ACAB: Všichni policajti jsou parchanti

• Taliansko A.C.A.B.: All Cops Are Bastards (viac)

Posměšnou zkratku ACAB (All Cops Are Bastards) znají dnes z fotbalového prostředí i malí kluci, setkáváme se s ní na autobusových zastávkách a posprejovaných továrních zdech, objevuje se na transparentech fotbalových ultras a dokonce i jako motiv oblečení.
Když se kácí les, musí lítat třísky. Hoši z italské policejní zásahové jednotky Cobra (Pierfrancesco Favino), Negro (Filippo Nigro) a Mazinga (Marco Giallini) o tomhle vědí své. Když místo s rodinou tráví neděle v ochozech stadionů, kde čelí plivancům, lahvím a vytrženým sedačkám, a nesmí se pohnout, dokud nedostanou rozkaz, každý jejich tvrdší zákrok vyvolá bouři nevole a následnou kritiku veřejnosti a jakýkoliv průser končí u přestupkové komise nebo rovnou u soudu, kde se v lepším případě zahladí křivým svědectvím, jsou něco jako brutální andělé v uniformě. Nováček Adriano (Domenico Diele) nepřichází do jednotky zrovna v nejklidnější době, v Itálii je před volbami, země čelí problémům s nelegální imigrací, narůstá trestná činnost páchaná cizinci a na druhou stranu se zvyšuje i počet rasisticky motivovaných útoků krajně pravicových hnutí. Po jednom střetu s tifosi skončí pobodaný Mazinga v nemocnici a jeho parťáci se zavážou pomstít. (dopitak)

Luisis

Není to vůbec špatný. Nenápadná sonda do italské společnosti. problémy s imigranti společně s horkými italskými hlavami. Výběr hlavních hrdinů je dobrý a za tech 112 minut jsem si je celkem oblíbil. Jsem mile překvapen z italské produkce - 80% ()

TomStrom

Moc jsem od tohoto filmu nečekal, ale nakonec se z toho vyklubala dost zajímavá záležitost. Jenom bych filmu vytknul, že řeší spoustu témat (rasismus, přistěhovalectví, sociální problémy, používání síly při prosazování zákona, neonacismus...), ale vše jen tak načne a u ničeho nezůstane. Méně je někdy více. Jinak hlavní postavy jsou sympatické, film má spád a nevšiml jsem si ani žádné velké dávky klišé. ()

kwaicheng

Tak předně, nevím proč každej druhej šulín sem hází odkaz na Hooligans. Asi neviděli jinčí film vo rawdies a chtěj ukázat že jsou světaznalý. Film samotnej byl vcelku povedený až na pár zanedbatelných detailů, ale chybělo mu závěrečné finále. ()

peteriko

Dávam 5* za skvelú réžiu, kameru, hudbu ale hlavne za vynikajúce herecké výkony. Všetky postavy boli zahraté neuveriteľne presvedčivo. Dej nepatrí medzi najsilnejšie ale to vôbec nevadí. Chuligánstvo je v Taliansku na oveľa vyššej úrovni než u nás alebo v Čechách preto je aj polícia vo svojej práci oveľa tvrdšia. Verím tomu, že tak ako to vykreslil film je to aj v skutočnosti. Veď polka filmu je aj tak podľa skutočných udalostí. ()

Carver4

Člen policejní zásahové jednotky, ten tvrdý chleba má. A že ten chleba je tvrdší než kámen, který kolikrát přiletí na pozdrav od rozvášněných fanoušků. Poldové však nesmí být o nic měkčí, protože jejich práce jim to nedovoluje. Na hrubý pytel totiž musí přijít hrubá záplata a v ACAB to platí dvojnásob. Nezáleží na tom, proti komu se zrovna zasahuje - ránu tonfou si občas zaslouží všichni bez rozdílu. A že v tomto filmu je to zachyceno velmi dobře. Ovšem tento snímek není jen o zákrocích a pomstě vůči chuligánům a podobné verbeži; jsou v něm také zachyceny pohledy na životy policistů jakožto obyčejných lidí se svými starostmi a nejen to. Divák může vidět i výsledek nepodařené imigrační politiky a s tím související trestnou činnost. Ačkoli film natvrdo a tudíž velmi hezky ukazuje, jak to vypadá v současné Itálii (a dost možná i ve zbytku Evropy), tak k lepšímu dojmu mi tu chyběl silnější příběh. I tak se ale jedná o dosti povedenou záležitost, která rozhodně stojí za zhlédnutí. A na závěr bych chtěl ještě podotknout, že rubačka, během níž hrála na pozadí moje oblíbená písnička Where is my mind, neměla chybu. ()

Sheckley

Popravdě ze začátku jsem si nevšiml, o který rok výroby se jedná. Ale po pár minutách sledování, jsem si musel dát pauzu a jít se podívat, abych neodsoudil něco jen podle prvního dojmu. To že se ovšem jedná o rok 2012 mi moc nepřidalo. Jedinná polechčující okolnost je ta, že film je z dílny italských tvůrců, kteří prostě dobré filmy (až na pár vyjímek) netočí.. Abych to nějak shrnul: Děj by mohl být zajímavý, byl-li by lépe zpracován. Pointu jsem nepochopil asi do teď, pokud tam nějaká hlubší vůbec byla a herecké obsazení ruku v ruce s výkony herců nemůže z tohoto filmu udělat nic než béčkové Krimi-Drama. Pro mě 40%.. ()

Hannibal1913

Průměrný film... Poprosil bych všechny, kdo na fotbale deset let nebyli, aby o fanouškovství v komentářích nepsali. To, co se dozvíte z podobných filmů, popřípadě z v TV Hovna opravdu není obrazem skutečnosti - proto mi hlášky Jary.Cimrmana.jr nebo Marsika přijdou dost zcestné.. ()

Tipko

Super talianska kriminálka. Hodne súvisí s realitou. Rozoberajú sa tu aktuálne problémy: imigrácia, život jednotlivých členov policajnej poriadkovej jednotky v osobnom živote, ale i v záťahoch, i to, že štát (vláda) často krát chráni práva cudzincov viac ako práva vlastných občanov i policajtov a v podstate na nich kašle. Odporúčam. ()

Nix

Policajti to nemají jednoduchý. Zvláště v Itálii jak koukám. Ale tyhle problémy, které jsou zobrazeny ve filmu jsou všude, nejen tam. Je to pohled pod pokličku policejního pořádkového útvaru, takže nic pro slabší. Má to hodně much, ucelený příběh tam ani moc není, spíše je to pohled do životů a trablů s nimi spojený i s prací. Některé postavy jsou ok, jiné už tolik ne. Každopádně je to zajímavý film, udělaný s patřičnou grácií. Je to zas něco jiného, což občas není na škodu. ()

vozralec

Chuligáni, Rumuni a další dělají bordel. Ale to nejsou jediní magoři. Podobně se chová i povedená partička pořádkových policajtů. Přijde mi, že čeští kolegové mají lepší uniformy a vybavení. ()

Godhaj

,,Když napadneš jednoho, dav se naštve a sto lidí přijde k úrazu.“ Myslel jsem, že tento film bude víc o práci těžkooděnců, ale je to spíš sociální drama. Problémy přistěhovalectví, chudoby a politické odpovědnosti jsou tady předestřeny realisticky a se všemi problémy, které se toho týkají. Film na tyto otázky nenabízí odpovědi, pouze ukazuje, že cesty extrémních názorů nikdy tyto problémy nevyřeší. Herci jsou přesvědčiví, příběh je napínavý a hlavně realistický. Co mě vadilo, byl závěr, který mohl být vzhledem k tématu vyhrocenější. Celkově vzato se jedná o průměrné sociální drama. ()

Rimland

Ne-elitní jednotka. Sollimova filmová prvotina se mi popravdě líbila mnohem víc, než opěvovaná Suburra (a více mě přesvědčila o tom, že je vedle Padilhy (nebo Manna) opravdu asi nejvhodnější režisérskou volbou pro pokračování Sicaria). Mimo jiné i proto, že "netrpí" takovou artovostí - což platí zejména o perfektním rockově-ambientním soundtracku (některé Mokadelicovy skladby v nejednu chvíli evokují Michaela McCanna). Zároveň zvládá pokrýt pěknou řádku propletených témat, přičemž si to v drtivé většině stopáže vystačí s podprahovým dusnem a nabídne tak nejeden působivý moment. Na druhou stranu musím přiznat, že některé scény na mě nezapůsobily úplně tak, jak by měly/bych chtěl (jmenovitě třeba ta šponovačka v samém závěru) - ale to bylo možná jen mým momentálním rozpoložením a na celkovém dojmu mi to nijak neubralo. Každopádně pokud Sollima natočil Soldada více ve stylu právě ACAB, než Suburry, budu o to radši (ale nechám se překvapit - a podotýkám, že seriálovou Gomoru jsem zatím neviděl, takže podle té nemůžu soudit). A jinak Favino naprosto výbornej (ostatní herci taky, ale on zvlášť). "Ceeelerino, figlio di puttana!" ()

Forsetino

Námět velmi dobrý, ale příběh možná až moc ořezaný. Tenhle film se dal klidně o něco natáhnout a třeba by tvůrci dokázali stihnout i kvalitní závěr. Častěji mi u filmů vadí, že se stopáž uměle natahuje a vaří se z vody, tady je to však opačně. Nicméně mě mile překvapilo sympatické herecké obsazení. Zákroky policistů, ať už v civilu či uniformě, byly až moc přehnané. Těžkooděnci asi těžko tonfou poskytují svůj servis opakovaně do hlavy. To by byla televize plná rozmlacených lebek po každém fotbalovém víkendu. Místy jsem tam spíše viděl římské centuriony, než policisty, ale budiž. A skupinka, která se utvořila uvnitř jednotky, je snad pouze v tomto filmu anebo ojedinělou záležitostí... Nikdo, ani policista, není nad zákonem! Povedené akční drama, ve kterém se mi dost líbila zmínka skutečných (smutných) událostí, které se v Itálii v nedávné minulosti skutečně staly. Silnější 3 hvězdy. ()