Príbeh mladej ženy, ktorá v roku 1973 nasadla do nákladného auta a v centre Prahy zabila osem ľudí. Svoj čin považovala za akt pomsty spoločnosti, ktorá jej podľa nej celý život ubližovala, a v roku 1975 ju ako poslednú ženu v Československu popravili. Snímka je existenciálnou drámou Olgy Hepnarovej, príbehom osamelého človeka vymedzujúceho sa voči väčšinovej spoločnosti, príbehom, ktorý vyústi do tragédie a niet v ňom víťaza ani porazeného. Film ponúka pohľad na traumatický život aj čin titulnej hrdinky z určitého odstupu tak, aby sa emotívne neprikláňal na stranu Olgy Hepnarovej. Súčasne je aj drámou ľudí z jej okolia a jeho tvorcovia sa snažia nájsť príčiny jej strašného agresívneho aktu. (ASFK)

Cascabel

Hudba mi nechybí, erotické scény nevadí:), faktografii neočekávám. Příběh naopak ano - a tím, ani jeho vyprávěním, si nejsem jist. Poslední třetina filmu je však strhující. Vynikající herecké výkony: Klára Melíšková, Juraj Nvota, Ondřej Malý. Zajímavé komentáře: Ixbalanke, Marigold, spacylemon. ()

cinemafil

Film se vyhnul obvyklému klišé. Dějová zápletka - zabití autem na zastávce - proces- výslechy - a flešbeky do dětství... Celý film byl hledáním odpovědi na jednu otázku - proč? Kupila se vysvětlení... Vinu za čin podle scénáře nesla společnost. Oběť - mučedník - O.H. ? Klíčový dialog s obhájcem ex offo... Copak máme právo oplácet zlo zlem?! Morální dilema... Film klade otázky diváku. Výkony herců bez výhrad. Scénář na výbornou. Kamera a střížna mohly omezit statické scény - dlouhá snídaně O.H. před dnem D. Pak soucit se spolubydlící ( aby se nenachladla). Kontrast se scénou nástroje pomsty- smrtící náklaďák... Film hledá odpověď na otázku proč? důkladně a nabízí pohled od duše O.H. Vyhnul se zjednodušeným soudům. Jde do hloubky. Poctivě zpracované téma . 4* ()

Rian_witcher

jedna * za herecký výkon hlavní představitelky a jedna za posledních 20 minut filmu. Nevyužitý potenciál, šílený střih a absolutní nedostatek vysvětlení scén. Nesouvislost a nenávaznost. Doufal jsem, že film bude trochu vysvětlující a rozebere nebo alespoň ukáže pohnutky, které vedly zoufalou ženu k takovému činu. Nakonec jsem byl rád, že po shlédnutí 80 minut zbytečných scén, jsem nechtěl spáchat sebevraždu já sám :-) ()

Saxos

Film – Herečka Michalina Olszańska /hvězdy pro ní/ perfektní, i do přezdívek se trefila, a to mohla chudák holka ještě dostat otravu nikotinem; dobré dramatické ztvárnění. Záběry doby: všichni furt v hubě cigáro, zvadlej tchýnin jazyk na skříni u závodní komise. Hláška: „Olgo zpomal, jsem těhotná“ a samozřejmě už zmiňované cígo v hubě. Skutečnost: Olga Hepnarová určitě nebyla úplně duševně v pořádku. Bohužel podle znaleckých posudků a vyšetřování si čin, který spáchala velmi dobře a s rozmyslem připravila. Pečlivě si vybrala místo /hodnotila šířku chodníku, počet možných lidí, umístění z kopce, aby dosáhla ještě větší rychlost/. V půjčovně aut byla opakovaně sondovat. Zbavila se svého oblíbeného Trabantu. Byla se loučit na místě, kde se jedině cítila dobře, atlánek u osady Oleško, P-Z. Předem napsala a odeslala dopisy do novin s tím co udělá. Uvažovala o možnostech třeba vykolejení vlaku, nebo způsobení výbuchu na místě, kde bude hodně lidí, což však bylo pro ní nedostupné. Pokusila se založit požár v domě svého otce. Osudný den, si půjčila Pragu RN, absolvovala jízdu pod dohledem, jela vozidlo vyzkoušet, v klidu si na dvě hodiny zdřímla, koupila cigarety do krimu a vyjela na akci. Poprvé místem jen projela, protože před ní jela tramvaj a na zastávce bylo málo lidí. Podruhé už neváhala. Na chodníku ujela asi 30 metrů a srazila dvacet lidí, na místě zemřeli tři okamžitě, později v nemocnicích dalších pět. Bylo zjištěno, že náklaďák neměl žádnou technickou závadu a ani ona nebyla pod vlivem žádných zakázaných látek. Popravená byla 12. března 1975, jako poslední žena v ČSSR, když tehdy v zastoupení prezidenta předseda Štrougal zamítl žádost o milost. Nežádala ona, ale její matka. I ve filmu vidět, že na popraviště se jí vážně nechtělo, i když u soudu chtěla jen trest smrti. Závěr: Existuje spousta lidí, co nemá moc ráda lidi ostatní. Nějak se s tím, ale musí vyrovnat, nebo pak nést následky. Ve filmu se vytratil vztah k otci, sestře. Převážně se setkáme s její matkou, která jí píše omluvenky do školy /byla však zubařka/. ()

Ace.A.T.L.

Tak tohle vás chytne, přišpendlí k židli a nepustí až do konce. Člověk se chtě nechtě velice snadno vžije do beznaděje Olgy. Tenhle film neni o hrdinech, ani o vizuálních efektech. Je o vnitřním utrpení jednoho člověka, kterej vyskratuje tím nejhorším způsobem. Rozhodně je to opravdu, ale opravdu hodně silnej film. Po prvním shlédnutí dávám 4*, ale možná příště dám víc. Takže za mě zasloužený 4* a DOPORUČUJU ()

fafejt001

VŮBEC se mi do toho nechtělo . Nakonec musím říci , že díky Michalině , to stálo za to !!! Mimořádný výkon ! To je na Polského Lva . A s Marikou pěkná scénka v chatce , měla také něco do sebe . NO i závěrečný ,, obraz ,, filmu z popravy a následně rodina u stolu , mne pěkně dorazil . CELKOVĚ , Prostě filmový silný zážitek . ()

jan.patek odpad!

Na film jsem chtěl jít do kina ale pokaždé mi do toho něco vlezlo. Díky bohu, že jsem neše!!!. Neskutečná nuda, asi poprvé v životě, co jsem jednoho u filmu 3x usnul. Neskutečně táhlé, nic neříkající scény, příběh o ničem. Koho toto téma zajímá, doporučuji na Youtube zkouknout přímo real dokument o Olze Hepnarové nebo hrdelní zločiny - když vraždí ženy. V 10 minutách se tam dozvíte více než v tomto hodinu a půl dlouhém nepovedeného snímku. ()

rigby

Silný příběh životem zničené ženy, který umocňuje černobílé nasnímání. Vyniká tak potemnělá atmosféra života, který skončí neodvolatelnou smrtí. Chvílemi až běhá mráz po zádech, srdce svírá bolestivý smutek. O závěrečných minutách filmu ani nemluvím, podání je velmi sugestivní a diváka nutí se zamyslet. Možná tak, jak by si Olga Hepnarová přála podle jejích slov. Opravdu velmi povedený film, který po delší době dělá dobré jméno české kinematografii. ()

Merenre odpad!

Čistokrevné pozérství naservírované tradičně tím nejnudnějším, nejprvoplánovějším a nejvyprázdněnějším stylem (nějaký ten "artový" - nebo jak se těm sračkám říká - film už sem bohužel viděl, tudíž jsem aspoň nebyl překvapen nebo zaskočen). ()

Emperor1

Chvílemi mi to připadalo jako soft porno s příběhem. Zajímavý osud této mladé ženy a složitost její povahy a psychiky by si podle mě zasloužily lepší zpracování. Natahované záběry, některé zbytečné scény, neznalý by mohl tápat v ději samotném ... jediné, co na mě nějak působilo, bylo zachycení té depresivní doby a celkem uvěřitelný chladný projev hlavní představitelky. ()

wick

Jeden z těch lepších českých filmů...který celkem věrohodně zachycuje psychopatickou osobnost jedné ženy a připomene jednu známou tragickou událost nedávné historie. ()

hony23

Třebaže většina zdejší komunity si tu slintá na fiží z umělecké hodnoty filmu, mně to nijak nenadchlo. Samotný příběh mě ničím nešokoval, neboť jsem ho znal. Představitelka hlavní role sice předvedla skvělý výkon, ale po většinu filmu se vlastně nic nedělo, pokud tedy odmyslím pár žhavých lesbických scén. Prostě zase jednou zvítězily umělecké ambice nad koukatelností... ()

LencaN

Je to něco úplně jiného, takové umělecké dílo, jehož formát mi bohužel nic neříkal. Častokrát to bylo velice nudné místo toho, aby to budovalo atmosféru. Střihač by zasloužil jednu pořádnou pleskavou na tvář. Dlouhé záběry na nic, zdlouhavé momenty, kdy se nic neděje, Olga třeba jen hulí (což dělá většinu filmu) a kouká do blba, půlminutové koukání na prázdnou chodbu mě naprosto znechutilo. Postavy byly ploché, nic jsme o nich nevěděli. Divák ani neví, jak je Olga stará v tu a tu chvíli filmu. Kde se nachází? Je to nějaká ubytovna nebo co? Co se týkalo sexuální orientace Hepnarové, tak ok, nejdřív asi nevěděla, pak že je lesba ... ale proč tomu věnovali takovou část filmu? To bylo to stěžejní ve zpackaném životě Hepnarové? Nepřijde mi, že by dostatečně vykreslili, co se jí dělo, kdo jí ubližoval, proč jí to dělali, jakto že ji to tak psychicky ovlivňovalo, jestli si za to mohla sama nebo by byla ráda, kdyby jí někdo pomohl. Ve filmu není její otec a žhářská epizoda tam není vůbec, jen na konci u soudu je něco zmíněno. A konec jsem taky moc nepobrala... to jí až ve vězení začala schizofrenie nebo co se to s ní stalo? Samotný akt vraždy lidí stojících na zastávce je tady jakoby jen tak mimochodem, přitom by to měl být vrchol filmu, to u čeho mi bude běhat mráz po zádech (což se nestalo ani jednou). Strašně mi vadila naprostá absence hudby. Ty záběry byly opravdu často nicneříkající, takže hudba by alespoň pomohla navodit atmosféru, tu depresi a melancholii, kterou se filmaři snažili probudit jen pomocí černobílého provedení a tichých scén. Snad jsem ještě neviděla film, ve kterém se tolik mlčí. To i Tom Hanks v Trosečníkovi je oproti tomuto filmu naprostý kecal ukecaný. Ani postavu Olgy neuchopili dobře. Tak většinu filmu je zticha, sotva kdy otevře pusu (kromě zbytečných porno lesbických scén, kdy ji ale nepoužila na mluvení) a přitom na konci takové rozumy a moralizování. Ts. Takové téma, takový psychologický materiál a oni s tím udělají tohle. Je mi z toho smutno. ()

black8

Tlieskam hereckému výkonu Micheliny Olszańskej. Naozaj vyčnieval, čo je na jednej strane pekné, na druhej strane škoda. Akoby vyrozprávať príbeh Olgy Hepnarovej bez toho, aby sme sa nehrali na „art film“ a pritom sa predsa absolútne prvoplánovo bahnili v čo najviac lesbicko-sexuálnych scénach, nebolo možné. Tieto filmárske skratky možno interpretovať aj tak, že ak o niekom vieme málo a bojíme sa alebo to nevieme podrobiť hlbšej analýze, tak radšej tých pár známych faktov preženieme. Čo musím pochváliť a už to tu vyjadrili aj ostatní komentujúci, že ide o určitý posun v českej kinematografií a ja tomuto smeru veľmi držím palce. ()

Scaevola

Přiznám se, že úvodní scény mne málem odradily, protože tak pomalý film, který navíc v takové míře spoléhá na divákovu pozornost a schopnost domýšlet si místa nedourčenosti, byl téměř přílišný. Ale nějakým způsobem jsem přetrpěl desítku obrázků ze života malé teroristky a na konci jsem mohl pouze obdivovat odvahu tůvrců, kteří dokázali udržet jednotné tempo až k závěru, a přesto vytvořit na psychologický film strhující spád. Jen přemýšlím, že největší položku rozpočtu asi tvořily cigarety... ()

axcris

Jemne nadpriemerne pekná artová ochutnávka od našich západných susedov. Pripravte sa na vláčne tempo alebo scény, ktoré idú strmhlav proti cenzúre. Pripravte sa na perfektne zahratú Olgu Hepnerovú a jej bez záujmový psycho pohlaď. Ja som bol na tento film pripravený, čakal som niečo náročné... Ale aj tak, pri jeho strednej stopáži som sa musel veľmi premáhať, aby moja sústredenosť neprešla na vtáky, ktoré mi vtedy prelietali pri okne. Možno je to spôsobené, že som ho pozeral doma a nie v kine... Aj tak, tých originálnych, prekvapujúcich momentov tam nebolo veľa, nie dostačujúco. Za to perfektná kamera a nádherný čierno biely kontrast. Za takýto film som rád, ak sa z času na čas objaví. Kebyže ich je viac, prosím, väčšie vžitie sa do hlavnej postavy. Tu som si len mohol domýšľať čo sa Olge všetko urobilo, prečo je taká aká je, aká bola... Čistý dojem bez historickej gramotnosti. ()

andrea181

Klobouk dolů nad hereckým výkonem Michalina Olszańska. Dobře natočené, poutavé, prostě jsem se nemohla od filmu zvednout ani minutu, Myslím, že film dokonale vystihuje tehdejší dobu a společnost. ()

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi

22.07.2021

24. Český lev - výsledky

24. Český lev - výsledky

04.03.2017

Filmovým králem Českých lvů za rok 2016 se stal film Masaryk, který si odnesl rekordních 12 lvů. Tento film ovládl naprosto dominantně předávání Českých lvů za rok 2016. Ambiciozní film Anthropoid… (viac)

Nominace pro 24. ročník cen Český lev

Nominace pro 24. ročník cen Český lev

18.01.2017

České lvy letos budou velkým česko-britským duelem. Masaryka se 14 nominacemi totiž vyzve na souboj Anthropoid s 12 nominacemi, jimž v hlavní kategorii sekunduje Rodinný film, Hřebejkova Učitelka a… (viac)

TOP filmy 2016 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP filmy 2016 dle TOP uživatelů ČSFD.cz