Chlapectví je výjimečný film. Příběh o dospívání jednoho obyčejného kluka chtěl režisér Richard Linklater (Před soumrakem, Před půlnocí) natočit co nejpoctivěji, i proto na něm pracoval dvanáct let. Každý rok, na tři až čtyři natáčecí dny, se sešla tatáž sestava herců a tvůrců, aby natočila další střípek do jedné životní mozaiky. Výsledkem je snímek, který je neobyčejný svou obyčejností a také tím, jak neuvěřitelně pestrou škálu emocí dokáže ze svých diváků vydolovat. Mason (Ellar Coltrane) je sympatický šestiletý kluk, který po rozvodu rodičů žije se starší sestrou Sam (Lorelei Linklater) a mámou (Patricia Arquette). S tátou (Ethan Hawke) se ale obě děti pravidelně vídají a mají s ním kamarádský vztah. Taková je Masonova výchozí životní situace, z níž se vydává vstříc pubertě, dospívání a dospělosti. Po cestě míjí spousty známých a přátel, prvních a druhých lásek, konfliktů a usmiřování se sestrou a matkou a dalších životních křižovatek, které všichni tak důvěrně známe. (Cinemart)

Yoda sama

Kúzlo okamžiku. Ten spôsob, akým je zachytený každý moment a po 12 rokoch dokonale fungujú emócie je dokonalý. Linklater nevytvoril totižto film, vytvoril rodinu, ktorú 12 rokov skúmal ale ktorá prakticky na tých pár natáčacích dní fungovala a existovala. Preto sú tam tie emócie cítiť viac než inde. A má to aj skvelých hercov, aj skvelé momenty a soundtrack(!) a celkovo je to taký feeling good film, že by si k nemu mala sadnúť každá rodina a postupne pri ňom pospomínať na svoje chyby a výhry a celkovo. Pretože každý sa raz nájde v tej chvíli, kedy vyprevádza svoje deti do sveta a povie si "myslel som, že toho bude viac". ()

Ace.Anita

Připomínalo mi to časosběrný dokument Heleny Třeštíkové Soukromý vesmír, kterému jsem dala dvě hvězdičky - a to mi připadal zajímavější než tohle, a dala jsem tomu tři. :-/ ()

Timak

Trochu depréza ne? Pro mě nic nového. Prostě dospívání jednoho tak trochu divného kluka v pěkném balení se super herci. Nic víc, nic míň. Snad jen, že kdo ten film stříhal, tak to byl nejspíš Bůh :) ()

Michi88

Film měl příjemné tempo, ale bohužel od tý doby, kdy Masonovi bylo patnáct, mě už nebavil tak, jako když byl malý. Navíc představitel hlavního hrdiny mi nesedl. ()

sskrblik

Mým úkolem je teď vysvětlit v čem jsem spatřil půvab tohoto filmu. Pokud to vezmu stručně, lze říci - je to o mě. Respektive to o mě není, ale neustále mě napadalo, že jsem něco takového někdy zažil, že jsem některé podobné lidi potkal. Tím jak se toto unikátní zpracování postupně prokousává dvanácti lety, jsem narazil rovněž na určité momenty, které mě vnutkávaly myšlenky, co já jsem v těch letech dělával, v čem u mě to bylo jiné. A přesně toto považuji za nejsilnější stránku filmu. Pravda je, že ve Spojených státech amerických mají děti jiný život než my Evropané, čili se nedá napřímo srovnávat. Nicméně přesto je zajímavá zkušenost poznat proměny člověka, tam na druhé straně naší planety. Domnívám se, že autor ve svém záměru neměl mít nějaké poselství či vznešenou pointu, ostatně podle mě zde ani není. Myslím však, že mnohem víc než u jiných filmů se zde snaží vyvolat pocity z dívakovi minulosti. Změny v dospívání jsou zásadním momentem v životě každého jednotlivce a utváření charakteru hlavního hrdiny mě bavilo sledovat. Pro všechny ostatní, kteří chtějí jen vypnout a sledovat systematický děj, to není zcela vhodný film. ()

Mishqo

85-90% ... Tento pán režisér sa narodil pre film a vidno, že ho točí preto lebo ho miluje a nie kvôli peniazom. To mi už dokázal aj fantastickou trilógiou Before Sunrise, Sunset a Midnight. Toto v podstate ani nebol film ale samotný život. Točiť film 12 rokov (samozrejme nie vkuse) a vedieť z toho vyskladať film na necelé 3 hodiny je umenie. Už len samotný koncept si ma získal ešte pred pozretím filmu, no aj po tom ako som ho uvidel a zistil ako citlivo a prirodzene je natočený a uvedomil si, že sa vlastne pozerám na niekoho ako dospieval, na jeho život. Dojemné. ()

Natabar

Co do formy (12 let natáčení), skvělé, co do obsahu, příjemně civilní, kde vůbec nevadí, že je to jaksi o ničem (aneb: o všedních každodenních starostech běžné rodiny). Avšak možná právě proto jsem očekával trochu propracovanější sondu buď do mužské psychiky ve všech stádiích od chlapectví po dospělost, anebo do jeho vztahů (matka, otec, sestra, lásky...). Ani jedno se však plně uspokojivě nekonalo. Trochu škoda. ()

VasaX

Linklaterův opus o dospívání. Jenže neo dospívání chlapce, ale tak nějak i lidí okolo něj. Velmi efektivně ztvárněné, obsazené a zrežírované. Spousta kouzelných scén a skoro tři hodiny jednoho životního období, které, finálně zhodnoceno, nebylo vlastně vůbec špatné. Prostě příběh podobný příběhům mnohých z nás, nebo mnohých, co známe. Ale skvěle zpracovaný a podaný. A asi díky tomu jsem byl tak vtažen do děje, kdy jsem vlastně neměl ani svého hlavního hrdinu, ani konkrétní postavu na ztotožnění, ale ztotožnil jsem se s celým "příběhem". A to je pro změnu nezvyklý, krásný, pocit. ()

dANo

Linklater to na mňa vie, lebo aj tento dlhokánsky časozberný film mi ubehol ako voda a zanechal silný zážitok. Btw, 18-ročný Coltrane vyzerá úplne ako syn Hawkea. Čo nechápem, ako sa mohlo takto predvídať... :o) ()

VanTom

12leté natáčení dospívání chlapce z rozvedené rodiny se zúročilo v maximální autenticitě, kdy snad jen přítomnost Patricie Arquetteové a Ethana Hawkea (obou skvělých!) upozorňuje na to, že se nejedná o časosběrný dokument. Linklater navíc nevytváří umělá dramata, jde mu o obraz všední skutečnosti. Možná v tom se skrývá hlavní úskalí přetaženě dlouhého snímku, kdy vývoj – světonázoru a charakteru – vlastně ničím zvnějšku neformuje. Dělá tak sice záměrně (a realisticky), jenže divácky už ne tolik vděčně, jelikož mnohé rozsáhlé myšlenkové dialogy pak sklouzávají k lehké vyprázdněnosti (opět, realisticky odpovídající věku) a herecký výkon čím staršího Ellara Cotraneho k topornosti. ()

V.Silver

Dvě a tři čtvrtě hodiny zní nudně už samo o sobě, a tím spíš, když se vám režisér rozhodne naservírovat film Chlapectví, který ale moc z toho chlapectví nezachycuje a místo dramatu je spíš nepovedeným dokumentem. Začátek vypadal velice slibně a prvních asi 40 minut jsem si přímo rochňal, než jsem zjistil, že se ten film vlastně nikam vyvíjet nejen nebude, ale ani nechce - tedy kromě toho, že aktéři budou starší a starší. Ellar Coltrane byl sázka do loterie a Linklatera jako všichni ostatní obdivuju, že se pustil do 12 let nejistoty, ale na rozdíl od ostatních jej za výsledek prostě nepochválím. Herecké výkony jsou jalové (a ten Coltraneův nejvíc ze všech), řazení scén podivné, emoční zapojení s každou další minutou opadává a od půlky už jenom sledujeme nikoli protivnýho, ale úplně nezajímavýho týpka, který prý dobře fotí, což divákovi film rozhodně neukáže. Nejvíc mě iritovalo asi to, že i na konci filmu jsem pořád nechápal, co za osobnost by Mason vlastně měl být - viděli jsme sice všechny důležité momenty z jeho života, ale neviděli jsme vůbec nic z toho, jak je on sám prožíval. 40% dávám z úcty k původnímu konceptu a dobrému začátku. ()

Kurikmoon

Zaujímavý film. Rozdelil by som ho na dve časti. Tá prvá bola veľmi pomalá a pre mňa až na pár výnimiek nijako extra prelomová. Také tuctové poflakovanie (divák rodič možno nebude súhlasiť. A možno raz mu dám za pravdu). V druhej časti, alebo skôr v poslednej tretine prichádza hľadanie a pokus o pochopenie... Tie scénky ma zobrali pevne do náručia. Moment v reštaurácii na konci filmu bol veľmi silný. A hlavne záber: Keď Ťa moment uchopí... (nie nič si nepredstavujte! Počkajte si na ten moment a potom ho prežite). A ďalej nečítajte, ak si chcete film pozrieť. Aby som Vám to náhodou neskazil...... Na jednej strane som chcel vidieť ako tá situácia dopadne. Ale možno ešte silnejšie som chcel, aby sa im ten moment podarilo poriadne oddialiť. Poriadne ho natiahnuť. A potom i ten ďalší. Neponáhľať sa a tešiť sa toho neopakovateľného, jedinečného vákua... Dúfam, že ste to už videli, pretože odo mňa sa dokonalého opísania nedočkáte.... ;) Očakávanie bolo hmatateľné. Cítili ste to? Cítite to? ()

vyfuk

Film Boyhood je přesně ten typ filmů, který se mi nezamlouvá, netěším se na něj, a přesto vím, že se mi bude líbit. A je to přesně tak! Jediné co mě štvalo bylo, že dívat se na film bylo asi stejně dlouhé jako jeho natáčení. Natočit film jako tento je hotová kritická masturbace pro chlápky z Akademie, proto si myslím, že Boyhood je jednoznačně obrovským favoritem... nicméně pro klasického diváka, který raději masturbuje nad materiály 18+ to asi zase takový dojem nezachová. Mám asi něco mezi. Mason byla postavička, která mě dokázala z jedná stránky interesovat, z druhé nechávat zmateného a třeba z té třetí i štvát. Ale i tak jsem se v pár situacích v tomto filmu viděl a tím je to hezké, protože se to inspiruje obecnou skutečností. Především... natočit film takovéhoto formátu je vskutku úctihodná práce, ale také záleží na bytostech, které to dokáží ocenit. Takže nějaký celkový verdikt? Zbytečně zdlouhavé jako čekání na vlak v Českém Brodě, nicméně nezaměnitelný druh filmu, díky němuž je vám originalita cpána do očí, uší a i jiných otvorů na vašem lidském těle. Pořád lepší než vystříkaný bubeník. ()

Bad Guy

Chlapectví u nás může vyvolat více pocitů než kterýkoli jiný film. Je to krásný a rozsáhlý příběh, který je plný smutku, bolesti a utrpení, ale i šťastných okamžiků. A tím nás provází po celý čas se skoro 3-hodinovou stopáží. Snímek sice není dokonalý, za to je jediný svého druhu, co mu dodává jakési kouzlo a může si dovolit nějaké ty chybičky navíc. Dvanáct let práce Richarda Linklatera se prostě vyplatila a i přes nějaké drobnosti patří mezi to nejlepší ve svém žánru. 85% ()

drackula

Tento film je ukážkovým príkladom toho, ako produkčná náročnosť a originalita úplne zatienila obsah. Príbeh na prvý pohľad nie je ničím výnimočný a sleduje osudy obyčajného chalana a to ako vyrastá. Neudejú sa tu žiadne dramatické dejové zvraty, aké by sme možno čakali, ale to pravdepodobne ani nebolo v pláne. Epizódne čriepky dospievania tu skvele zapadajú do jedného celku, ktorého výsledkom je dospelosť hlavného hrdinu. Je škoda, že krása tejto komplexnosti, je zatienená časozberným spôsobom spracovania a mnohí ľudia tak určite označia tento film za vyslovene nudný. Mňa ale tento film očaril nielen spracovaním a po zhliadnutí vo mne zanechal veľmi príjemný pocit z toho, aký krásny je "obyčajný" život. Ťažko sa to popisuje a tak sa o to nebudem zbytočne pokúšať. Kto to cítil rovnako chápe, kto nie nevadí. Chlapčenstvo nie je film pre každého. A ešte v kontexte oscarov som rád, že oscara tento film nezískal - Birdman bol v mojich očiach o niečo lepší. 100% ()

Bagr_007

Skvost, který by měl vidět úplně každý. Mezi filmy, jsem nepotkal jsem nic, co by dokázalo tak skvěle zachytit etapy v životě nejen dospívajících, ale i dospělých (vynikající Patricia Arquette a Ethan Hawke), tak jako to zvládl zde Richard Linklater. Tohle je film, ke kterému se budu vracet celý život. 10/10 ()

Natočí Linklater pokračování trilogie Před?

Natočí Linklater pokračování trilogie Před?

23.03.2020

Málokterý režisér využívá plynutí času do takové míry, jako Richard Linklater. Jeho snímek Chlapectví se točil 12 let, romantická trilogie Před úsvitem, Před soumrakem a Před půlnocí zase vznikala s… (viac)

Linklater chce točit 20 let

Linklater chce točit 20 let

30.08.2019

Trvalo to 12 let, než režisér Richard Linklater (Před úsvitem) dotočil svůj snímek Chlapectví. Nyní se tvůrce chystá tuhle metu překonat, svůj další film, adaptaci muzikálu Merrily We Roll Along,… (viac)

Co chystá Richard Linklater?

Co chystá Richard Linklater?

31.08.2016

Král nezávislého filmu loni bojoval o Oscary s Chlapectvím, letos nám nadělil komedii Everybody Wants Some!! a už má v plánu další film - drama Last Flag Flying. Někteří z vás správně poznali 11 let… (viac)

Co nás čeká po Chlapectví?

Co nás čeká po Chlapectví?

26.02.2015

Letošní Oscaři byli velkým kláním mezi Birdmanem a Chlapectvím. Vítězem se nakonec stal stárnoucí okřídlený superhrdina, Richard Linklater ale rozhodně nemusí chodit Hollywoodem se svěšenou hlavu.… (viac)