Na jaře 1939 byl natočen jeden z lepších filmů československé kinematografie – Kristian. Tato společenská komedii v režii Martina Friče vznikla podle francouzské divadelní hry "Kristian". Hlavním hrdinou je úředník cestovní kanceláře Alois Novák (Oldřich Nový), který se jednou za měsíc vydává do „velkého světa“ baru Orient. Zde se také seznámí s mladou a bohatou Zuzanou Rendlovou (Adina Mandlová). Ta prohlédne jeho dvojí život a vrátí jej do reality po boku věrné manželky Mařenky (Nataša Gollová). Zuzanina snoubence Freda hrál v tomto filmu Raoul Schránil, stejně jako v několika dřívějších filmech. Přestože námět filmu nebyl nijak objevný, vkusná realizace a oduševnělé výkony obou hlavních představitelů učinily z Kristiana evergreen českého filmu. Kristian byl uveden na mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách a Adina Mandlová s Martinem Fričem dostala za svou roli cenu ministra průmyslu a obchodu. V Kristianovi se Adina Mandlová poprvé sešla s vycházející hvězdou Natašou Gollovou, která pak v letech 1939 - 1943 hrála hlavní role v šestnácti filmech a v šesti z nich hrála spolu s Mandlovou. Mandlová s Gollovou se v soukromém životě staly přítelkyněmi, jak o tom vypráví Adina Mandlová ve svých pamětech, přestože v době druhé světové války se dělily o přízeň jednoho muže (německo - český producent Willy Söhnel). Kristian měl premiéru 8. září 1939 a v premiérovém nasazení byl uváděn pět týdnů. Po druhé světové válce byl film uveden znovu, ale tehdy z něj byly vystřiženy některé scény Adiny Mandlové s Járou Kohoutem. Název filmu na originálních úvodních titulcích: Kristian. V dobových popiscích i v jiných písemných materiálech: Kristián. Bytové zařízení dodaly Spojené UP závody. (oficiálny text distribútora)

Kokutek

Moje žena řekla : "Já potkat takovýho týpka, tak už Tě už ani nechcu", takže dávám 5 hvězdiček, za ty drsný klíny do hlavy co tam jede, aby se propracoval k šaškovi v manéži. ()

megajalec

Čiernobiela romantická komédia, ktorá vznikla pred vojnou a je prudko pozerateľná? Áno, Kristian! Je tu aj romantika, ktorá neprehráva, takisto humor, ktorý sa nevtiera. Film, ktorý sa dobre pozerá. Mne sa najviac páčil Kohout a jeho postava. ()

xpaja

Film je dějově dost banální a řekl bych že v tehdejší době vznikly daleko lepší filmy. Je to kýč až hanba. Vždy když tento film zahlédnu v TV nebo v programu tak si vzpomenu na to co mi říkala babička. Když byla v pubertě a chodily s kamarádkama do kina, tak všechny bez vyjímky nechápali proč do role největšího milovníka vždy obsazují Nového, který je malý, nehezký a působí slizce. Za mě ---== 50% ==---. Zajímavý komentář: Zdeny99. ()

Reiner

Úžasný film s ještě lepšími herci. Elegantní O. Nový opět zazářil a k tomu navíc A. Mandlová a N. Gollová! Super děj, který odsýpá a navíc se nasmějete. Kdo neviděl, chybu udělal! :) ()

Diskantka

Tohle je přesně takovej ten typickej starej bullshit, kterej chcete vidět, protože je známej. A pak zjistíte, že to je další věc pro pamětníky, která nikoho neurazí, protože maj všichni mejkap i na prdeli, namalovaný obočí a sou na sebe slušný až to bolí. Pravda je taková, že mně to fakt neurazilo. Takže za tři. Promiň Oldřichu, snad z mýho komentáře nerotuješ v hrobě. ()

lobo87

Česká klasika a nadčasový film o nespokojnosti so svojim životom, vyhoretosti a frustrácie, ktorý sa dá aplikovať aj do dnešných podmienok. Sympatické postavy, občas vtipné, občas smutné, ale reálne. Frič bol skvelý režisér... 75% ()

a0001

Zlaté časy kedy komédie boli úžasné. Úžasné herecké výkony v spolupráci s inteligentným humorom. V dnešnej dobe sú komédie iba odzrkadlením primitívnosti a demecie postáv. ()

PetraMishka

Oldřich Nový jako obyčejný pracovník cestovní kanceláře, který dělá přesčasy, aby si jednou za měsíc mohl zahrát na světoběžníka, svádět dámy z velkého světa a mizet, než znovu otevřou oči. Až jednou se najde slečna, která si to nenechá líbit, a pořádně ho v tom vymáchá. Kristián je krásný film, komplexní, každá postava má opodstatnění a jasnou lidskou motivaci. A dokáže pobavit i dojmout i po mnoha shlédnutích. ()

HaBe

Oldřich Nový v jedné ze svých životních rolí. I když je to film pro pamětníky, dívala jsem se na něj vždy, když šel v televizi, protože takové dílko za to stojí. Scénář byl na svou dobu napsán bravurně a herci byli výteční, což je vidět i na tom, že i v dnešních mladých lidech jsou zde noví a noví fanoušci. ()

radar76

Dalši filmová klasika s legendárním hereckým obsazením:Oldřich Nový, Nataša Gollová,Adina Mandlová.Snad každý zná:Zavřete oči........Odcházím..... ()

cici24

Pro to není taková pecka, ale je to krásný film o jednom snu....kolik lidí chce být Kristiánem a nedováží se to udělat? ()