12 rokov otrokom

• Česko 12 let v řetězech (viac)

Solomon Northup bol slobodný, mal rodinu, prácu a žil svoj bežný život. Bol však černoch a tak sa jedného dňa stal obeťou únosu a bol predaný do otroctva na americkom Juhu. Svoje  utrpenie, ktoré trvalo dlhých dvanásť rokov, publikoval v knihe, ktorá sa stala predlohou pre tento film, ocenený 3 Oscarmi a viac ako 200 ďalšími cenami. (RTVS)

mArtinko5MB

Jameson Empire Awards 2014: Najlepší herec vo vedľajšej úlohe - Víťaz (Michael Fassbender) || Oscar 2014: Najlepší snímok - Víťaz, najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe - Víťaz (Lupita Nyong'o), najlepší adaptovaný scénar - Víťaz || Zlatý glóbus 2014 Najlepší film - dráma: Víťaz. Veľké haló okolo tohto filmu, ktorý nezaujal podľa očakávaní. V hudbe cítiť Zimmera a nebyť tých pretiahnutých pasáží, mohol celkový dojem dopadnúť o máličko lepšie. 70% ()

AARONN

Kvalitně natočený snímek. Kamera je povedená, režie slušná a herecké výkony až na výjimky poutavé. U filmu jsem měl nutkání si pobrečet, typicky opovrženě zakroutit hlavou nad tresty, a vůbec celkovou situací, která v časovém rozmezí filmu byla. Vše se zdá být tedy ok, ale není. Film mě nevtáhl a hlavně scénář mě nějak ohromně neoslnil. Solomon Northup je chlapík s rodinou, který výborně hraje na housle. Žije si velmi dobře, ale zláká ho lepší výdělek, od dvou na první pohled nedůvěryhodných lidí. Odjede tedy pryč a vrátí se za 12 let. Nic mezi, tedy samozřejmě že něco mezi je, ale to už jsme viděli na tisíckrát a něco mi říká, že ještě uvidíme. Rozhodoval jsem se mezi 3 - 4..zvítězila 4*, jelikož to není špatný film, je dobrý, ale.... ()

maniacxl

To bude zase oscarů,coo!?Pro mně ale tento film ničím výjimečným není.Jo,dobře,některý scény,kde bičují ty chudáky negříky byly natočený fakt skvěle a i herci se do toho hezky dokázali vžít,ale co dál?Příběh byl danej,takže nějaký výraznější vybočení nehrozilo,to ale bylo málo to natáhnout do bezmála 140 minut.Místy jsem se už kurewski nudil.(3 minuty na xicht negra mně fakt nebavil atd.,bylo tam toho víc takových špeků).Jméno režiséra mě mělo varovat,zatím jeho počiny moc nechápu.60%,ale....... ()

Facerr

Moc milý překvapení. Nečekal bych, že se tahle tématika dá tak dobře zpracovat. Výjimečně mi nevadili ani předlouhý záběry, který doplňovaly dramatickej ráz celý story. Všechno jinak pěkně odsejpalo a mě nedělalo vůbec problém splynout s hlavní postavou (a to jsem se ani nemusel bičovat:). Herecký obsazení sedlo výborně, obzvlášť Chiwetel hrál, jako o život, což je pro tenhle film výstižný. Hrůza, že se něco takovýho kdy dělo a super, že se o tom natočil tenhle film. ()

Neor

Při sledování dalšího letošního adepta na Oscary jsem se skoro celou stopáž nemohl ubránit srovnání s Tarantinovým Djangem. Scenérie byly hodně podobné a tak jsem podvědomě pořád čekal, kdy zavřou Hilde do bedny a já si vychutnám její útěk za svobodou za textu písně Freedom. Což o to, píseň by se jistě tématicky hodila i sem, tarantinovské záběry ale ne. Možná to bylo velkým očekáváním, ale děj filmu u mě vyšel naprázdno. Záběry mučení sluhů jsme už viděli několikrát a dějově jsem zkrátka čekal víc. ()

yatan

Tak ako mi imponuje McQueenova schopnost vyhybat sa filmovym klise, a ocakavanym "tisic krat videnym" dialogom ci scenam, sokuje ma, ze sa film v podstate stal presne tym, comu sa chcel asi vyhnut. Neviem si pomoct, no mam pocit, ze vsetko tu uz bolo. Bicovanie, plantaze, krv aj slzy. McQueen chce aby som citil, no zostal som chladny. Sucitim s faktami, no nie s postavami. Citim snahu pre umenie, no obchadza ma. Chapem povinnost sa vyjadrit, ale citim ambicie nie posolstvo. 12 years a slave je inteligentne napisany velmi dobry film, ktory ale neprekrocil mohutny tien vynimocnych "Hunger" a "Shame". Myslim, ze dalsi film zadefinuje McQueenovu buducnost. Preco sa rozhodne? Slavery? Alebo Freedom?! 8/10 ()

seban123

Příběh podle skutečné události, který je velmi emotivní a vyvolává silné rozrušení. Co se týče děje tak ten není příliš silný, celkem se táhne - asi snaha vžít se do situace. Závěr byl povedený a proto 3/5 ()

Blazis34

Těžko se mi hodnotí takto ohavné téma jako je otrokářství. Od filmu jsem čekal větší příběh a né jen neustálé trpění otroků a soucitu Solomana s ostatními. Ale přesto má velice slušnou kvalitu. Myslím, že nikdo se nedokáže vcítit do role hlavního "hrdiny" (kterého mimochodem výborné citově zahrál Chiwetel Ejiofor) a na příběh nahlíží trochu shora. Steve McQueen výborně vystihl mrazivou, děsivou atmosféru některých situací a podařilo se mu prezentovat knihu v zfilmované podobě od toho, který to vše zažil - Solomana Northupa. U mě to stačí na 70% - lepší tři hvězdy, ()

DonBraso

Suchý jak týden starý rohlík.Tohle,že má být nejlepší drama.Ano ano,je to americké a dotýká se to hlavně doteď hromady afroameričanů,tak to musí být sakra vynikající jak byly otrakáři a bičovány a ponižováni atd,že všichni vemou kapesníky a budou litovat těch zločinů.Bohužel tohle stačilo jenom natočit i v jiných rukou než,že McQueen(ten režisér) nacucá jednu farnost,nahodí zdlouhavé pasáže,který mají dát pocit té bezmoci a nechát prostě realisticky zahrát jednu scénu.Z toho filmu šlo udělat 45 minut a ostatní je jenom vychcanost.Kdyby radši natočil někdo film o dnešních lidech a otrocích,kterých žije na světě tolik tisíc a ne jenom mezi černochama,ale i bílíma,žlutýma a nevím kterých barev ještě,co lidi prožívají v továrnách za pár centů,to nejspíš díky velkým společnostem zůstane tabu ještě dlouho a přitom to by byl ten film,který se nás lidí bude týkat ještě hodně let.Zpátky k filmu,zahraný to bylo přesvědčivě,Fassbender si to vychutnával hezky,jedna bičovací scéna,která konečně ukázalo něco pořádně nechutnýho a přesně řekla tolik,jako hodina filmu na pětníku.Čekal jsem tedy mnohem více,Nespoutaný Django jenom nahodil stín,který ukázaval víc než tento iritující splash a to je si myslím špatně.Brad Pitt zachránce za pět minut,Ejiofor nemusel moc co hrát,kromě tří breků,jinak měl svobody ve filmu,že snad stačilo zdrhnout druhou stranou,kde seděl štáb.Na tenhle špek neskočím,tak si nechám ty tři hvězdy. ()

pafka

Tak to je majstrstyk! Zkratka tri veci delaji film : dej, dej a nakonec dej. Kdyz predlohu napise sam zivot, je to predevsim zaklad, ktery vetsinou je daleko silnejsi, nez cokoliv smysleneho. Na tom se da velmi dobre stavet a pokud nejsou tvurci paka, da se z toho vytezit. Steve M. se uz nekolikrat prozradil, ze je to vyjimecny tvurce. A je klika, ze tuhle latku natocil on. Skvele! ()

Cannonball

Jedine čo vo mne zostalo je pocit sklamania. Tešil som sa na film od Steve McQueena a dostal som hollywoodsky runner na oskary. Nebyť Fassbendera a jeho trochu s klišé zaváňajúci vzťah s Patsy nič si z toho filmu neodnesiem. Opravujem sa, ešte vo mne niečo rezonuje aj po 2 týždňoch a to tragédia menom Chiwetel Ejiofor. Ako to už niekoľko ľudí na čsfd správne spomenulo Fassbender ho zatienil, ale ja by som rád dodal, že nie len on ale každý kto tam hral dlhšie ako 5 min, okrem Brada Pitta ten tam bol úplne zbytočný. ()

Anarion

Tíživá výpověď – to bezpochyby, avšak nemohu se zbavit pocitu, že značná část oné tíhy se cestou přes oceán do střední Evropy ztratí. Zůstává sice jasně srozumitelný motiv bezprecedentní ztráty svobody, ale přeci jen otroctví v našich zeměpisných šířkách zdaleka nerezonuje tolik, jako v „zemi svobody“. Tím bohužel 12 let v řetězech přichází o většinu svých trumfů a zůstává tak „jen“ nenáročně artovým stylem natočený snímek se spoustou skvělých hereckých výkonů a mně osobně velice sympatickým prvkem gradování dramatu spíše obrazovou nežli hudební stránkou. ()

Honzulik

12 let v řetězech (Twelve Years a Slave) - Solidně natočený film, režie Steva McQueena velice kvalitní, kameraman odvedl solidní práci a herecké výkony na dobré úrovni. Filmu vás nutká trochu si pobrečet, nebo politovat trestané otroky. Přesto ale filmu něco chybí a scénář nevtáhne a nijak neoslní. Hlavní postava Solomon Northup si žije celkem ok, ale zláká ho větší zisk, slíbený od nedůvěryhodných lidí. Nechá se zlákat k cestě, z které se vrátí za dlouhých 12 let. Celkem nic světoborného a překvapivého. Při rozhodování jsem přesto váhal (do filmotéky bych si film nedal), ale nakonec přece jen jet-black Stevovi uděluji pouze průměrné 3*. ()

lmc

Tak nevim, kdyby se do toho vložilo pár scénáristů a trochu se to natáhlo, mohla z toho být skvělá minisérie která by slušela třeba HBO. Takhle vše odsýpá příliš rychle a žádný tvrdší emocionální dopad se nekoná ()

Yivo

Neskutečně působivý film. Skvělé herecké podání. Nejvyšší adept na Oscara za film/režii a herce v hlavní roli. Hluboce vykresluje život v otroctví a dokonale si emocionálně obejme diváka. Není to akční nářez jako Django ale dovede stejně uchvátit svými přednostmi. ()

x_ander

Čistě formálně je na 12 years a slave všechno dobře - pečlivá režie, skvělí herci (Fassbender!), Zimmerova hudba, výprava, kostýmy... jenže po atmosférickém úvodu se ve filmu dvě hodiny vlastně nic neděje. Většina postav se objeví jen epizodně (jak přijdou, tak zmizí) a závěr je poměrně předvídatelný. Škoda nenaplněného potenciálu. ()

honzic

Tento film hodnotím pozitivně, hodně dlouhý, ale dobře koukatelný. Nejvíce se mi líbila kamera a dobré zvuky, hudba taky není špatná, scénář už malinko kulhá a herecké výkony se mi jeví poměrně dobré. Je tam pár nelogičností, ale jako celek je to určitě povedené a Oskara si to zaslouží. Hodnocení: 80 % ()

Daggeron

Je známe, že Američania sú národom veľmi hrdým na svoj pôvod a históriu. Obdobie otrokárskeho režimu síce nie je práve najmilšou etapou dejín, upozornenie naň takouto formou predpokladalo úspech filmu na cenách akadémie. A hoci príbeh rozpráva o mimoriadne citlivej téme, napokon nie je tým, čo zaujme najviac. Je veľmi silný, naturalisticky zobrazený a hrá na strunu, na ktorú divák reaguje zvlášť empaticky. Lenže sám o sebe nemá veľmi čím prekvapiť a čo nové priniesť. Prezentuje očakávanú šablónu od slobody a idylického života cez zotročenie, mučenie až po finálne prepustenie (ktoré vyplýva už aj z názvu). Steve McQueen však triumfuje spôsobom rozprávania a formou kompozície, vďaka ktorej dokáže aj z navonok jednoduchého scenára s priamou dejovou líniou vytvoriť obdivuhodný a výnimočný celok. Snímanie cez širokouhlé a často veľmi dlhé zábery zvyšuje pôžitok (a zároveň súcit) z videného a tým, že niekoľko desiatok sekúnd hľadíte na otroka zaveseného na slučku a na špičkách sa brodiaceho v bahne či do jeho zničených očí, umocňuje jeho emocionálnu silu a citový dosah na diváka. Raz darmo, nie všetko je len o tisíckach strihov počas dvoch hodín. Rozprávanie cez obrazy, obmedzujúce a nahradzujúce rozsiahlosť dialógov, je McQueenovou devízou. Kvalitu snímky nepochybne pozdvihujú aj špičkové výkony hercov - najmä Ejiofor v životnej forme a - ako sme si už zvykli - tradične dobrý Fassbender (vo vedľajších úlohách poteší tiež Benedict Cumberbatch a dobrý je aj zmrd v podaní Paula Dana). Zimmer tento raz nič výnimočné neprináša, jeho podmanivé a jemné melódie sa síce k jednotlivým scénam hodia, ale až nápadne pripomínajú jeho predchádzajúce počiny. Treba však zdôrazniť, že napriek opakujúcim sa motívom je zvuková stránka ďalším prvkom mozaiky, ktorý vďaka strihu a schopnosti jeho prostredníctvom prepájať viacero scén, zvyšujú formálnu kvalitu diela. Takže kým väčšina ospevuje režisérove predchádzajúce projekty, ja hlasujem v prospech 12 rokov otrokom, kde McQueen spojil doterajšie postupy a vytvoril najsilnejšie dielo. Na istotu idúci, ale dôstojný držiteľ Oscara. Ak Gravitácia si ho zaslúžila za svoju brilantnú technickú stránku, McQueen práve za réžiu. ()

Zemřel herec Michael K. Williams

Zemřel herec Michael K. Williams

07.09.2021

HBO Max dočasně stáhlo Jih proti severu

HBO Max dočasně stáhlo Jih proti severu

10.06.2020

Streamovací služba HBO Max se rozhodla stáhnout ze své nabídky snímek Jih proti severu z roku 1939 kvůli problematickému vyobrazováním rasismu a romantizování Konfederace. Rozhodnutí přichází v… (viac)

Ztracené město Z na obzoru

Ztracené město Z na obzoru

28.12.2014

Dlouho odkládaný projekt The Lost City of Z je pro režiséra Jamese Graye srdcovou záležitostí, spustit se ho snaží již několik let. V příběhu skutečně žijícího britského armádního důstojníka,… (viac)

Startuje BEST FILM FEST

Startuje BEST FILM FEST