Apostle

• Veľká Británia Apostle

Rok 1905. Tulák se vydává na nebezpečnou misi zachránit svoji sestru ze spárů náboženského kultu na izolovaném ostrově. (Netflix)

mm13

Zaujalo, upútalo, mrazilo, vyľakalo, znechutilo, znervóznilo... ale ma nepohltilo, ani mnou neviem ako nezamávalo. Asi hlavne kvôli tak trochu bezradnému finále. Skoro vždy, keď od tvorcov takýchto filmov čakám, že zostúpia ešte hlbšie, tak sa stane pravý opak, sami sa zľaknú, kam až sa to dostali, a za hlasitého čľapotu si to ozlomkrky trielia k bezpečným plytčinám. (česť výnimkám!) ()

ScarPoul

Celý čas si hovorím, kto je dopekla Dan Stevens. Absolútne skvelo minimalisticky zobrezaná postava. Inak Evans ukazuje, že mu nerobí problém ani anglicky hovorený film. Absolútne rozumie tomu čo je atmosféra a ako treba vystavať príbeh. Nerobí zbytočné postavy, hoci niektoré zomierajú príliš rýchlo. Necháva svoje postavy trpieť a dáva im logickú motiváciu a strach. A všetky tieto atribúty sa v Apostle ukazujú. Nádherne balansuje medzi nadprirodzenom a realitou. Medzi fanatizmom a vierou. Medzi šialenstvom a odovzdaním. Film nám neukazuje viacej ako treba. Postupne odkrýva skutočnosti a posledný záber je chuťovkou odkazujúcu k veľmi vyzretému spôsobu točenia. Nie je to úplne maistream a má to svoje chyby - napríklad tomu trošku poľavuje tempo - čo je niečo čo u jeho azijskych filmov nenájdete, ale aj tak sa zatiaľ jedná o najlepší film od Netflixu aký som videl. Naozaj skvelá chuťovka využívajúca jednak klišé a konvencie a zároveň tým, že je trošku eko ich prekračuje. Hoci len trošičku. ()

Lacike

Sekty su zle, ano? A to je vsetko, co nam chcel tento film povedat? Fakt? Po tych rozporuplnych ohlasoch som cakal ovela viac ako banalny nahlad na fungovanie jednej pošahanej sekty. Bolo tam trochu nadprirodzena, trochu gore, trochu toho a onoho, ale dokopy to nie je nic objavne a co je najdôlezitejsie, nie je to ani nicim strhujuce. Napinave mi to nepripadalo ani na sekundu. Na to, aby si ma ten pribeh podmanil sam o sebe, to islo malo do hlbky. Nie je problem, ze som nikomu nemal chut fandit, ale ani ma v ziadnom ohlade pribehy jednotlivych postav nefascinovali. Boli to take obohrate jednorozmerne figurky u ktorych som si v polovici uspesne tipol, co sa z ktorej postupne vykluje. Tam ten bude svina, ten si to nejak odskace a hlavny hrdina najde konecne svoj klud. Nezachranili to svojou charizmou ani herci. Okrem Stevensa, ktory mi definitivne pripada neznesitelny, mi vsetci ostatni pripadali nevyrazni. Pochvalit môzem akurat vypravu, jednotlive kulisy, dokonca aj oblecenie. Proste vsetky tieto detaily vyzerali velmi vierohodne. Ale to je tak vsetko. V perfektnych kulisach sa odohral nudny pribeh. 4/10. ()

Litsarch

Opravdu jsem se na tento film těšil. Nachystal pochutiny, pitovo, nově namotal vapku a... Co to sakra mělo být? Ok, ještě bych bral od začátku sjetě vypadajícího "hlavního hrdinu". Může být. Ale to ostatní? Nevadí mi, když si u filmu říkám "Cože?", ale z většiny si to říkám kvůli zajímavým dějovým zvratům, atmosféře apod. Málokdy se mi ale stane, abych si své "Cože?" říkal u filmu dvě hodiny z tohoto důvodu, že je tak hrozně debilní... ()

Ouwen

Jedno z největších zklamání za posledních x let. Největší problém není v přetáhnuté stopáži, já nějak spíš očekával, že jí Evans naplní zajímavou mytologií. Důvod, proč se cítím tak ochuzený je i ve skutečnosti, že Evansův styl je jedinečný a za tim si pořád stojim - a však, tim že moc filmů nenatočil, očekávám v každým dalším plné nasazení. Je zde zbytečně mnoho protahovaných momentů - ať už je to Stevens, co skoro minutu kráčí ke kostelu, nebo "blind-sex" mezi dvouma mladýma, ve kterým nám nic neukáže a pointu tý scény absolutně nechápu. Navíc chronologie scén je strašně divná a nezachrání to ani výborný audiovizuál. Nebudu tvrdit, že prvotřídní, protože noční scény působí tak moc temně, že je toho málo vidět. Dalším problémem je totální ignor vůči postavám a celému prostředí. Co chválim, tak že exteriéry působí živě. Postavy mezi sebou komunikují, jsou součástí nějaké aktivity, ať už tam někdo věší prádlo, staví střechy.. prostě z prostředí se těží naprosté maximum. Horší je to s hlavní postavou, která za čtyřicet filmu poví asi deset vět a celá ta jeho cesta působí dost...nejasně, nevýrazně a ještě je k tomu pořád na drogách, takže tam se sebou pořád hází. Stevens má charisma, ale jeho postava je plochá, stejně jako každá jiná - takže ani solidní Sheen to neutáhne. O mytologii ostrova jsem se nedozvěděl nic. Největším zklamáním je i samotné gore - je ho absolutní minimum. Scéna s drtičkou trvá dvě minuty a nic jsem neuviděl. Vybavim si jedno prořízlé hrdlo, prostřelený břicho brokovnicí a trojici useknutých prstů - na tohle jsem jako čekal? Pokud dojde na akci, je to samozřejmě skvostný ty souboje, ale dochází to mezi vedlejšími postavami a ta hlavní je prostě odstrčená bokem. Nějakej souboj tu je, ale o tom to fakt není a proto absenci akčních scén nehodlám kritizovat. Hudba je geniální, ale jen napíná, napíná...a stejně se nic nestane. Apostle je absolutně nevýraznej, chladnej, odtažitej film a dost to připomíná styl Villeneuveho, kterej nedbá na postavy a špičkovým audiovizuálem snímá krajinu. Nepochybuju o tom, že Evans je schopnej natočit i strhující horor, ale příště bych poprosil nekompromisní řezničinu, když mi ani neobjasní nic o postavách a celá ta stopáž je jenom vatou. Chci si u jeho filmů rvát koule a vlasy z hlavy, né sledovat krásnou přírodu. ()

vurhor

Grrrrrrr! Já mám vždycky kvůli těm promarněným příležitostem chuť zabíjet! Apostle v mnohém připomíná v létě mnou zhlédnutý snímek The Ritual, a to v opravdu hutné temné atmosféře, gradujícímu napětí, plus nadpřirozené hrůze, která má v první třetině v divákovi pěkně zatnuté drápky. Po první noční sekvenci na onom ostrově ovládaném tajemným kultem jsem si říkal, že jestli bude film i nadále pokračovat podobným stylem, Hereditary bude mít možná silného konkurenta na TOP horor roku 2018. Bohužel pak se ale autoři krapet utrhli ze řetězu, přičemž následně začíná divoká jízda na život a na smrt, která ne že by nebyla zábavná, ale tak nějak se do té hutné atmosféry prostě nehodila. Nemluvě o ne příliš logickém chování některých postav, například jednomu z vůdců kultu najednou natolik hrábne, že začne iracionálně vyvádět, podobně jako Michael Douglas ve Volným pádu (Akorát místo uziny má upilovanou). Kdyby si film zachoval ten hrozivý, plíživý a temný styl, který mi v jednu dobu připomínal skvělou Čarodějnici, bylo by to sakra dobrý. Ani takto to ale nebylo špatné, ovšem nemůžu se oprostit od toho, že to mohlo být o dost lepší, kdyby se tvůrci trochu drželi na uzdě. Lepší 3* ()

Praxis

Velmi stylová žánrovka, která si atmosféru postupně buduje až do děsivého krvavého finále. Gore efekty se teda opravdu tentokrát nešetřilo, krve stříká všude na všechny strany. Lokace příjemná, herci celkem fajn. Tohle by šlo. Jen to bylo místy opravdu zbytečně dlouhé. 70% ()

kaylin

Britský snímek „Apoštol“ ukazuje, že téma fanatických skupin rozhodně není vyčerpáno. Podobné filmy v sobě nadále mají velmi silný potenciál a rozhodně z nich můžete stále dostat to nejlepší. V případě filmu „Apoštol“ se to docela povedlo a vy před sebou máte depresivní, hodně drsnou a místy až brutální podívanou, která ale útočí i na vaše emoce. A docela se to daří. ()

slord

Atmosférický horor, v ktorom dostali jump scary stopku. Režisér Raidov si odskočil do iného žánru a celkom mu to vyšlo. Pri pozeraní mi nebolo príjemne, čomu dopomáhalo minimum hudby, ktorá bola nahradená nepríjemnými zvukmi, ktoré vo mne vyvolávali znepokojivé pocity. Herci sú fajn, s atmosférou sa pracuje veľmi dobre, avšak nie je to úplne dotiahnuté a niektoré sekvencie v deji sú dosť skratkovité čo trošku ten film zhadzuje, no napriek tomu je to v hororovom žánri zaujímavý kúsok. 7/10 ()

salalala

Další důkaz toho, že nejlepší žánrovky v současnosti vznikají mimo kina a je to dobře, protože takhle nekompromisní film by na plátnech v této podobě opravdu nemohl být. Evans od začátku ví, co a jak chce natočit a jde si přímočaře za tím. Diváka uchvátí depresivní a tajemnou atmosférou plíživého zla, které je někde okolo, zatím ale není specifikováno. Velmi obratně si pomáhá pomalým tempem, v dobrém slova smyslu nepříjemnou hudbou, špinavými exteriéry, nehostinným prostředím a dost dobře prokreslenou komunitou náboženské sekty, kde platí specifická pravidla a zákony. Lekačky tu sice nechybí, na těch ale film nestojí, a ačkoli jsou vydařené, tak zůstávají ve stínu brutální akce, nápadité kamery a některých záběrů, především ale v totální syrovosti, která se projeví hlavně v poslední půlhodině, kdy se snímek mění na gore / torture porn, u kterého slabší povahy asi budou odvracet zraky. V ústřední roli potěší minimalistický, ale strhující Dan Stevens, vedle kterého nelze přehlédnout ani Michaela Sheena, v závěru pak o sobě dává vědět i velmi dobrý Mark Lewis Jones. Některé vztahy tedy vznikají trochu náhodně a rychle, ony akční (myšleno čistě bojové) scény se do filmu zas tak nehodí a stopáž mohla být o dvacet minut kratší, dojem to ale nijak zásadně nekazí. Apostle je lahůdka pro fanoušky hororu a k jeho plnému docenění je určitě potřeba být zkušenějším divákem a rozhodně nečekat lacinou a nenáročnou podívanou. Opak je totiž pravdou. 75 % ()

Trevor

Väčšia časť filmu si zaslúži pochvalu - od dobových kostýmov, prostredia ostrova až po výber hercov a hudobný doprovod prevláda s filmom spokojnosť. S dejom to je trochu horšie, pravdepodobne až do momentu, keď je "očistený" mladý Jeremy je dej zvládnutý veľmi dobre, avšak potom čo je Malcolm Quinnom zosadený z pozície lídra sekty a po Frankovom príchode sa dej stáva mierne chaotickým a nedomysleným, najmä Frankove kroky potom ako z domu vybehne so zbraňou sú nepochopiteľné. Je to trochu škoda, pretože potenciál to malo veľký a možno by z toho mohol byť aj seriál s niekoľkými kratšími epizódami. Chcelo by to trochu lepší záver, napriek tomu ide o pomerne príjemné prekvapenie. ()

Dexter1

Evans si po spolupráci s Tjahjantom odskočil práve do jeho dôvod a pred novým Serbuan Maut 3 si strihol horor. Je to iné ako som čakal od Evansa, žiadne porcovačky ani "cákance" krvi sa nekonajú. Miesto toho je nám podsúva temný príbeh plný prekvapivých zvratov a vyburcovaného napätia. Nie je to taký úlet ako Safe Haven - je to iné, ale stále viac ako dobré. ()

stuntmanMIKE

To som si zase raz nabehol. To, ze tu z toho filmu vlhli miestni sampioni bolo jaksi prirodzene. Mna vsak navnadil Evans. Holt ked uz tomu skurvenemu Netflixu platim 10 euri mesacne, tak si to reku pozrem. No zacnem plusmi. Atmosferu, vizual a hudbu to ma dobru. Vsetko ostatne nie. Clovek cumi cez 2 hodiny na nieco, v com sa vlastne stale straca. Ma to aj napad aj vsetko, ale neni to dobre pozliepane. Mne bolo vlastne aj jedno ako to skonci. Zase som sa dostal do momentu, kedy som fandil zaporakovi, pretoze by to bolo daleko zaujimavejsie. Tesil som sa na gore jatky, ktore neprisli. Proste nudilo ma to, stracal som sa v tom az mi zacalo byt vsetko jedno ako to dopadne. No a potom su tam take detaily. Komparzu je chvilu plna pica...potom zrazu nikde nikdo a podobne. Slabota... ()

Miseet

Tohle mě zase až tak nevzalo. Tenhle styl filmů nemám ráda, ale zkusila jsem to, ve finále se na to koukalo docela dobře. Stopáž byla sice delší, ale bylo to vykompenzováno kvalitními herci, kterým jsem ty role fanatiků opravdu věřila. ()

M.i.k.e

ač králem na seriálovém poli,ve filmu spíš paběrkující Netflix konečně trefil do černého.Apoštol není žádným převratným dílem,které změní dějiny,ale mě hodně bavil.Počínaje obsazením,hutnou atmosférou,povedeným vizuálem a skvělým a přesně padnoucím soundtrackem.Evans už několikrát dokázal že umí a tady se zase o kus posunul.Trochu sem se bál stopáže,ale klidně bych v tomhle světě jakkoliv má svoje mouchy a je extrémně brutální ještě chvilku vydržel...80% ()

Martin741

Po Srbskom Mamutovi, teda pardon, Zatahu -Vykoupeni je toto u mna najlepsi Gareth Evans. Dana Styvnsa mam na haku / to bol ten chlap z The Guest 2014, ktory podla mna mnohi nepravom a dost brutalne nadhodnotili/. Kazdopadne vyprava, stare hnusne pochmurne lesy mali hodne do seba, ale dost dlho trva kym sa nieco rozbehne. Zenske na urovni, hlavne Lucy Boyton bola skvela - dialogy chvilu skripu, potom sa ale rozjede ten pravy hororovy narez . 70 % ()

BarryLyndon

Zatím asi nejkvalitnější filmový zářez od Netflixu, byť teda nic geniálního. Mám k tomu výhrady až na výkon Dana Stevense, ten hoch to tam herecky sakra má! 8/10 ()

bourec

Celkem dlouhej film,ve kterym vyniká zejména až divadelní výkon M.L.Jonese,kterej fakt válí,a to zejména v druhý půlce filmu,a zdatně mu sekunduje M.Sheen.Hudba je taky spíš komorní,a mě lezla chvílema na nervy,stejně jako kláticí se Dan Stevens.No a film jako takovej.Drama,mystično,fanatismus,asi čtyři výživný scénky,a jinak spíš nuda.Na to jakej je ,co se týče Raidů Ewans borec,je tohle až úmorně průměrný.Škoda.50%. ()

Rodriguez

Nebýt šíleně přepálené stopáže, určitě bych si snímek vychutnal! Zbytečně nudný rozjezd filmu tento počin zabíjí! Doporučuji tvůrcům film prostříhat na pěkných 90 minut a hned zvednu hodnocení! 55% ()

Režisér Raidu a Tom Hardy míří na Netflix

Režisér Raidu a Tom Hardy míří na Netflix

20.02.2021

Gareth Evans má za sebou dva fantastické akční snímky Zátah 1 a 2 a taky povedený seriál Gangs of London. Teprve nyní se ale zdá, že jeho kariéra začne stoupat – uzavřel totiž exkluzivní smlouvu s… (viac)

Netflix mění filmovou strategii

Netflix mění filmovou strategii

26.08.2018

Jestli Netflixu něco nelze upřít, je to způsob, jakým ovlivnil televizní výrobu na roky dopředu. Co se týče filmového formátu, tam to ovšem streamovacímu gigantovi poměrně drhne. Jediný opravdový… (viac)

Borci z The Raid vymlátí Hollywood

Borci z The Raid vymlátí Hollywood

30.07.2012

Indonéská pecka Serbuan maut aka The Raid je možná nejryzejší a určitě nejbrutálnější akční film posledních měsíců, ne-li let. Není divu, že se chystá pokračování i americký remake (ačkoli už… (viac)