Captain America: Zimný vojak

• Česko Captain America: Návrat prvního Avengera (viac)
USA, 2014, 136 min

Predloha:

Joe Simon (kniha), Jack Kirby (kniha), Ed Brubaker (komiks) (viac)

Kamera:

Trent Opaloch

Chris Evans, Scarlett Johansson, Samuel L. Jackson, Dominic Cooper, Sebastian Stan, Anthony Mackie, Cobie Smulders, Emily VanCamp, Robert Redford (viac)

Captain America bojuje s profesionálnymi zabijakmi, ktorí majú umlčať jeho snahu odhaliť obrovské sprisahanie skupiny zloduchov proti celému ľudstvu. V boji proti presile sa spojí s Black Widow, ďalšou superhrdinkou z tímu Avengers. Po odhalení skupiny sprisahancov a ich diabolského plánu na zotročenie všetkých obyvateľov Zeme požiadajú o pomoc nového spojenca, okrídleného superhrdinu Falcona. Čoskoro sa však ocitnú zoči-voči nečakanému a neporaziteľnému nepriateľovi, ktorým je maskovaný bojovník Winter Soldier.

Po katastrofických udalostiach, ktoré ochrancovia Avengers prežili v New Yorku, sa Steve Rogers, čiže superhrdina Captain America, utiahol do ústrania, pokojne žije vo Washingtone a snaží sa prispôsobiť modernému svetu. Keď však dôjde k útoku na jeho kolegu z organizácie S.H.I.E.L.D., zapletie sa do pavučiny intríg okolo pripravovaného sprisahania skupiny zločincov, ktorí si chcú podrobiť celú Zem. Spoločne s ďalšou superhrdinkou Black Widow, v súkromí Natashou Romanoff, sa Captain America pokúša odhaliť chystaný globálny útok, ktorého cieľom je zotročenie celého ľudstva a súčasne na každom kroku čelí útokom profesionálnych zabijakov, ktorí ho majú umlčať. Keď odhalia skutočnú šírku zákerného plánu nepriateľov Zeme aj ich identitu, Captain America a Black Widow povolajú na pomoc svojho okrídleného spojenca Falcona. Čoskoro sa však ocitnú tvárou v tvár nečakanému a veľmi zdatnému nepriateľovi, ktorým je maskovaný bojovník Winter Soldier. Pod maskou bojovníka na strane zla sa však skrýva muž, ktorého Captain America dobre pozná z minulosti, ba dokonca boli kedysi najväčší priatelia... Problém je, že jeho súčasní velitelia mu vymazali pamäť, aby zabudol na minulosť a on už nikoho nespoznáva. (TV JOJ)

Harroc

Z počátku jsem myslel, že to bude stejná nuda jako ten první. Ale opak je pravdou. Už to není film, který tak strašně vynáší do nebes Američany, ale klasický super hrdinský film s něčím navíc. To něco navíc bych přirovlal k takové thrilerové vložce jako spiknutí apod. která mě velmi mile překvapila. Nedílnou součástí jsou také speciální efekty, které jako obvykle stojí za to. Shrnutí? Celý film je jedno velké překvapení tohohle roku! Čekal jsem od něho skutečně málo, ale mé pochybnosti okamžitě vyvrátil. ()

marien1039

Ve srovnání s prvním dílem velký pokrok. Bráchové Russoovi jsou docela šikovní frajeři. Sice ano v mnoha místech je to dějově pochybené, fyzikálně nemožné, bla bla...ale o tom komixáky jsou. Důležité, že to je akční, vážné, srdceryvné, sranda a pohádkové dohromady. A to se u druhého dílu Captaina Americy daří moc dobře. Navíc díky sérii filmů o Shieldu jsem vzala na milost i Scarlett Johansonovou, která mi vždycky přišla nudná, nemastná a neslaná. Možná to je tím, že si holčina vždycky vybírala jen blbé role... ()

nudlis

Paráda! Akorát se trochu bojím toho, že úspěšná série bude mít za pár let 10 dílů a kvalita půjde fofrem dolů. Ale snad ne. ()

Mahalo

Konečně další akční film, který má hlavu a patu, výborný příběh a skvělé výkony herců, jediné co mi vadilo na filmu byly zvukové efekty a fyzické zákony .. o těch radši vůbec nemluvě, filmu dávám 80%. ()

kRenzik

Tak tenhle film zatim z cele druhe faze u Marvelu vede. I kdyz byl Prvni Avenger fajn tak nebyl tim nejlepsi co mohl Marvel nabidnout a v klidu si troufam rict ze ho prevalcoval i prvni Thor. V druhe fazi se role meni a po "parodickem" zeleznem muzi a zmatenym Temnym svete se navratil Prvni Avenger aby kupodivu vsechno zachranil :). Film si zaslouzi jasnych 5* ()

johnysd

Druhý kapitán je opět úžasný exkurz do světa Avengers. Je vážnější, akčnější a oproti prvnímu dílu trochu temnější, ale jen trochu.. Záporák super, ale kvalit Red Skulla nedosahuje. Nechybí pojistka dalšího dílu. Ano, další díl rozhodně chceme Kdo má rád komiks a sérii o Avengers ten je nadšen. Kdo se o komiks nezajímá, ale chce si odpočinout u pořádného blockbusteru je nadšen taky. ()

Allein4

Captain America se hodně slušně zakousl do fáze dvě vesmíru Marvel. Rozhodně to bylo mnohem zdařilejší, než nudný a hluchý druhý Thor. Trochu vadou na kráse (nebo naopak zajímavým, neotřelým nápadem?) je velmi úzké provázání se seriálovými Agenty S.H.I.E.L.D.u. Takže jsem byl drobně okraden o trochu napětí, protože jsem věděl, že ten a ten neumřel, a že ten a ten je zlý ... (viděl jsem dříve seriál, než film). Agenti S.H.I.E.L.D.u navíc nahlodali i další vývoj. Co se ale Kapitána Ameriky týče, tak tento film měl grády, vcelku slušný spád, relativně zajímavého záporáka (i když postup jeho vytvoření je již značně ohraný) a potěšením bylo také více filmového prostoru pro Nicka Furyho (Samuel L. Jackson). Naprosto skvěle se uvedl Anthony Mackie - ten jestli má Chrise Evanse nahradit, tak jen dobře :-) ()

Tomulka

Opravdu velmi povedené. Captain America se stal tak dobrým borcem jak jej znám z kreslených a animovaných Comixů. Fury konečně dostal prostor ukázat, že není jen člověk slov. A kadeřník Black Widow mohl dokázat, že je úplně neschopný. Celý děj kolem zimního vojáka sice zaostával za kreslenou předlohou, ale naštěstí nijak zásadně. Falcon velmi dobře proveden včetně výběru herce. A to, že hlavního padoucha zahrál Robert Redford někdo vymyslel dokonale. ()

Richie4422

Ide o to, čo od filmu takéhoto druhu vlastne očakávate. Ja som od tohto filmu dostal akciu, skvelé efekty, humor, nejaký ten zvrat, nejaké to superhrdinské klišé a to všetko podávané v rýchlom nenudiacom tempe. Ako bonusík film priniesol nejaké to rýpnutie*spoiler* do operácie Paperclip a pokusoch o zotročení ľudstva tajnou organizáciou tak, aby to spoločnosť vnímala ako niečo pozitívne a prospešné pre ich blaho a bezpečnosť, čiže určite pár fanúšikov "konšpiračných" teórií sa potľapkávalo po ramene. U mňa je to za plný počet, film dal to, čo som od neho chcel a preto nemám dôvod strhávať ani len jednu hviezdu. ()

Matulko_

Nech sa snažím akokoľvek, na viac než 3/5 mi to nevydá. Keďže je jasné, že Avengeri sú produkt, je jasné aj to, že niektoré postavy z ich „sveta“ nezmiznú, lebo by to mohlo ohroziť predajnosť. Takže aj niektoré dejové zvraty sa dajú predvídať bez väčšieho premýšľania a trochu to stráca náboj. Asi s tým súvisí moja náklonnosť ku prvej polovici 20. storočia, ale prvý Captain America ma chytil trochu viac. Boje a akčné scény v uliciach veľkomiest majú všetci Avengeri, Iron Mani, X-meni, Batmani... Takže osvedčené prostredie, osvedčené postavy a nič výrazne charakteristické, čo by pre mňa robilo druhého kapitána výnimočným filmovým zážitkom. Samozrejme herecké obsadenie bolo skvelé, trochu viac by sa mi žiadalo vyhrať sa z povahou Redforda ako hlavného záporáka, tam by to určite bolo možné potlačiť ešte ďalej. Top scény pre mňa: útok na Furyho SUVčko (extra clapping za hlášku s klimatizáciou) a Rogersov útek z centrály SHIELDu, obzvlášť vo výťahu. Jednoducho dobrý filmový zážitok, s dobrým obsadením, ale trochu nemastné-neslané, do tých 136 minút sa toho ešte dalo dosť nahustiť. ()

sha.piro

Dobře zvládnuté akce i efekty, slušné tempo, postavy... druhá část rozhodně nenudí. Je zasazena do současnosti, což alespoň z větší části znamená, že se nemusíte dívat na starší "vlajkonosný" oblek Capitána Ameriky - chvála bohu za to, neb při pohledu na něj se mi ježí všechny chlupy. ()

Goldfingr

Konečně!!!! A já myslel, že pro rok 2014 je Marvel prokletej... Po ubohém Spidermanovi, u kterého jsem nevěděl, na co nádávat dřív (obsazení Electra, Green Goblina, dokonce i Garfield byl nebezpečně otravnej) a slabších Strážců galaxie, který podle mého ani zpoloviny nevyužili svůj potenciál, jsem přestal věřit. Můj úmysl vrátit se zpět k DC a jejich animákům už mohl změnit jenom Cap, a vida, pro něho opravdu nic není nemožné. Falcon poletující kolem hořících hellcarierrů, nebezpečná Black Widov, Nick Fury a jeho (podle mě neopodstatněná) vyjímečnost a sám první Avenger Steve Rogers. Já dostal víc než jsem po prvním díle očekával... ()

teseth odpad!

Dát téhle slátanině víc jak dvě hvězdičky chce fakt notnou dávku odvahy, protože toto je fakt nářez sraček největšího kalibru. Nejen, že děj je děravý jak ementál po útoku myší smečky, herecké výkony v úrovni bezdomovců, kteří se pokoušejí natočit svůj první film, ale ty nacionalistický kecy se fakt nedaly vydržet. Na to nemám žaludek. K tomu všemu tu kraluje nulová logika a dementní chování všeho zúčastněného, což je nejlépe vidět v akčních scénách. Boj mezi wintrem a kapitánem u mostu, přestřelka v Shieldu, zastavení těch třech lodí. Třešničkou je kapitán, který v poslední sekundě zachrání 20 mil. lidí a všichni se spokojeně rozjedou po světe. No WTF! A ty dvě scénky v titulcích to mělo být jako co??? Pokus o přípravu další debility. Nikdy více, protože další díl bych mohl zvládnout jen díky lobotomii. ()

Natočí režisér Johna Wicka marvelovku?

Natočí režisér Johna Wicka marvelovku?

04.08.2022

Chad Stahelski (John Wick, 2, 3) má – jak vidíte – plné ruce práce s řízením jedné velmi populární akční série, to ale neznamená, že se mu mezitím v Hollywoodu nehrnou další projekty. Zejména po… (viac)

Záporácká týmovka od Marvelu našla režiséra

Záporácká týmovka od Marvelu našla režiséra

10.06.2022

Nejdůležitějším projektem Marvelu v příštích pár letech bude podle všeho reboot Fantastické čtyřky. Do třetice všeho dobrého to totiž chce mít Kevin Feige správně, a podle posledních drbů by se… (viac)

Co všechno oznámil Marvel?

Co všechno oznámil Marvel?

21.07.2019

Tento víkend se nesl ve znamení sandiegského Comic-Conu, a byť to na filmovém poli vypadalo oproti minulým ročníkům dost chudě (snad s výjimkou trailerů k Top Gun: Maverick a To Kapitola 2), seriály… (viac)

Co chystají tvůrci třetích Avengers?

Co chystají tvůrci třetích Avengers?

12.07.2018

Bratři Anthony a Joe Russo se díky dvěma velebeným marvelovkám Captain America: Návrat prvního Avengera a Captain America: Občanská válka dostali rychle do povědomí většiny filmových diváků. Za… (viac)