Na jaře 1939 byl natočen jeden z lepších filmů československé kinematografie – Kristian. Tato společenská komedii v režii Martina Friče vznikla podle francouzské divadelní hry "Kristian". Hlavním hrdinou je úředník cestovní kanceláře Alois Novák (Oldřich Nový), který se jednou za měsíc vydává do „velkého světa“ baru Orient. Zde se také seznámí s mladou a bohatou Zuzanou Rendlovou (Adina Mandlová). Ta prohlédne jeho dvojí život a vrátí jej do reality po boku věrné manželky Mařenky (Nataša Gollová). Zuzanina snoubence Freda hrál v tomto filmu Raoul Schránil, stejně jako v několika dřívějších filmech. Přestože námět filmu nebyl nijak objevný, vkusná realizace a oduševnělé výkony obou hlavních představitelů učinily z Kristiana evergreen českého filmu. Kristian byl uveden na mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách a Adina Mandlová s Martinem Fričem dostala za svou roli cenu ministra průmyslu a obchodu. V Kristianovi se Adina Mandlová poprvé sešla s vycházející hvězdou Natašou Gollovou, která pak v letech 1939 - 1943 hrála hlavní role v šestnácti filmech a v šesti z nich hrála spolu s Mandlovou. Mandlová s Gollovou se v soukromém životě staly přítelkyněmi, jak o tom vypráví Adina Mandlová ve svých pamětech, přestože v době druhé světové války se dělily o přízeň jednoho muže (německo - český producent Willy Söhnel). Kristian měl premiéru 8. září 1939 a v premiérovém nasazení byl uváděn pět týdnů. Po druhé světové válce byl film uveden znovu, ale tehdy z něj byly vystřiženy některé scény Adiny Mandlové s Járou Kohoutem. Název filmu na originálních úvodních titulcích: Kristian. V dobových popiscích i v jiných písemných materiálech: Kristián. Bytové zařízení dodaly Spojené UP závody. (oficiálny text distribútora)

Ex_Machina

„Jen pro ten dnešný den stojí proto žít“ A Kristián vedel žiť. Raz za mesiac bol niekto. Raz za mesiac bol bonvián, bol zvodca, bol elegán... Mimoriadne zábavná a nadčasová klasika, ktorá nás prenesie v čase a dovolí nám zabudnúť na dnešnú uponáhľanú dobu. ()

Marat

Úžasný český film, který jsem měl tu možnost poprvé shlédnout. Oldřich Nový v roli muže, který žije dvojím životem. Celý měsíc pracuje coby úředním v cestovní kanceláři, ale jednou za měsíc ze sebe udělá elegána, pod kterým vstupuje do nelevného podniku a představuje se jako Kristián. V tomto filmu jsem si absolutně zamiloval Adinu Mandlovou, která je skutečně nejen zde skvělou herečkou, ale i velmi líbivou polovičkou Oldřicha Nového. Film má skvělý námět a lehký vtip, který se mi zde moc líbil. ()

Marrianna

Kdykoliv se v televizi objeví jakýkoliv film pro pamětníky jsem tomu velice ráda. Ale když se objeví v televizi Kristián - jsem přímo nadšená a nikdy si jej nenechám ujít. Oldřich Nový zde exceluje - úžasné elegantní flirtování - to jsem nikde jinde neviděla. Kdybych měla to štěstí a potkala takovéhoto Kristiána i já :) Jeho šarm byl nepřekonatelný a když popisuje vzdálené minarety a zpívající cikády jsem uhranutá jako by ty slova patřily jen mně. A jako sobec si je pravidelně u sledování tohoto filmu přivlastňuji. ()

Vikinec

Ano, ikona filmů pro pamětníky. Oldřich Nový s nepřekonatelným šarmem tímto vytvořil nedostižný vzor nám buranům beze stop fantazie. ()

Hermione02

Klasika, která se právem řadí mezi český filmový skvost. Bohužel, film je neustále reprízovat, takže je již ohraný, ale 4 hvězdičky si zaslouží. O. Nový dokázal, že mu to ve dvojici s A. Mandlovou a N. Gollovou sluší, M. Frič přivedl na svět další ze svých báječných prvorepublikových komedií a dokázal, že je Pan režisér. ()

kaktusacek13

Úžasný film z první republiky. Hvězdy filmu té doby na jednom plátně. Nedá se nic vytknout. Bohužel, filmy jako Eva tropí hlouposti, Holka nebo kluk nebo Hotel modrá hvězda jsou mi milejší. ()

honzia

Noblesa herců 30.,40.,50. let mě uchvacuje a v černobílém snímku dostává své kouzlo. Tak charizmatické herce dnes jen tak neuvidíme. U filmu jsem se zasmál, pobavil a chápu muže, kteří podlehli Adině i Nataše. Hlas Oldřicha Nového nemá chybu a nedivím se okouzleným divkám. Kristian je suprově zpracované a nezapomenutelné dílo světového formátu. ()

PlayEasy

Komedie Martina Friče jsou nesmrtelné a jako jeden z příkladů bychom určitě použili tento film. Navíc skvělý herecký koncert Nového, Mandlové a Gollové, ale nezapomínáme také na ostatní představitele, kteří tuto skvělou komedii zvládli naprosto dobře. Inu staré dobré romantiky bez sexu (teda ne že by nám vadil:-)!!!! 80% ()

ostravak30

Jen pro ten dnešní den a "Zavřete oči, odcházím", dva texty, které se staly nejslavnějšími texty československé historie. A to bez debat. I dnešní mládež hlášku s odcházením zná. Píseň je zase jednou z nejslavnějších písní našich filmů obecně. A přitom se jedná zároveň i vynikající komedii. Dále také o jeden z nejlepších romantických filmů natočených v našich končinách. Kolik žen by chtělo mít po boku gentlemana Kristiána. Kolik mužů by chtělo vyrazit do víru nočního života jako hlavní hrdina. Zároveň je to film pro manžele. O tom, kterak je třeba na manželství pracovat a koníčky sladit, jinak upadá. Po právu se tak jedná o jeden z nejslavnějších filmů naší historie. ()

PlysovyMacko

Kristian je ultra balic, milovnik a svetak. Zapletka je o tom, ze jedna zena sa viac namota, on sa zamota a skomplikuje sa mu zivot. Samozrejme, ze ona neni blba a pacilo sa mi ako ho podusila. Pochopila som to tak, ze prenho to bol unik z nudneho zivota a prakticky svoju zenu nikdy nepodviedol, viac menej len flirtoval, takze nevychadza z toho ako haj*el. Je to mila komedia. ()

Dass

Skvele. Pro mne osobne je velkym prekvapenim, ze je to starsi nez nez Casablanca ( bohuzel ne lepsi ). Novy je ale absolutne nezapomenutelny.... ()