12 rokov otrokom

• Česko 12 let v řetězech (viac)

Solomon Northup bol slobodný, mal rodinu, prácu a žil svoj bežný život. Bol však černoch a tak sa jedného dňa stal obeťou únosu a bol predaný do otroctva na americkom Juhu. Svoje  utrpenie, ktoré trvalo dlhých dvanásť rokov, publikoval v knihe, ktorá sa stala predlohou pre tento film, ocenený 3 Oscarmi a viac ako 200 ďalšími cenami. (RTVS)

Ben Nevis

Film o tom, že peklo jsou druzí lidé. Řemeslně je to dobře zpracované, ale ubrala bych záběry na psí oči hlavního hrdiny, protože i bez nich je nad slunce jasné, že si to otroctví neužíval. Kromě barevného vizuálu snímek přináší i bezpočet otázek, jako například jestli byl Solomon předtím opravdu gentleman ve společnosti nebo spíš další negr ve Washingtonu? Nebo jestli je lepší zemřít v obraně své důstojnosti nebo přežít za každou cenu? Na přežití nic špatného nevidím, proto nemám problém s Solomonovou pasivitou. Navíc si tvůrci zaslouží bod za závěr, kde se otroci pro hrdinu stávají problémem někoho jiného a ten neudělá nic pro druhé, nic co by ohrozilo jeho šanci na svobodu. Největším zbabělcem filmu je však Brad Pitt, který si jako producent vystřihl roli nejkladnějšího bělocha. ;-) Proto palec nahoru Fassbenderovi. ()

Poupe

Vzhledem k tomu, že jsem přečetla dost Slaves narratives, můžu říct, že zpracování příběhu Solomona Northupa je vynikající. Ne nadarmo dostal tento kousek Oskara za nejlepší film. Příběh je, až na začátek, stejný jako všechny příběhy uprchnuvších otroků. Film se mi líbil a mít možnost mu dát více hvězdiček, udělám to. Kostýmy naprosto super, slang otroků byl zachycen výborně, herecké výkony někdy až dech beroucí a jediné, co mi tam snad trochu vadilo byl Brad Pitt. Je prostě až moc moderní na takovýto film...Po dlouhé době je to něco jiného než sladký americký film, kde je dobro zvítězí nad zlem .... protože ikdyž příběh pro Solomona končí dobře, je to jen smítko oproti těm, co pro ně příběh otroctví skončil špatně. ()

Heroine odpad!

Některé filmy jsou tak drsné, tak otevřené a surové, že se mi při sledování až svírá žaludek, jaké krutosti vidím. Většinou se pak na to těžko zapomíná, a probouzí to nejen hrůzu, ale i soucit a zlost. Přes všechny řeči o tom, jak je tenhle film vydařený, tohle zdaleka nebyl ten případ. Čekala jsem něco takového. Něco o krutosti, bezvýchodnosti a zoufalství. Ale dočkala jsem se patetické a velmi nudné pohádky. Ani jedna scéna mi nepřišla nijak výrazná, ani jedna věc neoslovila. Nebylo tu k vidění NIC nového, všechno tolik zkreslené optikou filmaře, až to působí směšně, papundeklově, a nevyvolává to zcela žádné pocity. Postavy jsou rozdělené na "chudáky" a "monstra", když bych chtěla být cynická, tento film je velmi lacině černobílý... A dvě směšné scény s bičováním, a pár ostřejších slov, to rozhodně nevyvolá ani ten zoufalý pocit, který by divák měl mít. Idylická rodinka, únos, jeden zlej běloch, duhej zlej běloch, bičování, jedna zrada, jeden fakt těžkej dobrák, který dopomůže ke sladkobolnému happy endu... Nepovedený, slabý, nudný. Jenom blbá pohádka. ()

agassi68

Bohužiaľ až príliš z toho trčí kalkulácia s Oscarmi. Najkrajšie sú prírodné scény natočené ako BBC. Brad Pitt mi tam prišiel s tými rečami dosť komický. Poctivý priemer. Škoda.. ()

strikeman

Tak tomuhle říkám "Oskary za téma" - zdlouhavá dobově politicky korektní story bez skutečně silných okamžiků, kterou několikaminutové dojení slziček citlivějšícho diváka na konci už nemá šanci zachránit. Troufnu si říci, že látka se dala zpracovat syrověji, naturalističtěji a v mnohem kratším čase ... 60% ()

BeranSon

-- V RÁMCI FILMOVÉHO ÚTERKU -- Ani já se ve svém komentáři nevyhnu hodně častému přirovnání k Nespoutanému Djangovi , který byl úmyslně nakroucen do povznášející se komické atmosféry, zatímco 12 Years a Slave je účelově tvrdý a nekompromisní, ale za to o něco horší. Je vidět opravdu slušná snaha utrhnout oscara, což se taktéž povedlo, ale na mě to nezapůsobilo jako to nejlepší dílo roku 2013. Dlouhé, někdy suché scény nejsou provázeny žádnou hudbou, což vnímám jako typicky oscarovský rys. Ovšem právě hudba není zase tak extra dokonalá, jak jsem od Hanse Zimmera čekal. Co se týká hereckého obsazení nemám co bych vytkl. Pár menších rolí známých tváří sedí jako třeba na venek tvrdý, ale ze vnitř měkký Benedict Cumberbatch , či perfektní záporák ve stylu Amona Goetheho - Michael Fassbender až po hlavního zachránce a vlastně i takového boha pro hlavní postavu Brad Pitt . Přes to všechno, čím si ve filmu hlavní postava projde nejsem zcela naplněn blahem a vím, že z filmu o takovéto problematice by se dalo vytřískat mnohem, mnohem více. - 8/10 - ()

char_t

Kvalitní film podle skutečného příběhu na závažné téma. Oukej. Ale film roku? Pánové z Akademie se asi báli, aby je někdo neoznačil za rasisty, tak pro jistotu zapojili starou dobrou pozitivní diskriminaci a tuhle dobře obsazenou, ale jinak celkem komorní záležitost ocenili soškou. Za mě 65%. ()

Wolvie

Nejméně inspirativní McQueen určitě. Ale taky jeden z nejvíce inspirativních oscarových vítězů poslední desetiletky. Smutné? Možná, každopádně jde o výborný film. ()

BOURQUE

Jak tematicky tak aj psychicky veľmi ťažký film pre každého diváka. Príbeh založený na skutočných udalostiach a herecky dokonale zahrané scény. Film poukazuje aj na to, že morálne klesnutie niektorých ľudí nezná hranice. Samotný záver však nie je dostatočne vypracovaný. Osobné hodnotenie: 88% (****) ()

mala_kea

Fakt, že se tento film přímo třese na Oskary do jisté míry chápu, jaký jiný film než by měl bodovat u amerických akademiků, než ten o svobodném černochovi, který se neprávem dostane do otroctví. Po pravdě čekal jsem jednoduše VÍCE než jsem nakonec dostal. Již klasicky naprosto perfektní Michael Fassbender snad už nemůže nikoho překvapit, povedená hudba Hanse Zimmera také ne, Chiwetel Ejiofor propásl svoji šanci, nic extra nečekejte. Na více něž dvouhodinový film se tam toho děje opravdu pramálo, bez jediného překvapení, myšlenky, popravdě ani emoce u mě nepracovali tak jak by asi měli (jsem jediný komu ve filmu chybí alespoň nějaký náčrt časové osy?). Ať se na to dívám zprava nebo zleva, nevidím víc než průměrný film s excelentním Michaelem Fassbenderem ()

MickeyStuma

Oskarový snímek o temné době otroctví na americkém území, jehož příběh je založen na skutečné události. Mučení, bezmoc, zneužívání a zrada. Velmi znepokojující film syrově pojednávající krutou realitu odehrávající se před sto lety. Děj je založen na únosu a prodeji svobodného černošského muže, který následně pozná veškerou krutost a nelidskost, jakou kdy mohl člověk ve své době zažít. Zoufalství a beznaděj se táhne po celé dějství a díky dvouhodinové stopáži a pomalejšímu vyprávění se lze do takové situace vcítit a tím poznat, jaké nekonečné utrpení to muselo být. Příběh jako takový je tedy velice jednoduchý, ale ve své podstatě cílený. Při sledování mnohých scén skutečně až zatrne. Nelze upřít ani jisté moralizování, které měl ve své roli na svědomí Brat Pitt a vzniká otázka jak by se osud hlavní postavy odvíjel dál, kdyby se tam neukázal. Snímek je tedy velmi emocionální hlavně zvýrazněnou vizuální stránkou násilí, na který někteří diváci budou muset mýt přeci jen krapet silnější žaludek. ()

anatheman

Chtěl bych začít tím, že mě v tomto filmu neskutečně zklamal Zimmer. Namixovat Time z Inception a pak to nechat hypnoticky (a otravně) hrát úplně až do konce je opravdu málo, Hansi. :-) Jinak tedy film je to rozhodně koukatelný. Ale jsem si jist, že ho už vícekrát vidět nemusím. Oceňuji celkový naturalistický feeling a relativně přiměřenou brutalitu. Jistý plus představují i jména Cumberbatch, Pitt a především Fassbender, který se vskutku hodí na rozpolcené osobnosti. A role tohoto nevyrovnaného otrokáře mu opravdu sedla jako pouta na černé končetiny... jop. Jinak mi na tomto filmu vadila zdlouhavost a také prvoplánovost typicky spojená se srdceryvným patosem. Nechyběla ani ta nejlíbivější hudba na světě, které se říká gospel. Za jeho použití viním i moje milované Nightwish v Meadows Of Heaven, takže ani nemusím zdůrazňovat, že při jeho triumfálním spuštění moje ruka pátrala po nejbližším biči. No nic, tady bych to ukončil. Musím totiž jít a zkontrolovat plantáž. ()

skeptic

V podstate tomu nie je čo vytknúť, na situáciu sa naziera Solomonovimi očami, ale mám pocit že objektívne. Ukazujú sa zlý otrokári a takisto tí "dobrý", ak sa nejakého otrokára tak dá nazvať. No čo už, duch doby sa mení, Fassbenderov (sociopatický) otrokár považoval svojich "zamestnancov" za jeho výhradný majetok, a môžme povedať že v tej dobe to aj naozaj jeho majetok bol, a tak s ním aj zachádzal, využíval, alebo ho aj ničil a naopak "progresívny" otrokári ako ten Cumberbatchov, začali chápať otrokov ako ľudí, teda k ním mohli cítiť aj empatiu, a práve takýto ľudia mohli prispieť k zrušeniu otroctva. Inak ma to citovo nechalo pomerne chladným, čo som od filmu s touto tématikou veľmi nečakal. Ako som už písal po formálnej stránke tomu veľmi nie je čo vytknúť, len ma to jednoducho nejak veľmi "nedostalo". 85% ()

mart01

V předchozí tvorbě McQueena mě neupoutal ani jeden jeho snímek, tudíž jsem nečekal žádné velké překvapení. V poslední době se roztrhl pytel s tématikou otroctví, takže jsem byl zvědavý, jak se s tím McQueen popere. Nicméně 12 let v řetězech mě příjemně překvapilo. Příběh, z kterého jde mráz po zádech, se naštěstí vyhne tragickému konci. Skvělý Ejiofor dává filmu tu správnou šťávu a účast Brada Pitta jistě potěšila nejednoho diváka. Opět skvělá hudba od Zimmera podtrhuje poměrně dobrý snímek. ()

Stíba

McQueen příjemně překvapil. Očekával sem předevší vypočítavou podívanou směřovanou k Oscarovým nominacím ale jedná se o velmi poctivě odvenou filmařinu v otrockém subžánru a o fim, který ve svém průběhu ukázal, že má duši. 4,5* ()

myxomatoza

Tenhle film byl jako náplast. Bojíte se jí strhnout rychle, tak jí stahujete a rve vám to kožní buňky a chlupy i s cibulkou. Ve výsledku litujete, že jste se vystavili tolika utrpení, když to šlo vlastně rychle strhnout. .. A to je přesně zážitek z tohoto počinu. Je to.. dobré, silné téma, ale co dál no? Spousta charakterů a celkem propracovaných, to se musí nechat. Herecky skvělí Ejiofor, Fassbender a Dano, wow. Ale mám dojma, že McQueen umí ještě lepší. ()

joker30

Dobrý film ,celkové zobrazenie danej doby a v podstate zverstiev na černochoch, ktoré sa naozaj stali. Film ma bavil, no napriek tomu som už videl lepšie filmy v danom žánri. Nemám tomu v podstate ani čo vytknúť , herci fajn, dej fajn, ale nie je v tom zas nič také naviac, čo by ma nejako uchvátilo. 70% ()

katmandzoo

silné, emotívne, dojímavé, miestami drastické, ale pravdivé..obzvlášť vyzdvihujem skvelý výkon Ejiofora, Fassbendera a geniálnu hudbu..4* ()

Kubeska

Dojemný příběh, který je skvěle technicky natočený, hlavně kamera a výprava dodává na atmosféře, kterou zdatně podporuje hudebně Hans Zimmer a herecky výborný Chiwetel Ejiofor a ještě možná lepší Michael Fassbender, ostatně i Lupita Nyong'o či Paul Dano podávají přesvědčivé výkony. ()

Zemřel herec Michael K. Williams

Zemřel herec Michael K. Williams

07.09.2021

HBO Max dočasně stáhlo Jih proti severu

HBO Max dočasně stáhlo Jih proti severu

10.06.2020

Streamovací služba HBO Max se rozhodla stáhnout ze své nabídky snímek Jih proti severu z roku 1939 kvůli problematickému vyobrazováním rasismu a romantizování Konfederace. Rozhodnutí přichází v… (viac)

Ztracené město Z na obzoru

Ztracené město Z na obzoru

28.12.2014

Dlouho odkládaný projekt The Lost City of Z je pro režiséra Jamese Graye srdcovou záležitostí, spustit se ho snaží již několik let. V příběhu skutečně žijícího britského armádního důstojníka,… (viac)

Startuje BEST FILM FEST

Startuje BEST FILM FEST