Fate/Zero

• USA Fate/Zero
Japonsko, (2011–2012), 10 h 50 min (Minutáž: 25–50 min)

O tajemný svatý grál, který svému držiteli přináší zázračné vlastnosti, svedli už tři bitvy bez jasného výsledku. A teď chystají čtvrtou. (Netflix)

Soundtrack

Nelíbilo se mi, že čím byla postava zajímavější, tím méně prostoru dostala (Caster, Ryuunosuke, Kariya) a naopak (Kirei, Saber, Kiritsugu). Díky bohu za Ridera, který to sám o sobě celé vytáhl o něco výš. Pochválit ale musím suprovou animaci, epickou hudbu, souboje, které mě zaujaly, i když je jinak v anime vůbec nemusím (když 20 minutový díl vyplňuje 10 minutový souboj, tak mi to příjde už trošku moc) a především to, že se seriál nebojí krve. Bohužel tam těhle momentů není tak moc, jak jsem po druhém dílu očekával. Z tohohle pohledu trochu zklamání. Lepší 3* ()

Subjektiv

Překvapení, nejenže Fate/Zero nepropadl, on dokonce svého předchůdce v řadě věcí překonal. Nedá se říci, že by snad přišel s něčím novým, neotřelým, to rozhodně ne, přesto autoři učinili dvě šťastná rozhodnutí. 1) Rozhodli se dát všem postavám, alespoň zpočátku, přibližně stejný prostor. Pro toho, kdo neviděl původní sérii, může být poměrně obtížné dopředu odhadnout, v jakém pořadí budou umírat služebníci i pánové, kdo dojde do finále a kdo nakonec zvítězí. Ano, paradoxně je možná lepší FSN vůbec neznat. 2) Vzdali se prostředí střední školy a středoškoláků. Velká část postav je dospělých, jsou připraveni k boji na život a na smrt, užívají promyšlených strategií, taktizují. Některé takové nejsou, ale to už patří k věci, jistou variabilitu v jednání k diváckému zážitku potřebujeme. Rozhodně mě těšili více než postavy původní série, překvapivě právě proto, že si k pánům nešlo snadno vypěstovat sympatie. Kdykoliv mě seriál tlačil k pochopení a oblibě nějaké postavy (pokud nejde o oblibu = baví mě), seriál vždy ztrácel body. +++++ Od prequelu FSN však také očekáváme souboje. Útok na Einzbern vynikající, většina soubojů Berserka dobrá, s Archerem slušné, výstupy Asasina tajemné, Castera ucházející, žel krom toho s přehledem nejdelšího, příliš roztahaného, boje Ridera a Saber s kýmkoliv mě příliš nebraly, s výjimkou Saber vs Lancer. Prvních 13 dílů mě tedy poměrně bavilo svižnou akcí a nekompromisním jednáním postav. Slabé ****. ()

novoten

1. série - 90% - Pokud jsem se lehce obával, že mi vyprávění o bojovnících předchozí Války, u které navíc díky Fate/stay night znám složení finální dvojice, nebude mít co nabídnout, nemohl jsem se mýlit víc. Zero totiž napravuje prakticky všechny chyby, které jeho starší bratříček měl. Dělí čas na obrazovce mezi všechny Pány (přestože můj favorit Kariya ho dostane rozhodně nejméně), ze silných Služebníků jde respekt, zloduši místo posměchu budí hrůzu a takový Kiritsugu jen nabije zbraň a zapálí cigaretu a přesto si dokáže epizodu ukrást pro sebe. Navíc ona opojná magie, kterou je celé dění prodchnuto, zahlazuje i fakt, že poslední díly se v tempu občas vyloženě zastaví. Houstnoucí intriky i příjemný cliff značící blížící se akční inferno ale slibují do pokračování velkolepý zážitek přesahující současné hodnocení. 2. série - 100% - Chvíli o síle dialogu, chvíli o dokonalé akci - a drtivou většinu času v chmurném přemítání o tom, že ti, kteří chtějí světu pomoci nejvíc, toho musí také nejvíc obětovat. Kiritsugu, Kariya a koneckonců i ufňukaný Waver nebo postupem času čím dál prohnilejší Kotomine Kirei jsou postavy z masa a kostí, jejichž každé rozhodnutí pečlivě zraje a má nedozírné a nevratné následky. A že jejich sledování vzhledem ke stoupajícímu počtu mrtvých ústředních postav pořádně bolelo. Fate/Zero dozrálo do depresivně laděné ságy, která svého předchůdce překonala opravdu ve všem a trochu paradoxně změnila můj pohled na jeho postavy zásadně k lepšímu. Svět Grálu se mi při chůzi skrz spálené město vůbec nechce opouštět. Naskočit na rozjíždějící se vlak jménem "remake Fate/stay night" se tak zdá jako ten nejlepší možný nápad. ()

yenn

Čtvrtá válka o Svatý grál je tu! Obdobně jako ta následující se rozvíjí pozvolna, přičemž v první polovině této bylo méně pamětihodných momentů (útok na Einzbern) a až příliš zbytečných řečí. Zásadní potíž však tkví v tom, že se tento sotva rozjetý vůz tvůrci či producenti rozhodli na tři měsíce zastavit, a závěrečný cliffhanger je přitom velice chabý - souboj s CGI netvorem věru není věc, kvůli níž bych nemohl dospat druhého dne. Účasti na jarním pokračování se vzdávám. 5/10 ()

Hitman_47

Druhé sérky bývají, co se anime týče, ve většině případů větší (dražší) a o dost drsnéjší (temnější), a Fate/Zero není vyjímkou. Tedy zatím můžu hodnotit jen prvních 13 dílů.. a i přes to, že to nejzajímavější nás teprve čeká, tak doporučuju všema deseti. Naprosto skvěle zvládnutá animace a kresba spolu s geniálním soundtrackem dává dohromady ten nejtěžší audiovizuální nářez s více než propracovaným a poutavým scénářem! A ono vůbec nezáleží, jestli jste viděli Fate/Stay Night (pokud jo, tak je tohle automaticky povinnost) nebo ne... jedná se totiž o prequel, ale fandové původního Fate/Stay si tohle jednoznačně užijí víc. Pokud to s anime myslíte vážně, tak tohle na vašem seznamu rozhodně NESMÍ chybět ! ()

sheen

FZ se mi líbí více než FSN, hlavně díky zajímavějším pánům a služebníkům. / S cca 3 letým odstupem jsem se na seriál podíval znova, sjel jsem ho za dva dny, tentokráte jsem volil ale FZ před FSN a je to pro mne daleko lepší volba než naopak. Osobně doporučuji sledovat FZ, FSN a UBW až nakonec. Jak jsem velký fanoušek Saber, tak musím napsat, že tady byl nejúžasnější hrdinský duch Rider, ten si to vyloženě užíval, je výborně napsaný! Celou seriálovou trilogii jsem si nesmírně oblíbil. ()

Scalpelexis

[1. série] Wow. Takovýhle obrat po Fate/ Stay Night jsem vskutku nečekal. Vykolejený jsem z toho důvodu, že všechny výtky, které jsem vůči Stay Night měl, byly naprosto zahlazeny a já byl drsným způsobem umlčen. Plytký příběh s nedospělýma dětma a divnýma rozhodnutíma? Ne zde. Jen 2 zajímavé postavy? Ani náhodou, tady má každý svůj čas, svou racionální motivaci bytí a boje o nejvzácnější trofej. Bezzubé hrdinské kecy a dialogy lvl ukrajinský dělník? Vedle jak ta jedle! Jistě, člověk čeká (a nakonec se i dočká) hlavně velký souboje, překvapivé twisty, ale já osobně jsem i přivítal pár "ukecaných" dílů, které mě svou hloubkou a předneseným posláním nechali zamyslet. Celkově inteligence se Fate/Zero nedá upřít, i když mě malinko štvou různé výmluvné situace, když už musí dojít na nejhorší, jenže z nějakého poťouchlého důvodu se to odloží na později. Atmosféricky je vše na jedničku: Brilantní kresba, dobrá hudba, epické momenty a vůbec potemnění scény vás snadno vtáhne k neobvyklému zážitku. Abych pravdu řekl, nevím, co chybí k tomu, abych Fate/Zero dal maximální hodnocení. Asi jsem zdrženlivý a zkusím se vymluvit na ne tak silný konec či mou ne velkou oblibu k přehnanosti. Trapné co? Moc si to tento seriál nezaslouží, uznávám. Velmi silné 4* ()

Hem.m

Zajímavá zápletka, zajímavě pojatý druh soubojů, ale bohužel i přesto, je děj dosti předvídatelný, nezajímavý a důvody pro prahnutí po Grálu jsou dle mého málo zajímavé. Jediné postavy, které mě opravdu zaujaly, byly Rider a Caster. ()

SonGokussj

Vcelku se divím, že jsem tento seriál zapomenul po 2 roky hodnotit. Patří k jednomu z mých nejoblíbenějších (a tím se mé nejoblíbenější pomalu rozšiřují). Kombinace vydatného a komplikovaného příběhu, mystiky, úžasné atmosféry, krásných detailů, pochmurné historie, názorů, hudby... Komplexně považuji Fate/Zero za jedno z nejlepších posledních let. Dá se říci, že se anime dělí na 2 části. První půlka je diplomatické uzlení věcí, druhá rozuzlení. Jedna z nejlepších postav bude jistě Emiya Kiritsugu společně s Kotomie Kirei, které si prostě nelze neoblíbit. Pro nedočkavce se tu možná vyskytuje občasná přemíra "nudnějších" dialogů, hlavně mezi Kireiem a Gilgameshem, ale ti, co se zamyslí, si v tom určitě něco najdou. Pro mě určitě potěšení sezóny i prozatimního 20. století :-) 95% ()

Naslund

Dvě třetiny je to fakt nářez, pak to jde před koncem série lehce dolů, ale snad to je jen příprava na velké finále v druhé sérii. Za nářez beru i začátek, kde je to taková větší nalejvárna informací, co může být pro někoho docela únavný, ale pro znalce sequelu příjemným opakováním toho, co se pracně naučili už předtím. Navíc se hned začíná intrikařit, a to tentokrát hned na velmi vysoké úrovni. Zapojují se nejen magie a hrdinové, ale i moderní technologie, které tomu dodává tu pravou šťávu. Pak se objeví Alexander. Nejvíc cool postava v dějinách filmu a dost možná i světa. Po tomhle seriálu určitě :-) ()

Hees

Keby to neboli dve série tak by aj toto malo päť hviezd jednoznačne (keby je to spojené s druhou časťou nemal by som na výber). Krajší opening a ending a to je všetko prečo môžem vyzdvihnúť tieto prvé diely. Najlepší diel bol pre mňa posledný (s prvej série), kde som už začal badať filozofiu (a to mám rád). Kvalita animácie je úžasná musím uznať. Postavy dostávajú približne rovnaký priestor čo už potom neskôr tak nie je. Páčil sa mi aj výber hrdinov, ktorí boli z histórie a niesli si so sebou rôzne osobnosti, s ktorými sa museli ich páni vyrovnať. Súboje bohužiaľ niekedy trpeli tým, že neboli ukončené a rôzne sa prerušovali, ale ich úroveň bola veľmi kvalitná a hlavne rôznorodý spôsob súbojov. Nebojovali iba vyvolaný hrdinovia, ale aj jednotlivý páni. Zaujímavé bolo aj stále čakanie najprv na mená hrdinov a potom na ich ultimátne zbrane "fantómov". Postavy sa síce delili na dobré a zlé, ale v podstate každá mala svoj údel a svoju históriu spojenú krvou. Premýšľanie nad každým ťahom a strategické ťahy ako na šachovnici vťahujú divákov stále hlbšie a hlbšie do deja. A potom sa z "rúbačky" so skvelou animáciou stane toto : http://www.csfd.cz/film/314970-fate-zero/. (Hodnotenie 4,5) ()

Andrew_Deer

Oproti sračkoidnímu Fate/Stay Night se Fate/Zero výborně vybarvil. Animace a souboje jsou suprové, dějově je Fate/Zero špica. Lancer je super oproti první sérii, to samé Caster i Rider, ale hlavně Berserker. Assassin je hodně zajímavý, Saber se nezměnila a Archer je trošku horší, nežli byl v první sérii. Jenom pořád nechápu, proč ani jeden ze zástupců Archerů nemá luk. ()

Fordzy

Před samotným hodnocením bych rád sepsal návod: jak správně zaplout do universa Fate. Původně vznikla visual novela (hra kde převážně čtete a odklikáváte text) s názvem Fate/stay night (FSN), která má vcelku složitější koncept příběhu, který se skládá ze tří alternativních příběhů (route) sledujících stejnou myšlenku, stejné postavy ale pokaždé s jiným průběhem děje a vždy s hlavním hrdinou Shirem, ale v každé route se Shiro zaplete s jinou dívkou (Saber, Rin, Sakura) a projde si jiným osobnostním vývojem. Tyto cesty se nazývají: Fate, Unlimited Blade Works (UBW), Heaven's Feel (HF) a je nutné je vidět(číst) postupně. Později vznikla novela Fate/Zero (FZ) a tahle věrná anime adaptace od studia ufotable, jedná se o prequel k FSN, nedoporučuji sledovat FZ bez znalosti FSN, nepochopíte spousty souvislostí a narážek, ale naopak pokud uvidíte jako první FZ, tak se ze začátku budete trochu ztrácet, ale dopředu nebudete vědět konec a hlavního hrdinu a můžete si vybrat vlastního favorita na vítěze Svatého Grálu, to je též zajímavá volba. Fate/Zero napsané spisovatelem (Gen Urobuchi) pod vedením původního autora Fate universa a FSN novely (Kinoko Nasu) je značně temnější, krvavější a dospělejší prequel, který předchází událostem v FSN novele a využívá spoustu stejných postav. Nechci říkat, že je lepší, než-li Fate/stay night. Oba autoři mají odlišný styl psaní. FZ anime hodnotím jako celek, obě série dohromady. Po stránce děje se jedná o boj sedmi mágů a jejich sedmi služebníků (kteří jsou převzati s různých bájí a pověstí) ve válce o Svatý Grál, který vítězi splní každé přání. V Pvním delším díle na vás čeká značná nalejvárna důležitých informací a představení postav (pokud znáte FSN novelu, budete to mít jednodušší). Celá první série slouží k poznání postav a k jemnému oťukávání mezi nimi a připravuje se postupně půda k následujícím krvavým jatkám ve druhé sérii. Všechny postavy jsou do detailu propracované. Jednoznačně doporučuji a na poli anime nenajdete moc lepších anime, než je Fate/Zero. (Pokud se vám líbílo FZ, tak doporučuji shlédnout Kara no Kyoukai, jedná se o sérii sedmi filmů (animace od ufotable), odehrávající se ve stejném světě jako FZ. Ale je to především mysteriozní horror.) 95% ()

HArna

Po prvních třech epizodách to vzdávám. Celkově mě to vůbec nesedlo. Charaktery, animace, story atd...Asi jsem divnej navzdory vysokému hodnocení tohle už nedám. ()

D.Snake

Zdá se, že se nám tu jeví další skvělá adaptace, tentokrát opět z Fate universa. Tedy opět... Z Fate nám ještě žádná dechberoucí adaptace, která je své předloze opravdu věrná nevznikla. Zero by to mohlo napravit. Předem upozorňuji na dvě věci: 1. Není to celé, 2. Není to akční anime. Animace a design: Celé to není z jednoduchého důvodu. Tvůrci se rozhodli seriál rozdělit na 2 poloviny (v poměrně nešťastném místě), aby udrželi kvalitu animace po celou délku s cílem vytvořit TV sérii, která by se kvalitou animace a vůbec celkovým dojmem mohla rovnat vysokorozpočtovým filmům. Podařilo se? Já myslím že ano. Animace sice začíná klopýtat v řekněme posledních třech dílech, ale není to nic závažného, celkově vybadá anime nádherně se skvělými efekty a už celkem tradiční Ufotable-Type-Moon kresbou. Opravdu za to, co tvůrci dokázali klobouk dolů. Jediné co mi docela vadilo bylo CGI. Ano, opět to podělané CGI, které dokáže pokazit dojem úplně ze všeho. Nevím jestli všichni na světě ztratili vkus nebo prostě zapomněli kreslit auta a ostatní vehikly, ale s takovou se mi vůbec nelíbí, kam anime jako takové spěje. Najdete tu CGI auta (ta se dají ještě skousnout), CGI kouzla, CGI chobotnice a hlavně... CGI postavu, docela důležitou podotýkám. Tady se radši měli držet stylu KnK, kde když bylo CGI, tak velmi decentně udělané. No raději končím... Příběh a postavy: Teď se vrátím k bodu číslo 2. Lidé nejvíce ztroskotají, když si myslí, že se jedná primárně o akční anime, což je spíš nepravda. Minimálně těchto prvních 13 dílů je hlavně o postavách a jejich přáních, důvodech proč jsou zde a především o jejich interakci mezi sebou. Hodně se plánuje, vymýšlí strategie, podrazy, no prostě hodně se mluví a až potom se bojuje. Tím nechci odradit fandy akce, protože když už jednou na souboj přijde, stojí to za to. Jen nechoďte do Zera s tím, že bojovat se bude každý díl. S boji trošičku souvisí i moje druhá a poslední výtka. Jakkoli je Zero jedna z nejlépe zvládnutých knižních adaptací, co funguje na papíře, ne vždy funguje i na obrazovce. V knize se můžete klidně zastavit uprostřed souboje a vysvětlit čtenářům co se stalo, jaká je toto technika, efekt zbraně, popis veškerých pocitů co se nese v hlavě všem kolem, v anime to je spíš na obtíž a rozhtahuje souboj třeba na celý díl i kdyby to šlo nacpat do 5-10 minut a vypadalo by to mnohem efektivněji. Mno co už.... Vadilo mi to přímo jen u jedné situace, takže nic vážného. Teď zas k něčemu pozitivnímu - postavy. Nejsilnější stránka celého anime. Příběh samotný by za moc nestál, nebýt tak silných jedinců, na které jen tak nezapomenete. Ze sedmi (x2) účastníků války + nějací ti poskoci nenajdete jeinou postavu, která by byla zbytečná, nudná, nezajímavá. Tedy aspoň mně se to nestalo a pořád ještě nevim komu fandit. Jako poslední bych chtěl zmínit hudbu, kterou má na svědomí opět Yuki Kajiura. Myslím že víc k tomu nemusím dodávat. Za mě tedy pět hvězd, protože Zero považuju za to nejlepší z loňského roku. Pár chybiček se najde, proto si nechávám rezervu, ale už dlouho se mi nestalo, abych tak nedočkavě očekával každý díl. Kara no Kyoukai zůstává nadále nejlepším Type-Moon anime, Zero nicméně ještě neřeklo poslední slovo. Po prvních 13 dílech - 9.5/10 () (menej) (viac)

DaeGurth

Velké množství postav si mě nedokázalo získat, přišlo mi, že jejich osobnosti si protiřečí, zrady se prováděly bez mrknutí oka, aniž by bylo něco, co by mi "zrádce" a umožnilo mu si mě získat. Vysvětlovalo se očividné, atd... Navíc mi vadily maličkosti, kde postřelený čaroděj prochází budovou, vyhrožuje útočníkovi, že jej bude mučit a pak léčit, aby dlouho vydržel, ale sebe nevyléčí a vesele si krvácí kudy chodí. Ovšem jedno této sérii přiznávám: Král Artuš/Arturia je mrtev, ať žije král Iskandar/Alexandr Veliký. (Jeho monolog o tom, jaký má být král, stál za to.) ()