Most

• Česko Most (viac)
Krimi / Thriller / Mysteriózny
Švédsko / Dánsko / Nemecko, (2011–2018), 36 h 53 min (Minutáž: 57–60 min)

Tvorcovia:

Hans Rosenfeldt

Sofia Helin, Kim Bodnia, Thure Lindhardt, Rafael Pettersson, Sarah Boberg, Dag Malmberg, Puk Scharbau, Lars Simonsen, Gabriel Flores Jair, Henrik Lundström (viac)

Na moste, medzi Dánskom a Švédskom, nájdu telo mŕtvej ženy, ktoré leží presne na hraničnej čiare. Tento kuriózny prípad spojí vyšetrovateľov dvoch krajín, empatického dobráka Martina Rohdeho za Dánsku stranu a strohú a odmeranú Sagu Norénovú za stranu Švédsku. Most je nielen dejiskom prvej vraždy sériového vraha, ale aj symbolom spojenia dvoch krajín a najmä úzkej spolupráce dvoch protikladných vyšetrovateľov, ktorí budú prípad riešiť... Na moste medzi Kodaňou a Malmo nájdu napoly prepolenú mŕtvolu muža z mestského úradu v Malmo. Prípad dostane na starosti detektívka Saga Norenová. Pri  pátraní zistí, že spodná polovica tela patrí neznámej Dánke a tak sa musí spojiť s kolegom z dánskej polície Martinom Rohdem a viesť vyšetrovanie spolu s ním. V rovnakom čase privezú do nemocnice v Kodani Gorana Soringera, ktorému majú transplantovať nové srdce. Lekári však skonštatujú, že je na operáciu veľmi slabý a srdce poskytnú inému pacientovi. Goranova manželka Charlotte ponúkne nemocnici nové cétečko , ak manželovi nájdu včas nové srdce.  Veronika trpí vo vzťahu s násilným, drogovo závislým manželom Sorenom. Sociálny pracovník Stefan Lindberg jej ponúkne  možnosť začať nový život, ak Sorena opustí. Medzičasom Saga a Martin identifikujú auto, ktorým boli telá privezené na most. Patrí novinárovi Danielovi Ferbému. (RTVS)

pnboss

Hlavní vyšetřovatelka zjevně trpící Aspergerovým syndromem a její pomalí a místy až nelogičtí severští kolegové. Strohé, chladné a nudné dialogy. Pokud tohle překonáte, čeká vás velmi atmosferická detektivka se skvělou zápletkou.. ()

filmmovier

Skvělá detektivka, napínavá od začátku do konce, navíc s perfektním finále a úžasnou Sofií Helin. Navíc to má vynikající titulní skladbu a dobře udělané titulky. V porovnání se Zločinem je to ale slabší a má to co dohánět. Most ale, jak už jste jistě pochopili, pro mě vůbec nebyl zklamáním, a když už, tak jen malým. Má to holt výborný spád a skvěle napsané postavy v dobrém mezinárodním prostředí. Na druhou stranu ale musím říct, že kdyby to mělo například o dva díly méně, nebránil bych se tomu. Jako celek ovšem skoro dokonalá záležitost. Už jsem tady mluvil o nezapomenutelném výkonu hlavní představitelky, ale i ostatní herci jsou perfektní, stejně tak jako režie, kamera a hudba. To všechno je tak skvěle sehrané, že to vytváří parádní zážitek. Na druhou sérii jsem velmi zvědav, ale za tu první nicméně "jen" 83%. Asi je chyba ve mně, nechápu, proč nejsem schopný dát tomu všechny procenta, ale to se prostě stává. ()

Blacks

Nevim co bych řekl ....snad jen, že je to od americké produkce celé tak uvěřitelné (počínaje výběrem "normálních herců", přes reálé reálie, po logické dialogy) a syrové a Severské až z toho mrazí. Takže první série 100% Zvlášť poslední dva díly jsou perfektní. [18.1.2015] Zápletka druhé epizody je na můj vkus už trochu přehnaná. Přesto se mi celý seriál zaryl ještě víc pod kůži. Je to celé tak lidské, až to místy bolí a je z toho člověku smutno. Takže druhá série trochu hůř - přesto vynikajících 95% [28.1.2015] ()

Tosi

Most je dalším zářným příkladem vysoké kvality skandidávských filmů či seriálů. Chytrý a originální scénář, výborné herectví s nejvyššími komplimenty pro dvě hlavní postavy, Martina a Sagu. ()

Helmutek

První série slušná, druhá slabší, poslední dvě nejlepší (ale na 5* ani tak nejsou). Pořád je to sice z 90% detektivka, v druhý půlce seriálu se ale k zásadnějšímu slovu dostávaj konečně i jiný roviny (předevšim spojený s osudama hlavní dvojice, ale aspoň něco). Neveřil jsem po konci druhý série, že vynucená ztráta jednoho z hlavních herců (a mý nejoblíbenější postavy) může dopadnout dobře, ale k mýmu překvapení to dopadlo ještě líp a ta chemie ústřední dvojice, totiž právě to na seriálu (podle mě) vůbec nejzajímavější, fungovala pořád líp a zajímavějc. Absolutně nejsem samozřejmě schopnej odhadnout, jak velkou přidanou hodnotou je pro sevěřany bilingvní dánsko-švédský pojetí, pro mě jako cizáka to je ale nakonec přese všechno "jen" skvělá severská detektivka - srovnání s podobně pojatym Killingem se nejde vyhnout (včetně převzatýho mechanismu ústřední dvojice - problémová policajtka a její soužití s mužskym kolegou), ale mě osobně komplexnější a zajímavější připadá právě ten Killing. Chladná a často uhlazeně neosobní atmosféra celýho seriálu mě ale bavila, stejně jako s ní tak křiklavě kontrastující vyjadřování asociální Sagy jdoucí až na tu nepřijemnou dřeň, kterou jsme si ve společnosti odvykli řikat i poslouchat, i ta její střídavě oblačná a neustálym bojem o pochopení poznamenaná spolupráce s kolegy. Bohužel těch nešvarů a wtf je tam víc, než by se podle mě slušelo, ale o tom něco blábolim v komentářích jednotlivejch sérií. ()

Lachtaan

Nečekaná pecka všech pecek v moři všemožných televizních kriminálek si během svých 38 epizod vydobyla v mém srdci tak právoplatné místo, že jsem už během prvních intenzivních řad příliš neváhal, zda ji nepřidat mezi mé seriálové favority. Zásluhou cizího jazyka, kterému nerozumím jediné slovo, jsem u celičké stopáže seděl jako zařezaný, hltal každý detail a nepřestával se divit, jakým dalším šokujícím zvratem mě tvůrci totálně odzbrojí. Na féra rovněž přiznávám, že jsem v rámci žádného z případů nedokázal předem odhadnout, kdo je nakonec tím hlavním strůjcem. Obzvláště v jednom postranním hledání ztracených postav z minulosti je divák dlouhou dobu veden absolutně jiným směrem. A tohle matení udělalo z Mostu televizní klenot, který ve mně bude ještě nějaký ten pátek rezonovat. ()

noriaki

Bron/Broen má sice podobný námět jako Se7en, ale tím výčet shodných znaků s Fincherovým majstrštychem končí. Tahle dánsko - švédská kriminálka nahradila geniální zápletku překombinovaností, zkaženost amerického velkoměsta každodenní skandinávskou drsností a nervy drásající napětí obyčejnou policejní rutinou. Seriál zdaleka nemá takovou atmosféru a údernost, jako by nejspíš mít měl. Akce neznámého zločince jsou sice efektní a jejich dopad na pozorovatele je alespoň zpočátku drtivý, ale mimo ně emoce pokulhávají. Seriál je napínavý, ale že by mě pohltil, to se říci nedá. Jediným pětihvězdičkovým prvkem je tak ústřední dvojice vyšetřovatelů. Druhá série se přes nastavenou laťku s lehkostí přenesla a donutila mě zvednout hodnocení na plný počet. Vyšetřovaný případ je komplexnější a přitom uvěřitelnější a emoce konečně prýští z každé scény. Jestli můžu něco vyčíst, tak jen maličkosti. Třetí desítka dílů je ještě zamotanější. Bohužel i tak jsem uhodl jméno vraha dávno před koncem. Tohle si měli scenáristé pohlídat. Atmosféře a napětí to kupodivu neublížilo. Zvlášť když drama dopadením nekončí. ()

geklon

Co to jako doprdele je? Švédský Twin Peaks? Móda, je móda, ale tohle má hodně průhlednej průběh. Dlouhé záběry do nikam, dlouhé motivy na piáno, prapodivně zakroucený příběh, postavy uchopené, jak ze siriálu Stefanie. Na mě tahle vykalkulovanost působí dost uměle a lacině. Ale koukám, že jsem jeden z mála. Asi jsem prostě mimo, ale tyhle severský fascinace jsou mi prostě proti srsti. Po pilotu zatím moc sil do dalšího pokračování není. ()

terunka003

Kriminální, napínavé, severské, poutavé, psychopatické. Jelikož jsme celou sérii zvládli za dva dny, nelze spekulovat o tom, že by se tento počin nepovedl. Dvě hlavní postavy detektivů se skvěle doplňují, Saga je trošku zvláštní bezemociální stvoření z jiné planety, Martin je zase pořádný chlap, který má problémy se ženami. Děj seriálu graduje, konec jsem tedy čekala víc happy-endový, ale jsou to seveřani, takže.. Každopádně gratuluji, seriál mi bude ještě chvíli ležet v hlavě. ..země je to pěkná, ale ta jejich hatmatilka se nedá asi naučit.. ()

venison

Musím přiznat, že se jedná o jeden z nejlepších detektivních seriálů, které jsem za poslední dobu viděla.. Ponurá atmosféra, chladné končiny, zamrzlé vztahy, mrazivé napětí.. Myslím, že velmi věrohodně napsán scénář, kde detektivové jsou schopni zakopnout při nahánění vrahů.. Výrazné (a od prvního okamžiku oblíbené) hlavní postavy - vřelého obtloustého milého Dána, který má srdce na dlani a rád se rozmnožuje, musí mít rád každý.. A jeho ledový silně asociální protipól krásné Švédky, která myslí i jedná jako Sheldon v sukni, bude diváka fascinovat.. Velmi lidské, křehké, výstižné, syrové, brutální, tmavé - všechna tato přídavná jména seriál vystihují.. Doporučuji všem, kteří žerou thrillery na pokračování ;-) S01: Příjemné překvápko od prvního okamžiku ***** S02: Tempo nepolevuje a stále baví ***** ()

PetrVabruscak

Seriál chladný jako hlavní hrdinka. Každá sezona nabaluje příběh na příběh a postavu na postavu, aby na konci bylo velké finále (u mě vede to ze druhé série). Dal bych si klidně ještě dvě sezony. Saga Norénová a Dale Cooper (Twin Peaks) jsou pravděpodobně nejlíp napsané seriálové postavy. ()

Triny

Další severská nádhera!! Opět propracované postavy (Saga si ode mě na svou adresu vyslechla z počátku pár nelichotivých poznámek, než mi došlo, jak se věci mají.. A Martin.. to je prostě sympaťák:)), pěkně vymyšlená zápletka a narozdíl od mnoha jiných filmů/seriálů se - minimálně první sérii, kterou mám zkouknutou - musí nechat, že se s ničím nepáře a zbytečně se neprotahuje, jen pro navýšení sledovanosti.. Prostě je tam vše!!!! ()

Eleanor05

"Saga Norénová, policie Malmö." Sherlock Holmes je sociopat, Carrie Mathisonová má bipolární poruchu, Kurt Wallander trpí depresemi, no a Saga Norénová má Aspergerův syndrom. Promyšlený, většinou velmi realistický seriál, kde lidé vypadají a chovají se jako lidé a ne jako umělohmotní modelové a modelky. Seriál s hutnou studenou severskou atmosférou, se zajímavou, neokoukanou, a dovolím si říci, i neokoukatelnou hlavní hrdinkou, ale i s dalšími zábavnými postavami, jež ji obklopují. Dobře napsané, dobře zahrané, jen občas pomalé, nebo malinko překombinované. Jinak se ale Mostu mezi současnými detektivkami vyrovná málokterý seriál, a je škoda, že nevzniklo víc, než čtyři série. 1. série - 80%, 2. série - 70%, 3. série - 80%, 4. série - 75%. ()

zdenny

Já myslím, že je to můj první detektivní seriál. Asi. Možná. Každopádně hned jsem udeřil hřebíček na hlavičku. Ať už se jedná o příběh, který tak trochu koreluje s kultovním filmem "Sedm", tak ústřední detektivní dvojicí, která je dost rozmanitá. Jenže pokud budete mít jako parťáka policistku s aspergerovým syndromem (a nikde v seriálu to řečeno není), bude pak už možná jakákoliv rozdílnost. Divák se ani chvíli nenudí, i když já osobně jsem se musel prokousat prvními dvěma díly. Pak jsem si ale na Sagu zvykl a později si ji i oblíbil. Při vyšetřování série zvlášť závažných trestných činů dojde i na úsměvné momenty. Ty ale většinou vyplývají z unikátní psychosociální poruchy Sagy Norén. Co se týče druhé série, tam jsem možná udělal chybu, že jsem ji nastartoval hned po ukončení té první, čímž pádem jsem se musel hned od začátku přeorientovat na nové postavy a nové vyšetřování. První série se mi líbila víc. Vidět ale opět spolu Martina se Sagou bylo tím největším lákadlem. Už se těším na třetí sérii, před jejímž zhlédnutím si dávám trochu pauzu. ()

Tomatáš

Skandinávská těžká váha, která bude v budoucnu jen těžko k poražení. Především vzdávám hold Sofii Helin za hlavní roli, která je přímo brilantní a v průběhu všech 4 sérií doslova zraje. Filmařina, herecké výkony a špičkový scénář, spolu s chladnou severskou atmosférou vytvářejí dohromady zážitek, který si naposledy pamatuji po prvním shlédnutí legendární "Sedmičky"..Byť hodně vysoká laťka, doufám, že se konkurence pochlapí a my se v budoucnu dočkáme v této žánrové divizi ještě něčeho lepšího..chce to ale silného vyzyvatele!:) ()

MI-380

Jsou tu samozřejmě všechny ty severské klady, ostatní už je vyjmenovali. Co jsem si ale užíval nejvíc, byla naprosto originální a neuvěřitelně zábavná švédsko-dánská dvojice kriminalistů: 90% (89% je dosavadní průměr 419 hodnotících přede mnou, navíc 77. nejlepší seriál). Kotěnočkin a jeho zvířátka opouštějí nejlepší desítku mých seriálů. S02 - 2014-05: až do poslední epizody to vypadalo na 100%, závěrečné přemety ale mohou za 95% (1080 hodnotících, 91%, 26. nejlepší seriál). ()

Zaklínač obsadil Vesemira

Zaklínač obsadil Vesemira

29.02.2020

Kolem role Geraltova mentora v seriálovém Zaklínači se dlouhé měsíce točily nejrůznější spekulace. Zaprvé tu byl Mark Hamill, favorit mezi fanoušky, který se na sociálních sítích sám vyjadřoval… (viac)