12 rokov otrokom

• Česko 12 let v řetězech (viac)

Solomon Northup bol slobodný, mal rodinu, prácu a žil svoj bežný život. Bol však černoch a tak sa jedného dňa stal obeťou únosu a bol predaný do otroctva na americkom Juhu. Svoje  utrpenie, ktoré trvalo dlhých dvanásť rokov, publikoval v knihe, ktorá sa stala predlohou pre tento film, ocenený 3 Oscarmi a viac ako 200 ďalšími cenami. (RTVS)

_DAVE_

Je mi líto, ale tyhle masochistické choutky (Amistad, Šedá zóna atd) už mě dávno přešly. Chápu, že je to silné téma Americké historie, ale koukat se přes dvě hodiny na dojebané psí oči nebo záda ze kterých prskají kusy masa fakt nemusím. Nehledě na to, že po filmařské stránce ten film fakt není nic extra. ()

noriaki

Solidní film, jehož obrovskou devízou je nepřítomnost patosu, jakkoliv k tomu téma vybízelo. Tohle si Steve McQueen pohlídal zkušeně, ovšem mimo to je režisérů rukopis čitelný snad jen v občasných dlouhých, nervózních statických záběrech. Je škoda že i přes časté scény fyzického a psychického násilí nebudí tak intenzivní pocity jako dřívější Stud či Hlad a není zdaleka tak pohlcující jak by být mohl. Díl viny připisuji malému důrazu na plynutí času, díky čemuž Solomonův úděl nepůsobil beznadějně nekonečně. Film na druhou stranu ano. Oscarová Lupita Nyong'o mě nijak neuchvátila, zato démonický Fassbender se sám postaral o jednu hvězdičku z hodnocení. ()

elanius

(41/2014) / Oproti tomu, čo si musia vytrpieť postavy v hororových exploitation kúskoch bolo otroctvo ružovou záhradou :). Ale vážne, obsahovo nič objavné. Bohovsky som si ale užíval to ako remeselne bol film prevedený. Bolo to totižto niečo iné ako je štandard hollywoodskej produkcie. Krásne dlhé zábery, často s detailom na tváre a jemnou hudbou, ktorá v správnych momentoch vygradovala. Perfektné herectvo všetkých a tá 5 minútovka Brada Pitta bola vyslovene krásna. V tomto ohľade rozhodne zážitok. Odpúšťam aj tú jednoduchosť príbehu. (8/10) ()

hanagi

Totálně promarněná příležitost! Vždy mě zamrzí, když se silné téma rozmělní do klišoidních "krásných" obrázků. Film, který míříl na Oscara a vše tomu přizpůsobil. ()

venison

Od filmu s tolika nominacemi na Oscara jsem tedy čekala mnohem, mnohem více.. Neříkám, že téma nebylo silné, to zajisté, ale nějak jsem nevěděla (a asi ani režisér), jestli má jít o epické drama nebo o lyrické vykreslení citů (první scéna z houslemi mě málem odradila od zbytku filmu).. Asi bych čekala více šťávy od otroků a jedinej herec, který hrál na plné pecky byl pro mě asi Michael Fassbender.. Co se týče otrokářského téma - celej "Djago" byl milionkrát lepší a drastičtější.. K slzám mě to prostě nedojmulo a napětím jsem si na zadek nesedla a oboje bych od oscarového filmu očekávala.. ()

terunka003

Černošské, otrokářské, americké, drsné, tvrdé, rasistické x příliš dlouhé, příliš americké, hodně černé. V Americe jistě oblíbený film mezi černošským obyvatelstvem. Mě příliš nezasáhl. Natočeno dobře, jen bych to zestručnila o půl hodiny minimálně. Snaha o emocionální film s dlouhými prázdnými pohledy. Moc to nefungovalo. Závěrečné minuty zbytečně natahované, bylo to protivné. Herecky Fassbender skvělý, malá Lupita dobrá, hlavní hrdina mi lezl trošku na nervy. Film jsem viděla, můžu si odškrtnout. Na toto otrokářské téma je podle mě lepší Tarantinův Django. ..divná doba..všechno je divný..lidi v republice jsou taky divný..po prezidentských volbách. ()

ivan bohatyr

Pláče a mučení na můj vkus přes příliš, tohle už opravdu znovu vidět nemusím, jinak slušné, zajímavý příběh. Osobně pochybuji že to takto skutečně vypadlo - jasně byli majetkem někoho, neměli práva, museli jenom pracovat... no ale že by někoho bylo potřeba přímo mučit. Nemyslím si, že vzhledem k migraci a všem rasovým konfliktům ve světě, bylo rozumné dělat film tak krutý. ()

Unnamed

Hmm. Celý film jsem čekal a čekal a čekal, nakonec jsem se jen z části dočkal v posledních 5 minutách, do té doby bylo jen pár dobrých - přesto nijak převratných - scén. Herecké výkony byly super, ústřední melodie pěkná (i když se Hans Zimmer tak nějak v posledních letech pořád opakuje), ale na tu délku byl děj jednoduše hrozně slabý a nepřinášel nic nového pod sluncem. Fassbenderovi bych ten Glób přál (podle mě předváděl ze všech nejlepší výkony), ale nominaci na nejlepší film ani režii si toto dílo podle mne jednoduše nezaslouží - jestli na Glóbech či Oscarech vyhraje něco jiného než "jen" v hereckých kategoriích, budu upřímně nas...štvaný. Slabší 4* ()

Eleanor05

Na film natočený v dnešní době to byla prostě moc velká nuda. Nechci působit jako ignorant a neočekávala jsem od 12 let v řetězech nic podobně šíleného, jako je Nespoutaný Django, ale 2 hodiny a čtvrt? Za tu dobu se tam vlastně neodehraje vůbec nic originálního a celkově tento snímek působí tak trochu jako pomůcka do hodin dějepisu televizního formátu. Scénáristé a Michael Fassbender se zřejmě snažili z Eppse vytvořit postavu podobnou Amonu Göthovi ze Schindlerova seznamu, leč neuspěli ani v nejmenším. Epps je prostě jenom nezajímavý slabošský chudák, který vám postupem času čím dál víc leze na nervy. Něco jiného je pak pan Ford, ale Benedict Cumberbatch se tu bohužel mihne jenom asi v deseti minutách, takže děj nijak významněji neovlivní. Nejvážnější výhrady bych ovšem měla k hudbě. Hans Zimmer tu úplně neskutečným způsobem vykradl svoji cca čtyř akordovou skladbu Time, jíž všichni důvěrně známe z Inception, no a z těch čtyř akordů udělal doslova celý soundtrack. Aby to nebylo tak strašně do očí bijící (což stejně je), přidal do filmu neskutečně rušivé industriální zvuky ve stylu hudby Akiry Yamaoky, které se absolutně nehodí ani do století, v němž se děj odehrává, natožpak do děje samotného. Vážně horší soundtrack jsem hooodně dlouhou dobu neslyšela a začínám silně uvažovat nad tím, jestli si pan Zimmer stále zaslouží svou zdejší první příčku mezi skladateli... Sečteno a podtrženo = 2*. Pokud chcete vidět docela dobrý (a určitě zábavnější) film o problematice otroctví v Americe, radši si pusťte Sally Hemingsovou: Americký skandál z produkce Hallmarku. Ani nevím, kam ta televizní stanice vlastně zmizela, ale podílela se na filmech, které byly většinou mnohem kvalitnější, než současná filmová tvorba... ()

hroubek

Steve McQueena jsem si oblíbil poté co jsem viděl jeho Stud a od té doby pozorně sleduji jeho projekty. 12 let v řetězech jsem velmi dlouho vyhlížel a mé očekávání zvedly trailery a obsazení, které je velmi prvotřídní. McQueen nechá své hrdiny vždy projít nějaký osobní peklem a to ať fyzickým nebo psychickým. Ani jeho nejnovější projekt od tohoto postupu neustupuje, ba přímo naopak na něm staví. Dalším důležitým faktorem je, že tohle divácky mnohem přístupnější, než vězeň co drží hladovku a sexuálně frustrovaný jedinec. A McQueen to moc dobře ví a taky film tak prodává. A nikdo se na něho nemůže zlobit, že to dělá, tak jak to dělá. Zatímco Tarantino vyprávěl fiktivní příběh a mohl si dělat co chtěl, tak McQueen si vzal skutečný příběh, který nelze vyprávět černobíle. A to se mi na McQueenově režii hodně moc líbí. Vykreslení amerického jihu bez příkras a se vším co k tomu patří. Herci odvedly moc dobrou práci. Chiwetel Ejiofor je ve své roli opravdu moc dobrý a jeho odtažitost je dána postojem jeho postavy, která chce přežit. Michael Fassbender opět podává prvotřídní výkon a jasně si říká o spoustu cen, které také nejspíše dostane. Jeho postava je bravurně zahraná a je hodně rozpolcená. Bendict Cumberbatch má čich na dobré témata a znovu dokazuje, že je opravdu moc talentovaný. Hodně mě překvapil Paul Dano, který si svého rasistického surovce užívá a z jeho písničky má divák nepříjemný pocit. Paul Giamatti a Brad Pitt se ve filmu moc dlouho neohřejí přesto si jejich výstup zapamatujete. Mile mě překvapily svým výkonem Sarah Paulson a Lupita Nyong'o. Ve filmu je spoustu okamžiků, ze kterých mě mrazilo v zádech jako např. scéna s věšení, bičování, prodej atd. 12 let v řetězech je hodně silný snímek, který si zaslouží každé ocení, které dostane a navíc krásně ukazuje jak moc je McQueen talentovaný. ()

Mishqo

Perfektné! Steve McQueen ma zase nesklamal a ostal verný svojmu menu. Surová realita a nesilená emocionálnosť tentokrát na pozadí amerického otrokárskeho systému. Príbeh je sám o sebe silný, navyše je umocňovaný kvalitnými hereckými výkonmi a výbornou hudbou, prostredím a celkovou atmosférou. Nemám už čo dodať... ()

Pump

Velmi silné téma, které bohužel není ve své dramatičnosti využito jak by býti mohlo a je to velká škoda. Film je to napínavý a scény, které se týkají otroctví nejsou nikterak hodné obdivu, vyjma herectví jednotlivých postav. Mr. Ejiofor hraje skvěle a příběh i přes několik hluchých míst vás vtáhne do děje. Toto citlivé téma také není zdaleka jen minulostí a v poslední době nebo možná stabilně je otroctví v různých formách a zemích světa tolerováno a tiše přehlíženo. V tom vidím já největší poselství zpracování tohoto skutečného příběhu. ()

harryy

Postavy a ich psychológie sú komplexné, do detailov prepracované skutky sú vysvetlene dôvody dopovedané, harmonicky udávajú smer príbehu, ktorý je dokonale zvládnutou scenáristickou prácou, nič nechýba ani neprevyšuje,Na to, aby bola dosiahnutá nepredvídateľnosť zaručujúca absolútne divácke sústredenie postačil výborne premyslení scenár.Film 12 rokov otrokom dokazuje, že režisér a scenárista si ju uvedomovali od začiatku a vysali ponúkaný materiál až na kosť.Priznavám niekedy som sa trošku nudil ale to mi vynahradil strhujuci a dojímavý koniec tejto drámy. 80% ()

Yoda sama

Skvelo natočená a hlavne iná dobovka o otrokárstve. V popredí je tu hlavne to bytostné utrpenie, ktoré je vyjadrené v sérií skutočne nepríjemných scén (menovite Plattove obesenie, bičovanie na konci, útek a narazenie na vešanie), až v pozadí ten boj proti tomu. V tom je to zaujímavejšie. Naviac poctivé herecké výkony, hlavne démonicky Fassbender. 8/10 ()

Brain-D

Tak vážné téma sděleno, tak nezajímavým způsobem. Navíc musím souhlasit s Pomem o dosazení Michaela Fassbendera do role pana Eppse. Tohle byla prostě rána mimo. Hudba Hanse Zimmera skvěle dolazuje emoce, ale připomíná mi song "Time" z filmu "Inception". ()

VanTom

Síla Solomonova příběhu je nezpochybnitelná, neubírá mu tedy ani poměrně suché a školometské zpracování. Jen by nemělo budit zdání, že se celý udál během jednoho léta. ()

sskrblik

Neustále se opakující sled by(i)tí otroků, jenž z celkového kontextu vytáhne až starej dobrák Brad Pitt, kterej "vůbec" nepůsobí nastavovaně, že ne?! Solidní herecký výkon Fassbendera a Chiwetela Ejiofora, pár pěkných záběrů přírody. Důvod vidět znovu? Ne. Film roku? Ne. ()

Aven

Především díky naprosto skvělému hereckému obsazení "vedlejších" rolí dám těmhle plantážníkům průměrné tři hvězďáky, přestože ještě den po shlédnutí to ve mě pořádně bublá díky odpornému prvoplánovému emočnímu žďímání a nezastřené snaze zavděčit se odborným porotám. Přísahám, že kdyby McQueen do filmu narval o jeden minutový záměr na útrpně se tvářící Solomonův obličej navíc, tak snad na to plátno vlezu a narvu mu Oscara do chřtánu! ()

lucascus

Čtyři a půl, ale že se takto tématicky zaměřených filmů točí poskrovnu, dávám za pět. V určitých pasážích filmu divák začíná pochybovat o svrchovanosti člověka, jako pána tvorstva - i zvířata se někdy chovají lépe. Bezohlednost a tyranie, kterou předvedl Michael Fassbender, se zdála být nekonečnou, a z jeho hereckého výkonu upřímně mrazí. A já se ptám, jakým konáním osudu neproměnil nominaci na Oscara za vedlejší roli? Vždyť toto je přímý úkaz, jak se herecky rozdat po všech stránkách (Ikdyž je pravda, že Jared Leto, který v této kategorii Oscara nakonec získal, byl silná konkurence). Více než velkým zadostiučiněním je pak určitě Oscar za nejlepší film a za herečku ve vedlejší roli pro Lupitu Nyong´o. Škoda jen, že pořádný spád dostal film až ve své poslední půlhodince. ()

Zemřel herec Michael K. Williams

Zemřel herec Michael K. Williams

07.09.2021

HBO Max dočasně stáhlo Jih proti severu

HBO Max dočasně stáhlo Jih proti severu

10.06.2020

Streamovací služba HBO Max se rozhodla stáhnout ze své nabídky snímek Jih proti severu z roku 1939 kvůli problematickému vyobrazováním rasismu a romantizování Konfederace. Rozhodnutí přichází v… (viac)

Ztracené město Z na obzoru

Ztracené město Z na obzoru

28.12.2014

Dlouho odkládaný projekt The Lost City of Z je pro režiséra Jamese Graye srdcovou záležitostí, spustit se ho snaží již několik let. V příběhu skutečně žijícího britského armádního důstojníka,… (viac)

Startuje BEST FILM FEST

Startuje BEST FILM FEST