Rivali

• Česko Rivalové (viac)
Dráma / Životopisný / Športový / Akčný
USA / Veľká Británia / Nemecko, 2013, 123 min (Alternatívna 118 min)

Réžia:

Ron Howard

Scenár:

Peter Morgan

Hudba:

Hans Zimmer

Chris Hemsworth, Daniel Brühl, Olivia Wilde, Alexandra Maria Lara, Pierfrancesco Favino, David Calder, Natalie Dormer, Stephen Mangan, Christian McKay (viac)

Populárny, charizmatický a príťažlivý britský playboy James Hunt (Chris Hemsworth) už ani nemôže byť väčšmi odlišný od svojho súpera, rezervovaného a puntičkárskeho Rakúšana Nikiho Laudu (Daniel Brühl). Ich rivalita sa začala na pretekárskej trati Formuly 3. Už tu medzi sebou ostro súperili, kým cieľavedomosť a priam chirurgická presnosť za volantom nedoviedli Laudu až do Formuly 1, kde sa zakrátko stal pilotom číslo jeden v špičkovom tíme Ferrari. Onedlho si aj nespútaný zlatý chlapec James Hunt vybojoval miesto vo Formule 1 a získal si obdiv svojho národa, keď po dramatických udalostiach na pretekoch v Tokiu, ktoré sa konali v hustom daždi na zaplavenej trati, uchmatol Laudovi titul majstra sveta a dokázal kritikom aj sebe, že za jeho štýlovým zovňajškom sa skrývajú aj skutočné športové schopnosti. Neúprosné pravidlá a súperenie v nebezpečnom svete pretekov najrýchlejších monopostov na svete doženú Hunta a Laudu až na samotný okraj ich fyzických a psychických schopností. Prichádzajú posledné preteky sezóny a obaja muži vedia, že k titulu nevedie žiadna skratka a nesmú si dovoliť žiadnu chybu. V tomto športe urobíte chybu a ste mŕtvi... (TV JOJ)

tommmy89

Viacmenej som nič viac neočakával, pretože športové filmy nie sú moja šálka kávy... Priemerný šport. film, ktorý sa dá pozrieť, pár emócií a zápletok. 3* ()

jefff

Jasně, je to dobrý film, skvěle natočený, po řemeslné stránce mu nelze vytknout téměř nic. Příběh silný, filmový, ale jako celek mě film nechal docela chladným a nechápu proč je (až tak) opěvovaným. Dobrý film, ale nic víc. ()

Liqid

Pro fandy F1 a automobilismu vůbec je tohle příjemná povinnost. Celé dvě hodiny absolutně skvostné a čisté nadšení. Pro mě osobně asi i film roku. ()

Styxos

V životě jsem neviděl ani jeden závod formule... ale Rivalové mě dostali. Něco tak živočišnýho jsem neviděl už dlouho. Adrenalin z toho teče na všechny strany. Perfektní kamera, perfektní hudba. Už dlouho se mi nestalo, abych dokoukal nějaký film a měl jsem chuť si ho pustit hned znovu. Rivaly budu mít hodně rád. ()

Jello Biafra

Strhujúci životopisný film o dvoch nezmieriteľných pilotoch Formule 1, ktorí sa stali ozajstnými legendami. Precízne spracovaný príbeh, ktorý poteší každého diváka a je úplne jedno či ste priaznivec F1 alebo nie. Dvojica Brühl - Hemsworth má silné charisma, rovnako medzi týmito dvomi borcami rezonuje ich rivalita a súčasne sa navzájom rešpektujú. Suverénne jeden z najlepších filmov roku 2013. ()

Trapper33

Pro mě obří překvapení. Skvěle zpracovaný film o dvou legendách své doby. Herecké výkony jsou naprosto fantastické, hlavně Daniel Brühl mě velmi zaujmul a nejen díky němu si budu tenhle film ještě dlouho pamatovat. Ron Howard odvedl prostě skvělou práci. ()

Daddko

V ´70 rokoch som mal 1 Emersona Fittipaldi a potom James Hunt. Veľký rešpekt Niki Lauda ako závodník a Lauda Air, to bola radosť cestovať. Dnešné Laudamotion s tým nemá nič spoločné a navyše nikdy neviete či nepôjdete späť Ryanair. Lepší film ako Le Mans ´66. ()

giovanni3

Formule 1 jsem sledoval hodně let pomalu od svého narození, ale Laudu jsem si vždy pamatoval jako "toho staříka v depu co byl mistr světa". Jsem tedy rád, že jsem viděl jaký byl i jaká byla ta rivalita s Huntem. Děj je tedy životopisný, ale kvalitně natočení, že to má "grády". K tomu je zde skvělá muzika a i solidní herci a herečky ve vedlejších rolích. Povedený dokument a 4z5. ()

vitekpe

Obdobi sedmdesatych a osmdesatych let v motorsportu je moje mimoradne oblibene (vcetne f1), a tak samozrejme borci jako Hunt nebo Lauda (ale i mnoho dalsich) jsou moji hrdinove. O samotne f1 existuje plno filmu ruzne kvality. Tohle je z meho pohledu moderne udelany film s neprilis kvalitnimi cgi triky, a prumernym dejem, ktery mne nezaujal. Radsi se kouknu na zaznamy tehdejsich zavodu, nebo na nejaky dobovy dokument, coz mi prijde mnohem lepsi... Prumer udeluju za to, ze vznikl film o skutecnych hrdinech, a ne nejakejch transformerech nebo avengerech... presto nemyslim, ze ho jeste nekdy uvidim. Libila se mi Alexandra Maria Lara, takovou zenu by chtel kazdy. :) ()

made1

Vždycky a všude existovali blázni, kteří prahli po doteku smrti. Po letmém závanu, který je polechtal po tváři, aby záhy trhli volantem a odfrčeli pryč. Některým se to povedlo, jiným to zlomilo vaz. Doslova. Film je to ale úchvatný, děj dechberoucí a hudba luxusní. A to nejsem formulový fanoušek, nebo jsem tedy rozhodně nebyla... ()

Maynard.

Olalá, tak tohle je pecka jako prase, ale doslova a do písmene. FIlm, kterej začne a ty jen čumíš na to, jak tě vtáhne do děje. A pozor, to nejsem vůbec fanoušek tohodle spprtu (přijde mi celkem ztráta času sledovat borce co jezděj porád dokola). No jo, jenomže tenhle film je něco uplně jinýho. Jeden soutěžní rok z pohledu dvou nadšenců - člověk by si mohl říct a to je všecko? O tomhle je jako tenhle film a má tak vysoký hodnocení? Nevím jak se to rejžoj povedlo, ale tohle se musí podle mě líbit většině lidem. Největší tahák na holky samozřejmě Hemsworth, kterej je prostě sexy chlap a vypadá to, že i umí kvalitně odehrát své role. Klukům, protože ty záběry ze závodů jsou prostě neskutečně vtahující. Roztěkaná kamera, rachot motorů, sexy prdelky a i fajnová hudba. Poprvý se mi stalo, že sem se v kině málem poblil, to když Laoudovi pumpovali plíce trubou, fakt sem se u toho zapotil a chvíli trvalo než sem to rozdejchal. Ron Howard je velice kvalitní rejža, který má za sebou hodně zvučných (dokonce i oskarových kousků). Ale tenhle film u mě jednoznačně vítězí. Bude hodně moc těžký tohle něčím trumfnout. Nenám co vytknout... Pařez, ty vole, tohle se ti bude líbit víc než Centurion! Neboj :o). Doporučuju po skouknutí vygůglit obrázky hlavních hrdinů!!! ()

upson

Opravdu úžasný film o dvou různorodých živlech mezi nimiž vznikla rivalita, která se jim stala hlavním faktorem jejich úspěchu. Agilita emocí v tomto snímku je úžasná, ovšem u Rona Howarda to není nic neobvyklého. Hudba šlape a motory burácí, kamera pracuje a střih je precizní. Zakázkový film, který jsem spolkl i s navijákem :-) 100%. Moc často se nestává, abych měl husí kůži při sledování filmu. Když Niki Lauda se zdevastovaným a v rekonvalescenci popáleným obličejem zasedl do svého vozu a v přímém duelu porazil svůj strach proti největšímu nepříteli, pudu sebezáchovy, myslel jsem, že začnu brečet. Niki Lauda byl pro mého dědu ikona, kterou uznával a já se mu vůbec nedivím, nechat si vysát plíce a omotat hlavu fáčem dokáže zvládnout více lidí, ale sednout si v těchto bolestech do kokpitu F1 a řítit se 270 Km/h v boji proti strachu za obhájením titulu a získání respektu svých nepřátel (protivníků na trati), to je jeden z největších historických milníků moto-sportu. Daniel Brühl si toho Oscara za hlavní roli zasloužil. Po nominaci na zlatý glób jsem v to doufal. K mému překvapení u zlatého plešouna nedošlo ani na užší nominační výběr - velká škoda. Herecký výkon roku 2013. PS: R.I.P. WALTER :-) ()

fruitbueno

Film výborný tak, že to člověka až vystraší. Není absolutně co vytknout, pevná, zručná, umná, rafinovaná režie, profesionální práce kameramana, do toho nekonečně padnoucí hudba, dechberoucí herecké výkony (Daniel Niki Lauda mi prostě sedl a fandila jsem mu, obdobně trochu slizký Chris, prostě bez komentáře) a celkově budovaná atmosféra tak, že si z kina odnesete zážitek, jakého druhý budete hledat jen těžko. Musíte vidět v kině. Marně vzpomínám, kdy jsem za poslední dobu viděla něco tak vyzrálého, vynikajícího a dokonalého. ()

OughJay

Už dlouho před premiérou jsem se na tenhle kousek chystal do kina. Neprohloupil jsem. Ani nevím, jestli jsem už někdy viděl závodní film, kde nešlo o adrenalin, testosteron a ženský v první řadě. Rush jde jinou cestou - cestou počátečního jiskření, postupných výbojů a nepřekonatelného napětí mezi dvěmi ústředními postavami. Obě byly napsané i zahrané naprosto fantasticky, ovšem přeci jen to, co předvádí Daniel Brühl v roli racionálně, velice pragmaticky uvažujícího a profesionálně jednajícího Nikiho Laudy, má v roce 2013 konkurenci snad jen v DiCapriově Gatsbym. Jeho výkon se zaryje pod kůži hodně hluboko a i kvůli němu se už nemůžu dočkat Blu-ray verze. Howard odvedl geniální práci a za tenhle výlet do závodní minulosti jsem mu opravdu vděčný. Niki Lauda: "Happiness is the enemy." ()

Heraldika

Díky mé totální neznalosti historie i současnosti Formule 1, jsem si celou dobu myslela, že Lauda pri tom závodu zemře :-) Geniální film, nejlepší hudba, dostalo mě to jako většinu.. ()

Reanimated

Nejsilnější zážitek letošního podzimu (ano, Gravity je až na 2. místě i přes vítězství v kvalifikaci)! Husina už od prvních záběrů na deštěm smáčený Nürburgring a v podstatě nepřestávající ohromení, které trvalo celé ty dvě hodiny. ()

Ron Howard se vydá do thajských jeskyní

Ron Howard se vydá do thajských jeskyní

03.05.2020

Příběh chlapců uvízlých v thajských jeskyních byl v roce 2018 velkou událostí. I z toho důvodu se několik filmařů rozhodlo celou událost zfilmovat. Po několika oznámených projektech ovšem nyní… (viac)

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

22.06.2017

Hollywoodem tenhle týden otřásl odchod Phila Lorda a Chrise Millera od sólovky Hana Sola. Šéfka Lucasfilmu Kathleen Kennedy je propustila měsíc před koncem natáčení, jelikož se jejich vize začala… (viac)

Daniel Brühl na FebioFestu převzal "ČSFD Award"

Daniel Brühl na FebioFestu převzal "ČSFD Award"

22.03.2016

Rivalové jsou v žebříčcích ČSFD.cz dodnes nejlepším filmem roku 2013. Více hvězdičkových hodnocení v daném roce nasbíraly pouze druhý Hobbit a Vlk z Wall Street, ale výsledným hodnocením se nedostaly… (viac)

Na Febiofest přijede Daniel Brühl

Na Febiofest přijede Daniel Brühl