Captain America: Zimný vojak

• Česko Captain America: Návrat prvního Avengera (viac)
USA, 2014, 136 min

Predloha:

Joe Simon (kniha), Jack Kirby (kniha), Ed Brubaker (komiks) (viac)

Kamera:

Trent Opaloch

Chris Evans, Scarlett Johansson, Samuel L. Jackson, Dominic Cooper, Sebastian Stan, Anthony Mackie, Cobie Smulders, Emily VanCamp, Robert Redford (viac)

Captain America bojuje s profesionálnymi zabijakmi, ktorí majú umlčať jeho snahu odhaliť obrovské sprisahanie skupiny zloduchov proti celému ľudstvu. V boji proti presile sa spojí s Black Widow, ďalšou superhrdinkou z tímu Avengers. Po odhalení skupiny sprisahancov a ich diabolského plánu na zotročenie všetkých obyvateľov Zeme požiadajú o pomoc nového spojenca, okrídleného superhrdinu Falcona. Čoskoro sa však ocitnú zoči-voči nečakanému a neporaziteľnému nepriateľovi, ktorým je maskovaný bojovník Winter Soldier.

Po katastrofických udalostiach, ktoré ochrancovia Avengers prežili v New Yorku, sa Steve Rogers, čiže superhrdina Captain America, utiahol do ústrania, pokojne žije vo Washingtone a snaží sa prispôsobiť modernému svetu. Keď však dôjde k útoku na jeho kolegu z organizácie S.H.I.E.L.D., zapletie sa do pavučiny intríg okolo pripravovaného sprisahania skupiny zločincov, ktorí si chcú podrobiť celú Zem. Spoločne s ďalšou superhrdinkou Black Widow, v súkromí Natashou Romanoff, sa Captain America pokúša odhaliť chystaný globálny útok, ktorého cieľom je zotročenie celého ľudstva a súčasne na každom kroku čelí útokom profesionálnych zabijakov, ktorí ho majú umlčať. Keď odhalia skutočnú šírku zákerného plánu nepriateľov Zeme aj ich identitu, Captain America a Black Widow povolajú na pomoc svojho okrídleného spojenca Falcona. Čoskoro sa však ocitnú tvárou v tvár nečakanému a veľmi zdatnému nepriateľovi, ktorým je maskovaný bojovník Winter Soldier. Pod maskou bojovníka na strane zla sa však skrýva muž, ktorého Captain America dobre pozná z minulosti, ba dokonca boli kedysi najväčší priatelia... Problém je, že jeho súčasní velitelia mu vymazali pamäť, aby zabudol na minulosť a on už nikoho nespoznáva. (TV JOJ)

pravdovravny

Nie, nie, nie. Tento film ma neuveriteľne sklamal podľa ohlasom aj jeho hodnotenia. Bojové scény sú výborné, o tom žádná, príbeh je veľmi zaujímavý a dá sa teoretizovať, že je aj ,,aktuálny". Ale potom prídu klišé ako: spoiler: Každý zloduch dostane nakladačku, nikto nezomrie, všetkým strelám sa vyhne vďaka štítu, Winter si spomenie a prejaví sa súcit v ňom atď. Posledná kvapka bola keď dovrzali grafiku lodí, to vyzeralo ako keby to robil človek s pomocnej školy za 1 euro :( ()

Sany33

Veľmi dlhú dobu som sa na tento film odhodlával. Nie že by sa mi nepozdávala jednotka alebo že by som počul zlé ohlasy poprípade kritiku. Jednoducho som nemal v poslednej dobe na filmy čas. Po zhliadnutí som toho trpko oľutoval. Druhý Capitan America mi ponúkol perfektný filmový zážitok, aký som v Marvelofkách nezažil asi od doby prvého Iron Mana. Akcia striedala akciu a v množstve vizuálnych efektoch sa mohol vyfapovať skutočne každý, aj ten kto akčné teatro moc nemusí. Čo ma prekvapilo bol dej, taktiež som sa po veľmi dlhej dobe stretol v akčnom filme so solídnym konšpiračným dejom a infiltrovaním domáceho hnutia Shield fašúnmi z Vydri. Jednoducho som bol hotový. To ale nebolo všetko čo ma dostalo, keďže patrím k nežnému pohlaviu (teda k chlapom) nemohol som si nevšimnúť geniálne zaoblené vizuálne efekty Scarlett Johanson, ktorá bola v napasovanej kombinéze jednoducho na zožratie. Aby som nikomu nekrivdil, Chris Evans je rovnako nenormálny sympaťák a vrele ho odporúčam pre všetky vlhké sny adolescentných dievčatiek. Ale vrátim sa ešte k filmu. Ide o perfektne vybalancovaný film čo sa týka príbeh-akcia-efekty k tomu všetkému s geniálnym hereckým obsadením. Čo viac si môže moje komerčným smerom uberajúce sa srdce priať. 91% ()

Beatle

Jestli jsem z jedničky viděla jen úvodních 30 minut, a posledních15 minut, a stačilo mi to pro to pochopit, jaká pitomina to byla, tak u tohohle by mi stačily závěrečné titulky. Film byl nacpaný efektama, dějově šlo o velké kulové, a o svůj název měl dělit s Furym a vdovou, protože to vlastně to ani o tom panovi s hooodně velkým WOKem a modrém jumpsuitu vůbec nebylo - tedy - ne, že by ty jeho filmy někdy o něčem byly celkově. Přiznám se bez mučení, že všech Avengers je Cpt. America rozhodně nejslabší článek. Je patetický, uhlazený, ukňouraný a jeho "americká spravedlnost" mu teče i ušima. Fuj....40% ()

Danny F.

Tady už to vypadá nadějně. Po všech stránkách je tento film povedený. Super hrdina ačkoliv má nadlidské schopnosti má i své slabiny jako člověk což není až tak přehnané. Hodně dobré pokračování. 80% ()

Imune

Akčnější, lepší než jednička. Film opět provází i pár klišovitých prvků, ale to se v té záplavě akce docela i ztratí. Já si to užil. 80 % ()

lykan9

O poznání mnohem lepší než jednička. I skloubení více marvelovských superhrdinů nevypadá nuceně. Sice je pravda znát comicsové předlohy pro orientaci, protože předem vědět důležitost a nutnost postav jako jsou agentky Hill a 13, je velkou výhodou. O Falconovi ani nemluvě. Přesto o proti Avengers tomu něco málo chybělo a proto zůstanu jen u čtyřech hvězd. ()

Marrdaa

Měl jsem jedničku za nejhorší MARVELovku, ale musím okamžitě přehodnotit. Z jedničky mi v paměti utkvěla spousta momentů, tady si nejsem jistý, že si budu cokoli pamatovat zítra. Od začátku byl znát nějaký potenciál krtka v manéži, který se ovšem rozplynul okamžitě po tom, co jsem spatřil RRforda, což bylo asi tak ve čtvrtině filmu ? Když mi nezůstane žádné překvápko na konec a ani Black Widow tady není sexy, tak si začnu našeptávat do ucha "Hail Hydrant" a s klidem to pošlu se dvěma* do kopru. Ale i přesto velmi děkuji týmu ČSFD minimálně za zadarmo podívanou ! ()

Lukyn007

"Myslel jsem, že trest přichází až po spáchání zločinu, a ne před ním. Tohle není svoboda, tohle je teror." Současná politika proti terorismu a ne jenom proti terorismu je už taková. Všude špehující organizace, odposlouchávající se země navzájem. Taková je realita. Kapišto Kapitáne? Tohle je totiž dnešní svět. Tohle téma se mi v novém snímku o stoletém patriotovi sakra líbí. Skvělá práce scénáristů ale hlavně také režisérské dvojice. Bratři Russovi ukázali, že jsou více než zruční filmaři. Kupříkladu jejich akční sekvence, a že jich nebylo málo, byly sakra cool. Herecký ansábl solidní, CGI bylo dobré, neboť místy nefungovalo, tak jak má, a hudba dost kvalitní. Henry Jackman se zdá být dobrou náhradou za Silvestriho. Jeho osudové téma pro Kapitána je fakt dobré. Tento film zásadně promluvil do marvelovského universa. A když už jsme u toho MCU, tohle byl nejlepší film. 95% ()

Bad Guy

Snímek překonal veškeré možné očekávání a fungoval naprosto na jedničku. Skvělý vizuál, originální scénář a herecké výkony, zakrývali mírně slabý 3D formát, ale to je jen drobnost. Už dlouho jsem neviděl, tak zdařilou akční podívanou. Skvěle odvedená práce bratrů Russoových. Přestože má film více jak dvě hodiny, tak se rozhodně nudit nebudete. Lehký začátek vás pomalu, ale jistě vtáhne do děje a za žádnou cenu nepustí. Prostě Captain se povedl na výbornou! ()

Avari.73

Ano, mám několik výhrad k filmu a s recenzí jsem nějakou dobu čekal, abych si to nechal projít hlavou a nepropadl tak lacinému hypu okolo něho. Máme tu zbytečné mrkání na diváka v podobě nesmyslných scén a s tím spojenou nesmrtelnost hlavních postav. Pokud bych si tohle odmyslel, včetně třetího a závěrečného klasicky márveláckého aktu, tak by to bylo bez přemýšlení za plný počet. Vše šlape jako hodinky, o postavách se dozvíme hromadu nových informací, dějově je snímek nejspíš nejzásadnějším přírůstkem do komiksového světa, takže není co řešit. Jen nepodlehněte řečem, že jde o akční nářez. Nejde. Charaktery a příběh jsou vždy na prvním místě. Pokud váháte nad návštěvou kina, tak není třeba, běžte. Sám jsem byl překvapen, jak mi to sedlo a to píše, člověk….no, viz první odstavec. A docela jsem zvědav, co tvůrci plánují s Emily VanCamp (seriál Revenge) a s Frankem Grillem (Warrior). Aspoň to na mě tak působilo, že si pro ně budoucnu něco připravují. Možná budou mít větší roli v seriálu Agents of Shield. Uvidíme. http://soundtracky-recenze.blogspot.cz/2014/04/captain-america-navrat-prvniho-avengera.html ()

mkubalikova

Nářez! Absolutní nadšení! Nejlepší Marvelovka? Nevím, nejsem objektivní. Skoro 100%. P.S. Tenhle film se dá parádně vychutnat i v televizi. ()

zigíš

(mnohem lepší než Avengers - inteligencí a promyšleností na hony vzdálen od Iron Mana 3) s přihlédnutím k faktu, že marvel ve fázi 2 svěřuje práci televizním tvůrcům, velice slušných 70% ()

svobik

Uznávám vcelku velkou nápaditost jednotlivých akčních scén, vlastně i docela uznávám to, když je pro někoho druhý Cap nejlepší prozatimní marvelovkou. Já se tomu ale musím absolutně smát, protože těmhle jedincům evidentně asi jen stačí, že se ve filmu všichni navzájem podráží a že se tedy každých cca 15 minut můžou dočkat rádoby šokujícího twistu. Tahle křečovitá snaha za každou cenu být o krok před divákem se ale absolutně míjí účinkem, protože po asi třetím zvratu nastupuje totální rezignace na dění na plátně. Člověk zkrátka ví, že se stejně všechno ještě x-krát změní a že tedy nemá cenu komukoliv fandit nebo se o někoho strachovat. Napětí je tak na bodě 0, vše navíc umocňuje záměrná přestřelenost některých kousků hlavního hrdiny. Když k tomu připočteme extrémně nudného záporáka (nebo vlastně rovnou všechny záporáky), vyjde z toho vlastně a jen zbytečně překombinovaná sračka, která mě minula velkým obloukem. 5-6/10 ()

Guzo

Narozdíl od druhého Thora a třetího Iron Mana pokračuje Kapitán Amerika ve filmu na úrovni předchozího dílu (byť v naprosto odlišném stylu, protože zasazení do 2. světové války samozřejmě vystřídala současnost). Až na úvodní, naprosto zmatenou akci na lodi, je tu režie dost povedená, film má opět spoustu hlášek a odkazů na Marvel Universe a Chris Evans je mi tu mnohem sympatičtější, než v Avengers. Co se děje týče, asi by šlo dost věcí vytknout - od předvídatelnosti po jisté nelogičnosti. Ale když si divák uvědomí, že je to podle komixu, tak si myslím, že se převod na plátno povedl opravdu skvěle. ()

blackJag

Na to, že je postava Kapitána Patosu (ehm, Ameriky) použitelná bez uzardění jen velmi omezeně, ještě to celkem vyšlo. Není to nijak světoborné, ale solidně si to šlape. Chybělo mi tam jen nějaké to avengeří cameo, zato Falcona bych si kliďánko odpustil :-) 75% ()

Zagi20

Není to úplně čistých 5 hvězd, ale titul jednoho z nejlepších Marvelovských filmů, Capovi neuteče. Solidně natočené bitky, velmi povedené honičky v plném provozu a o něco komplexnější příběh, než je tomu u jiných komixů (třeba nedávný Thor 2) beru jako velké plusy. A i když se to strašně chce tvářit, jako politický thriller, komix to v sobě nezapře. Nemůžou chybět klasičtí američtí "ostrostřelci", kteří neustále trefují Capa jen do štítu nebo ho minou úplně. A to že Cap v pohodě přežije za celý film asi 3 pády z velkých výšek, a je jedno že dopadne na beton nebo do vody mě trochu štvalo, kazilo mi to ten dojem civilnějšího filmu. A taky mi ten film kazila ta kravka co seděla za mnou a po půl hodině prohlásila že ji to nebaví, a tak se rozhodla "vtipně" komentovat vše co se stane. Dík, příště zůstaň doma krávo. ()

vyfuk

Do jisté míry jsem si myslel, že mne Marvel u pokračování moc nepřekvapí... nehorázně jsem se mýlil. První díl byl v podstatě hezký rozjezd a ukázka toho kdo je vůbec Captain America. Čekal jsem, že dvojka bude jen v podstatě nasazení nějakého nepřítele, nicméně se to zvrtlo v to co jsem chtěl. SHIELD je vlastně HYDRA... whua! Příběh dostal náhle jiný směr a převelice jsem si užíval vše co se stalo a příběh mne opět vtáhl. Redford se mohl alespoň objevit v Avengers, aby si na něj zvykli a poté by byli dvojnásob překvapeni. Na druhé pokračování jsem šel v podstatě náhodou, teď už vím, že v kině si rozhodně nesmím nechat ujít žádnou Marvelovku, ať už skončí špatně (o čemž silně pochybuji) a nebo se to promění ve skvost tohoto typu. Za posledních pár let Marvel vskutku skóruje a jsem za to převelice rád. ()

Natočí režisér Johna Wicka marvelovku?

Natočí režisér Johna Wicka marvelovku?

04.08.2022

Chad Stahelski (John Wick, 2, 3) má – jak vidíte – plné ruce práce s řízením jedné velmi populární akční série, to ale neznamená, že se mu mezitím v Hollywoodu nehrnou další projekty. Zejména po… (viac)

Záporácká týmovka od Marvelu našla režiséra

Záporácká týmovka od Marvelu našla režiséra

10.06.2022

Nejdůležitějším projektem Marvelu v příštích pár letech bude podle všeho reboot Fantastické čtyřky. Do třetice všeho dobrého to totiž chce mít Kevin Feige správně, a podle posledních drbů by se… (viac)

Co všechno oznámil Marvel?

Co všechno oznámil Marvel?

21.07.2019

Tento víkend se nesl ve znamení sandiegského Comic-Conu, a byť to na filmovém poli vypadalo oproti minulým ročníkům dost chudě (snad s výjimkou trailerů k Top Gun: Maverick a To Kapitola 2), seriály… (viac)

Co chystají tvůrci třetích Avengers?

Co chystají tvůrci třetích Avengers?

12.07.2018

Bratři Anthony a Joe Russo se díky dvěma velebeným marvelovkám Captain America: Návrat prvního Avengera a Captain America: Občanská válka dostali rychle do povědomí většiny filmových diváků. Za… (viac)