Hořící keř

(TV film)
  • Poľsko Gorejący krzew (viac)
Česko / Poľsko, 2013, 2x109 min (Alternatívna 206 min, televízna verzia: 84+72+78 min)

Scenár:

Štěpán Hulík

Táňa Pauhofová, Jaroslava Pokorná, Petr Stach, Igor Bareš, Vojtěch Kotek, Adrian Jastraban, Patrik Děrgel, Ivan Trojan, Jenovéfa Boková, Denny Ratajský (viac)

Po seriálu Terapie, který vyvolal příznivé ohlasy u kritiky i u diváků, HBO Česká republika pokračuje v tvorbě vlastních hraných děl. Dalším původním projektem, který vznikne v režii světoznámé Agnieszky Hollandové, je třídílné retro Hořící keř, inspirované skutečnými událostmi i reálnými postavami. Scénář dramatu o alarmujícím činu Jana Palacha, osudech jeho blízkých a počátcích normalizace v posrpnové ČSSR napsal Štěpán Hulík... Děj začíná Palachovým sebeupálením v lednu 1969 a líčením rozjitřené atmosféry v tehdejší společnosti. Události se zdramatizují po skandálním nařčení od poslance Viléma Nového, který Palachovo sebeobětování zlehčoval na stranickém mítinku v České Lípě lživým prohlášením o takzvaném studeném ohni. Hlavní postavou vyprávění je skutečně existující advokátka Dagmar Burešová, která jménem Palachových příbuzných podala na Viléma Nového žalobu na ochranu osobnosti. Charakterní právničku, jež přijala zastupování klientů ve zdánlivě beznadějném soudním procesu a trpělivě sháněla důkazy v jejich prospěch, ztvární Tatiana Pauhofová. JUDr. Dagmar Burešová za normalizace obhajovala pronásledované disidenty a po listopadu 1989 se stala ministryní spravedlnosti. V letech 1990 – 1992 zastávala funkci předsedkyně České národní rady. (HBO Europe)

xtraper odpad!

Slabý, nudný a manipulativní film s historickými nepřesnostmi. Co můžeme taky čekat od současného tzv politického filmu na objednávku. Film poukazuje na kulturní úroveň v ČR. ()

j0nathan

"Kmnsmus je svinstvo a blšvici jsou svině." Dumal jsem dumal nad hodnocením o dost déle než normálně, ale nakonec musím dát plný počet. Vztahy, intriky, napětí, atmosféra a nakonec přechody z optimismu do beznaděje. To všechno bylo tak brilantní, že jsem byl do filmu zažrán tolik, že po shlédnutí jsem se musel podívat z okna, jestli mě někdo nesleduje. ()

Olczyk

Neviděl jsem nikdy lepší film na téma Jan Palach - tento film mi osvětlil spoustu věcí týkajících se této ožehavé události. ()

Hepy13

A pak že to nejde......stačí jedna polka u kormidla, podpořená finančními prostředky od HBO k tomu několik kvalitních českých herců. No a vidíme že na tom naše filmy v dnešní době nejsou zas až tak úplně špatně. Český Lev bez diskuze! ()

arcticsky

Naprosto přesvědčívé zpracování tehdejší doby včetně hereckých výkonů. Na prstech jedné ruky se dají spočítat filmy, které tu hnusnou komunistickou dobu ztvárňují tak působivě - Pouta, Životy těch druhých, Ve stínu, možná ještě seriál České století...na jiné si ani nemůžu vzpomenout...Hořící keř je z těchto již tak kvalitních filmů nejlepší. ()

M1k9

Wow. Nečekal jsem, že se český film dostane tak vysoko nad dosavadní ubohý průměr. Už jako nezaujatý divák bych mu fandil. Nese autentický duch doby (pouze tuším). Soustřeďuje se na nejdůležitější poučení z lidské psychiky a chování. Připomíná čím jsme si prošli a co nás zformovalo. [Jací jsme byli.] Po dlouhé době jsem na chvíli hrdý na česko. [Jaké bylo.] Byly, jsou a budou období na které nemůžeme být pyšní. Převládá však síla a životy hrdinů, kteří zde žili a žijí ve stínu světa, kteří pro nás vybojovali samostatnost a svobodu. Bez pozornosti USA, země bez minulosti, která nás se závistí přehlíží a podobně to je i s dalšími. Musíme se pochválit a zviditelnit sami. V dobrém i ve zlém jsme jedinečně skvělý národ. Jedinečně skvělá je i Táňa Pauhofová, které bych s chutí předal nějakou sošku za abnormální herecký výkon. 9/10 ()

Tunri

Husí kůže, mrazení. Po dlouhé době mě film rozplakal. Pronásledování a teror starého i mladého člověka a fyzickou i psychickou surovost k lidem podali tvůrci bezchybně. A co je na tom nejhorší? Že historie má tendenci se opakovat. Stačí se podívat na počet voličů a hlavně mladých lidí, co jsou horlivými komunisty (aniž by si přečetli jedinou knihu podle skutečností) a popírají veškeré tyto události. V té době jsem nežila, ale film podal velmi působivé svědectví. Hudba, ponurost, šeď, napětí a celá atmosféra. ()

Thomas_xxxxx

Námet dobrý, aj dobre spracovaný, len sa 4 hodiny krútime okolo toho istého, čo zo začiatku je extrémne pútavé, ale ako čas ubieha, človek už trochu čaká, že by predsa len mohol prísť koniec, ale ten tak skoro zďaleka neprichádza a trochu to stagnuje zážitkovo. Ale páčilo sa mi to. ()

Fifer

1.Díl: Film je to záslužný a věřím, že se děj rozjede. V prvním díle se ale příliš soustředíme na truchlící příbuzné. Divák chápe, že smrt Palacha je pro příbuzné bolestná, ale pláči a truchlení je věnován až příliš velký prostor, což děj nijak neposouvá. Věřím, že se to rozjede. Taky je záslužné připomenout, co se tehdy dělo. Většina lidí si pamatuje jen Palacha a Zajíce, netuší, že lidí bylo víc. Neznají další poměrně důležité skutečnosti. Myslím, že bychom si měli panovat i ta další jména( Hlavatý, Plocek) ()

J R C Pecuchet

Uff....tak to byla síla ! Od první minuty se neodtrhnete od obrazovky. Způsob vyprávění, který tvůrci zvolili Vás naprosto pohltí.Musím vyzdvihnout brilantně napsaný scénář (Štěpán Hulík), vynikající dramaturgii (Marcela Pittermannová), skvělé herecké výkony všech zůčastněných, skvělou dynamickou kameru a naprosto dokonale zkomponovanou hudbu, která neuvěřitelným způsobem umocňuje dramatické scény filmu. Troufám si říci, že se jedná o snímek, který bude patřit mezi špičku současné tvorby nejen v České republice. ()

Milwa

Povedlo se jim podnítit ve mně představu jaké by to asi bylo kdybych to zažila na vlastní kůži...co bych cítila, co bych dělala a co bych si z toho odnesla....říkala jsem si, že bych musela emigrovat, ale pak mi manžel řekl..."a nechala by si tady své rodiče a prarodiče?" a já musela uznat, že bych asi nakonec zůstala a dusila se. Po každém dílu jsem se nořila do většího a většího pocitu tísně a frustrace. Je absolutně zbytečné polemizovat nad činem Jana Palacha, nemusím ho ospravedlňovat, ani hanit, není to důležité....extrémní doba, přináší extrémní činy. Nejsem schopná definovat, zda to byla odvaha, nebo šílenství...každopádně se může zdát, že v širším dějinném odstupu se prokázalo, že to bylo zbytečné...jedinec je proti systému bezmocný. Lidé se nedokázali (nebo jich bylo jen málo) režimu vzepřít...kdo ovládá média vítězí:( Poselství je v něčem jiném, není důležité vyhrát, je důležité stát za svým názorem a nenechat se zlomit. Kdo z NÁS by na to měl?...když Vám přitahují provaz pod krkem...když máte rád a oni mohou Vašim blízkým ublížit....Vážím si oběti Jana Palacha, i když mi přijde šílená... ()

Majkl1711

Velmi pěkný filmařský počin. Bohužel mi v hlavě vyvstává jedna otázka. Proč točíme filmy typu Babovřesky a netočíme víc takovýchto filmů?! ( Budeme snad pokažné "žádat" naše sousedy ať natočí film o Naši historii? ) ... Co se týče samotné miniserie. Ikona Jana Palacha musela být ( a troufám si říct, že stále je, ikdyž už né tak moc ) v této době pro mladé opravdu silná. Jelikož jsem mladší ročník, tak jsem těchto událostí logicky nemohl býti svědkem.. Ale díky tomuto dílu jsem mohl trochu detajlněji nahlédnout pod pokličku tohoto tématu... Velmi autenticky je zde vykreslena síla tehdejšího socialismu nebo-li " Buď jsi s námi nebo proti nám" ( a pokud jsi proti? Kdo ví... ;-) ) ... Jen škoda, že vice prostoru nebylo dáno samotnému Palachovi. Mimo to se řešily spíše soudní tahanice a politické intriky. ()

tomo41

"Člověk je v podstatě takové zvířátko, stará se sám o sebe maximálně o svoje mladé. Ale nakonec stejně udělá, co se mu řekne." Veľmi silný a veľmi depresívny snímok. Krutá výpoveď o časoch našťastie už minulých. Veľká vďaka patrí HBO, že sa odhodlala natočiť niečo takéto a prispieť do Československej kinematografie snímkom, ktorý vystihuje istý úsek našej spoločnej minulosti. Film, ktorý vypovedá o histórií Československa v druhej polovici 20. storočia oveľa viac ako všetko porevolučné učebnice dejepisu dokopy. ()

butnot

Do krajnosti vyvedená dramatičnost všech scén o osudech lidí, jejichž život zásadně změnil Palachův čin je ve své podstatě nešťastná. Zvláště pro generace, které tyto události nezažily, tato minisérie nepodává obraz toho, jak skutečně Palachův čin na česko-slovenskou společnost zapůsobil, co vyvolal, jaký tlak vytvářela Moskva na československou vládu. Zcela chybělo interview provedené s Palachem po činu v nemocnici - film se naopak snaží, pro umocnění protipólu lidskosti doktorky a bezcitnosti policie vyvolat přesvědčení, že nikdo kromě rodiny s Palachem ani mluvit nemohl. Také Palachův pohřeb ve filmovém ztvárnění zdaleka nepůsobí natolik dramaticky, jak působí z autentických záběrů. Otazníky vyvolávají také některé dialogy, které působí uměle, jiné nuceně a nepřirozeně. Přesto je Hořící keř na české poměry mimořádný počin, kterému se podařilo zdařile navodit atmosféru konce 60. let a důstojně zfilmovat látku, jež si o to již velmi dlouho říkala. Nezbývá než doufat, že další projekty když ne překročí, tak alespoň poměrně vysoce nastavenou laťku udrží. Znamenalo by to, v posledních letech téměř něco nepředstavitelného, že lze v českých podmínkách ještě natočit úspěšný film s uměleckou ambicí. ()

El-Barto

První díl je samozřejmě nejlepší (8/10), mráz běhá po zádech skoro od začátku do konce. Po tom to jde ale sešupem z kopce a samotný vyšetřování je dost nezáživný. Jediný co potom zase dokáže aspoň trochu vyvolat ten pocit za začátku jsou poslední dvě scény třetího dílu, který věrehodně vykreslují konečný dopady. Herecky je to super, protože v tom prostě hraje skoro každej dobrej českej herec. ()

Platom

Velmi pozitivní ohlasy, vysoké hodnocení, zahraniční režie, děj podle historických událostí, atd.. Tím vším si film získal mou nemalou pozornost a já se vyloženě těšil, až dám po velmi dlouhé době šanci nějakému tuzemskému počinu. První část působila skvěle, měla tempo, byla velmi dramatická, zajímavá, hudba skvěle dokreslovala atmosféru, herci působili přirozeně, věrohodně.. výkres tehdejší doby byl takřka brilantní. Ale! Minuty sledování plynuly a já se začal místy nudit. Jistě, jedná se o film, který byl natočený podle skutečných událostí, takže zde nelze vytvářet nějaké neočekávané zvraty, ale spíše píši o faktu, že Hořící keř mohl být mnohem kratší, svižnější. Z mého pohledu byl zbytečně natahován, což mu velmi ubíralo na celkové kvalitě a hodnocení. Hudba, kterou jsem ze začátku oceňoval, se stala jen monotonním podkreslením prázdných scén. Další věcí, kterou bych rád zmínil a kterou u filmů z našich luk a hájů absolutně nechápu je to, proč proboha do takového filmu cpou sex? Bylo vážně nutné, sledovat, jak si to advokátka Dagmar Burešová rozdává ve vaně se svým manželem? A co to má sakra společného s historickými událostmi? Čím to přispělo na kvalitě filmu? A proč je to proboha v každém Českém filmu? Nechápu.. Z filmu jsem také nepochopil, čím přesně byl v událostech kolem Jana Palacha důležitý Vojtěch Kotek se svou postavou? Na naše poměry ovšem stále kvalitní podívaná. 3* ()

rusty09

Když sem našel film v top 100 a byl českej a ještě ke všemu z roku 2013, přišel první šok. Pak když jsem viděl tu dýlku, přišel druhej šok a po shlédnutí filmu přišel třetí šok. Asi nejlepší českej film jakej sem viděl (nebylo jich moc), ale hlavně to, že se dá porovnávat ve světě a ani tam se ztratit nemůže. ()

Gastovski

Hrozná nuda! Což o to, natočené je to pěkně a některé záběry jsou opravdu vychytané, ale jako celek mě to obsahově i herecky naprosto minulo. ()

Mona-Lisa

Za účelem toho, aby se z vět obsahujíc slova jako svoboda nebo pravda nestaly jen prázdné fráze, nikdy nebude natočeno dost počinů. A tento se výsostně povedl. Castingem začínaje a hudbou konče nemám, co bych vytkla. ()

HBO se stahuje z tuzemské tvorby

HBO se stahuje z tuzemské tvorby

16.09.2022

Fúze společností Discovery a Warner Bros. a s ní související snaha razantně omezit výdaje napříč všemi subjekty měla bohužel dopad i na televizní odnož HBO. Ta byla nucena se stáhnout z mnoha… (viac)

27. Český lev

27. Český lev

30.11.2019

V sobotu 7. března 2020 bude Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) po sedmadvacáté rozdávat výroční ceny symbolizované soškou Českého lva. Stane se tak na galavečeru ve Dvořákově síni pražského… (viac)

Zemřel herec Stanislav Zindulka

Zemřel herec Stanislav Zindulka

14.03.2019

Ve věku 86 let zemřel český divadelní, filmový a televizní herec, Stanislav Zindulka. Ten měl za sebou vystudovanou pražskou DAMU, od roku 1994 byl pak členem pražského Činoherního klubu. Mezi jeho… (viac)

HBO a české špionážní drama

HBO a české špionážní drama

03.07.2018

Karlovarský festival je v plném proudu a o jednu z těch atraktivnější zpráv se teď postarala evropská odnož HBO. Její zástupce Steve Matthews totiž oznámil, že ve spolupráci s českými tvůrci… (viac)