Jeden z vrcholov poľského kina morálneho nepokoja. Portrét nenápadého tridsiatnika Filipa, ktorému jeho amatérska kamera zmení pohľad na svet. Filip si po narodení prvého dieťaťa kúpi 8-milimetrovú kameru, aby zachytával intímne rodinné chvíle. Pretože je však prvým majiteľom kamery v malom mestečku, miestny komunistický funkcionár ho spraví oficiálnym kameramanom obce. Objektív kamery Filipovi otvorí oči a naučí ho vnímať pravdu a klamstvo, krásu a ošklivosť. Zo skromného úradníka žijúceho v pohodlnej nevedomosti sa tak postupne stáva človek vedomý si svojej morálnej pozície a zodpovednosti.  Film zvíťazil na Fóre mladého filmu na MFF Berlinale, na festivale v Moskve získal hlavnú cenu a cenu poroty FIPRESCI. (STV)

Master19

Výborný šedo-šedý snímek, jehož zásadní rovinu oživuje prazvláštní polský humor, který občas moc nechápu, ale semtam mě dostane - třeba když hlavní hrdina natáčí svého kamaráda, který krosí kopec svým černým pohřebákem a pak se ho ptá: "Máš to?" a ten mu odpoví: "Barevně." ()

Autogram

Filmárstvo nepraje rodinnému životu, a to ani amatérske. Keď sa stane to, že na zachytení okamihu záleží viac ako na jeho skutočnom prežívaní, to môže byť choroba viacerých tvorcov. Okrem toho sú tu pekne zachytené socialistické reálie schvaľovania scenárov a ako to môže celé prerásť cez hlavu. Natáčanie skutočného života je zaujímavé, ale dostať cenu za dokument o oprave chodníka na sídlisku je už priveľká fantázia. Svoje vo filme urobila aj poľština, ktorá má oproti slovenčine mnoho podobných slov, ale s iným, hoci príbuzným významom. –––– Film je najdôležitejšie umenie. To už niekto povedal. – Lenin. –––– Tomu hovorím koncepcia. Takže ty filmuješ to, čo vidíš. To je teda nápad! ()

klukluka

Na to, že od natočení Amatéra uplynulo už 35 let, jsem si z jeho sledování odnesl skutečně silný filmový zážitek. Bylo by zajímavé vědět, jak by to s Filipem mohlo být dál. První 2 filmy odvysílané televizí posrážely hlavy třem vedoucím úseků v jeho fabrice, předpokládám, že teď už by byl na řadě on. Takže ve výsledku chlápek opuštěnej ženou s dítětem, vyhozenej z relativně teplýho místečka, takže nejspíš hořkost a chlast, klasickej socík. Včetně jeho filmů v celostátním médiu -- věřím, že byl šikovnej, ale děkuju bohu, že nejsem odkázanej na takový kusy. Doba pokročila, ale když točil dokument o trpaslíkovi - proč třeba vyprávění o způsobu trávení volného času nepodkreslil patřičnými ilustrativními obrázky - tedy tím, jak sedí trpaslík s manželkou v cukrárně? Já osobně to považuju za chybu, aby se i v téhle pasáži promítaly záběry z fabriky. To jsem ale odbočil. Byl v tom cit, bylo v tom několik připomínek toho, že věci nejsou černobílý, byla v tom exotika doby, která už je naštěstí v prdeli. Dobrý! :) Hodně dobrý! ()

bila.tecka

Vcelku jednoduchý výchozí motiv náhle probuzené vášně amatéra pro filmování je u Kieslowského sociologickým průzkumem a zároveň poklonou filmu. Prostinkému (místy až prostoduchému) otci rodiny se narodí dcerka a pořízená kamera má sloužit k záznamu jejích prvních dnů. Filip Mosz ale dokumentuje vše kolem sebe, začíná přemýšlet o natáčení, pomíjí však dopady svého konání. Polsko konce 70. let nepřeje snílkům, málokteré manželství zas dokáže odolat osudovým aktivitám mimo něj. Mnoho otazníků pane režisére, to je velmi dobře... ()

F.W.Colqhoun

Máte kameru, umí točit filmy. / Tak se to píše v návodu. / Chválabohu. Chválabohu, chválabohu. Přestože materiálním zázemím natočit celovečerák disponuje dnes každý vlastník smartfounu, Amatér svou davidovskou filmovou sílu nepoztrácel. Snad dokonce naopak. Film představuje dokonalý průnik tří vzácných kvalit: lidské a tvůrčí zralosti, vůle k promyšlenému zpracování osobního tématu a absolutního filmařského mistrovství. Na praxi amatéra okusíme leccos z toho, s čím se potýká každý filmař - vnější tlaky, pohlcující kvalitu filmařiny, žárlivost nejbližšího okolí i s etická dilemata, jejichž složitosti se loupou jako cibule. Skutečnost, že umění osvobozuje i od toho, co si tvořící člověk přeje mít nejvíc. Kieslowski v příběhu tvůrčího procitnutí hlavního hrdiny havlovského střihu nahlíží film jako filosofii, způsob vztahování se ke světu, který disponuje mocí odhalovat pravdu. Činí tak s přesvědčivostí, která z plátna udeří jen málokdy. Těžko si představit, že diváka, který bere film jen trochu vážně, nepohltí a na dlouho neovlivní. Absolutní film o filmu. Nejčistších možných pět pro snímek, který svou bezchybností inspiruje ke změně většiny předchozích hodnocení. Prostě jeden z nejlepších. ()

Bafo

Tak todle je jeden z nejlepsich filmu o filmu... Ale ne jen o nem... Film si totiz lze predstavit jako obecny konicek a pak to cele dostava dalsi dimenzi... je to take film o dobrodruzstvi a o klidu... Myslim ze vyjadruje pocity spousty lidi ruznych veku kteri si uvedomuji ze jejich zivot neni to idealni a ze to co maji neni to nejlepsi... Ze vlastne ten klidny a pohodlny zivot kterej je vsude prezentovan jako to nejlepsi mozna uplne nejlepsi nebude... Ze mozna v zivote de i o neco jinyho... Film neprinese odpoved stejne jako jakykoliv jiny... Donuti vas se rozhodne zamyslet... Ale jen pokud mu poradne naslouchate... Jinak co se tyce remeslne prace tak neni nac si stezovat... vsechno slape... ()

decay

Táto vec ma natoľko dostala a oslovila, že bezprostredne neviem, čo napísať. Asi by som nebol ani trošku objektívny. Čo by vôbec nevadilo, lebo tento film je výborný po všetkých stránkach, a to aj pre ordinárneho diváka, aj pre toho, kto sa na film pozerá s určitým presahom. Výborne je zapracovaný vstup do filmu Ochranné sfarbenie, ktorý sa ako keby stáva jeho súčasťou. Podobne ako aj u ďalších snímkov Kieslowskeho, ako je napr. Krátky film o láske, alebo Náhoda vystihuje respektíve zobrazuje naturalisticky realitu 80-tých rokov- interiéry a exteriéry panelákov a `šedé` životy ľudí. Evokuje to spomienky na to, čoho som bol súčasťou, ale iným spôsobom. DVD mi v polici ležalo - stálo asi tak rok a dnes som sa k nemu dostal. Nevedomky som si tak nachystal prekvapenie. Jeden z najlepších filmov, aký som za poslednú dobu videl. ()

Teabag

Tohle by měl vidět asi každý filmový fanoušek. Někdy je totiž důležité umět se pořád udržet alespoň jednou nohou v realitě, přestože svět viděný filmovou kamerou je mnohdy mnohem zajímavější... ()

Rozjimatel

3,5   "A telewizor wzięła?" "Nie." "Wróci. Na pewno wróci." ("A televízor vzala?" "Nie." "Tak to sa určite vráti.")   Veľmi sugestívna dráma, s presvedčivými hereckými výkonmi v dvoch hlavných roliach. Jerzy Stuhr bez chyby ako obvykle, prekvapila ma Małgorzata Ząbkowska, ktorá tie svoje neustále citové výlevy stvárnila veľmi presvedčivo. Prostredie filmu mi je veľmi blízke (dobou, ľuďmi, jazykom), silne mi pripomína sídliskové prostredie, v ktorom som vyrastal. Musím sa ale priznať, že ten film bol na mňa trochu ťažký, väčšinu času pomerne pochmúrny. Ťažko na mňa doliehali hlavne opakované konflikty s manželkou, či v práci.   UPDATE (10.12.22): Je pozoruhodné, že pri opakovanom pozeraní spomínaná pochmúrnosť (prameniaca napr. z neslobody a strachu z vládnucej moci) išla do úzadia a do popredia sa skôr predierala humorná stránka filmu ("Ty ju poznáš? To je vplyvná ženská. Vieš, kto ju pichal?"), ktorú som predtým až tak nevnímal, ale tentokrát som si ju dokonale užil.    "Človek potrebuje... ja potrebujem niečo viac než len mať pokoj. A to môže byť dokonca dôležitejšie než rodina." "Ale čo?" "Neviem. Ale môže to byť dôležitejšie." ()

Mikino00

To už není možné, viděl jsem téměř vše od Kieslowského a pokaždé mě překvapí, jak skvěle je to natočeno, ze života a zároveň přirozeně. V tomto snímku se dozvíme, že filmařina je dřina a rozhodně neprozpívá rodinným vztahům. ()

HanaM.

Pro mne dost zvláštní film, když se asi ve druhé třetině filmu v kině přetrhl film, myslela jsem si, že je to docela geniální a symbolický konec. Ale byla to náhoda a film o tom, že zobrazovat věrohodně pravdu sebou přináší velké oběti ještě asi 30 minut pokračoval. ()

Chudobka

Film, kde se zdánlivě nic moc neděje, pro někoho jistě nudný, mě připoutal k obrazovce. Hlavní hrdina zcela propadne svému koníčku, který se pro něj stává tak důležitý, že kvůli němu zanedbává rodinu. Posedlost filmováním dokumentů nejde skloubit s rodinným životem? Už to není ten spolehlivý, ohleduplný  muž jako předtím. Jeho žena se trápí. Že by to neviděl? Ale vidí. Dítě ho už moc nezajímá, svému filmování obětuje všechno. A nakonec je sám. ()

hemul

Zväčšenina bola negatív, Amatér je pozitív toho istého záznamu - záznamu umelca s pravdivým obrazom sveta okolo seba. ()

xdutchx

Film o lidském povolání, o vášni k "velkým" věcem. Prostředek poznávání světa jako směřování k odcizení k nejbližším lidem. Pro velké ideje člověk nevidí strádání lidí nejdražších. Je to obhajitelné, ospravedlněníhodné, správné? Otázky nadhozené k promýšlení. Objektiv zamířený na vlastní tvář jako odtržení od ostatních a tragedie, nebo jako sebepoznání, avšak sebepoznání bez vztahu k jiné osobě? ()

Joski

Kieslowski exceluje vo svojom subjektívnom pohľade na človeka, ktorému sa ani nesnívalo o filme a nasledkoch na jeho život. Všetko začalo nevinne (natočením neviniatka - vlastnej dcerky Irenky) a končí až tragicky (nechcením zásahom do života iných...) odlúčením od rodiny. Na konci sa kruh uzatvára v otočení kamery na samotného aktéra AMATORA. Kieslowski touto sebareflexiou polemizuje o zmysle"objektívného" zachytenia života na filmový pás. Film odporúčam všetkým začínajúcim cinefilom. Základny kameň polskej kinematografie! ()

junxi91

Šedivé socialistické Polsko 70. let. Obyčejný třicátník Filip Moš, s krásným knírem, žijící se svou ženou v malebném paneláku na ještě malebnějším sídlišti. Zrovna odváží svou ženu do nemocnice, protože má každou chvíli rodit. Ihned poté to začne s kolegy v práci slavit a vypije nejvíce vodky v životě. Nakonec se mu narodí dcera a on se rozhodne, že ji bude odmalička natáčet na malou ruční kameru, která je navíc ruská, takže vše je podle pravidel socialistického bloku. Jenomže v podniku se toho chytne ředitel a navrhne mu, aby natočil krátký film o oslavách 25. výročí založení toho jejich podniku. Filip se toho ujme, akorát natáčí také jiné věci, než které by měl - dva straníky, jak jdou na hajzl nebo také holuba. A tak musí přijít stříhání. Stejně tak natočí film o svém poctivém pracovitém malém kolegovi, což ale zase ředitel vnímá jako vysmívání se jeho handicapu. Dostane se díky jedné hezké kobience jménem Anna až na filmový festival amatérských filmů, a získá krásné třetí místo! seznámí se také s známým režisérem Zanussim, který jej dokonce navštíví v jeho městečku u Katowic. Ředitel nechá zafinancovat lepší kameru a Filip má natáčet podnik a cihelnu po rekonstrukci, ale také jaksi natočí fakt, že přední fasáda je sice pěkně nově nahozená, ale ve dvoře je to pěkná bída. Nakonec se celý jejich podnikový filmový štáb znelíbí samotnému vedení vojvodství a jeho kolega, který měl na starosti celé filmové oddělení, je dokonce propuštěn. Do toho je tam drama s Piotrekem a jeho zesnulou matkou, které ani nedošel na pohřeb, protože se nemohl dívat na to, jak ji zakopávají do země. A celá tato filmová kariéra, která Filipovi měla obohatit život a vytáhnout jej z "bezpečí domova", jej stojí manželství. Po tom, co neuspěje u ředitele ani u místního výboru tak akorát na závěr natočí sám sebe před kamerou a popisuje den, kdy vezl ženu do porodnice. Celkově byl tedy film dost banální, chvílemi také nudný a ta šeď socialismu mě fakt ubíjela. Ale místní znalci a experti na filmy tam určitě viděli spoustu symboliky a skrytých významů. Škoda, já jsem jen hloupý konzument, a tyto velice skryté jinotaje prostě neumím odhalit. ()

Tanner

Stojí za to jít za svou vášní i tehdy, když působí hlavně bolest, třebaže je sama o sobě ušlechtilá? Kieslowski mne opět nezklamal. A po tomto snímku začínám brát o něco vážněji kamarádovu větu o tom, že Jerzy Stuhr je nejlepší evropský herec. ()