Hvězdy stříbrného plátna - Série 15 (2023) (séria)

Meg Ryanová (S15E08)

(epizóda)
  • Veľká Británia Meg Ryan
Veľká Británia, 2023, 43 min

Réžia:

Lyndy Saville

Meg Ryan (a.z.)

Blondýnka něžná, komická i tragická... I když je Meg Ryanové teprve něco málo přes šedesát let, bývá často považována za herečku "za zenitem". Je tomu tak do jisté míry i kvůli typu rolí, jimiž se proslavila v mládí. Namátkou jmenujme její slavné tituly Když Harry potkal Sally, Top Gun, Samotář v Seattlu, Láska přes internet či Francouzský polibek. Po roce 2000 však z pláten kin začala mizet. Jejím posledním filmovým hitem byl titul Kate a Leopold. Její jméno bylo stále častěji zmiňováno v souvislosti s plastickými operacemi či v úvahách nad tím, jak některé filmové divy neumějí stárnout. Málokdo ví, že Meg Ryanová se právě na přelomu čtyřicítky vydala i na dráhu nejprve producentky a poté i scenáristky a režisérky. Je tedy pravděpodobné, že o ní ještě uslyšíme. (Česká televize)

castor

Cyklus rozrostlejší než bych čekal. Vesměs obecné informace, o kterých má divák tak nějak povědomí. A právě taková Meg Ryan dle tří publicistů/filmových kritiků vlastně hrála jen v samých skvostných kouscích, protože je to celé opět obdivné a oslavné. Nebo jinak: chybí širší souvislosti, prostě jen chronologicky poskládané významnější filmy/postavy. Každopádně kamera ji vždycky milovala, jen se až příliš nechala zaškatulkovat. Byla tváří romantických klasik, přesto i v nich prokázala, že je komplexní herečkou. Určující pro její kariéru byla prostořeká a temperamentní Sally, která potkala Harryho, zároveň ale představovala jistou kouli na noze. Tuhle romantickou pletku napsala Nora Ephron, která pak stála za dalšími milníky její kariéry. Ta skvěle zvládala srdečný úsměv i návaly vzteku, její koketování před kamerou ale už dávno odvál čas a Ryan se stáhla do ústraní. Asi bych neignoroval její výrazné žánrové úkroky (kupříkladu Pikovou trojku). ()

Marze

Komicky zranitelná a přitom odhodlaná je trefná charakteristika herečky, ale opravdu dokáže zahrát cokoli. Její kinematografie je dobře známá, tak jsem čekal trohu více, než jen encyklopedick přehled. O jejím životě jako člověka se nic nedozvíte. ()

Anianna

Mám ji ráda spíše v těch smutnějších rolích, kde to na konci nedopadne. V nich je Meg uvěřitelná, dojímavá, třeba ve filmu Když muž miluje ženu. Od dokumentu Hvězdy stříbrného plátna čekám širší kontext. Nebyl např. jmenován žádný z propadáků. O osobním životě také nepadlo ani slovo. Ale Meg jsem ráda viděla. ()

subic

Njn zbytečně zaškatulkovaná ve svých rolích z osmdesátek a devadesátek, přitom jí daleko víc sedí role jako v Odvaze pod palbou nebo v Ring volný. Sedla jí i role v Top Gun: Maverick. Její seznam filmů si umím najít, ale proč tu není žádná zmínka z jejího osobního života, která by třeba měla v její kariéře na něco vliv? ()