12 rokov otrokom

• Česko 12 let v řetězech (viac)

Solomon Northup bol slobodný, mal rodinu, prácu a žil svoj bežný život. Bol však černoch a tak sa jedného dňa stal obeťou únosu a bol predaný do otroctva na americkom Juhu. Svoje  utrpenie, ktoré trvalo dlhých dvanásť rokov, publikoval v knihe, ktorá sa stala predlohou pre tento film, ocenený 3 Oscarmi a viac ako 200 ďalšími cenami. (RTVS)

Vykuk

Viděl jsem už lepší zpracování podobných filmů, příběh samotný je děsivý, už jen tím, že se skutečně stal (a že takových bylo), ale jinak mě film docela nudil a taktak, že jsem dokoukal. Na připomenutí toho, jaké hovada lidi byli (jsou a vždycky budou) ideální snímek. ()

vipeerr

Django v bledě modrem. Jenom né tak akční, né tak zábavné, a né tak nad věcí. V podstatě zfilmovaný dějepis s hlavním hrdinou..15 minutová vložka s Bradem Pittem velice potěšila. Nejsilnější okamžik asi bičování Patts a následný návrat Solomona domů. Silné story o otroctví z první poloviny 19 století . 4/5 ode mě. ()

Samarol

Zdá se až neuvěřitelné, co musel Solomon Northup vytrpět. Koukám s němým úžasem na to, co bylo součástí amerických dějin a když to vidím, říkám si, jak nakonec mohli všichni, po tolika letech křivd, spolu vyjít. Prostě neskutečné. Je to film, který mě dostal, ať už němými scénami, kdy je záběr pouze na obličej hlavní postavy, Chiwetela Ejiofora, a musel jsem si domýšlet, co se asi tak odehrává v jeho obzoru. Hudbou. Ale v prvé řadě mě dostal popisem amerického jihu, a vlastně i severu, v polovině 19. století. Je pravda, že už podobné otrokářské téma bylo ve vícero filmech, ale tohle je holt biografie, která má rozhodně svojí sílu. Kdyby všechny biografie byly natočené takhle, neměl bych ani nejmenší problém dát pět hvězd. ()

BadAs

užasné herecké výkony obzvlášt michael fasbender a salomon .-)pěkná hudba a ultimaátní násílí,odporný rasismus a dobrý brad pitt ()

george82

Od filmu jsem nečekal moc. To, že dějově jsem se trochu ztrácel s časem je asi jediné, co mi vadilo. Vše ostatní mě ale drželo a pustilo až při titulcích. Člověku to trochu po čase otevře oči a ukáže, na čem byla ekonomika do prsou se bijících američanech vystavěna. Na krvi bezbranných, obyčejných a nevinných černoších. Hudba byla skvělá. Tak jak to Hanz umí. A že tu někdo napsal, že se už opakuje?!...a co? Opakování je matka moudrosti a co je dokonalé, není třeba měnit. Za mě hodně velké plus. ()

dzberry

Lehounce tomu občas padal řetěz, příběhově nic nového pod jižanským sluncem devatenáctého století, Ejiofor se hezky hrbil, oproti Fassbenderovi průměrný...sumasumárum ale nářez až záda bolela... ()

Dashiella

Hunger som nevidela a Shame ma akurát tak nasralo, a preto je v porovnaní s týmto filmom u mňa toto McQueenov päťhviezdičkový počin. ()

Ernie_13

Klasika! Tento film ma snáď ani nemohol sklamať. Milujem skutočné príbehy, obľubujem príbehy s podobnou tematikou. Silný príbeh, umne režisérsky a herecky podaní. ()

Pitryx odpad!

No, řekl jsem si o to. Ač varován, přece jen mi to nedalo a na film jsem se podíval. Jasně že hlavní myšlenka byla o zlých běloších a hodných a utiskovaných černoších. Mimochodem jsou jich teď plné kriminály. Hlavní hrdina se tváří skoro pořád stejně, pokud mu ovšem na tvář nestříknou nějakou tu slzičku. Scény stále dokola, děj blbý až to mrazí a vlastně se za tu zbytečně dlouhou stopáž divák ani nedočká odměny v podobě nějakého nového poznatku. Takže, o čem to vlastně celé bylo?? Nemohu to zde napsat naplno, jak bych chtěl, a tak píši, že o ničem. 2014021612728/13405 ()

kiros179

Fakt, že se tento film přímo třese na Oskary do jisté míry chápu, jaký jiný film než by měl bodovat u amerických akademiků, než ten o svobodném černochovi, který se neprávem dostane do otroctví. Po pravdě čekal jsem jednoduše VÍCE než jsem nakonec dostal. Již klasicky naprosto perfektní Michael Fassbender snad už nemůže nikoho překvapit, povedená hudba Hanse Zimmera také ne, Chiwetel Ejiofor propásl svoji šanci, nic extra nečekejte. Na více něž dvouhodinový film se tam toho děje opravdu pramálo, bez jediného překvapení, myšlenky, popravdě ani emoce u mě nepracovali tak jak by asi měli (jsem jediný komu ve filmu chybí alespoň nějaký náčrt časové osy?). Ať se na to dívám zprava nebo zleva, nevidím víc než průměrný film s excelentním Michaelem Fassbenderem. 60% Na úplný konec ještě k těm Oskarům, když vidím že tento film dostává nominace jak na běžícím páse a zároveň TENTO nemá ani jednu, jen si musím tak trochu zaťukat na čelo... ()

frxXx

"No sin! There is no sin! A man does how he pleases with his property." Trošku nevýrazný rozbeh, dalo sa možno z toho celkovo viac vytrieskať ale aj viac to dokefovať. Téma nám možno trošku cudzia ale určite veľmi silná + skvostné herectvo, takže predsa sa donútim na 5* (85) :) ()

DJ Kritik

Výborne natočená dráma, kde sa černoch zo severu dostanej do otroctva na juh. Predaný ako dobytok, s temer nulovou šancou na vykúpenie sa. Príbeh sa odohráva približne 20 rokov pred občianskou vojnou v Amerike. A je zameraný na pocity a trápenie černochov, ktorí sú na tom horšie ako indiáni. Je to silný príbeh, plný smútku a beznádeje. A keď si na začiatku predstavíte, že by ste sa narodili ako černoch v tej dobe je vám už v polovici filmu úplne zle. ()

thomasnikrs

Filmy s tématikou otroctví mě vždy nechávaly chladným, ale tento ve mě zanechá stejnou stopu, jako film Vzpoura zr. 2001. Děkuji za úžasný citový zážitek v podobě výborného filmu. ()

srncek

Ďakujem,ja ostanem pri Django Unchained,hoci to je úplne iná téma a predsa tá istá.Tento film nemal konca,emočne ma to nechytilo ani za mak,žiaľ...Chýbali tomu silné momenty,lepší herci v hlavnej úlohe,aj keď ÁNO,Fassbender bol výborný,ale viac menej patetický ožran,na ktorého ma ozaj nebavilo dívať sa.Slabučký rok pre Oscarov ako nikdy. 45% ()

mikhail

Nazval by som to dobre spracovaným televíznym filmom, ale nominovať ho na Oskarov? Zase sa mi potvrdilo, že Američanom stačí kopec hviezdv jednom filme, ktorý bude produkovať jedna megahviezda (v tomto prípade Brad Pitt) a máme tu umelo nafúknutú bublinu okolo priemerného filmu. ()

applestar

Velký, procítěný a super natočený film! Nespustil jsem oči. Někdy až moc kruté ale to k tomuto filmu muselo být. Byla to strašná doba a režisér chtěl všem divákům dokázat jak moc strašná. Divím se, že hlavní herec nebo režie nebyli obdařeni Oscarem protože takto citlivé a skvěle zpracované téma, vyvrcholené skvělým hereckým výkonem, by sošku zasloužilo. Poklona a napálím tomu 5* bez rozmyšlení. ()

germiny

Tak nějak jsem zjistil, že mi asi McQueenove filmy nebudou nikdy úplně sedět. Téma celkem klasické ale fajn. Jenže nevím, proč to bylo podáno takovou nudnou formou. Černobílý svět (sice to není úplně stejná tematika ale co už) mně bavil daleko víc. ()

Zemřel herec Michael K. Williams

Zemřel herec Michael K. Williams

07.09.2021

HBO Max dočasně stáhlo Jih proti severu

HBO Max dočasně stáhlo Jih proti severu

10.06.2020

Streamovací služba HBO Max se rozhodla stáhnout ze své nabídky snímek Jih proti severu z roku 1939 kvůli problematickému vyobrazováním rasismu a romantizování Konfederace. Rozhodnutí přichází v… (viac)

Ztracené město Z na obzoru

Ztracené město Z na obzoru

28.12.2014

Dlouho odkládaný projekt The Lost City of Z je pro režiséra Jamese Graye srdcovou záležitostí, spustit se ho snaží již několik let. V příběhu skutečně žijícího britského armádního důstojníka,… (viac)

Startuje BEST FILM FEST

Startuje BEST FILM FEST