X-Men: Budúca minulosť

• Česko X-Men: Budoucí minulost (viac)
USA / Veľká Británia / Kanada, 2014, 131 min (Special Edition: 148 min)

V súčasnosti mutantov odchytávajú a internujú v koncentračných táboroch, ktoré strážia neporaziteľní roboti. Profesor Xavier vie, že prvých robotov vyrobili ešte v roku 1973 pomocou DNA mutantky Mystique, ktorú vtedy zadržali pri pokuse o zabitie svojho stvoriteľa, doktora Bolivara Traska. Jediná šanca na prežitie vedie do minulosti. Keby sa im totiž podarilo dostať späť do roku 1973 a presvedčiť Mystique, aby sa vzdala svojho plánu na pomstu, nikdy by ju nechytili a nevyrobili vďaka nej vražedné roboty. Neľútostný zápas o prežitie unikátneho druhu mutantov zúri v dvoch časových rovinách, a tak môžu zrelí hrdinovia pôvodnej trilógie X-Men spojiť sily so svojimi mladšími identitami z filmu X-Men: Prvá trieda. Profesor Xavier a jeho protivník Magnet sa nám predstavia hneď v dvoch podobách. Jedine Wolverine zostáva stále rovnaký vďaka svojej schopnosti nestarnúť a bleskurýchlo sa zotavovať. Preto práve on dostane šialenú úlohu – vrátiť sa v čase späť do minulosti a zabrániť tomu, aby z partie bývalých priateľov sa stali súperi na život a na smrť. Jedine spolu totiž dokážu v budúcnosti čeliť sile, ktorá prevyšuje ich mimoriadne schopnosti (TV JOJ)

PogoJoe

Malinké zklamání (vysoké hodnocení 86 na csfd i imdb přece jenom slibovalo více), nekoná se tu nic mimořádného, originálního nebo co by mne dokázalo více vtáhnout, zvednout z křesla, nadchnout či užasnout, je to "pouze" další fajn setkání s charaktery, co mám rád. ()

Helo

Zdaleka nejlepší Xmeni. Singer si s tímhle filmem vyhrál na všech čarách a těžko zde něco kritizovat. Když už vás zrovna v některou chvíli neuzemňuje vizuální stránka (že ty ses Bryane díval na Matrix?), tak vás uzemní napětí a emoční nálož, která je filmem protkaná, jako adamntium Wolverinovými kostmi a notně posílená vytříbenými dialogy. ()

katuska138

SPOILER: Já vím, že Last Stand byl hrozný film, ale jak si to jako Singer představuje takhle ho mávnutím celý vymazat?? Deset let s něčím žiju a on si udělá tohle. ()

stration

Já tu sérii prostě žeru. Perfektní skloubení všech možných (i nemožných) časových rovin mutantům prospělo a jak staří, tak i mladí válí o sto šest. Singer se režijně vrací k prvnímu dílu, i když časový rozestup obou snímků je jasně patrný. Wolverine je čím dál víc svalnatější, Xavier rozumnější, Gandalf, teda Magneto sympatičtější a zápletka promakanější. Už se nemůžu dočkat dalšího dílu. Do té doby si ale tento dám ještě párkrát. ()

salalala

Předně oceňuji fakt, že Singer natočil perfektní podívanou, kterou si užijí i ti, kteří neviděli všechny X-Meny a úplně se v nich nevyznají. Od začátku se tu efektně vše vysvětlí a je moc vidět, jak si Singer návrat k tomu, co kdysi rozjel, užívá. Tempo je svižné a ničím se zbytečně nezdržuje, nechybí tu humor, hlášky, perfektní akce, propracované vztahy mezi postavami a dialogy, které nejsou pouhou vatou. Je vidět, že když se najde talentovaný režisér, lze natočit v rámci možností inteligentní a zároveň drahý film tak, aby uspokojil snad každého. V Days of Future Past hrají prim hlavně famózní McAvoy s Fassbenderem, k nimž se přidává typicky drsný Jackman a pozadu nezůstane ani Lawrence. Ostatní už tu jsou sice málo, ale svého prostoru využívají na maximum. Je tu také dost ikonických a velkolepých scén, z nichž jednoznačně vyniká fantastická koláž s Quicksilverem v kuchyni, která se jen tak neohraje. Je pravda, že konec není tak epický, jak by asi bylo záhodno a všechno je místy epizodické a zbytečně zkratkovité, to ale nic nemění na tom, že jde o jeden z dosud nejlepších filmů roku. 80% ()

Murrro

Netuším, nakoľko film obstojí ako samostatné dielo, ale v kontexte predchádzajúcich (a budúcich!) snímok x-menovského univerza funguje výborne a ja po prvom pozretí cez slzy dojatia klikám na plné hodnotenie. Príbeh šliape; temnota si podáva ruku s humorom, aby oboje odľahčovalo nárazové vlny sentimentu; sem-tam sympaticky zažmurká odkaz na pôvodnú trilógiu, komiks alebo animovaný seriál; staré postavy definitívne odovzdávajú štafetu mladým, ktoré v časoch First Class ešte neboli megahviezdami... Áno, dostal som všetko, čo som chcel! Nie, nedostal som viac, než som chcel, ako kedysi v prípade X-2, ale to nie vždy treba. Ako povedal jeden rozumný muž s vysúvacími pazúrmi: "Your best will be enough." A je. ()

Hamaradža

Pôsobivý, možno až presýtený mix chutí, ktorý chce definitívne ešte druhé zhliadnutie. Zatiaľ 4*, inak ale dosť hustá a a medzi komiksovkami až prekvapivo inteligentná zábava. ()

Blackhand47

Od filmu jsem dostal něco úplně jiného, než jsem viděl v traileru, ale bylo to super. Změny času a chování postav bylo dobře promyšleno. Quicksilver byl zahrán skvěle, stejně jako všechny staré, ale i nové postavy. Jeho scénky se superrychlostí dost pobavily. U Wolverina je sice škoda, že přišel o adamantium, ale zase můžeme čekat nové příběhy, jak si poradí bez něj, když s ním žil vlastně tak dlouho. Nejvíc se teď ale těším na postavu Apocalypseho, který měl v závěru skvělou scénu. Viděno 2D s titulky. ()

FilmFan24

Tak už můžu s klidným vědomím umřít. Konečně vím, kdo stál za Kennedyho atentátem. A neřeknu - to musíte vidět "X-Men: Days of Future Past". Pevné Singerovo režijní vedení, spousta chytrých myšlenek a dostatek akce mě nasytily nevídanou porcí velice inteligentní komiksové zábavy. I popcornový biják může být chytrou reflexí problémů naší doby. ()

togaf

Obsazený mladých starých známých X-menů je skvělé, zvlášť James McAvoy je výborný. Zápletka je taky skvělá a miluju kamarádění profesora X a Magneta. Ale naopak nefandím výletům do minulosti, vždycky tam je nějaký logistický lapsus nebo se, jako v tomto případě, mění už zažité příběhy. Ale dalším X-menům dám přirozeně opět šanci, jsou prostě výjimeční. ()

Colby Sawyer

X-Meny potkalo to nejlepší, co se mohlo stát, vrátil se strůjce jejich úspěchu Bryan Singer. No a co dodat k filmu? Prostě parádní, pochybuji, že bych napsal ještě něco, co by nebylo zmíněno. Řeknu tedy jen to, že už se těším na Apocalypse. ()

gegina31

Byla to pecka. Ale zdá se mi, že už v tom mají scénáristé trochu zmatek, protože to nedávalo smysl. Zrzka Jean byla mrtvá, ale jaktože žije starý profesor X? Vždyť ho zabila ona, takže on byl přece mrtvý dřív než ona? No ale i přes to jsem se bavila. ()

kajas

Z Fassyho šel strach, Hugh ukázal zadek (a to se počítá :D), zamilovala jsem se do Quicksilvera (božský Evan si zaslouží samostatný film!), všechno tak krásně klapalo, nenudila jsem se ani vteřinku.. nějací Avengeři se můžou jít bodnout! Vlastně si myslím, že během letní sezóny neuvidíme lepší trhák. Po druhém zhlédnutí mé nadšení poněkud opadlo, ale tahle xmenovka se v rámci celé série pořád drží na špici (a první pozici obhájila i po příchodu "Apokalypsy"). ()

Dont

Konečně jsem od X-Menů dostal to, co jsem chtěl. Po loňském Wolverinovi jsem v to už ani moc nedoufal. Anebo jak stárnu, tak možná měknu a teprve časem jsem se s Bryanem Singerem dokázal sladit na stejnou vlnu… Tak nebo onak, trvám na tom, že obsazení Michaela Fassbendera do mutantí série byl geniální a přelomový krok, který sérii posunul úplně do jiné sféry. Magneto v jeho podání je strhující, a už jen na pohled všehoschopný. A když mu přikládá pod kotel James McAvoy jako Profesor, není co řešit a je na co se dívat. :-) První hodina jede v neuvěřitelném tempu, druhá už ho neudrží, ale to není důvod pro snížení hodnocení. Pobavily mě zpomalené scénky s Quicksilverem nebo vietnamština a francouzština v podání Jennifer Lawrence. Pochvalu zaslouží také John Ottman za skvělý hudební doprovod. Po druhé projekci doplňuji, že nejlepší pasáž je konference v Paříži korunovaná útokem na Raven, kde se vyřádila právě především dvojice Michael Fassbender a John Ottman. ()

Patw

Pět hvězd - jinak nemohu. Byla to fantastická podívaná. I přesto, že jsem čekal, že se ve filmu bude minulost s budoucností (a budoucnost s minulostí) víc promíchávat musím ocenit skutečnost, že z tohoto díla tvůrci neudělali mišmaš - který jsem očekával (a který by jim asi i prošel). Naše kino má skvělou hlášku: "Leave reality at home." U tohoto filmu to určitě platí dvojnásob. ()

Vědma

Začátek mě dost vyděsil, ta megalomanská rvačka a ten svět, který, jak tady správně někdo podotýká připomínal Terminátora. Ale to já jsem nechtěla. Naštěstí potom se vrátil ten svět, který jsem si přála a i když se mi první třída přece jen líbila víc, rozhodně nejsem zklamaná. Trocha zkratkovitosti a ke konci jsem si říkala - proboha tohle se snad nikdy nevyřeší... A samozřejmě mnohem víc mohl být využitý Quicksilver, scény s ním byly úžasné. ()

higuain

Skepse. Tak by se jedním slovem daly popsat pocity, jenž jsem choval k tomuto sequelu vynikající První třídy. Ne že bych se obával, že Singer natočí špatný film, to vůbec ne. Jenže od projektu odešli Vaughn a Jackman (skladatel) a navíc vyšlo najevo, že se bude cestovat časem, což vždy přináší paradoxy a to všechno jen posílilo mojí nedůvěru v to, že by z toho mohl vzejít důstojný pokračovatel nejlepších X-Men. Výsledek nicméně předčil očekávání. I přes nějaký ty mezery v logice jde o vyspělý blockbuster, který docela elegantně propojuje starou a novou generaci. Na Vaughna to sice nemá, ale na úroveň X-Men 2 bych to postavil bez váhání. 85%. ()

marleyy

90% Kino. Jedni z nejlepších X-Menů. Krásné propojení starých lvů s mladými tygry táhnou příběh dopředu. Všichni herci jedou na plno. Nejvíc mě oslovil mladý Magneto a Wolverine. Děkuji za příjemný zážitek, který není tak těžký k přemýšlení ale rozhodně pobaví. ()

Aleee89

Dvojka mě bavila možná trochu méně než jednička, ale pořád dost na to, aby si zasloužila čtyři hvězdy. Příběh podobně napínavý a hlavně docela chytrý, moc se mi líbily ty snahy o naroubování na skutečné dějiny. Efekty a akce opět nechybí. A díky filmu jsem navíc objevila dva nádherné songy. Za mě - může být. Těším se na trojku a asi si časem dám i oba Wolveriny. ()

Co se děje s X-Meny?

Co se děje s X-Meny?

10.11.2016

Třetí wolverineovská sólovka se jmenuje Logan, dorazí k nám 2. března a není tak úplně jisté, co se bude dít po ní. Hugh Jackman se tu rozloučí s rolí Wolverinea, zároveň by ale mohlo jít o částečné… (viac)

McAvoy a invaze z vesmíru

McAvoy a invaze z vesmíru

12.09.2016

James McAvoy není ve sci-fi žánru zrovna nováčkem. V X-Men: Budoucí minulost nebo X-Men: Apokalypsa si ho užil dosyta, teď ho ale čeká velký test bez vyholené hlavy, kolečkového křesla a mutantích… (viac)

Seznamte se s novým MacGyverem

Seznamte se s novým MacGyverem

22.03.2016

James Wan, režisér Saw nebo Rychle a zběsile 7, se řadu let snažil dostat MacGyvera na velké plátno. Seriálová klasika to tam nakonec nedotáhla, Wan ale rozjel alespoň televizní reboot, který právě… (viac)

Od X-Menů ke Kapitánu Nemovi

Od X-Menů ke Kapitánu Nemovi

17.09.2015

Bryan Singer, režisér X-Men, X-Men 2 a X-Men: Budoucí minulost, nám příští rok představí X-Men: Apocalypse. Ano, čtyři z jeho (brzy) devíti filmů jsou z mutantí série, není tedy divu, že Singer… (viac)