MINDHUNTER: Lovci myšlenek

• USA Mindhunter
USA, (2017–2019), 17 h 1 min (Minutáž: 34–74 min)

Tvorcovia:

Joe Penhall

Predloha:

Mark Olshaker (kniha), John Douglas (kniha)

Hudba:

Jason Hill

Jonathan Groff, Holt McCallany, Anna Torv, Stacey Roca, Hannah Gross, Joe Tuttle, Cotter Smith, Albert Jones, Lauren Glazier, Michael Cerveris, June Carryl (viac)

S oběma hlavními hrdiny, agenty FBI, se vracíme v čase do roku 1979. Společně s mladým agentem Holdenem Fordem (Jonathan Groff) a jeho zkušeným kolegou Billim Tenchem (Holt McCallany) se podíváme nejen do věznice, kde jsou vězněni ti nejhorší a nejbrutálnější sérioví vrazi, ale především do jejich hlav – s cílem dopadnout ty násilníky, kteří stále běhají po svobodě. (geklon)

GodComplex

Kvalitka. Ten Fincher z toho sala jako nuklearni radiace. Rozjezd je sice pomalejsi, ale je to cim dal lepsi a jak u serialu obecne nesnasim kdyz se umele roztahuji na vice serii, tak tady mam naopak pocit, ze prvni serie byla teprve intro k jeste lepsim zitrkum na ktere se tesim vsema deseti. 8/10 ()

MikO_NR_1909

Vynikajúca, skvelo rozvrstvená psychologická anamnéza behaviorálneho prístupu a obratne zhostené filmové priblíženie sa k zmýšľaniu sériových zločincov. Látka je pretkaná neobyčajnou autentickosťou a miesi súkromné problémy vyšetrovateľov a ich silných profesijných stránok, ktoré musia v určitých stresových stavoch bezmedzne tlmiť. Tých akčných vsuviek (ako sú zásahy v teréne) tu je minimum, ale aspoň, že sa tvorcovia venovali tomu, o čom má seriál pojednávať a aké aspekty má rozvíjať. V tom jednoznačne splnil svoj účel. Epizódy sú rovnocenné a komplexné a veľmi dobre na seba nadväzujú. ()

Kaluž

Pecka roku! Absolutní skvost na poli krimi žánru. Dvě finální epizody jsem schroustal rovnou dvakrát, bo takhle vycizelovaná procedurální šleha se vidí málokdy. Obrovský těšingr na druhou sezónu! ()

movieband

Jako celek musím Mindhuntera hodnotit jako precizní filmařinu. Ještě aby ne, když v tvůrčím týmu sedí samotný mistr puntičkář David Fincher. Seriál přišel do předetektivkované doby, ale osvěžil ji tak dokonalým způsobem, že určitě stojí za svůj čas. Už jen kvůli své psychologii, rozvykládanému a logickému vyšetřování vražd, ať už dávných nebo současných, vtahující kameře a vynikajícím hercům. Sekvenční vrah? Ne, líp odpovídá označení sériový. Vítejte v myšlenkovém pekle Davida Finchera, Olshaka, Douglase a Groffa. Podrobněji u každé série. 85% ()

Maq

Prvním pocitem byl čirý úžas. Ještě nikdy jsem v televizním seriálu neviděl tak náročné charaktery a dialogy. To je možné asi jen u velkých národů, kde cílová skupina - která je nevyhnutelně minoritou - stačí zajistit komerční úspěch takového díla. --- Bohužel, druhá série je zřetelně slabší. Valná její část se točí kolem jednoho vyšetřování. Iritovalo mě, že kdykoli federálové vyšli mezi lidi, naráželi na jasné příznaky nedbale odvedené policejní práce, zejména se svědky, a namísto aby tyhle zdroje vytěžili, křečovitě se drželi ideje svého pachatele vymodelovat. Pochopím, že to bylo záměrem, měla to být demonstrace praktické užitečnosti jejich průkopnické práce. Pak ale scénář neměl tak jasně nabízet alternativní a jaksi přirozenější cestu k úspěchu. ()

Remedy

Obdobně jako u Zodiaca sází i zde Fincher (režíruje dvě první a dvě poslední epizody) na chladný perfekcionismus, jehož cílem rozhodně nemá být strhující emocionální podívaná, ale co nejvíce autentická rekonstrukce konkrétních událostí. Z pohledu uvěřitelnosti a zasazení příběhu do mnohoznačných sedmdesátých let v USA je Mindhunter po všech stránkách naprosto profesionální prací. Prakticky v něm nejsou skoro žádné emoce, ale skutečně mám za to, že právě ten chlad a odtažitost jsou v tomto případě opět cílené (což není u Finchera nic nového). Závěrečný pocit jakési "emocionální vyprahlosti" pak zjevně působivě koresponduje s tvůrčím záměrem. Rozhovory s Edem totální špíca. ()

TominoLa

Jasný důvod proč mám Davida Finchera v Topce. Každý díl jsem si užíval více a více. Jedním slovem DOKONALOST!!! Ale co ten konec???!!! To je kudla do zad! Nepamatuji se u jakého seriálu jsem se více těšil na druhou sérii. Sem s ní co nejdříve. :) 10/10 ()

marleyy

95% Fincherovská až dokumentaristická sonda do hlav vyšetřovatelů a masových vrahů. Tenhle formát nemá moc dnes obdoby. Pročež mě neskutečně sere, že třetí série byla neschválena. Bude chybět. ()

Eldrick

Fincherův crossover ZODIACa a HOUSE OF CARDS. Psychologická studie lidských duší. Nejlepší jsou na tom ty rozhovory s vrahy. Nikdo neumí natočit tak záživně dialogy 2 až 3 lidí tak jako David Fincher. ()

sofiapetra

Zkusila jsem to po The Alienist, protože právě k tomuto seriálu se mnozí odkazovali málem jako ke kultu, ale ať se na to dívám z jakékoliv stránky, jsem zklamaná. Přišlo mi to zdlouhavé, spousta hluchých míst a ti vědci mi nepřipadali dost jako vědci, protože pronášeli samé banality, které by napadly každého (ale bohužel se u toho tvářili jako mistři světa či objevitelé Ameriky). A navíc byli všichni nesympatičtí, doslova všechny hlavní postavy. ()

Lischai

Je to jako Terapie s Karlem Rodenem, jenom místo pána, který hledá pomoc, protože si nerozumí s manželkou, tam jsou pánové co svoje manželky ubili golfovými holemi, uřezali jim končetiny a ta torza potom sexuálně zprznili. Ojojoj. Bavili mě super nacastovaní vrazi, pozvolné dialogy o šílených brutalitách které postupně rozkrývají jejich psychiku, i hezké 70kové vizuály. Jen se připravte, že série nemá žádný výrazný dějový oblouk a končí to tak docela náhodně v půli rozdělané práce, bez pocitu nějaké katarze. ()

M.i.k.e

další se seriálů,který mi nejdříve málem utekl,aby nakonec nabídl suveréni a přesnou konverzačku,která je založena primárně na dialozích,výborných hercích a skvělou atmosférou,která připomíná třeba Fincherova Zodiaca.Seriálu je často vyčitana absence jakéhokoliv charismatu hlavního hrdiny,který působí jako nejslabší článek celé série,nicméně za mě to tak není.Jonathan Groff svého Forda pojal celkem přesně a hlavně nejednoznačně,takže divák osciluje od polohy kdy mu fandí a rozumí k poloze kdy ho pr jeho tvrdohlavost a nedospělost nemůže vystát.Tak jako tak,nejzajímavější postava je nakonec ale Edmund Kemper,jehož projev je fascinující a i na malém prostoru si krade veškerou pozornost pro sebe.Ficher je prostě borec...90% ()

Rocky88

Skvěle vybrané hlavní role, výborný námět (častému nepochopení postupů ostatními je v dnešní době opravdu úsměvné), ale hlavně pro mě naprosto nečekané velké porce napětí, což je u konverzačního titulu něco nevídaného. Divák má opravdovou radost, když moucha sedne na lep a začne ze svý huby zvracet jedno zvrácený moudro za druhým. Druhá série je netrpělivě očekávána. ()

joker.george

Mé nadšení bylo odstartováno záhy a seriál mi ve svém průběhu nedal jakýkoliv důvod k jeho snížení. Potěšila mě i práci s díly, jelikož dostaly tolik času a péče, kolik potřebovaly, a ovlivňování osobních linek těmi profesními. Občas jsem ani nemohl popadnout dech, jak mi ho postupně vyrážely dílčí aspekty seriálu. Zakončení jsem si sice takhle nepředstavoval, ale perfektně sedělo k vytvářené atmosféře i k použité stylizaci. A ani nebylo poznat, že některé díly nerežíroval David Fincher. (Netflix) ()

Rodriguez

První sezóna měla pomalejší a hrozně ukecanej rozjezd. Chápu, chtějí nějak diváka uvést do děje. Ale ta druhá? Masakr! Sjel jsem ji tak rychle, že jsem na konci plakal, že už další díl nemám. Budu se třeba někdy v budoucnu těšit na další sérii a doufat, že bude minimálně tak dobrá jako její předchůdci. 100% ()

C0r0ner

Námět, zpracování, !herci!, režie, scénář..., vlastně všechno je na špičkové úrovni, jenom mě tam strašně sraly ty osobní linky tří hlavních hrdinů, které braly seriálu haldy času a neřešily absolutně nic. V každém jiném ohledu ale naprostá špička. 90% ()

Pajky3

David Fincher a Netflix. Když jsem naposledy slyšel tohle spojení, tak z toho vznikl House of Cards. Takže nepotřebuju víc, aby Mindhunter měl mojí plnou pozornost. Navíc na Netflixu tyhle temnější věci umí skvěle podat. Skvělé je, že to od počátku má zajímavý námět a vážně jsem se nemohl dočkat až se do něj hlouběji ponoří. Obsazení hlavního hrdiny je povedené a člověka ani na chvilku nenapadne hledat v něm někoho, kdo hrál v Glee. Příjemným bonusem je pak Anna Torv, na kterou se těším už od konce Fringe a která se později objeví. Nejsem velkým fandou znělky a nebaví mě ty obří nápisy, ale to jediný mínusy co jsem našel. Psychologie mě baví, hlavní hrdina a jeho proměna mě baví, atmosféra doby dokonalá, hudba je k tomu skvělá. Třešničkou na dortu jsou rozhovory s vrahy. Už dlouho jsem neviděl seriál, který by působil tak filmově. Teď už se nemůžu dočkat druhé řady. ()

Seriálový Mindhunter je definitivně mrtvý

Seriálový Mindhunter je definitivně mrtvý

23.02.2023

David Fincher dotočil svůj nový film

David Fincher dotočil svůj nový film

31.03.2022

Tradičně si režisér David Fincher (Sedm, Zodiac) mezi svými filmy nechává pár let rozestup, oblíbený tvůrce teď ale naštěstí fanoušky na svůj další projekt po poněkud úzce zaměřeném Mankovi nenechá… (viac)

David Fincher odhalil nový projekt

David Fincher odhalil nový projekt

14.10.2021

Tajemný tweet stránky Netflix Film tento týden nalákal filmové fanoušky na nové oznámení od režiséra Davida Finchera (Sedm, Zmizelá). Spekulovalo se o třetí řadě Mindhuntera, případně filmovém… (viac)