psychologické až až a tempo docela jede. Kamera je pěkná, barvy hezky nažloutlé a postavy sympatické i se svými osobními motivacemi. Ovšem je to celé vcelku jednoduché a trochu málo intenzivní, a chtělo by to tedy ještě něco víc, aby i hodnocení šlo výš. Nevadí, odcházím s lepšími 3⭐. Vyhodnocení: Ty brýle byly nechutný ()

mak.

Výborný Gyllenhaal, ostatně jako vždy. Jsem zastáncem teorie "vnitřní schizofrenie, strach ze závazku, pavouci = ženy". Slušná zábava je taky pročítat místní über-pseudointelektuální komenty. :) ()

Franc1s

Sakra to jsem z toho jelen.. Jak se změní život jednoho chlápka v betonové džungli, po tom co zjistí že existuje někdo kdo vypadá přesně jako on. Tohle zabalený do temného a mysteriozního thrilleru, u kterého jsem měl nechápavý pohled od začátku do konce, na konci teda zvlášť :) Asi si dám radši znovu Zmizení a bude. ()

Mitisko

Dielo ťažkého psychopata. Jako filmové harašenie by som to hodnotil 4*, ale keďže hodnotím filmy s ohladom na zábavu a nejaké to ponaučenie, tak toto je jasný odpad. Nečakajte od toho nič a budete spokojný, ak niečo čakať budete na konci vás prevalcuje strašná depka... ()

VanMagnifico

Co tím chtěl básník říci? To netuším.../// Po druhé projekci to jakštakš do sebe zapadá, bohužel Villeneuve to tady s tou alegorií už hodně přehnal. Nicméně ta poslední scéna byla vynikající. ()

criticson

Plýtvání hereckým materiálem, potažmo i divákovým časem by mělo být postihnutelné. Gyllenhaal je prvotřídní herec, jenž očividně neodbývá studium svých postav. O to větší prohřešek proti kinematografii je, když aktér chápe svoji roli lépe než režisér, jehož úkolem je směřovat jasně postihnutelnou fabuli k rozřešitelnému závěru. Zde však chybí směr, kontext, příčina. Ať už hraje Jake jednu či dvě postavy, tak či onak to postrádá smysl. Vizuál zde jistě dobře funguje atmosféricky, hudební podkres jde ruku v ruce s frustrujícími pocity ústřední postavy, absenci příběhu to však nenahradí. Což platí i na tak očividné odkazy ke Kubrickovým Doširoka otevřeným očím, schizofrennímu Mechanikovi a snad i Kafkově Proměně. Nepřítel je tak neomluvitelně promrhaný potenciál! ()

Demonic189

Od začiatku až do konca som len krutil hlavou nad tým, prečo sa tie postavy chovajú tak blbo. Asi preto aby dospeli k este blbšiemu koncu, ktory je smiešny a nepochopitelny. S rečami o umení chodte niekam.... ()

Missi84

Děj se neskutečně táhnul, ale zároveň udržoval diváky v naději, že teďka už to přece musí přijít. Hvězdička za překvapení, které film obsahoval, ale jinak asi ne. Anebo je to prostě jen nepochopením všech těch skrytých významů a indicií filmu? ()

radeckator

Vůbec mě nevadí filmy s otevřeným koncem, snesu i filmy s předem očekávaným koncem, ale tady bohužel nic. Nechápu totiž ani začátek, k čemu tam byla jakási ta černá orgie, dokonce jsem nepochopil ani ten znepokojující průběh, který se odvíjel tak, že se dalo očekávat něco, no ale nakonec nic!!! No brrrr. Vlastně jo, pardon pavouk. Ty dvě hvězdy za dobrý herecký výkony všech. ()

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

30.12.2015

Tom Hardy opouští Suicide Squad

Tom Hardy opouští Suicide Squad

16.01.2015

Že to znělo až příliš dobře na to, aby to byla pravda? No, byla to pravda, ale herci míní a Hollywood mění. Řeč je samozřejmě o comicsové týmovce Suicide Squad, jejíž snové obsazení ještě včera… (viac)

Emily Blunt vystřílí drogový kartel?

Emily Blunt vystřílí drogový kartel?

02.06.2014