12 rokov otrokom

• Česko 12 let v řetězech (viac)

Solomon Northup bol slobodný, mal rodinu, prácu a žil svoj bežný život. Bol však černoch a tak sa jedného dňa stal obeťou únosu a bol predaný do otroctva na americkom Juhu. Svoje  utrpenie, ktoré trvalo dlhých dvanásť rokov, publikoval v knihe, ktorá sa stala predlohou pre tento film, ocenený 3 Oscarmi a viac ako 200 ďalšími cenami. (RTVS)

kamil.i

Steve McQueen je výnimočný režisér. Tri filmy, tri neobyčajné zážitky. McQueen má jedinečný režisérsky rukopis charakteristický dlhými, expresívnymi zábermi a bezchybným hereckým prevedením. Tieto zdanlivo jednoduché atribúty vytvárajú u diváka silné emócie. Každá McQueenova esej o slobode sa vás dotkne, zalezie vám pod kožu a vtiahne vás do diania, či sa vám to páči alebo nie. Aj napriek tomu, že v 12 rokov otrokom je badateľný vplyv americkej produkcie, tento osobitý tvorca si zachoval svoju tvár a vytvoril dielo hodné zaradenia do kontextu predošlej tvorby. Takmer všetky oscarové nominácie a zisky boli zaslúžené. Nerozumiem iba soške pre Lupitu Nyong´o. To už zaváňalo „pozitívnym“ rasizmom. ()

fummyk

Lepší drama jsem neviděl - bomba. Kamaraman si s tím kurva ale vyhrál! Detailnost jak blázen. Ze Solomona mi šla husina při každé příležitosti. Konec lépe dopadnout nemohl. Zahřála i chvilková role Brada Pitta. ()

Lilloos

Je zvláštní, že na filmu, kterému není co vytknout, nemám ani co pochválit. A to je škoda už kvůli tak zajímavému námětu. ()

Flopik

Otroctvo so všetkou krutosťou a nenávisťou.Silný film ktorý ukazuje aké časy boli a čoho boli ľudia schopný.Filmy tohto druhu neznášam pretože nemám rád takéto ubližovanie a otvorene na tento film ma nalákal Soundtrack ktorý je jeden z najlepších aké som počul....No neľutujem a 5* rozhodne dám. ()

beniczech

Začínám zjišťovat, že mám jistý "problém" s tvorbou pana McQueena. Už Hunger mi přišel neskutečně zdlouhavý, nekonečný, jednoduchý a každou chvíli jsem měl chuť to vypnout nebo zmáčknout fast forward. Ovšem témata, kterými se McQueen zabývá, umí chytnout za srdce a v kombinaci s neskutečným vizuálním zážitkem vás ve vypjaté chvilce nevědomky donutí vlastníma rukama roztrhat kdeco na ty nejmenší kousíčky. A paradoxně ona zdlouhavost umí vše umocnit. Člověk se dostane do spirály a neví, zda-li ho tento postup irituje, nebo mu naopak imponuje. Máte chuť to přetočit, ale zároveň máte strach, že se možná připravíte o něco většího… Twelve Years a Slave je o chlup poutavějším snímkem než-li Hunger, je zde více komunikace a „akce“. Ano, zápletka je sice jednoduchá a celý film se dá shrnout do „zajmou svobodného člověka, zotročí ho, pár let je otrokem a pak je zase svobodný“. Také mi vadilo, že těch 12 let otročiny zdaleka nepůsobí jako 12 let otročiny, ve filmu se to jeví tak na 2-3 roky. Přesto všechno je snímek zajímavý, obsahuje silné momenty, vizuálně je líbivý a odhalí i takové stinné stránky celé otrokářské problematiky, o kterých jsem doposud neměl ani šajnu. Když se pak člověk mrkne na svůj smartphone a zamyslí se nad tím, odkud pravděpodobně pochází jednotlivé suroviny (africké doly atp.), uvědomí si, že otročina není dobou dávno minulou a o to víc to pak s vámi pohne… Mimochodem klobouk dolů před výkonem Fassbendera, velmi přesvědčivý otrokář… /75%/ ()

dee.n

Tak tenhle snímek jsem shlédla již podruhé, i když to moc často nedělám. Životopisné filmy, navíc s takovouto tématikou jsou opravdu zajímavé. Z tohoto filmu mrazí. Má skvělé herecké obsazení, kdy každému jednomu herci (dobře, možná až na Brada Pitta), věřím každé slovo, které pronesou a čin, který vykonají. Já osobně bych toho Oscara hlavnímu hrdinovi určitě dala. U filmu jsem prožívala velké emoční vypětí, kdy jsem napětím seděla zaražená v křesle a na konci se mi po tvářích koulely slzy velké jako hrachy. A ještě dlouho po skončení, ve mne ty emoce přetrvávaly. Tohle je pro mne jasný adept na pět hvězdiček. ()

bolan

Černý muž pod bičem otrokáře žil po Hollywoodsku, není zas tak extrémně hollywoodský, aby to člověka otrávilo. Mě to ba. ()

spoonman

Vlastně nevím co jsem čekal, McQueenova tvorba se mi líbí, ale měj jsem si uvědomit, že to vlastně dělá pořád stejně. Má rád dlouhé záběry (a film by se bez spousty z nich v klidu vešel pod 90 minut) a dialogy. Jenže co v Hladu zní příhodně, tady šustí papírem až to rve uši. Chvílemi to skutečně více připomíná divadelní hru a i herci volí tak explicitní výrazové prostředky, jako by si neuvědomovali, že na ně nemusíte koukat z galerie, ale máte to hezky v detailu (zvláště Fassbender vypadá chvílemi až směšně). Příběh shrnete do jedné věty (ano, skutečně byl 12 let otrokem) a i když mocné a pro Ameriku jistě těžké téma....škoda promarněné šance. ()

ashtangi

Emocemi nabytý snímek. Než jako 12 let mi to přišlo jako 2 roky. Jako by se během těch 12ti let nic moc nestalo. To mi trochu vadilo. Nevím proč, ale během filmu jsem si párkrát vzpomněl na Benjamina Button, což byl úžasný film jak po vizuální, tak dějové stránce. 12 let v řetězech je skvěle natočený, zpracovaný, zahraný film, který pro mě letos prohrál se Zmizením (Prosoners), protože to byl zcela dechberoucí zážitek. ()

xxSmoldaxx

Jedná se jistě o velmi silné téma. Zvláště pro americké obecenstvo. A velkolepý film na téma otroctví nám správně připomíná, čeho jsme se jako lidé dopustili a co už se nikdy nesmí opakovat. Konkrétně Solomonův životní příběh je neuvěřitelně inspirující, přesto bohužel není ničím zajímavý. Jak bylo na konci filmu uvedeno, takových příběhů (většinou bez šťastného konce) je z této doby mnoho. Z filmu mám pocit, že název vlastně říká vše. 65% ()

Milwa

Not my cup of tea...bylo to jaksi prázdné. Nemůžu si pomoct, ale jediným poselstvím tohoto filmu je, že "otrokářství je špatné", ale na tom se shodně každý a nemusí se proto koukat na tento film. Ano, realisticky ukazuje bezpráví a brutalitu pánů nad svým "majetkem", ale co nového nám o této kapitole dějin přináší? NIC. Možná je to v Americe stále téma, ale pro mě jako historie znalou Evropanku tento film nepřináší žádný nový pohled , ani důvod k sebereflexi. Nemůžu si pomoct, ale tento film má 50 let zpoždění...dnes už nikoho nepřiměje o tématu otroctví přemýšlet. Snad jen mladé, co žádný jiný film na toto téma neviděli a neznají Americké dějiny. Film postrádá poutavý příběh, emoce, a působí prázdně. Bohužel mi osud Salomona Northupa byl tak nějak ukradený, a to se nemělo stát....Možná to chtělo lépe vykreslené postavy, více textu a méně dlouhých záběrů do nikam. Dost velké zklamání. Pokud se chci kouknout na smysluplné a zajímavě natočené vypořádání se s otroctvím, tak si pustím "Django unchained". ()

Tereeeza

Silný příběh, který snad v každém musel zanechat nějakou tu stopu. Tématem McQueen nepřináší nic nového, ale bravurně zobrazovaná drsnost tehdejší doby mě vždycky určitým způsobem zasáhne a delší detailní záběry ve mně tyto pocity ještě více podněcovaly. Atmosféře přidává i hudba Hanse Zimmera, to ale už není téměř žádným překvapením, on prostě umí. Z mého pohledu film stojí na třech výrazných postavách. Na postavě Solomona Northupa v podání Chewetela Ejiofora, který pro mě, nejspíš ostudně, byl do zhlédnutí Twelve years a slave „jen“ Peterem z Lásky nebeské. Dále na postavě Michaela Fassbendera, který se své role zhostil tak dokonale, že ve svých scénách často dalece převyšuje zbytek obsazení a nesmím opomenout ani Lupitu Nyong’o jako Patsey, jejíž osud se mě velmi dotýkal. Pár věcí bych si však představovala trochu jinak. Když nám byl na začátku ukázán čas, kdy to všechno začalo, očekávala bych, že se tohoto informování bude divákovi dostávat častěji. I když se v některých případech dalo odvodit, že nějaký ten rok uběhl, nebylo téměř nikdy úplně jasné, v jaké fázi těch 12 let jsme. Kdyby záchraně Solomona nepředcházel rozhovor s Bassem/Pittem, nikdo z nás by neodvodil, že v nejbližší době přijde. S tím souvisí i velmi rychlé zestárnutí Solomona během přesunu z plantáže domů. Celkově by mi závěr (setkání s rodinou) stačil jen v podobě titulků, někdy to na mě působí daleko silněji. ()

theSaint

Letošní rok je jeden úchvatný filmový zážitek. Velmi těžké vybírat ten jediný, který si prestižní cenu může odnést. Kdyby snímek vyhrál kategorii "Nejlepší film", tak bych se vůbec nezlobil. Michael Fassbender je v roli trýznitele bezchybný. Uff. ()

edie sedgwic

Hollywood, Hollywood. Pokus hrat divakovi nehorazne na city, ktory sa vsak velmi lahko da prekuknut. Ako nahlad do nie az tak uplne prebadanej oblasti historie to na skodu nie je. ()

Wardan

Naštěstí to není tak nekoherentní jak jsem se bál a tak tou největší skvrnou na kráse je, že Steve McQueen nedokázal pořádně pracovat s časem. Kdyby to nebylo tak explicitně vyjádřeno v názvu, tipoval bych, že se to celé odehrálo během takových tří až pěti let. Ale nevadí. Je to skvěle zrežírované se skvělou dobovou atmosférou a je to velmi příjemně nepatetické. A herci jsou dokonalí. Zvlášť Fassbender, s tím jeho magorem bych si na pivo rozhodně neskočil. P.S.: Hans Zimmer sice vykrádá sám sebe, ale i tak je jeho hudba cool. ()

Mona-Lisa

Celý sál byl plný hmatatelnou úzkostí a strachem, přerušeným jen pravidelnými vydechnutími úlevy, které se ke konci pozvolna měnily v lapání po dechu před hrůzami, které vzápětí nevyhnutelně přijdou. Jejím hlavním zdrojem byl Michael Fassbender - pán, jehož jsem obdivovala, že skrze jeho herecké schopnosti mě přinutil ho milovat, předvedl něco, za co ho budu hodně dlouho nenávidět. Takové živoucí ztělesněné hrůzy a pocitu strachu jsem nebyla svědkem ani u Fiennesova nácka. I když jsem měla choutky jít si po tomto zážitku vymýt pořádně mýdlem oči a spravit se nějakou hodně silnou komedií, pět hvězd uděluji rozhodně. ()

simon84

'libilo" se mi to, celkem zajimavy pribeh jednoho cloveka, ale v zasade jen film o tom, ze cernoch to pred stopadesati lety na jihu USA nemel vubec lehke... Neni to trosku malo? Hvezdne obsazeni ale Pitt, Cumberbatch a Giamatti se filmem jen mihnou...coz neni vytka. ()

Matli

Hodně dobrej filmeček o otrocích a ještě podle skutečné události, to je něco pro mě. Místama se sice trošku vleče, ale když už u člověka začíná startovat nuda, tak ihned nastoupí něco záživnýho. Hodně dobře natočené a moc rád jsem zase viděl Benedicta Cumberbatcha v jiné roli než je Sherlock a Drak Šmak :-) Brad Pitt je taková dobrá třešnička na závěr, proč by si nezahrál, když do toho narval peníze, že:-) Zbičovaná Lupita je fakt nářez, hodně dobře udělaný, vzpomněl jsem si na Umučení Krista. 75% ()

ellegrey

Jedni si tento film nemohou vynachválit, druzí zase říkají, že na to o jak silné téma se jedná, film působí celkově chladně. Na nikoho zde nečekají scény, u kterých probrečí ne jeden kapesník. Steve McQueen dal již ve svých předchozích snímcích jasně najevo, že ona "paráda navíc" ho nijak neláká a dává přednost realitě a já si jeho přístup nemohu vynachválit. Scény jsou znázorněny tak, jak ve skutečnosti byly - realisticky. Kruté, bez soucitu, protože ani kdysi nehrála žádná "utěšující" hudba v pozadí. Žádným násilím vás nenutí v záchvaty pláče a přesto jsou tak silné a stěží smazatelné z paměti. Jediné, co je zde "navíc", je nádherná hudba, ať už se jedná o lidové písně nebo skladby Hanse Zimmera. A přestože jsem neviděla Dallas Buyers Club, stále doufám, že tento rok si pro svého Oscara půjde Michael Fassbender, protože v tomto snímku byl famózní. ()

Zemřel herec Michael K. Williams

Zemřel herec Michael K. Williams

07.09.2021

HBO Max dočasně stáhlo Jih proti severu

HBO Max dočasně stáhlo Jih proti severu

10.06.2020

Streamovací služba HBO Max se rozhodla stáhnout ze své nabídky snímek Jih proti severu z roku 1939 kvůli problematickému vyobrazováním rasismu a romantizování Konfederace. Rozhodnutí přichází v… (viac)

Ztracené město Z na obzoru

Ztracené město Z na obzoru

28.12.2014

Dlouho odkládaný projekt The Lost City of Z je pro režiséra Jamese Graye srdcovou záležitostí, spustit se ho snaží již několik let. V příběhu skutečně žijícího britského armádního důstojníka,… (viac)

Startuje BEST FILM FEST

Startuje BEST FILM FEST