Cisárov pekár a pekárov cisár

• Československo Císařův pekař - Pekařův císař (viac)

Legendárna historická veselohra, v ktorej Jan Werich exceluje v dvojúlohe cisára Rudolfa II. a pekára Mateja, ktorý sa cisárovi veľmi podobá, len je o 25 rokov mladší. Cisára viac ako vládnutie zaujíma umenie, krásne ženy a najmä jeho alchymistická dielňa. Kým robí všetko preto, aby našiel legendárneho Golema a elixír mladosti, dvorania pripravujú spiknutie, v ktorom ho chcú pripraviť o trón. Vďaka náhode sa však vládnutia ujme pekár Matej... (RTVS)

BoPo

Toľko krát vysielaný film, že človek už ani nevie či je to kvôli kvalite alebo kvôli tomu zvyku ktorý si ľudia vybudovali. ()

Tommassi3

"Copak to máte s okem, pane Langu ?? Nějak vám mrká !!" - "Mrká, Milosti.. Asi průvan.." - "Průvan ?? U klíčových dírek to fouká, viďte ??" ;) ()

Terva

CÍSAŘŮV PEKAŘ: CITÁT - Má jednu myšlenku, mít Golema......... Nenechte prchlivost cloumat svým majestátem a ikdyž to každý viděl snad stokrát, stále je to jedna z těch špičkových pohádek, která kdy u nás byla natočena. Povedená hudba která krásně podkresluje příběh, supr herecké obsazení, spousta hlášek, srandy a možná i tajemna. CITÁT - A úúúúúž je tady zase.........Žitná, morfium a rum, to snad rozebere každého, kdo se chce vydat za holkama do Brandejsa. A tak končí Matěj jako císařův pekař, ale vynoří se v druhé části, jako PEKAŘŮV CÍSAŘ: CITÁT - Přijdem, přijdem, jen co omládnem........ Magistr Kelley spí na zemi a Rudolf II. se jde historicky znemožnit. Golem se sice může utrhnout, ale když Matěj říká, že se neutrhne, tak se neutrhne. Jo a lidi si určitě jednou budou vládnout sami. Co vám na to mám říci? Snad jen to, že už se blíží doba, kdy tento film bude opět zakázán. Ale zatím máme pěkně vypečené......rohlíčky. A to už je jiný příběh- ()

villon17

Týhle pohádky jsem se jako malá bála kvůli Golemovi, ale teď už v tom konečně vidim celou tu ideu, Werich a spol. opět odvedli skvělou a kvalitní práci a nenechali "prchlivost cloumat svým majestátem":). ()

Marek1991

Neviem koľko komentárov som už pri tomto mal, no pri tom poslednom som mal akési prianie, že snáď na to časom zmením názor, no a stalo sa. Možno som sa naučil sústrediť, možno ma vedia uchvátiť veci, ktoré kedysi nie, no príbeh o pekárovi so sedliackym rozumom, ktorý ukázal, že ľudia by si tiež dokázali sami vládnuť pri správnych dohodách, organizácii, porozumení a s pomocou prístrojov a vylepšení, ktoré sú tu podľa mňa zhmotnené do rozprávkového Golema, ma proste zaujal. V časoch, keď sme nastupovali na budovanie komunizmu, ktorý napokon zostal len ako pomotaný socializmus aj kvôli tomu, že pár ľudí, u ktorých sa koncentrovala moc sa historicky znemožnili a zle ju delegovali na ostatných, pritom sami neboli dokonalí, tak sa tu objavil tento film, ktorý mal doslova budovateľský nádych v piesňach, v dialógoch, bol rozumný, plný hodnôt, životných právd, vlastne krásna rozprávka ako všetko ide a popritom vedel aj pobaviť. ()

corpsy

Krásna rozprávka zo zlatého obdobia tohto žánru u nás. Len doteraz nechápem prečo ju stále rozdeľujú do dvoch častí. Ak sa dobre pamätám, ja som ju niekedy dávno videl v celku, alebo sa mýlim? ()

liquido26

Naposled jsem to viděl před strašně dlouhou dobou, jako dítě. Ani ve snu by mě nenapadlo, že by mě to mohlo i teďka takhle bavit, ale bavilo. Skvělá renesanční pohádka s výbornými herci. Odpustíme i tu špetku těch komunistických myšlenek :-) Škoda, že už se takovýhle filmy dneska netočí :-) ()

Ajinka126

Jan Werich, jeho úžasná filmová osobnost a kouzlo, mě přiměl tento překrásný film milovat, i když už je mu (filmu) 60 let. Opravdu neznám herce, který by mě dokázal odzbrojit, aniž by musel vyřknout jediné slovo. Velká pocta. ()

prkalil

CÍSÚSALKUCH - kolikrát jsem už tenhle film viděla? Asi tak pětmilionkrát - a teprve dnes jsem si toho všimla - Císařské ústřední alchymistické kuchyně! To je teda paprťála... ()

ConanVJ

Dnes už klasická historická komedie o Rudolfovi II, která patří k tomu nejlepšímu, co nám naše filmová historie nabídne. Pro mě to sice neni pětková záležitost, ale čas od času když mám náladu na filmek kouknu. Za mě 85% :) ()

draggo

Omlouvám se všem, ale tenhle film mě vždycky neuvěřitelně vytáčel a já mu nedokázal přijít na chuť. A nebylo to kvůli komunistické agitce, ta mi nevadí. /viděno v TV: 15% a 1*/ ()

NinonL

Krásné. Sice trochu budovatelské, ale proč ne, k ději se ten elán celkem hodí. Celý dvůr Rudolfa II. je skvělý, včetně intrik a rozmazlenosti hradního pána. Hodně úsměvné i k zamyšlení. ()

Historik

Já bych tuze rád dal pět hvězdiček, ale ty agitační pasáže mi vadí. Jinak je to výborné. Bohužel ten film vznikal ve špatné době, právě v těch nejstrašnějších letech. Kdyby to bylo třeba o pět šest let později, myslím, že by tam těch budovatelských nesmyslů nebylo tolik. Ale kdo ví? Možná můžeme být rádi, že to je aspoň takové, jaké to je. ()

KIT.HL

Úžasný Jan Werich v dobové, lidové budovatelské agitce....bohužel. Štěstí je, že až druhá půlka je zasažena morem -komunismem. ()

PKD

Bohužel, ale za posledních 20let, mi ta otřesná budovatelská závěrečná píseň dokázala srazit, jinak dokonalý film o 1 hvězdu dolů. Proto za 4. ()

zipper111

Prostě klasika s dokonalým panem Werichem...i když mi přijde, že je z ní cítit lehce myšlenka komunismu (když na konci spívaj o družbě práce), přesto je to jedna z těch nejlepších. ()

Věra Chytilová 1929 - 2014

Věra Chytilová 1929 - 2014

12.03.2014

Ve věku 85 let dnes zemřela Věra Chytilová, svérázná režisérka a scénáristka. Studovala architekturu, později FAMU. Pracovala jako manekýnka, kreslička, poté na Barrandově jako klapka a pomocná… (viac)