Na jaře 1939 byl natočen jeden z lepších filmů československé kinematografie – Kristian. Tato společenská komedii v režii Martina Friče vznikla podle francouzské divadelní hry "Kristian". Hlavním hrdinou je úředník cestovní kanceláře Alois Novák (Oldřich Nový), který se jednou za měsíc vydává do „velkého světa“ baru Orient. Zde se také seznámí s mladou a bohatou Zuzanou Rendlovou (Adina Mandlová). Ta prohlédne jeho dvojí život a vrátí jej do reality po boku věrné manželky Mařenky (Nataša Gollová). Zuzanina snoubence Freda hrál v tomto filmu Raoul Schránil, stejně jako v několika dřívějších filmech. Přestože námět filmu nebyl nijak objevný, vkusná realizace a oduševnělé výkony obou hlavních představitelů učinily z Kristiana evergreen českého filmu. Kristian byl uveden na mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách a Adina Mandlová s Martinem Fričem dostala za svou roli cenu ministra průmyslu a obchodu. V Kristianovi se Adina Mandlová poprvé sešla s vycházející hvězdou Natašou Gollovou, která pak v letech 1939 - 1943 hrála hlavní role v šestnácti filmech a v šesti z nich hrála spolu s Mandlovou. Mandlová s Gollovou se v soukromém životě staly přítelkyněmi, jak o tom vypráví Adina Mandlová ve svých pamětech, přestože v době druhé světové války se dělily o přízeň jednoho muže (německo - český producent Willy Söhnel). Kristian měl premiéru 8. září 1939 a v premiérovém nasazení byl uváděn pět týdnů. Po druhé světové válce byl film uveden znovu, ale tehdy z něj byly vystřiženy některé scény Adiny Mandlové s Járou Kohoutem. Název filmu na originálních úvodních titulcích: Kristian. V dobových popiscích i v jiných písemných materiálech: Kristián. Bytové zařízení dodaly Spojené UP závody. (oficiálny text distribútora)

Movie Gourmet

Zlatý fond české kinematografie s výborným a nezapomenutelným Oldřichem Novým a dvěma nejkrásnějšími herečkami té doby (Adinou Mandlovou a Natašou Gollovou) v jediném filmu. Film má vtip a je výborně zahraný. Krása pohledět. Nezapomenutelná scéna, kdy Oldřich Nový svádí Adinu Mandlovou :-) Verdikt: 5* a 90 %. ()

mira007

Absolutní klasika černobílé československé kinematografie , asi poslední radost diváku po tom, co nám Němci sebrali Sudety a před vypuknutím II. světové války. Film mi přijde nadčasově i vtipný, ale nevím jestli se diváci smáli, když to běželo v kině. Nejlepší film ve své kategorii. ()

laepus

Málokterý film pro pamětníky je tak slavný jako tenhle. A rozhodně právem. Jen spojení - Frič režie, Gruss scénář, Nový hlavní role zaručuje úspěch. Ale tady je i ta sebemenší role svěřena těm nejlepším (Marvan, Mandlová, Paul, Schránil, Gollová, Kohout...) a každý má dost prostoru pro to, aby dokázal, že taky umí. Tak elegentní a vtipný zároveň uměl být jedině Oldřich Nový. Zavřete oči, odcházím... ()

rsimonyi

Ačkoliv nemám tyto staré klasiky v oblibě, tento film je vyjímkou (už jen pro to, že má žena ho miluje :-). Film o romantickém úředníčkovi vydávajícím se za svého bohatého bratra elegána a gentlemana se povedl a oblíbilo si ho několik generací. Příjemný romantický film ()

werewolf69

Síce patrím k omnoho mladšej generácii, ale tento film milujem. Hltal som každé Kristiánove gesto a slovo čo povedal. Kiežby som bol ako on. ()

Tunri

Trvalo mi hodně let, než jsem tento legendární film skoukla. Moc se mi líbil, romantická, ale opravdu romantická komedie. Úžasné obsazení, lepší už by ani být nemohlo. Hodnotím asi 5 hvězdičkama. ()

Vesecký

Jakkoliv je Kristian oblíbený a často uváděný, nemohu mu dát plný počet hvězdiček. Dokonce bych řekl, že právě ta úvodní, nejklasičtější a nejznámější pasáž v Baru Orient, s písní "Jen pro ten dnešní den" či se sentimentálním hovorem "zavřete oči, odcházím..." pro mne vždycky byla velmi nudnou. Až přítomnost Nataši Gollové a zápletka Alois x Kristian Novák je oživením, za nejlepší scény považuji tu v bytě Novákových "Lojzíčku, není tu přetopeno, je tu obvyklých šestnáct stupňů" a pak scénu v bytě Zuzany s Jaroslavem Marvanem. Člověk se příjemně pobaví, ale toho sentimentu zvláště od Adiny Mandlové, která výrazně přehrává (nebo ani ne?), je tam moc. A Oldřich Nový, když začne mluvit tím unylým tónem protahujícím koncové samohlásky, to je sice originální a jeho, ale taky to nemusím. ()

IvcaSammet

Kristian je česká filmová klasika. I přesto, že jsem film viděla už tolikrát, že už si ho skoro celý pamatuju, nikdy nedokážu odolat, když na něj narazím v televizním programu. Na těchto filmech se mě strašně moc líbí jejich geniální zápletky. Banální a na první pohled nenápadné situace se promění v kalamitu. Myslím si, že je opravdu velká škoda, že takové filmy už v dnešní době nikdo natočit neumí ... I přes to, že mám film ráda ale nemůžu hodnotit všema pěti hvězdičkama, a to z jednoho prostého důvodu ... V porovnání s některýma jinýma starýma českýma filmama je Kristian trošku slabší. Možná právě proto, že to není pouze čistá komedie ... ()

joker2

Skvělá meziválečná komedie o tom, že každý by si někdy rád užil. Oldřich Nový na svou roli navázal o 30 let později ve filmu Světáci (1969), kde hraje učitele elegance. Ne nadarmo je na tohoto velikána českého filmu odkazováno i v Trierově Tanci v temnotách. ()

Carbo

Ač jsem viděl mnoho filmů které patří do kategoriee filmů pro pamětníky za znalce se nepovažuju. Troufám si ovšem tvrdit že kristian je pro mne jedním z nejlépších filmů té éry. Mistrně rozehrátý mnohoúhelník vážných i nevážných vztahů který se pomalu stahuje kolem osoby Aloise Nováka alias Kristiana. Humor je zde především situační nikoliv však groteskní jak v komediích Burianových, tento styl přesně zapadá do noblesní atmosféry kterou vytváří svým vystupováním a sváděním Oldřich Nový. Femme fatale snímku Adina Mandlová a svůdnikova překrásná žena Nataša Golová postupně pomocí rafinovaných situací dávají Oldřichu Novému lekci a přiběh končí happyendem. Námět si pohráva s touhou obyčejného člověka po něčem neobvyklém možná až exotickém a že takové věci nehledat mimo vztah ale právě ho oblažovat novými společně prožitými zážitky. ()

Eva_Krejcova

Nádherný film Oldřich Nový je tam prostě úžasný jeho Kristián je prostě něco žít dvojí život to je pěkná fuška ale jak je vidět úředníkovi Aloisovi Novákovi to prostě stojí za to aby ne když potká takovou krásnou a ještě k tomu bohatou Zuzanku. A jeho "zavřete oči odcházím" tak to je prostě legendární. ()

jane1106

Snad nejslavnější náš předválečný snímek mě malinko zklamal zápletkou, určité kouzlo si ale drží dodnes. Adina Mandlová coby mazaná bohatá slečna s romantickou duší je tady podstatně zajímavější než Nový, jehož nejlepší role Kristian, myslím si, není. ()

Amper01

Jeho idea je fajn. Ale co se mi nelíbilo bylo, že nejprve sváděl ženy (takový proutník) a pak jim lámal srdce... A vůbec - za sebou nechával spoušť... Jednou do měsíce si prostě vyrazil do světa aby pro své potěšení šířil nepokoje - jed... ()

zdeny99

Podobných filmů jako Kristián vznikly už desítky, ale snad žádný z nich už ho svojí slávou nepřekonal ani po více jak sedmdesáti letech. Naopak veškeré jiné filmy s takovou zápletkou jsou považované za kýč. Stejně jak tomu je ještě ve větší míře s latinskoamerickými telenovelami, jejichž děj je úplně o tom samém. Rozdílnost je jen ta, že v telenovelách je tou chudou žena a vezme si bohatého chlapa. Zde je tím chudým muž, který ve skutečnosti není ničím jiným než sprostým hajzlem, jenž lže ženám a hraje si s jejich city. Celou dobu jim kecá, jak navštěvuje Kanárské ostrovy a žije v blahobytu. Přitom jeho skutečné jméno není Kristián ale Alois. Se svým platem ztěží pokryje své měsíční náklady a zmůže se tak jen na jednu návštěvu baru za měsíc, kde lže přítomným dámám. Tak tohle že je ten ukázkový příklad chlapa s nejvybranějším chováním? Gentlemana, o kterém každá sní? No nic, jdu zvracet. Ale stejně se na to hezky dívá, ačkoliv je to už tak moc starý. [7351. hodnocení, 157. komentář, 85%, 279. nejlepší film, 796. nejoblíbenější film] ()

Kochanski

Co jiného tomuto filmu dát?! Zjištění, že žije česká "marlene, Marylin, Greta" mě před těma 5 ti lety, když jsem film viděla poprvé, totálně dostalo!!! O. Nový a N. Gollová jsou také výborní!!! ()