Hořící keř

(TV film)
  • Poľsko Gorejący krzew (viac)
Česko / Poľsko, 2013, 2x109 min (Alternatívna 206 min, televízna verzia: 84+72+78 min)

Scenár:

Štěpán Hulík

Táňa Pauhofová, Jaroslava Pokorná, Petr Stach, Igor Bareš, Vojtěch Kotek, Adrian Jastraban, Patrik Děrgel, Ivan Trojan, Jenovéfa Boková, Denny Ratajský (viac)

Po seriálu Terapie, který vyvolal příznivé ohlasy u kritiky i u diváků, HBO Česká republika pokračuje v tvorbě vlastních hraných děl. Dalším původním projektem, který vznikne v režii světoznámé Agnieszky Hollandové, je třídílné retro Hořící keř, inspirované skutečnými událostmi i reálnými postavami. Scénář dramatu o alarmujícím činu Jana Palacha, osudech jeho blízkých a počátcích normalizace v posrpnové ČSSR napsal Štěpán Hulík... Děj začíná Palachovým sebeupálením v lednu 1969 a líčením rozjitřené atmosféry v tehdejší společnosti. Události se zdramatizují po skandálním nařčení od poslance Viléma Nového, který Palachovo sebeobětování zlehčoval na stranickém mítinku v České Lípě lživým prohlášením o takzvaném studeném ohni. Hlavní postavou vyprávění je skutečně existující advokátka Dagmar Burešová, která jménem Palachových příbuzných podala na Viléma Nového žalobu na ochranu osobnosti. Charakterní právničku, jež přijala zastupování klientů ve zdánlivě beznadějném soudním procesu a trpělivě sháněla důkazy v jejich prospěch, ztvární Tatiana Pauhofová. JUDr. Dagmar Burešová za normalizace obhajovala pronásledované disidenty a po listopadu 1989 se stala ministryní spravedlnosti. V letech 1990 – 1992 zastávala funkci předsedkyně České národní rady. (HBO Europe)

Djflash

Česká odnož stanice HBO ukázala, že se rozhodně nebojí velkých výzev v podobě rozsáhlých projektů a nalila takříkajíc do třídílného seriálu Hořící keř nemalé finanční prostředky a vyplatilo se. Vzniklo totiž něco, co za uplynulých dvacet let české kinematografie nemá obdoby. Tohle bez nadsázky dokonalé dílo odehrávající se na konci šedesátých let je v českých luzích a hájích ojedinělý úkaz Seriál má velmi silný příběh, který v sobě ukrývá vlastenecký odkaz Jana Palacha. K tomu všemu, se ještě přidává výborná atmosféra, která na diváka dýchá každou minutu a velmi rychle ho vtáhne do víru veškerého dění ,a to takovým způsobem, že si budete chtít vychutnat každý sebemenší detail. Technické zpracování je zde na špičkové úrovni společně s excelentními hereckými výkony, které si rovněž zasluhují velké uznání Polská režisérka Agnieszka Holland ví o této pro náš národ nelehké době hodně a ze seriálu je to hodně cítit. Během sledování prvního dílu jsem Hořící keř v duchu přirovnával k dramatu režiséra Davida Ondříčka Ve Stínu. Postupem času mi bylo, ale jasné, že tento tří dílný epos kvalitou mnohonásobně převyšuje zmíněný film. Ještě snad nikdy jsem nepsal o české tvorbě v tak hojných superlativech, dokonce i mě samotného to příjemně zaskočilo. Konečně se v české filmové tvorbě podařilo vytvořit precizně zpracované dílo, u kterého snad nelze najít sebemenší kaz, a za to patří agnieszce hollandové velké poděkování a stanici HBO velký obdiv s přáním ať takovýchto kvalitních titulů do budoucna vznikne více. Projekt Hořící keř po všech směrech nastavil laťku v české kinematografii pěkně vysoko a jsem osobně velmi zvědav, který český film či seriál se mu v budoucnu alespoň z části přiblíží nebo ho dokonce překoná. . ()

borys22

Na české poměry vysoce nadprůměrné a jsem rád, že to bylo zfilmované, protože podobných projektů zde vzniká minimum. Na druhou stranu, když se podívám na tvorbu HBO, tak je to vysoce podprůměrné. Kromě místy prkenných dialogů se zde vyskytuje spousta nelogičností ve scénáři, ač normálně podobné malichernosti neřeším. Možná kvůli na nervy lezoucí tzv. atmosférické hudbě na mne přišla rejpavá nálada. Např. bratr Palacha jde na poštu telefonovat v 8 večer. To jako měla pošta tehdy non stop provoz? Pochybuji. Nebo při demonstraci hlavní hrdinka vyběhne ven do té největší mlínice, kde dostane do nosu. Nechápu z jakého důvodu tam musela vběhnout. Vůbec s Taňou Pauhofovou jsem měl trochu problém. Je nádherná a vždy dokonale upravená, ale to je asi tak všechno, co můžu k jejímu výkonu v této mini sérii říci. Abych jen nekritizoval. Igor Bareš v roli stbáka byl dokonalý! 70% ()

robbez

Nejlepší je první díl, další dva jsou už slabší a hlavně nudnější. Působilo to na mě jaksi uměle, strojeně a nepřirozeně - hlavně tedy projev Pauhofové, ale možná že právníci takoví opravdu jsou. Celkově mi Hořící keř spíše připomíná poněkud didaktický hraný dokument pro školy, ale filmový zážitek to tedy moc nebyl. Kdosi tu napsal, že by se měl vysílat ve školách povinně. To tedy chraň pánbu, povinného vysílání různých věcí jsme právě v komunismu zažili celkem dost. Vůbec se mi zdá, že nejvyšší hodnocení dávají filmu ve svých komentářích zanícení antikomunisté. Umělecká úroveň filmu ale není totéž co společensko-politická výpověď. ()

opiumka

Dech beroucí seriál. Je sice trošku smutné, že jsem se o spoustě historických událostí dozvěděla díky filmům a seriálům, ale to sem nepatří. Přemýšlela jsem, že bych dala pouze 4*, ale pak mi došlo, že nemám, co bych vytkla. To, že po každém díle mám chuť si zahrát na nějakého akčního hrdinu a dát to tady všechno do pořádku a přesvědčit masy, že to, co se tady děje, rozhodně není dobře, není špatně. Je to akorát důkaz toho, že na mě seriál zapůsobil. Doba byla hnusná - v tom se asi všichni shodneme. A myslím, že toto dílo je báječný způsob, jak vzdát hold statečným spoluobčanům. Přidám se k veřejným díkům režisérce. Samozřejmě bychom neměli zapomínat na scénáristu Štěpána Hulíka. Jen tak dál česká kinematografie! ()

Viiny

Shlédla jsem všechny 3 díly za sebou. Je to čerstvé a teprve to vstřebávám ... Ale s naprostou jistotou mohu říct, že pokud ve mě někdy něco vyvolalo silné pocity (lítost, hnus, obdiv ...).. Tak to bylo jednoznačně tohle! ()

Názorožec

Třídílný film Hořící keř dokáže velmi dobře a plasticky popsat atmosféru bonzáctví, skrytého hrdiství, prospěchářství, slabosti a dalších přístupů k tehdejší realitě a to považuji v českém filmu za unikát. (možná právě proto, že toto není tak úplně český film) Samotný čin Jana Palacha byl jen spouštěčem a jak se kdo dokázal vedle Palachova činu zachovat a jít do prohrané bitvy se světem ale vyhrát se svědomím je víc než inspirující. PS. doporučuju se na film nekoukat krátce po shlédnutí Obecního přeboru. ()

johny.mad

děkuju za tenhle seriál...za skvělý a od ryze českého tématu udržený odstup a střízlivost se kterou A.H. tuto minisérii natočila..trestuhodná je ale jedna věc..tuto látku a v této kvalitě by měla povinně natočit ČT, když už rýžuje na koncesionářských poplatcích :-((((( ()

Decim28

Nejlepší český seriál či minisérie všech dob. Agnieszka Holland se pustila do neotřelého, ale zároveň citlivého tématu. Upálení Palacha a konsekvence tohoto činu jsou zachyceny opravdu mistrně. Umně budovaná atmosféra je temná, tíživá a skličující, přesně jako doba, ve které se vše odehrává. Z těch filmů (ano, píšu filmů...) prostě je vidět to, že tyto události režisérka v Praze za studií zažila. Palec na horu za Trojana, na druhou stranu Kotek jako student mi trochu vadil. Ještě mi vše přišlo trochu utahané, 2 díly by možná stačily. I přes to ale jeden z nejlepších českých počinů poslední doby. 90% ()

Big Daddy

Zatraceně dobrá práce na rekonstrukci důležité události doby nedávné. Až mrazí při pomyšlení, že se stala tak nedávno. Natočeno citlivě až asi trochu prvoplánově, ale čím dál jsme od těchto skutečností naší historie je potřeba mladšímu divákovi napovědět, která strana mince je ta prohnilá. V některých rolích šlo zvolit lépe, ale nikdo úrověň vyloženě nesráží tak alepsoň za to buďme rádi. Nejde o akční film kde by bylo se potřeba efektově vyřádit, ale řemeslné zpracování odpovídá danému žánru a je zajímavě doplněno o dobové záběry. ()

acervena

vylézt po vice než 4hodinovém maratonu ve Varech z kina doprostřed promenády plný rusů není zrovna to nejšťastnější řešení a moje tolerance se blížila téměř k nule. Povinně všem dětem do škol a taky pár statisícícům našich krátkopaměťových spoluobčanů na všech programech najednou a bez reklam.. ()

VilemRousi

Viděno v rámci KVIFF 2013 a i když to nakonec byly 4 hodiny na ne zcela pohodlných sedačkách, tak to uteklo jako až neuvěřitelně rychle. Tu dobu jsem bohudík nezažil, ale přesto mě počin paní Agnieszky Holland naprosto do té doby vtáhl. Skvěle zpracované historické téma (i když pár drobností by se také samozřejmě našlo - místy zbytečné natáhlé a některé rozpory se skutečností trochu zamrzí) - každopádně zase po (hodně) dlouhé době skvělý (téměř úplně) český film - 95% ()

90125

Pomerne málo politických súvislostí a prespríliš melodramatickej telenovely. Skrátenie celého z 230 na 130 minút by rozhodne prospelo. Ani slečna Pauhofová na mňa nijaký extra dojem neurobila. Pomalá výslovnosť jej češtiny bola málo dôveryhodná. Atmosféra strachu medzi ľudmi ale funguje pomerne slušne. Rozhodne je veľmi dobre, že sa točia filmy o týchto desivých udalostiach. Nikdy nesmieme zabudnúť ! A nikdy nesmieme zabudnúť pripominať to, generácii dnes 20 ročných. 63 % ()

Pan_Sady

Dějiny našeho národu. Krásně jsou vidět silné a slabé stránky České republiky. Více takových filmů, aby se podobné okamžiky už nikdy nemusely opakovat. Na tomto příběhu si můžete uvědomit, že i Váš názor může rozhodnout. pro dobrou nebo špatnou věc. Je hloupé zlehčovat sílu jednoho názoru, protože jak já říkám svět tvoří dílčí rozhodnutí a Jan Palach je toho důkazem.Jediné, co bych změnil na tomto seriálu jinak je, že bych ho natočil jako film. Seriály neslaví takový úspěch jako filmy, protože přináší roztroušený zážitek. Proto doporučuji shlédnout celé najednou jako jsem to udělal já +.) ()

Shaman::..

Toto dílo jen podtrhuje skutečnost, která platí poslední dekádu ve filmovém světě, že lepší díla jsou vyráběna, nikoliv pro kinosály, ale pro televizní obrazovky. Kvalitně natočený, profesionálně odvedená práce. K plnému uspokojení mi jen chyběl, resp. přebýval třetí díl minisérie, který je zbytečně natahovaný. Jen se pozastavuji nad tím, že HBO ukazuje České televizi hodně z dálky záda. Zaslouženě. ()

Stoupa07 odpad!

Politická agitka. Po shlédnutí filmi mám pocit, že jsem asi žil v jiné době a prožíval něco jiného, než je v ději. Asi je pravda, co se povídá, že peníze na film můžete sehnat jen v několika případech. A jedním z nich je propagandistická angažovanost. Dnes tedy v opačném gardu než před rokem 89. Bohužel se doba nezměnila. Dnes to není ovlivněno politickými komisemi jako dříve, ale penězi a grantovými a jinými komisemi. ()

Ivuska71

Jak já si u takovýchto filmů přeju, aby to tak nebylo, aby se stal zázrak a v 68. tentokrát vyhráli ti lepší. Doba temna však vždy nastane. Tahle trilogie nemá chybu a je to síla. Deprese nad marnou snahou dobrat se spravedlnosti a nápravy z filmu přímo ukapává. Kruté a pravdivé, výborně zahrané, podbarvené hudbou, která vás dostane ještě hlouběji, až na samé dno. ()

HBO se stahuje z tuzemské tvorby

HBO se stahuje z tuzemské tvorby

16.09.2022

Fúze společností Discovery a Warner Bros. a s ní související snaha razantně omezit výdaje napříč všemi subjekty měla bohužel dopad i na televizní odnož HBO. Ta byla nucena se stáhnout z mnoha… (viac)

27. Český lev

27. Český lev

30.11.2019

V sobotu 7. března 2020 bude Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) po sedmadvacáté rozdávat výroční ceny symbolizované soškou Českého lva. Stane se tak na galavečeru ve Dvořákově síni pražského… (viac)

Zemřel herec Stanislav Zindulka

Zemřel herec Stanislav Zindulka

14.03.2019

Ve věku 86 let zemřel český divadelní, filmový a televizní herec, Stanislav Zindulka. Ten měl za sebou vystudovanou pražskou DAMU, od roku 1994 byl pak členem pražského Činoherního klubu. Mezi jeho… (viac)

HBO a české špionážní drama

HBO a české špionážní drama

03.07.2018

Karlovarský festival je v plném proudu a o jednu z těch atraktivnější zpráv se teď postarala evropská odnož HBO. Její zástupce Steve Matthews totiž oznámil, že ve spolupráci s českými tvůrci… (viac)