Nudíte se v posteli? Inspiraci můžete načerpat u režiséra Jana Hřebejka a scenáristy Michala Viewegha. Ti spolu stvořili příběh o dvou párech, které se rozhodly vyřešit ubíjející stereotyp manželské erotiky poměrně originálním způsobem. To vše v exotickém prostředí karibského ostrova, kde se komedie Svatá čtveřice z velké části odehrává. Hrdinové Svaté čtveřice, kolegové elektrikáři Ondra (Hynek Čermák) a Vítek (Jiří Langmajer), dostanou nabídku na exotickou „brigádu“ na karibském ostrově, kde hurikán poničil elektrické vedení. Ondra s Vítkem jsou kamarádi a navíc sousedi z dvojdomku, ve kterém oni a jejich rodiny žijí v naprosté harmonii. Jejich manželky, Dita (Viktorie Čermáková) a Marie (Marika Procházková), se mají rády, Ondrovi dospívající synové chodí s Vítkovými dospívajícími dcerami, prostě všeobjímající idyla, kterou narušuje jediná věc. V úvodu zmíněná postelová nuda. Když tedy osud hodí mužům rukavici v podobě zahraniční služební cesty, zvednou ji i ženy a do Karibiku je doprovodí. A právě tam, v exotickém ráji, se v jejich hlavách zrodí plán, po kterém už jejich sexuální život nebude nikdy stejný. A nudný. (oficiálny text distribútora)

Hunt

Dle mého hlediska si Svatá čtveřice nezaslouží horší známku než tři-dvě hvězdy, avšak již delší dobu je zřejmé, že Hřebejk je pranýřován za každý film (někdy i oprávněně). Avšak cítím potřebu se jeho filmů zastat, i když např. U mě dobrý a další jeho snímky nemusím, rozhodně mají určitou kvalitu, např. kvalitní technické zpracování a herecké obsazení. U Svaté čtveřice rozhodně potěší jak H. Čermák, tak J. Langmajer i M. Procházková či L. Munzar. O to víc vyznívá herecká nevyzrálost u jiných herců, avšak zde jich o tolik víc není a přiměřená stopáž poukazuje na to, že to není velký a složitý příběh - pouze jedna epizoda ze života blízkých sousedů, kteří k sobě chtějí být blíž. Není to žádné velké umění, žádné velká bomba, ale primitivní, přihlouplé, stupidní (jako snímky jiných českých tvůrců) to není a proto dávám o hvězdu navíc, abych poukázal na zjevnou nespravedlnost a podporu autora, který umí točit dobré filmy. ()

Big Bear

Vcelku příjemná komedie, s pár úsměvnými dialogy. Já osobně nejvíce boduji ten v lese při řezání vánočního stromečku :-). Hynek Čermák, je skvělým protikladem Langošovi, který v černých brýlých a s knírkem vypadá jak pornoherec ze sedmdesátých let. Stejně protikladně působí zdrženlivá boubelka Procházková proti dravější a štíhlé Čermákové. Čtveřice snad právě pro ty rozdíly docela dobře drží pohromadě a je uvěřitelná. Po návratu z pracovní dovolené se dostane ke slovu i trochu Luděk Munzar, ale moc vtipů už nebude. Žádný velký zázrak to není a od Hřebejka bych čekal více. * * ()

Aky

Viewegh se definitivně zbláznil a chudák Hřebejk si toho nevšiml, nebo možná všiml, ale bylo už natolik pozdě, že se s tím nedalo nic dělat. Jestli se tenhle film dostane opravdu ven, pak k filmové ostudě přibude ještě přesvědčení světa, že Češi neumějí ani sexovat. ()

mchnk

Inspirující trávení nejen dovolené, ale i každodenního stereotypu života, je bohužel doprovázeno humorem ve stylu Amerického koláče a opravdu zvláštním obsazení. Určitě je přinejmenším zajímavé, vidět zcela odhalenou, zhrzenou hysterku z Ulice, ale vzhledem k námětu bych čekal preciznější výběr i u ostatních aktérů. Snad jakýsi pokus o zobrazení obyčejnosti, kousek češství, nicméně ve finále kde nic, tu nic. Honza s Michalem dost ubírají plyn. Nic nám nebrání, odhoďme šaty a oddejme se tělesným touhám, jež nám naše milosrdná příroda z taktických důvodů přežití dopřává. Legální nevěra...krásný námět v průměrném, opatrném zpracování. ()

Vančura

Nesnesitelná sračka, u které jsem nepochopil její divný nažloutlý obraz jakož i celkový smysl toho filmu. Působilo to na mě, jakoby si tvůrci chtěli užít zájezd k moři, a u toho museli něco natočit. Námět sám o sobě mi přijde fajn - z nápadu o výměně manželek se vším všudy, navíc v době, kdy ještě nebylo populární mluvit o polyamorii, šlo podle mě vytřískat hodně, ale to by scénář musel napsat někdo jiný než to prase Viewegh, kdo by uměl cíleně tvůrčím způsobem pracovat s trapností, kterou taková situace musí vyvolávat, a kdo by postavám dokázal vdechnout nějaký život - film se s nějakou jejich psychologií příliš neobtěžuje, o nikom nevíme v podstatě nic, podstatné je pouze kdo s kým co dělal a kdo další o tom ví nebo se to před ním tají. Ve výsledku to celé - mj. díky těm bizarním paralelám mezi postavami rodičů a jejich dětí - působí jako nějaká Vieweghova představa o tom, jak to na světě chodí, která je ve svém odtržení od reality nejenom nevěrohodná, ale tím skrytým pohrdavým výsměchem k postavám, který tam mezi řádky cítím (možná ho tam hledám mylně, nevím), skoro až odsouzeníhodná. Nepochybuji o tom, že jsou lidi, kteří si manželství podobným způsobem zpestřují, ale tento filmařsky impotentní pokus vystavět na tom rádoby komediální situace ztroskotává na příšerném scénáři, a ten film je takřka nesledovatelný od prvního po poslední záběr, jak v něm skoro nic nefunguje. Osobně jsem si z něj tak odnesl pouze překvapivé zjištění, že Čermák má sestru, která měla v 45 letech netušeně skvostnou postavu, jinak bych nejradši zapomněl, že jsem to kdy viděl. ()

Omnibus

Malý hřebíček do Hřebejkovy rakve? Doufám, že ne. Svatá čtveřice? Svatá prostoto... Škoda peněz. Ale to je můj problém. Kdybych měl dostat korunu za každou stokorunu promr(h/d)anou v kině u třeskutě vtipných upocených ubohostí, nejezdím dnes šalinou, ale medvědem :-) To by se mi to pak jinak vyměňovaly manželky s kámošema! A ne takhle nedomrle... ()

dr.horrible

Denníky červených črievičiek po 20.tich rokoch. Film, kde o začiatku do konca v každej scéne hrá relaxačná hudba, až máte po polhodine chuť spáchať samovraždu. ()

pm odpad!

Obávám se, že "Svatá čtveřice" představuje dno českého filmu: osmdesát minut dost ubohé vaty, která na velkém plátně nemá co dělat. Nevěřím, že takto vypadá splněný sen většiny čtyřicátníků. Raději bych byla mrtvá, než se ocitnout na minutu v jejich realitě. Styděla jsem se za tvůrce, jakož i za sebe, že se na to dívám. A nevěřím, že by si nějaký puberťák na sebe dobrovolně oblekl podobné bebechy. Estetika smetiště a podceňování diváků. ()

PetrPan

Prázdné lehce přisprostlé nic. Film jehož devízou je pouze přitažlivost obou hlavních představitelek a které toho stejně nakonec moc neukážou. Planý scénář, který vyústí v klasické české klišé těch hloupějších komedií. Škoda jen, že Svatá čtveřice není ani komedií ani dramatem, ale jen tím nic, které se Hřebejk snaží ozvláštnit exotictějším prostředím Karibiku a i to se mu nedaří, poněvadž jeho Karibik je stejně exotický jako pláž v Rumunsku. Zápletka ( a herečky:) přitom nabízela nejen možnost se celkem ojediněle v českém filmu eroticky vyřádit , k čemuž došlo tak na 30 bodů ze 100 možných, ale nabídnout i silnější drama, ale to se prostě pánům Vieweghovi a Hřebejkovi vůbec nepovedlo. Hvězdičku za těch pár cudných záběrů na kozy. ()

Willy Kufalt

,,My se tady dva týdny dřeme s novým plotem a ony se někde v Tramtárii šukaj' jak králici." Osobně bych tohle zase celkem do odpadu neházel. Jistě, příběh a téma skupinového sexu na první pohled šílené, ale přesto jsem u filmu neměl pocit, že by Hřebejk natáčel béčkovou komedii. Dokonce mě upoutalo zpracování ve vizuálu a hudbě (s výjimkou dost tuctové závěreční písně). Film ve mě bezpochyby vyvolal pocit provokace, ale není to v tomto případě mezi současnou komerční produkci, mnohdy bez většího přínosu, spíše kladem? Já se nenudil a našel i jistý myšlenkový přínos ukotvený ve směru proti životnímu stereotypu, zakončený pak scénou s bouráním nového plotu. // Plus jako skalní příznivec Luďka Munzara musím ocenit i malý návrat mého oblíbence na filmové plátno či obrazovku, byť v menší roli. Podobné příležitosti jsou dnes pro něj spíše svátkem, ale rozhodně ani ve vysokém věku neztrácí své charizma, v momentech dialogů s jeho filmovým synem a následně manželkou nasnímaných v krásné zasněžené krajině jsem dokonce upustil od původního názoru, že se jedná o zcela zbytečný Munzarův počin. (55%) ()

dopitak

Filmů, které se točí jen proto, aby se štáb dostal na sponzory placenou exotickou dovolenou, v české kinematografii podezřele přibývá. Největším problémem Svaté čtveřice jsou scény a některé dialogy šustící papírem, a je jedno, že od Viewegha. Dobrý je Munzar, strašná je naopak Gýrová. Ze čtyřky je nejsympatičtější Viktorie Čermáková. I když se celý film nezbavíte rozpačitého pocitu (který nezpůsobuje erotická rošáda), není to tak strašné, jak jsme čekali. Trochu rychlokvaška, s dobrým soundtrackem. ()

Chrustyn

Nejhorší Hřebejk. Neskutečně utahaný a nevýrazný film o kamarádech, kteří si z nudy v posteli, prohodí ženský. A všechny to náramně baví. Až na diváky. ()

Arsenal83 odpad!

Priznajte sa, kto si tie sračky od Viewegha kupuje? Zatiaľ čo dielo, to skutočný kumšt úrovne fekálnej. Ale sa dobre predáva, tak musíme o tom natočiť filmy. Tak si pod svoje krídla zobral tento film upadajúci režisér a prehovoril k natáčaniu pár upadajúcich hercov. Aby som bol presný, nie pár, ale rovno dva páry. Vzhľadom na rovnicu Viewegh+ Hřebejk+ skrachovanci= Odpad! ()

honajz odpad!

Mizerná kamera, rádoby "akční" hudba, postavy bez života, a jestli to mělo mít nějaké poselství, tak tohle snad raději ne. Už několikátý český film, který by všechno řešil nevěrou - aniž by se zamyslel nad tím, jestli ta nevěra skutečně něco vyřeší. Celé je to bez vtipu, nadhledu, vypadá to skutečně jak německé soft porno (včetně elektrikářů, mankote proč? To mělo být vtipné?) Jen štáb si za peníze ministerstva kultury, tedy za naše daně, udělal dovolenou u moře, ale za to se hvězdičky nedávají. Jinak vzkaz českým filmařům - možná vy, finančně za vodou, řešíte podobné ptákoviny. Většina lidí po čtyřicítce však spíš řeší, jak se uživit, kde vydělat nějakou korunu na jídlo, bydlení a děti, a tak. Protože u toho však nikdo neběhá nahatý, jde pro filmaře o neatraktivní téma. Tedy pro české, Poláci o tom točí a moc dobře. ----- Z průběžných poznámek: Proč tam cpou zpívání na kůru a Půlnoční? Aby to mělo větší kontrast? Mně spát 15letá dcera se sousedovic stejně starým klukem, nenechá mě to klidným. Mělo by? Ty vole, dva elektrikáři, a mají vily jak politici, kde na ně vzali? Proč tam není jediná uvěřitelná postava, proč tam není jediná normálně se chovající postava? Proč se mi film snaží vsugerovat, že normální je když každý s každým a všichni jsme prostě jen velká rodina? A do toho trošku toho konopí, no nééé? To fakt rodiče neřešej, že jim potenciálně může 15letá holka otěhotnět? "Marie chodí každou neděli do kostela" - že jsme to neviděli? Ani nějaký křížek v domě? Co ji vlastně nutí chodit do kostela, proč tam ten kostel mankote je, jakou to má vypovídací funkci pro postavu, pro děj? A když chodí do kostela, tak by just své 15leté děti nenechala se sousedovými v jedné posteli. Nakonec tam kostel je, ale proč? Úplně zbytečně. Celé to vypadá jak dlouhý videoklip. Fakt úžasný je, jak 15letý děti dávají rady rodičům o tom, jaké to je žít s někým 20 let. Jo, a musíme ukázat, že jsme multikulturní a pozitivní, tak cikánský chlapeček z děcáku tráví Vánoce s rodinou. Hm, a "vtipnej" lesbickej konec, paráda. Hlavně že se všichni máme rádi. Škoda, že to nebylo proloženo nějakou přednáškou o pohlavních chorobách, s diapozitivy. Nebo dotaženo do konce, že tatínkové spí s dcerami a maminky se syny, to je přece to samé... Povrchní, celé je to povrchní jak celý Viewegh a Hřebejk dohromady - lidi, kteří jako největší problém řeší maximálně to, že jim došlo kvalitní francouzské víno ve sklepě. ()

hansel97

Slušná odlehčená komedie s poměrně svěžím a neotřelým námětem, která se však bohužel celou (naštěstí) krátkou stopáž line ve znamení průměr. Čtyři dospělí jsou herecky fajn, ale ty děti byly vážně na zabití, kromě Jenovéfy naprosto neherečtí a nepříjemní, ještě že tam nebyly nějak moc. Po stránce humoru mohl Viewegh trochu přidat, umí to, nějak moc jsem se nezasmál, ale neuráželo mě to a celkem i bavilo, tak proč ne aspoň tři. ()

penylane odpad!

První polovina filmu se dá shrnout jedním slovem - nuda. Je plná protahovaných dialogů neustále o tom samém. Druhá polovina má sem tam i nějaký vtip. Celkový dojem je velmi špatný. Nejspíš jsem od dvojice Viewegh x Hřebejk čekala víc. ()

Sofia

Více trapnosti do jednoho filmu snad ani nacpat nelze. Když by se alespoň na jednoho z té čtveřice dalo koukat bez toho, abych každých pět minut musela zařvat - proboha, vem si něco na sebe! ()