Na jaře 1939 byl natočen jeden z lepších filmů československé kinematografie – Kristian. Tato společenská komedii v režii Martina Friče vznikla podle francouzské divadelní hry "Kristian". Hlavním hrdinou je úředník cestovní kanceláře Alois Novák (Oldřich Nový), který se jednou za měsíc vydává do „velkého světa“ baru Orient. Zde se také seznámí s mladou a bohatou Zuzanou Rendlovou (Adina Mandlová). Ta prohlédne jeho dvojí život a vrátí jej do reality po boku věrné manželky Mařenky (Nataša Gollová). Zuzanina snoubence Freda hrál v tomto filmu Raoul Schránil, stejně jako v několika dřívějších filmech. Přestože námět filmu nebyl nijak objevný, vkusná realizace a oduševnělé výkony obou hlavních představitelů učinily z Kristiana evergreen českého filmu. Kristian byl uveden na mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách a Adina Mandlová s Martinem Fričem dostala za svou roli cenu ministra průmyslu a obchodu. V Kristianovi se Adina Mandlová poprvé sešla s vycházející hvězdou Natašou Gollovou, která pak v letech 1939 - 1943 hrála hlavní role v šestnácti filmech a v šesti z nich hrála spolu s Mandlovou. Mandlová s Gollovou se v soukromém životě staly přítelkyněmi, jak o tom vypráví Adina Mandlová ve svých pamětech, přestože v době druhé světové války se dělily o přízeň jednoho muže (německo - český producent Willy Söhnel). Kristian měl premiéru 8. září 1939 a v premiérovém nasazení byl uváděn pět týdnů. Po druhé světové válce byl film uveden znovu, ale tehdy z něj byly vystřiženy některé scény Adiny Mandlové s Járou Kohoutem. Název filmu na originálních úvodních titulcích: Kristian. V dobových popiscích i v jiných písemných materiálech: Kristián. Bytové zařízení dodaly Spojené UP závody. (oficiálny text distribútora)

Martrix

Letos bude mít tento film neuvěřitelných 85 let. V mé generaci si nejspíš najde jen málo lidí, kteří by Kristiána neviděli. I ti, kteří romanticky ladění nejsou jistě ocení nejen výkony ústřední trojice, ale i vtip a samozřejmě ten krásný závan dob minulých. Přitom jde o film, který se promítal v době, kdy .... . Těžko říct, jak dnes působí na mladé lidi....vždyť i já nad ním ve svých osmnácti ofrňoval a dokonce byl i trochu nazlobený, že ženy díky němu očekávají něco, čeho nejsem schopen...co mi není vlastní. Dnes už vím, že jsem k tomu jen potřeboval odžít mnoho let navíc, získat zkušenosti, sebevědomí a objevit kouzlo hravosti při konverzaci se ženou. Potom vám Kristián poslouží jako inspirace a zdroj inteligentní zábavy. Čím jsem starší, tím víc mě baví. Ten příběh je univerzální. I dnes se v něm mnozí najdou. ()

dr.fish

Kristián je klasický mainstream pro davy. Adina Mandlová i Oldřich Nový mají lepší filmy, ale tenhle je prostě nejslavnější. Vůbec se tomu nedivím, ale když mainstream tak pro mne jedině Dívka v modrém. ()

otík

Stejně jako je Pyšná princezna královnou pohádek, tak je Kristián králem mezi válečnými veselohrami. Co dodávat k filmu, který je alfou a omegou mezi filmovými romancemi? Snad jen "zavřete oči, odcházím". ()

tom88

Na moje prekvapenie dosť solídny romantický film. Od čiernobieleho skoro 70 rokov starého českého filmu by som toľko nikdy nečakal, takže som spokojný. Dej baví a je sympatický, herecké výkony sú na úrovni. Má to náboj a šmrnc či pôvab. Sem tam sa to síce vlečie, ale zas to nie je taký dlhý film, takže sa to dá zniesť. Nie je to dokonalé, ale každého musí potešiť. 80% ()

Mylouch

"Tak začněte, Frede!" Adina coby okouzlující sova sněžná má "pro ten dnešní den" i při zoufalé nudě svého života trochu větší zdroje i nadhled než bratři Alois a Kristián. Skvostné obsazení od Orient-báru přes cestovku až k domácím papučkám. ()

vesper001

Zavřete oči, přichází Kristian. A vůbec nezáleží na tom, že ten film je starší než mé poslední dobré předsevzetí a že Oldřich Nový má ulízané vlasy a neodpovídá dnešní představě dokonalého muže. Kristian symbolizuje představu každé ženy o Panu Božském, představu, která je motivuje, aby se nespokojily s průměrem. Samotné postavě Kristiana dává tato role sílu žít ve zbytkovém čase život obyčejného člověka. Ale právě obyčejný život má (prý) nakonec větší hodnotu než chvíle strávené v záři reflektorů a obdivných očích znuděných dam… Ještě štěstí, že jsou v životě dny, pro které stojí zato strávit i nějaký čas bez života. Nad ostatními starými českými komediemi vyniká tato neobyčejně lidským rozměrem. ()

andrii

..."Bojíte se proto, poněvadž s Vámi nemluvím již slovy, ale údery svého srdce." Otevřete oči, pozvěte ho dál, přichází nezapomenutelná elegance sama, neodolatelný Kristián. Pro tu nezaměnitelnou, omamnou chvíli, výjimečně snový sen okamžiku. Drazí diváci, milé divačky, rozlučte se na čas s obyčejností a všedností, probuďte též své kristiánovské přednosti. ()

LeoH

Nesmrtelná únikovka z těžkých časů druhé republiky a počínajícího protektorátu. Nadprůměrně propracovaný scénář, stoprocentní řemeslo, bájení o nespoutané fantazii a odvaze žít si svůj život po svém se kupodivu netluče s mile konzervativním vyzněním. Kdo tvrdí, že se u toho nikdy nebavil, baví se u toho dodnes. ()

karlik4801

"Jen pro ten dnešní den stojí za to žít, jen klid svůj tichý mít, víc po ničem netoužit! Jen pro ten dnešní den a pro úsměv váš se život změní v sen, ten den, kdy štěstí potkáváš. Nesmíš se ptát, co bylo včera, bude zítra zas, jen dnešek uchopit a pochopit, že nejkrásnější sen je dnešní den." Jak lépe se vyjádřit? ()

anli

Tenhle film byl prý natočený za necelé dva týdny se vším všudy a vznikl proto,aby bylo na Barrandově na Vánoční prémie(jestlipak to tak opravdu bylo?).Velmi zdařilá komedie ve Fričově režii o tom,jestli je člověk schopen žít dva životy současně.Prakticky jde o divadekní komedii,kde opravdu exceluje Oldřich Nový a zdatně ho doplňuje Nataša Golová.Tenhle film neustále baví a bavit bude.Pro mě je místy malinko přeslazený a trochu naivní-hlavně konec filmu.Ale je to prostě česká klasika-dobře napsaná,mistrovsky režírováná a s grácií zahraná.Zavřete oči a já dávám čistých 85%. ()

Krysa SPK

"Jen pro ten dnešní den stojí za to žít. Jen klid svůj tichý mít a víc po ničem netoužit. Jen pro ten dnešní den, snad pro úsměv váš se život změní v sen..." ()

zdenny

Z tohoto filmu přímo čiší nonšalance a charisma Oldřicha Nového. Nevím, jestli byl tento film někdy zpracován i jako divadelní hra. Pokud ale ne, určitě by si to zasloužil. Jedná se o nádhernou situační komedii. ()