Newsroom

• USA The Newsroom (viac)
USA, (2012–2014), 23 h 47 min (Minutáž: 47–72 min)

Tvorcovia:

Aaron Sorkin

Jeff Daniels, Emily Mortimer, John Gallagher Jr., Alison Pill, Thomas Sadoski, Dev Patel, Thomas Matthews, Olivia Munn, Sam Waterston, Chris Chalk (viac)

HBO uvádí nový dramatický seriál, jehož autorem je Aaron Sorkin (Sociální síť). Inteligentní, aktuální, vtipný a zábavný Newsroom nahlíží do zákulisí fiktivní zpravodajské televizní stanice ACN Network. Soustřeďuje pozornost na život před i za kamerou jejího sarkastického moderátora (Jeff Daniels), nové vedoucí produkce (Emily Mortimerová), ostatních zaměstnanců (John Gallagher Jr., Alison Pillová, Thomas Sadoski, Olivia Munnová, Dev Patel,...) a jejich šéfa (Sam Waterston). Zvládnutím hektického prvního společného dne, který vyvrcholí horkou zprávou o výbuchu vrtné plošiny BP v Mexickém zálivu, se tento tým vydává na upřímně míněnou donkichotskou misi - chtějí dělat dobré zpravodajství navzdory všem firemním, obchodním i svým vlastním potížím.

HBO uvádí devět zbrusu nových dílů nadšeně přijatého seriálu Aarona Sorkina. Inteligentní, aktuální, chytře provokativní a zábavné drama Newsroom nahlíží do zákulisí úspěšného zpravodajského pořadu fiktivní kabelové televize Atlantis Cable News (ACN). Zaměřuje se na život před i za kamerou, hlavními postavami jsou jízlivý moderátor (Jeff Daniels), výkonná produkční (Emily Mortimerová), zaměstnanci redakce (John Gallagher, Jr., Alison Pillová, Thomas Sadoski, Olivia Munnová, Dev Patel a další), šéf zpravodajství (Sam Waterston) a generální ředitelka mateřské společnosti (Jane Fondová). Druhá řada seriálu se odehrává pět dní před volbami 2012 a připomene četné události z let 2011 a 2012. Jedna z hlavních dějových linií se zaobírá žalobou na protiprávní propuštění podanou zaměstnancem, který údajně zfalšoval zprávu o podezřelém útoku amerického bezpilotního letadla. Zatímco vycházejí najevo důvody a důsledky procesu, tým Newsroomu pokračuje ve své donkichotské misi - ve snaze dělat poctivé zprávy navzdory korporátním a ekonomickým problémům i jejich propleteným osobním vztahům. (oficiálny text distribútora)

Wormboy

Aaron Sorkin a HBO? To nemohlo dopadnut zle...a ani nedopadlo. Dalsi klenot medzi serialmi. Po prvej serii 5*. Po druhej serii zostavam bez akejkolvek pochybnosti na 5* Ani po zaverecnej tretej nema dovod cokolvek menit. ()

Pajky3

Aaron Sorkin - na jeho "poslední" seriál jsem se těšil a to z prostého důvodu. Minule (Studio 60) mě dokázal nejen zaujmout, ale i téměř nadchnout. Takže seriál ze zákulisí zpravodajské stanice bylo tedy určitě něco, co má mojí pozornost. Obsazení je skvělé, Jeff Daniels v hlavní roli úžasnej (nevzpomenete si na Blbý a blbější) a zbytek štábu si mi taky zamlouval. Kromě hlavní hvězdy (Will) nemůže chybět ani nadřízený (Charlie), podřízená (MacKenzie) nebo všehoschopný (Jim). Najdeme tady samozřejmě jak krasavici (Sloan), tak i obyčejnou holku (Maggie) nebo snaživce (Neal) či machýrka (Don). Všechno je namícháno tak akorát a kromě samotného zpravodajství se náležitě rozvíjejí i vztahy mezi kolegy. První série mě bavila a chytila, velkým plusem bylo zakomponování skutečných událostí. I když na mě samozřejmě některé části (Usama) nepůsobily tak, jako na americké publikum, tak si myslím, že se prostě zadařilo. Za sledování to rozhodně stojí a těším se na zbytek seriálu. *** Druhá série přichází trochu s jiným konceptem. V úvodu se dozvíme, že se něco stalo a v průběhu série postupně odkrýváme, co to bylo a proč se to stalo. Série je tak jiná, ale nedá se říct jestli horší nebo lepší. Největší proměnou mezi postavami projde Maggie, která se z příjemné holky od vedle stává poměrně nesympatickou megerou, aby si na konci napravila reputaci. Závěr série funguje líp než v první řadě a určitě by mohl sloužit i jako "úplný" závěr. Naštěstí byla nadělena ještě jedna šestidílná série a můžeme tak zůstat se štábem News Night ještě o něco déle. *** Závěrečná třetí série opět přinesla jeden hlavní příběh, který se táhl přes celou sérii a rozhodně byl dostatečně silný na to, aby ji utáhl. Kromě toho se totiž stále vysílalo zpravodajství a tentokrát se i bojovalo o vládu ve společnosti. A samozřejmě nesmím zapomenout na "uzavírání" romantických linek. Seriál rozhodně neztratil ani trochu na své kvalitě a v závěrečných chvílích poslední epizod přišlo několik emotivní scén, které bylo jen těžké vydýchat. Seriál byl zakončen skvěle, myslím tím celou epizodu, nejen dokonalou závěrečnou scénu a jsem rád, že jsem štáb News Night mohl poznat a bylo mi v jejich společnosti příjemně. ()

Fancipal

Když už si říkáte, že Vás nic lepšího potkat nemůže, vypustí HBO tuto bombu. Will McAvoy a jeho produkční tým si mně získali okamžitě po odvysílání pilotního dílu. Zprávy nedělají reportéři, pouze o nich objektivně informují. V době News of the World jsou tato slova balzám pro moji pseudointelektuální duši. Otázky jsou od toho, aby se ně odpovídalo, přestože je nechceme slyšet. Aaron Sorkin – můj nový scénáristický guru, lehce povýšeně, nicméně zcela výstižně a upřímně kritizuje současná karnevalová a po senzacích bažící média. 1. série 90 %, 2. série: 80%, 3. Série: 80% , Nejoblíbenější postavy: Will McAvoy, Sloan Sabbith ()

BoXBe

Kdyby v tomto seriálu všichni neřvali u zcela banálních dialogů jak šílení a kdyby ty dialogy nebyly natočeny jako super thriller, ve kterém je vyvoláváno napětí, i když se chce někdo zeptat na to, jestli nemáte bůra na kafe, tak bych řekl, že to byla zajímavá úvaha o etice v novinařině. Takže druhé sérii dám jen úvodní epizodu, pro pocit déja vu a pro naději, že scénaristé a režiséři pochopí, že to chce klid... ()

papaJA21

Na tenhle seriál jsem se po Studiu 60 hodně těšil. A nezklamal. Sorkin je opravdu mistr slova, výborně graduje zápletku, především druhá sezona je výborná. Přesto Studio 60 mě bavilo o něco víc. Možná mě tolik nechytly osudy postav. ()

Doldus

"I am on a mission to civilize". Již v páté sérii The Wire (pro mne druhá nejlepší série) jsem si uvědomil, jak zajímavé a atraktivní téma je zákulisí novinařiny. Tady se přesouváme ke zpravodajství, kde sledujeme pokusy donkichota Willa McAvoye a jeho týmu provozovat poctivou, klasickou novinařinu. Hned první Willův monolog o stavu Ameriky byl brutálním rozjezdem, takovou dávku deziluze bych amíkům servíroval častěji. Seriál zdatně sděluje osudy fiktivní televizní stanice ACN v kontextu skutečných událostí, jež hýbaly Amerikou/světem. Kromě relativně neokoukaného prostředí a námětu však seriál nabízí další klenot, a to v podobě dialogů. Drtivá většina verbálních výměn v tomto seriálu je na tak brilantní úrovni, že nezbývá než Aaronu Sorkinovi a ostatním scénaristům vzdát poctu. Co se postav týče, naprostá spokojenost. Vskutku nebudu moc originální když řeknu, že Will McAvoy (Jeff Daniels) je absolutně nejlepší, ale osobně jsem si také moc užil dramatické výstupy Sama Waterstona v roli Charlieho Skinnera. Vše ostatní na nadprůměrné úrovni (i ty vztahové subploty se daly vydržet). Kéž by takhle zpravodajství doopravdy vypadalo... ()

Splasher

Aaron Sorkin by se už pomalu mohl dočkat povýšení na Aa+rona Sorkina (dle gůglu jsem první a asi i poslední, kdo tenhle vtip použil). Na jednu stranu nechápu tu dost ostrou kritiku od některých recenzentů (via imdb - recenze po 4 dílech), ale ani moc nechápu některé chvalozpěvy (Ano, mluvím o tobě Moffate). ___ Jo a koukal jsem, že Paxo si od BBC přijde na 1M liber (samozřejmě v UK nemají měsíční, ale roční průměry), tak to by mě zajímalo kolik bere Václav Moravec za OVM. ___ Stejně jako se Will McAvoy dočkal určitého vystřízlivění v posledním díle, tak se dá říct, že i já jsem se dočkal. Vedle všech jiných nedostatků z toho nejhůře vyšel zdejší úhel pohledu na kauzu News of the World. ()

flyboyeda

Cloveku by se to i libilo, je to velmi slusne zahrane, vypada to hezky, ma to spad, dialogy a strihy jak ze samopalu, ale pak se zamyslim a neda mi to... Ty dojemne kecy o kdysi dokonale Americe (lol, wtf, kdy???), ach muj boze! Ty strasny blaboly, co mlela hardcore novinarka u typa v kanclu, na me trochu prehnany, sefik s motylkem, no comment... Pro me dalsi desivy pripad patetickeho scenare od scenaristy, co zrejme prave prochazel manickou fazi a hrozne by chtel dostat nejakou cenu... Dalsi pripad serialu, ktery pusobi vyvojem lehce predvidatelne, ucelove libive, az to boli, chapu, ze pokud ma nekdo fixaci na zpravodajske prostredi, asi si smlsne, ale me uz neskutecne ubijeji ty US serialy ve stylu: tym mladych perspektivnich lidicek workoholiku (tentokrat se povedla neskutecne odpudiva a na nervy lezouci sestava, je v tom az cosi obdivuhodneho) - jsou tam utaple prototypy, co bojuji o respekt svych nadrizenych a pravdepodobne se dotycni stali i obeti nejake (rasove ci jine) krivdy, pri sledovani jejich cesty za ziskanim sebevedomi a profesniho uznani se mi orosila optika, je tam nekdo, kdo vsechny profesionalne prevysuje a pri prokazovani jeho/jejich fantastickych schopnosti dochazi az ke kapesnickove dojemnym momentum, je tam vzdy nejaky superkreten, aby bylo co resit, je tam dalsi superkreten, u ktereho se ale nakonec ukaze, ze neni zas tak uplne totalni superkreten, aby to mohlo byt opet dojemne, opet mi ukapla slza, vsichni jsou az fanaticky oddani praci, zadny osobni zivot, v praci od rana do vecera, aby si po sichte mohli rict, jo byl jsi dneska fakt dobrej/dobra (pozor, dalsi dojemny okamzik!) a vecer nad drinkem dodali "vis, je mi s tebou hrozne hezky, ale proste miluju svoji praci, a tak se (uz) nemuzeme vidat"... Proc? Proc nemuzou natocit mene pruhledny serial? Jako by mi nekdo ohodil oblicej kyblem slizu... PS: drzte si klobouky, vsadim se, ze prijde resenicko prezidentskych voleb a dalsi strhujici az velkolepa oslava americkych idealu... JůEsEj! JůEsEj! JůEsEj! JůEsEj! JůEsEj!!! ()

Cedr

Na Sorkina možná trochu zklamání, neboť kvalita West Wingu či Studia 60 je ještě o třídu výš, nicméně i to stačí na slušnou podívanou. Pokulhává zejména obsazení, ale i tam se najdou světlé výjimky (Sam Waterston). Sorkinova ideologie (zde skutečně spíš už propaganda) nemusí sednout každému, ale s trochou nadhledu to lze skousnout. Podstatné není jak moc vlevo či vpravo si stojí, ale to jak dokáže psát zábavné dialogy. Druhá sezóna se povedla až nečekaně a jediným neduhem bylo nasládlé finále, které podle mě paradoxně trochu ztrácelo za klíčovými momenty několika předešlých epizod. ()

markuc

Moderni serial s aktualnimi prvky, velmi dobre napsany a to je jeho hlavni deviza. Ty vtipky jsou aktualni a promyslene, je jasne ze serial nebude nekolikaleta trvalka (tema se za chvili ohraje a prestane byt aktualni), serialu chybi jista nadcasovost. To mu ale vubec neubira na aktualnosti. ()

DaUr

1. série - 100%. Druhá série v začátku trochu ztrácí dech - dokonalé finále ale za to chvilkové nepohodlí naprosto stojí. 2. série - 90%. ()

LiborGondek

Hned po prvním díle se mi seriál zalíbil, a jeho kvalita, i mé nadšení z něho, nepolevilo ani s dalšími díly. Oceňuji originalitu, fakta, odkaz a celý kontext zpravodajské tvorby, které se v seriálu Newsroom realitě tak podobají. Jinými slovy, domnívám se, že mezi seriálem a realitou je jen velmi úzká dělící čára. Špína je všude a v tomhle oboru by ji očekával každý. Svět by si měl více cenit té hrstky čestných moderátorů, či zprávařů, kteří svou práci odvádějí pečlivě kvůli svému svědomí a životnímu přesvědčení, nikoliv kvůli penězům. A činí tak navzdory práce bulvárních sviní, které se nestydí vymyslet si za peníze cokoliv, což je zcela určitě lehčí forma živobytí. 85% ()

Helmutek

Po dokoukání závěrečný (třetí) série musím zvýšit na pět. Sice pár výhrad mám (někde bych třeba ubral trochu toho patosu nebo americkýho nacionalismu), ty jsou ale vzhledem k seriálu jako celku natolik marginální, že nejvyšší hodnocení u mě rozhodně ohrozit nemůžou. Newsroom má tempo, drží si úroveň (prvníma dílama vysoko nasazenou laťku dokonce posunuje vejš a vejš), postavy jsou napsaný skvěle a skvěle se i vyvíjej, výběr hlavních herců je výbornej (předevšim duo Daniels+Mortimer funguje na jedničku; i když ale musím uznat, že u některejch herců mi trvalo, než jsem si na ně zvykl - na konci seriálu ale skoro všichni patřili mezi mý oblíbence), dialogy jsou chytrý a psaný s citem, lehkostí a vtipem (a ten vtip bych zdůraznil), ale hlavně (a tady by si leckterý tvůrci moderních seriálů, jako třeba Suits, mohli vzit příklad) nezabředává do neurčitý dýlky neustálýho protahování, přidávání dalších sérií a zbytečnejch dílů, dějovejch vytáček, záminek dalšího vývoje atd.: umění v nejlepším přestat je dneska očividně výjimkou, o to víc ale pak mistrovský kusy jako třeba právě Newsroom vyniknou. Uznávám, že tempo dialogů je občas dost rychlý, ale rozhodně to neni nijak na škodu - cílová skupina diváků, na kterou seriál míří, s timhle problém mít nebude, a ostatní ať se jdou koukat na něco jinýho. Je to inteligentní seriál bez toho, aniž by byl snobskej; předpokládá nicméně určitou míru všeobecnýho přehledu, takže se sice nebude líbit každýmu (nebo si ho minimálně ne každej bude umět užít), pro ty ale, kdo do něj proniknou, se musí stát přinejmenším mimořádnou záležitostí. //edit.: Po druhym zhlídnutí musim uznat, že toho americkýho patosu je tam občas fakt docela dost. Ale oni amíci to tak prostě asi maj - sice to neni úplně můj vkus a v Evropě se to tolik nenosí, ale vlastně to v rámci toho serálu nijak nemístně nepůsobí. Navíc to pro mě zachraňuje ten fakt, že tam ze sebe (jako z národa) nedělaj žádný úžasně dokonalý lidi a nejlepší stát na světě, ale že je to právě ta samotná kritika a existence boje o lepší zítřky, na co jsou ty amíci tak hrdí. Každopádně jsem si znova prošel skoro stejnym vývojem - že na 4* je to určitě, ale přece jenom nějaký drobnější výhrady mám, až po dokoukání třetí série, po který jsem tomu stejně jako poprvé těch 5* musel dát (i když to neni úplně stoprocentní a trochu tomu musim přilepšit, tak pro mě je prostě seriál jako celek určitě blížtěm pěti než čtyřem). ()

KitFisto odpad!

Kromě Jeffa Danielse je mi celé herecké obsazení dost nesympatické. Horší lidi jsem už fakt dlouho neviděl. Obsah nuda, stopáž dlouhá. Nechápu, že to někoho baví i když vlastně jo: z dílny HBO. Ale pro mě ne ()

neoBlast

[Po první sérii] Já to přiznám hned na začátku. Studio 60 se stále drží v mém žebříčků 3 nejlepších seriálů všech dob. A The Newsroom jede podle úplně stejného mustru, takže je vymalováno. Sorkinův rukopis je jednoznačně čitelný a já to prostě žeru. Doslova se mazlí se svými charaktery a dokáže je napsat naprosto kouzelně, že si celou redakci musíte zamilovat. Chemie postav je zkrátka obdivuhodná a několikrát jsem se přistihl, jak dlouhonohé Olivii Munn přeji se spustit se sympaťákem Sadoskim, aby kliďas Jeff Daniels konečně přestal trápit roztržitou Emily Mortimer a aby všichni žili v harmonii. Ale naštěstí scénář uzdu nepopustí a s divákovým očekáváním si hraje. Kultovní Studio 60 on the Sunset Strip pošlo na kanibalismus NBC (asi jediný důvod proč nenávidět Tinu Fey za její 30 Rock), útěkem na HBO si Aaron Sorkin zajistil větší svobodu a prestiž. Snad mu vydrží na mnoho let. První sezóna 90 % [Druhá série] Sorkin stále kraluje, ucelenější příběh se nemusí zabývat představováním postav a má mnohem více času na zajímavé zápleky (mimo té africké). Aaron Sorkin nikdy nepsal ultrarealistické příběhy, ale dokáže napsat čirou zábavu z pracovního prostředí (slyším jak si Arthur Hailey vrní v hrobě?). Celkově ještě intenzivnější a zábavnější než loňská uvozující řada. Druhá sezóna 95 % ()

Aaron Sorkin chystá režijní debut

Aaron Sorkin chystá režijní debut

09.05.2016

Jen těžko byste v Hollywoodu hledali výraznějšího scenáristu, než je Aaron Sorkin. Autor Západního křídla a Newsroomu napsal i Moneyball nebo Stevea Jobse, hlavně má ale doma Oscara za Social Network… (viac)

Breaking Bad, Fincher a Soderbergh ovládli Emmy

Breaking Bad, Fincher a Soderbergh ovládli Emmy

24.09.2013

65. ročník udělování cen Emmy, o nichž rozhodují členové The Academy of Television Arts and Sciences, nepřineslo žádné velké překvapení. Cenu za nejlepší dramatický seriál si konečně (a zaslouženě)… (viac)